Καλωδιακό παράδοξο.

Μηνύματα
13.325
Reaction score
10.691
Καλά εσυ ανακυρύχθηκες απο τον μέγα γκούρου του site τον @Bhutia σαν το καλύτερο σύστημα
Δυστυχώς έχεις πρόβλημα κατανόησης, αν κατάλαβες αυτό.

(και απο πολλά άλλα όλα τα πάνακριβα Hi End , Hi FI δεν ξέρω τί είπε εκεί
Και στη συνέχεια, το κάνεις πολύ συχνά, λες ότι "δεν κατάλαβες", "δεν ξέρεις", "νομίζεις"...

Οι υπόλοιποι έχουν βγάλει συμπέρασμα.

τι κάθεσαι και χάνεις τον καιρό σου
Μερικές φορές όταν έχω όρεξη ασχολούμαι. Αλλά και γιατί δεν μπορώ στα περισσότερα θέματα από τα 20 ποστς της σελίδας τα 9-12 να είναι δικά σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.009
Reaction score
859
@thva Πέρασαν τα χρόνια και ενώ υπάρχει το stereophile και το hi fi news ποτέ δεν είχες την περιέργεια να τα δεις και να βγάλεις μια τάξη μεγέθους πόσο thd έχουν τα ηχεία ; Ή έστω να δεις στα specs των κατασκευαστών ; Τι 7%; Προτιμάς να είσαι στα χαμένα ; Δεν αποφασίζω χωρίς να ακούσω αλλά είπαμε …
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
To Online UPS θα πρέπει να βγάζει στην έξοδό του καθαρό ημιτονοειδές σήμα και όχι τροποποιημένο ημίτονο.
On-line Double-Conversion, Pure Sinewave
Ακόμα καλύτερα , το UPS να είναι medical grade με εγγυημένο και χαμηλό ΕΜΙ/RFI.
Τα μεγάλα UPS δυστυχώς διαθέτουν και ανεμιστήρες και αυτό δημιουργεί προβλήματα στους audio people.
Λόγω δουλείας στο χώρο της πληροφορικής, είχα παλαιότερα τη δυνατότητα να δοκιμάσω αρκετά online UPS στο σπίτι μου. Κανένα δεν επηρρέαζε αρνητικά τον ήχο του συστήματος , απλώς κάποια υψηλής ισχύος (> 2ΚVA) παρήγαγαν αρκετό θόρυβο, είτε από τα fans, είτε από τα πηνία που είχαν στο κύκλωμα.
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Stromtank αν έχεις πολλά λεφτά @Π.Α.Η.

Είδα ότι στην Ελάδα το Stromtank S-1000 κοστίζει 14.200 € (τιμή από Kosmas Hi-Fi)

.

  • Technology: computer controlled lithium-iron-phosphate battery array (LiFePO4) for long life
  • Storage capacity: 1.000 Wh
  • Nominal battery voltage: 24 Vdc
  • Input voltage range: 100 – 130 Vac or 200 – 245 Vac
  • Input frequency: 50 or 60 Hz (factory setting)
  • Input current adjusted: 8 Aac (factory setting)
  • Transfer time: < 15 ms (on grid to off grid)
  • Output voltage: 100-130 Vac or 200 – 245 Vac (pure sine wave)
  • Output frequency: 50 or 60 Hz +/- 0.05% (crystal controlled)
  • Continues output power: 450 VA at 25°C
  • Output power 30 min. 700 VA at 25°C
  • Peak power 3 sec 1.800 VA at 25°C

Να τι δώρο θα ήθελα για τα Χριστούγεννα !
 



Μηνύματα
1.009
Reaction score
859
Είδα ότι στην Ελάδα το Stromtank S-1000 κοστίζει 14.200 € (τιμή από Kosmas Hi-Fi)

.

  • Technology: computer controlled lithium-iron-phosphate battery array (LiFePO4) for long life
  • Storage capacity: 1.000 Wh
  • Nominal battery voltage: 24 Vdc
  • Input voltage range: 100 – 130 Vac or 200 – 245 Vac
  • Input frequency: 50 or 60 Hz (factory setting)
  • Input current adjusted: 8 Aac (factory setting)
  • Transfer time: < 15 ms (on grid to off grid)
  • Output voltage: 100-130 Vac or 200 – 245 Vac (pure sine wave)
  • Output frequency: 50 or 60 Hz +/- 0.05% (crystal controlled)
  • Continues output power: 450 VA at 25°C
  • Output power 30 min. 700 VA at 25°C
  • Peak power 3 sec 1.800 VA at 25°C

