Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Το ύψος είναι πιο δύσκολο να το φέρεις εκεί ακριβώς που πρέπει . Δεν γίνεται τελικά με κάποια κλίση του ηχείου, λάθος σου που μου το πρότεινες :punish:.
Τα ηχεία σου τα έχεις αλφαδιάσει πρώτα απο όλα ; Εγώ τα έχω αλφαδιασμένα με στοργγυλό αλφάδι.
Αυτο που καταριπτει το ισοσκελες και λεει xy,zvb%?
Τελικά δεν ήταν ο ίδιος τύπος αυτός που έλεγε ο Marlboro και αυτός που έλεγα εγώ.

Θα σου στεέιλω p.m. (γιατί αλλιώς δημόσια οι audio people θα πάθουν κανένα εγκεφαλικό και δεν θέλω το κακό τους, άσε τα δεκάδες πόστ που θα ακολουθήσουν και τα ματιάσματα) με το ποιό ratio ισχυρίζεται ότι λειτουργεί πάντα σχεδόν, σε όλα τα χιλιάδες setup που έχει κάνει σε σπίτια κα πάντα σε αυτό καταλήγει με το αυτί και την εμεπιρία του. Δεν χάνεις να το δοκιμάσεις. Μπορεί να λειτουργήσει στο χώρο σου. Εγώ το είχα ανακαλύψει μόνος μου με δοκιμές πρίν κάν μάθω την γνώμη του και στον δικο μου όντως λειτουργεί. Θα σου είναι χρήσμιο και σε περίτπωση που για οποιοδήοτε πρακτικό λόγο δεν μπορείς να υλοποιήσεις ισόπλευρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.174
Reaction score
1.379
Τα ηχεία σου τα έχεις αλφαδιάσει πρώτα απο όλα ; Εγώ τα έχω αλφαδιασμένα με στοργγυλό αλφάδι.
Τα αλφάδιασε ο αντιπρόσωπος μία φορά και δεν τα μετακίνησα από τότε.
Παίζουν τέλεια τα δικά μου , ευτυχώς.
Σε ευχαριστώ για την επισήμανση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.162
Reaction score
134.522
Παιδιά, το αλφάδιασμα είναι μύθος.

Οι λοβοί μας ενδιαφέρουν, και η κατεύθυνση της on axis.

Προσωπικά, για 2 ηχεία ενός δικάναλου σεταπ, θα έφερνα (με ανάλογες βάσεις) το ακουστικό κέντρο των ηχείων γύρω στα 20cm ψηλότερα από το ύψος της θέσης ακρόασης, και κατεύθυνση προς την mlp στον κατακόρυφο άξονα, αλλά σοβαρό cross firing στον οριζόντιο, εφόσον το επιτρέπουν οι λοβοί πάντα.

Δηλαδή, εάν τα αυτιά μας όταν καθόμαστε στην mlp είναι σε ύψος 90cm από το πάτωμα, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα το ακουστικό κέντρο του ηχείου να είναι στα 110 ή 115 cm από το δάπεδο.

Συνεχίστε.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.220
Reaction score
56.374
Παιδιά, το αλφάδιασμα είναι μύθος.

Οι λοβοί μας ενδιαφέρουν, και η κατεύθυνση της on axis.

Προσωπικά, για 2 ηχεία ενός δικάναλου σεταπ, θα έφερνα (με ανάλογες βάσεις) το ακουστικό κέντρο των ηχείων γύρω στα 20cm ψηλότερα από το ύψος της θέσης ακρόασης, και κατεύθυνση προς την mlp στον κατακόρυφο άξονα, αλλά σοβαρό cross firing στον οριζόντιο, εφόσον το επιτρέπουν οι λοβοί πάντα.

Δηλαδή, εάν τα αυτιά μας όταν καθόμαστε στην mlp είναι σε ύψος 90cm από το πάτωμα, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα το ακουστικό κέντρο του ηχείου να είναι στα 110 ή 115 cm από το δάπεδο.