Να τι δώρο θα ήθελα για τα Χριστούγεννα !
Αυτό να δεις 😂
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Αυτό να δεις 😂
Αυτό το S-5000 θα μου το κάνεις δώρο το Πάσχα για να το πουλήσω και να πάρω Rehdeko
Φουρφούρια τα λέμε εμείς στην Θεσσαλονίκη. Μάθε να χρησιμοποιείς σωστούς επιστημονικούς όρους επιτέλους.
@ thva, επειδή πειράζεις το φίλο μου τον Πέτρο και θα σε κάνω να αλλάξεις φόρουμ , θα δεις !
Σκέτη παραμόρφωση λάμπας , δε το μπορώ το μπάσο όταν ακόυγεται σα βρεγμένη πετσέτα που τη βαράς στο ξύλινο πάτωμα !
πα πα πα πχια !!!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Ναι, approved for medical applications είχα κι εγώ ένα, έξω από το χώρο ακρόασης.

Αυτό εκμηδένισε τις διαφορές που άκουγα ως τότε με καλώδια ρεύματος.
Ναι, αλλά με το παραπάνω χαριτωμένο σχόλιο, υπονοείς ότι τα καλώδια ρεύματος , όλα μαζί σε τετράδες, μπορούν να αντικατασταθούν αναξαρτήτως αξίας από ένα ιατρικού τύπου on-line UPS.
Και το παράδοξο είναι ότι δεν θα το βλέπεις το UPS για να το χαίρεσε , αφού το ήθελες τοποθετημένα σε διαφορετικό χώρο από εκείνο της ακρόασης , για να μην ακούγονται τα φουρφούρια (θεσσαλονιστί) .
Με αυτά που λες, θα κοπούνε οι διαφημίσεις από τους πωλητές /αντιπροσώπους καλωδίων . θα πεινάσουμε μαζί τους ;

1614377_772431326102733_2016474372_o.jpg


@thva with love

The Walkabouts
 
Last edited:

Μηνύματα
15.463
Reaction score
17.754
Αυτό το S-5000 θα μου το κάνεις δώρο το Πάσχα για να το πουλήσω και να πάρω Rehdeko

@ thva, επειδή πειράζεις το φίλο μου τον Πέτρο και θα σε κάνω να αλλάξεις φόρουμ , θα δεις !
Σκέτη παραμόρφωση λάμπας , δε το μπορώ το μπάσο όταν ακόυγεται σα βρεγμένη πετσέτα που τη βαράς στο ξύλινο πάτωμα !
πα πα πα πχια !!!
Δεν ακούγεται έτσι το μπάσο. Εάν έχει κάτι που να προσομοιάζει αυτό που λές (μια καλή λάμπα με καλό συνδυασμό ηχείου) ... αυτό που λες είναι πλαστικότητα, δεν έχει σχέση με παραμόρφωση τότε ... εάν βέβαια μιλάς για πολύ χαμηλό ... η λάμπα δεν έχει καν χωρίς πάρα πολύ ιδιαίτερα και ευαίσθητα ηχεία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.922
Reaction score
79.413
Νομίζω πως η οριστική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις, ονομάζεται on line ups, με σοβαρό ημίτονο (ομαλό) στο ρεύμα εξόδου.

Πιο ακριβή λύση από "φίλτρα", αλλά σοβαρή και τελεσίδικη.

Σε αυτή την περίπτωση, το ρεύμα της ΔΕΗ απλώς φορτίζει τις μπαταρίες του ups.
Εκεί τελειώνει η χρήση του.
Μετά, το ups αναλαμβάνει να παράγει ρεύμα από τις μπαταρίες, ώστε να τροφοδοτήσει τις συσκευές σου, οπότε οι συσκευές θα παίρνουν πάντα σωστό ρεύμα, ανεξαρτήτως των όποιων προβλημάτων έχει το ρεύμα από τη ΔΕΗ, καθώς θα είναι εντελώς αποκομμένες από αυτήν.

Το μέγεθος των μπαταριών δεν είναι σημαντικό, διότι δε σε ενδιαφέρει διόλου να κρατάνε για πολύ ώρα σε λειτουργία τις συσκευές σου, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Το μόνο που σε ενδιαφέρει, είναι να μπορεί το ups να καλύψει με άνεση τις ανάγκες ισχύος των συσκευών σου, τίποτε άλλο.

Οπότε, μετράς την κατανάλωση των συσκευών σου, και ας πούμε εάν είναι 500 βατ, παίρνεις ένα on line ups στο 1 kW, και τέλος.

Τυπικά οικιακά σεταπ, και δη δικάναλα χωρίς σαμπ, σπανίως ξεπερνούν τα 200 βατ κατανάλωσης.