Συνεχίστε.
Ενδεχόμενο στην πράξη : τι γίνεται άμα θα ήθελες ν'αλλάξεις παλυθρόνα σε κάποια αναπαυτικότερη που θα ήταν όμως...χαμηλότερη σε ύψος; Ή όποτε θα έγερνε προς τα πίσω η πλάτη του καθίσματος για μεγαλύτερη χαλάρωση... Ή τον περισσότερο χρόνο να εργαζόσουν όχι στην πολυθρόνα του MLP αλλά σε κάποιο γραφείο εντός του χώρου με καρέκλα ψηλότερη... Κανονικά στο δικαναλικό θα ήθελε κάθε φορά διαφορετικό αλφάδιασμα με ανάλογη απόκλιση από την οριζοντίωση... Ακόμα περισσότερο όποτε η αρχιτεκτονική στην πρόσοψη του ηχείου θα είχε εγγενή κλίση ... Θυμόμαστε εκείνα τα μεγάλα Wilson και πως τα στήνουν οι εκπρόσωποι της εταιρείας στο χώρο του εκάστοτε αγοραστή...
 

Μηνύματα
1.018
Reaction score
873
Παιδιά, το αλφάδιασμα είναι μύθος.

Οι λοβοί μας ενδιαφέρουν, και η κατεύθυνση της on axis.

Προσωπικά, για 2 ηχεία ενός δικάναλου σεταπ, θα έφερνα (με ανάλογες βάσεις) το ακουστικό κέντρο των ηχείων γύρω στα 20cm ψηλότερα από το ύψος της θέσης ακρόασης, και κατεύθυνση προς την mlp στον κατακόρυφο άξονα, αλλά σοβαρό cross firing στον οριζόντιο, εφόσον το επιτρέπουν οι λοβοί πάντα.

Δηλαδή, εάν τα αυτιά μας όταν καθόμαστε στην mlp είναι σε ύψος 90cm από το πάτωμα, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα το ακουστικό κέντρο του ηχείου να είναι στα 110 ή 115 cm από το δάπεδο.

Συνεχίστε.
Θυμαμαι παλιοτερα που ειχες δει το διαγραμμα του sound power του ηχειου μου και μου ειπες ριξε γυρω στα 1.8 - 2.2khz -2db με eq για να μη σε βαραει οταν γινεται το beaming. Τελικα αντι να κανω αυτο ενισχυσα ακομα πιο πολυ το cross fire (τοτε δεν τα ειχα κανει crossfiring) και ετσι μειωθηκε η επιδραση του beaming. Γιαυτο και δεν εχω eq. Και επειδη το ακουστικο κεντρο των ηχειων ειναι περιπου 20cm ψηλοτερα απο τη θεση ακροασης (ετσι οπως ειναι τοποθετημενα) εδωσα μια κλιση με τις βασεις foam 4 μοιρες προς τα κατω ωστε τα tweeter να σημαδευουν τα αυτια μου.
 

Μηνύματα
324
Reaction score
206
Για πρακτική εφαρμογή της ανωτέρω Αρχής σε τυπικούς οικιακούς χώρους θα χρειαζόμασταν είτε αχανή σαλόνια είτε main...κροσαρισμένα με subs. :sneaky:
για τα συγκεκριμενα monitors, αλλα "οικιακα" ηχεια εχουν αλλες προδιαγραφες
4,29 μέτρα.
17 και κατι ψηλα δεν χωραει πουθενα 😂 😂
 

Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Παιδιά, το αλφάδιασμα είναι μύθος.
Δεν μπορεί να είναι κάτι μύθος καθώς κανένας δεν το συζητάει ώστε να πούμε ότι δημιουργήθηκε κάποιος μύθος πρώτα που μετά κάποιοι audio people διαφώνησαν κ.ο.κ ...διαφωνίες και συμφωνίες μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Οπότε δεν είναι μύθος. Αλλά απλή λογική η οποιά φίανεται όσο μπορώ να σκεφτώ σωστή. Μετά μάλιστα και απο τα διαγράμματα σου και τις παρατηρήσεις σου περί κρισιμότητας mm ! στον κατακόρυφο άξονα της θέσης κεφαλής .... μοιάζει να είσαι σε αντίθεση. με αυτά που έλεγες. Για κάνε έναν υπολογισμό σε μια απόσταση π.χ. 2.5 μέτρων πόσο αντιστοιχει σε εκατοστά η ανύψωση μίας μοίρας του ηχείου.
Προσωπικά, για 2 ηχεία ενός δικάναλου σεταπ, θα έφερνα (με ανάλογες βάσεις) το ακουστικό κέντρο των ηχείων γύρω στα 20cm ψηλότερα από το ύψος της θέσης ακρόασης
Δηλαδή, εάν τα αυτιά μας όταν καθόμαστε στην mlp είναι σε ύψος 90cm από το πάτωμα, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα το ακουστικό κέντρο του ηχείου να είναι στα 110 ή 115 cm από το δάπεδο.
Και αυτά τα δύο έρχονται σε αντίθεση με αυτά που έλεγες στα προηγούμενα πόστ σου. Και μάλιστα πολυ μεγαλύτερη.

Αυτό και εαν είναι μύθος που μάλλον στην περίπτωση αυτή βγήκε νομίζω απο τα εμπορικά καταστήματα ... για ηχεία ή ανθρώπους που δεν θέλουν ή τους ενοχλεί να ακούνε πρίμα ή τα ηχεία. τσιρίζουν (άσχετα και εαν τονικά ήταν ισορροπημένα τέλεια). Αλλά και για καλύτερα και πιο άμεσα αντιληπτό αρμονικό πλούτο απο το midrange.

Η σωστή "θεση" εκκίνηση είναι το κλασικό να είναι τα αυτί στο ύψος των τουιτερ. Μετά ανάλογα το ηχείο και το "γούστο" σου (και με δεδομένο ότι μπορεί να μην έχεις διαθέσιμες μετρήσεςι στον κατακόρυφο άξονα για το ηχείο σου, καθόλου σπάνιο) κάνεις μικρές πάντα ρυθμίσεις.

Επίσης δεν ισχύει γιατί υπάρχουν ηχεία που και πρός τα κάτω να πάει η κεφαλή ... δημιουργούν τονικη ανισορροπία σε ακόμη μικρότερο sweet spot κιόλας. Ενώ το αντίθετο μπορεί να είναι καλύτερα. Εάν και συνήθως είναι αυτό που λές και για αυτό προφανώς έγινε μύθος.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.834
Reaction score
29.516
Στο μπριτζ οι αφύσικες αγορές μπορεί να σε ανεβάσουν στα ουράνια, μπορεί όμως και να σε ρίξουν στα τάρταρα.
Το ίδιο ισχύει και για τις ανορθόδοξες είτε ακροβατικές εκτελέσεις (τεσπά, εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς).
 

Μηνύματα
608
Reaction score
895
Μην τρέμετε! Υπάρχει ελπίς! Όλες οι χώρες που έχουν πυρηνικά,ανέθεσαν την καλωδίωση των πυρηνικών εγκαταστάσεων τους σε μένα.Εβαλα επίτηδες καλώδια πορτατίφ(στους Αμερικανούς που με πλήρωσαν καλύτερα,έβαλα Mogami) ώστε οι μπόμπες να μην εκτοξευθούν ποτέ.Ακριβως όπως δε θα εκτοξευθούν ποτέ και τα ηχητικά συστήματα που τα χρησιμοποιούν.
Με την έγκριση του @thva όμως 😁
 

Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Ενδεχόμενο στην πράξη : τι γίνεται άμα θα ήθελες ν'αλλάξεις παλυθρόνα σε κάποια αναπαυτικότερη που θα ήταν όμως...χαμηλότερη σε ύψος; Ή όποτε θα έγερνε προς τα πίσω η πλάτη του καθίσματος για μεγαλύτερη χαλάρωση... Ή τον περισσότερο χρόνο να εργαζόσουν όχι στην πολυθρόνα του MLP αλλά σε κάποιο γραφείο εντός του χώρου με καρέκλα ψηλότερη... Κανονικά στο δικαναλικό θα ήθελε κάθε φορά διαφορετικό αλφάδιασμα με ανάλογη απόκλιση από την οριζοντίωση... Ακόμα περισσότερο όποτε η αρχιτεκτονική στην πρόσοψη του ηχείου θα είχε εγγενή κλίση ... Θυμόμαστε εκείνα τα μεγάλα Wilson και πως τα στήνουν οι εκπρόσωποι της εταιρείας στο χώρο του εκάστοτε αγοραστή...
Οι πραγματικοί οντιοφίλ α) δεν έχουν πολυθρόνα με πλάτη (και ιδίως απο δέρμα) καθώς οι ανακλάσεις απο αυτήν τόσο κοντά μάλιστα στο αυτί είναι πολύ επιζήμιες. Έχουν σκαμπό που ρυθμίζεται καθ ύψος χι χα χο. β) εχουν καταλήξει τελικά οι audio people εάν το αυτί πρέπει να είναι - τουλάχιστον ως σημείο εκκίνησης - στο ύψος του τουίτερ ή στο ύψος του "ακουστικού κέντρου" του ηχείου ή όχι ακόμη ;
 

Μηνύματα
324
Reaction score
206
Οι πραγματικοί οντιοφίλ α) δεν έχουν πολυθρόνα με πλάτη (και ιδίως απο δέρμα) καθώς οι ανακλάσεις απο αυτήν τόσο κοντά μάλιστα στο αυτί είναι πολύ επιζήμιες. Έχουν σκαμπό που ρυθμίζεται καθ ύψος χι χα χο. β) εχουν καταλήξει τελικά οι audio people εάν το αυτί πρέπει να ως σημείο εκκόνησης στο ύψος του τουίτερ ή στο ύψος του "ακουστικού κέντρου" του ηχείου ή όχι ακόμη ;
Συγνωμη να ρωτησω εγω ποιο ειναι το "ακουστικο κεντρο" του ηχειου ??:idk:
 

Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Συγνωμη να ρωτησω εγω ποιο ειναι το "ακουστικο κεντρο" του ηχειου ??:idk:
Το βγάζουν (συνήθως το μυρίζονται) οι audio people μεταξύ μονάδας μεσαίων συχνοτήτων και τουίτερ. Όταν δε, υπάρχουν δυο μονάδες μεσαίων ή μια μεσαίων και μια μιντγούφερ τότε ... πανικός πρέπει να βάλεις σκύλο να το μυρίσει χι χα χο., χα χι χο, χο χι χα.
 

Μηνύματα
1.018
Reaction score
873
Συγνωμη να ρωτησω εγω ποιο ειναι το "ακουστικο κεντρο" του ηχειου ??:idk:
Σε ενα διδρομο ειναι περιπου το σημειο στο μεσον της αποστασης μεταξυ του κεντρου του woofer/mid και του κεντρου του tweeter
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.162
Reaction score
134.522
Μετά μάλιστα και απο τα διαγράμματα σου και τις παρατηρήσεις σου περί κρισιμότητας mm ! στον κατακόρυφο άξονα της θέσης κεφαλής .... μοιάζει να είσαι σε αντίθεση. με αυτά που έλεγες. Για κάνε έναν υπολογισμό σε μια απόσταση π.χ. 2.5 μέτρων πόσο αντιστοιχει σε εκατοστά η ανύψωση μίας μοίρας του ηχείου.
Εγώ τα στήνω με Lazer, ώστε το ακουστικό κέντρο του ηχείου στον κατακόρυφο άξονα να έρχεται καρφί στο αυτί 👂 του καθήμενου στην mlp ακροατή, και επίσης με Lazer στήνω το cross firing, μετρώντας συγκεκριμένη απόσταση δεξιά ή αριστερά της mlp που να πέφτει επακριβώς η on axis.