Και δεν υπάρχει άγχος για τυχόν στιγμιαία υπέρβαση της κατανάλωσης, διότι εάν αυτό συμβεί, τότε το ups θα δώσει την παραπάνω απαιτούμενη ισχύ κατευθείαν από τη ΔΕΗ, χωρίς να καταλάβεις εσύ τίποτε απολύτως.
τιλερε? έχεις ανοιξει ποτέ ups να δεις τι καλώδια έχει μέσα?
ασε δε και το καλώδιο που σου δίνουν να συνδέσεις με την πρίζα....μαύρο τσέρκι...αυτοκτονία σκέτη

σαν το φίλτρο ροδιου-θουλίου με κρυπτονίτη δεν υπάρχει....
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Εκανα κι εγώ το test αντίληψης της παραμόρφωσης για να δω τι ψάρια πιάνω .

Επειδή είχα ήδη συνδέσει στο κυρίως σύστημα με ξεχωριστά καλώδια τον ενισχυτή O-Noorus V.3. , είπα να ξεκινήσω με αυτό το Setup.

To Ο-Noourus είναι ένα πολυμορφικό μηχανάκι με τις κάτωθι βασικές λειτουργίες

Είσοδοι : USB 2.0, Bluetooth 5, αναλογική , spdif optical (Tosling) & coaxial (RCA).

Το o-noorus V.3 είναι μεταξύ των άλλων και τελικός ενισχυτής Class-D, υλοποιημένος με το chip TPA-3255 της Texas Instruments.
Ως πηγή σήματος χρησιμοποίησα ένα Laptop Dell Latitude 7480, το οποίο συνδέθηκε στον ενισχυτή o-noorus μέσω της θύρας USB
Ηχεία : Dynaudio Contour 3.3
Καλώδια ηχείων: DNM Reson .

Screenshot 2024-10-19 132850.png



Screenshot 2024-10-19 132933.png


Screenshot 2024-10-19 133017.png




Θα ζήσω γιατρέ μου ;
 

Μηνύματα
1.009
Reaction score
859
Εκανα κι εγώ το test αντίληψης της παραμόρφωσης για να δω τι ψάρια πιάνω .

Επειδή είχα ήδη συνδέσει στο κυρίως σύστημα με ξεχωριστά καλώδια τον ενισχυτή O-Noorus V.3. , είπα να ξεκινήσω με αυτό το Setup.

To Ο-Noourus είναι ένα πολυμορφικό μηχανάκι με τις κάτωθι βασικές λειτουργίες

Είσοδοι : USB 2.0, Bluetooth 5, αναλογική , spdif optical (Tosling) & coaxial (RCA).

Το o-noorus V.3 είναι μεταξύ των άλλων και τελικός ενισχυτής Class-D, υλοποιημένος με το chip TPA-3255 της Texas Instruments.
Ως πηγή σήματος χρησιμοποίησα ένα Laptop Dell Latitude 7480, το οποίο συνδέθηκε στον ενισχυτή o-noorus μέσω της θύρας USB
Ηχεία : Dynaudio Contour 3.3
Καλώδια ηχείων: DNM Reson .

View attachment 346271


View attachment 346272

View attachment 346273



Θα ζήσω γιατρέ μου ;
Αυτο είναι το εύκολο με δύο test tones . Κάνε της Tracy chapman που είναι μουσική
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Αυτο είναι το εύκολο με δύο test tones . Κάνε της Tracy chapman που είναι μουσική
Έχει διαφορά η παραμόρφωση αναλόγως αν το σήμα είναι μουσική ή τόνοι ?
Με τη μουσική που δοκίμασα ήμουν στα - 27 dB αλλά είχα την αίσθηση οτι υπήρχε αρκετή παραμόρφωση στο ιδιο το μουσικό θέμα. Έπρεπε να είχαν βάλει ως μουσικό θέμα ένα κομμάτι κλασσικής μουσικής υψηλής ποιότητας.
Στο -27 dB και το Α και το B ήταν ήδη πολυ κοντά ηχητικά στο αυτί μου. Δεν μπορούσα να διακρίνω ποιο ήταν το χειρότερο απο τα δύο.
Τα άκουσα και απο τη σύζυγο, η οποία εκνευρίστηκε και με το δίκιο της.
Επέλεξα λάθος μέρα για δοκιμές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.110
Reaction score
134.354
Θα ζήσω γιατρέ μου ;
Αν τρως αρκετές μπριζόλες, ναι, εννοείται.

Τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας.

Το ζητούμενο ήταν να αποδείξουμε πως το να ασχολούμαστε με τιεχει στα -90 και -100 dB είναι πιο άχρηστο κι απ'τα arχίδια σ'αρχιεπίσκοπο, κι αυτό απεδηχθη ανετως.
 

Μηνύματα
1.009
Reaction score
859
Εννοείται ότι στο ένα κάνει masking μουσική την παραμόρφωση ενώ στο άλλο είναι δύο σκέτοι τόνοι οπότε διαχωρίζεις πιο εύκολα την παραμόρφωση … Όπως και να έχει καλό είναι να γνωρίζουμε τα όρια μας και τα όρια του συστήματός μας, τα πρώτα μπορεί να περιορίζουν τα δεύτερα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις τα δεύτερα μπορεί να περιορίζουν τα πρώτα .
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Αυτο είναι το εύκολο με δύο test tones . Κάνε της Tracy chapman που είναι μουσική
Μια δεύτερη προσπάθεια με το μουσικό θέμα της T. Chapman και με πιο ήσυχο περιβάλλον στο σπίτι, αυτη τη φορα :)

.
Screenshot 2024-10-19 171523.png
Screenshot 2024-10-19 171459.png
Screenshot 2024-10-19 171408.png
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.827
Reaction score
29.487
Πολλές λάμπες στις αγγελίες, τι συμβαίνει;
Η Λόλα φταίει.

Νομίζω πως η οριστική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις, ονομάζεται on line ups, με σοβαρό ημίτονο (ομαλό) στο ρεύμα εξόδου.

Πιο ακριβή λύση από "φίλτρα", αλλά σοβαρή και τελεσίδικη.

Σε αυτή την περίπτωση, το ρεύμα της ΔΕΗ απλώς φορτίζει τις μπαταρίες του ups.
Εκεί τελειώνει η χρήση του.
Μετά, το ups αναλαμβάνει να παράγει ρεύμα από τις μπαταρίες, ώστε να τροφοδοτήσει τις συσκευές σου, οπότε οι συσκευές θα παίρνουν πάντα σωστό ρεύμα, ανεξαρτήτως των όποιων προβλημάτων έχει το ρεύμα από τη ΔΕΗ, καθώς θα είναι εντελώς αποκομμένες από αυτήν.

Το μέγεθος των μπαταριών δεν είναι σημαντικό, διότι δε σε ενδιαφέρει διόλου να κρατάνε για πολύ ώρα σε λειτουργία τις συσκευές σου, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Το μόνο που σε ενδιαφέρει, είναι να μπορεί το ups να καλύψει με άνεση τις ανάγκες ισχύος των συσκευών σου, τίποτε άλλο.

Οπότε, μετράς την κατανάλωση των συσκευών σου, και ας πούμε εάν είναι 500 βατ, παίρνεις ένα on line ups στο 1 kW, και τέλος.

Τυπικά οικιακά σεταπ, και δη δικάναλα χωρίς σαμπ, σπανίως ξεπερνούν τα 200 βατ κατανάλωσης.

Και δεν υπάρχει άγχος για τυχόν στιγμιαία υπέρβαση της κατανάλωσης, διότι εάν αυτό συμβεί, τότε το ups θα δώσει την παραπάνω απαιτούμενη ισχύ κατευθείαν από τη ΔΕΗ, χωρίς να καταλάβεις εσύ τίποτε απολύτως.
Στο δικό σου σετάπ πόσα είναι τα W?
 

Μηνύματα
1.979
Reaction score
2.973
Παίζει να υπάρχει κάτι άλλο που δεν τον έχουμε πάρει χαμπάρι
Πολλά υπάρχουν που δεν γνωρίζουμε και ακούγονται αλλά κάποιοι το αγνοούν αυτό και με την περιορισμένη γνώση που έχουμε σήμερα βγάζουν συμπεράσματα. :cry:
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.334
Αν είναι κάτι που ακούγεται και δεν το γνωρίζουμε, τότε αυτό το χρειάζομαι για το τσίρκο μας.
Ενα παιχνίδι που κανείς δεν θέλει να παίξει .
Πολλά υπάρχουν που δεν γνωρίζουμε και ακούγονται αλλά κάποιοι το αγνοούν αυτό και με την περιορισμένη γνώση που έχουμε σήμερα βγάζουν συμπεράσματα. :cry:
Κάποιοι αγνοούνται επειδή δεν ήξεραν ότι αυτό που ερχόταν καταπάνω τους ήταν μια αρκούδα. Κάτι άκουγαν απο μακριά, αλλά δεν γνώριζαν τουλάχιστον τα βασικά, την κραυγή της αρκούδας.
Έστω κι ένας να είχε ακούσει στη ζωή του κραυγή αρκούδας, θα ήταν όλοι σήμερα μαζί μας και η αρκούδα θα έκανε τις φιγούρες της στο τσίρκο μας, στο τσίρκο του avsite.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.741
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top