Ακρίβεια στο χιλιοστό, δε το συζητάμε αυτό, εννοείται. Αλλά όχι αλφάδιασμα. Οι βάσεις των ηχείων έχουν δυνατότητες ρύθμισης σε όλους τους άξονες, ώστε να επιτευχθεί επακριβώς η κατεύθυνση που απαιτείται.

Εκμεταλλευόμενος την αρκετά ομαλή off axis απόκριση των ηχείων μου στον κατακόρυφο άξονα, έχω στήσει με (περιορισμένο) κατακόρυφο cross firing τα δύο κεντρικά ηχεία μου, ώστε όσο και να μετακινήσεις το κεφάλι πάνω κάτω, να ακούγεται στο κέντρο το είδωλο.

1729509920566.png


Στις μετρήσεις απόκρισης (με το μικρόφωνο του τρινοβ) των κεντρικών ηχείων στην mlp, φαίνεται η άριστη απόκριση στο σημείο ενδιαφέροντος. Ο Αμίρ λέει 30°, εγώ λέω 10° μάξιμουμ.

Η δε αντίθετη κλίση με το πέριξ τοιχωματικό όριο (προς τα πάνω κοιτάει το κάτω κεντρικό και προς τα κάτω το άνω κεντρικό) εκμηδενίζει την άμεση αντανάκλαση από ταβάνι και δάπεδο.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Με την έγκριση του @thva όμως 😁
Και πιστοποίηση απο την Επερεσία. Είμαστε σε συνεργασία με τον IAEA καθώς μέλη μας (κάποιο χαζοί) έχουν DHT λάμπες κα αυτές εκπέμπουν ακτίνες Χ ώς decay "προιόν" του Θορίου που μπορεί να σκοτώσουν το κατοικίδιο μυρμήγκι σας μέχρι και 4 -5 χιλιοστά έξω απο τον γυαλί του λαμπτήρα εκπέμπουσες. χα χι χο.

Ο Πρόεδρος μας είναι πολυ τυπικός και αυστηρός στα θέματα ασφαλείας.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.220
Reaction score
56.374
για τα συγκεκριμενα monitors, αλλα "οικιακα" ηχεια εχουν αλλες προδιαγραφες
Ενδιαφέρον αυτό... Δηλαδή Ισχύουν άλλοι όροι πάνω στην τοποθέτηση για τυπικά οικιακά ηχεία ; Αν ναι, οφείλεις να μας τους εξηγήσεις εφόσον θίγεις αυτό το ενδεχόμενο.
Και πιστοποίηση απο την Επερεσία. Είμαστε σε συνεργασία με τον IAEA καθώς μέλη μας (κάποιο χαζοί) έχουν DHT λάμπες κα αυτές εμπέμπουν ακτίνες Χ ώς decay "προιόν" του θορίου που μπορεί να σκοτώσουν το κατοικίδιο μυρμήγκι σας μέχρι και 4 -5 χιλιοστά έξω απο τον γυαλί του λαμπτήρα εκπέμπουσες. χα χι χο.

Ο Πρόεδρος μας είναι πολυ τυπικός και αυστηρός στα θέματα ασφαλείας.
Πιθανότερο με το... ΙΚΕΑ μου φαίνεστε να είστε. :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.162
Reaction score
134.522
α) δεν έχουν πολυθρόνα με πλάτη (και ιδίως απο δέρμα) καθώς οι ανακλάσεις απο αυτήν τόσο κοντά μάλιστα στο αυτί είναι πολύ επιζήμιες.
Σωστό.
Η πολυθρόνα δεν πρέπει να έχει "πλάτη" πίσω από το κεφάλι.


β) εχουν καταλήξει τελικά οι audio people εάν το αυτί πρέπει να είναι - τουλάχιστον ως σημείο εκκίνησης - στο ύψος του τουίτερ ή στο ύψος του "ακουστικού κέντρου" του ηχείου ή όχι ακόμη ;
Στο ύψος του ακουστικού κέντρου, εάν είναι αλφαδιαμενα οριζοντίως τα ηχεία. Ειδάλλως, πρέπει Lazer να στοχεύει στην ευθεία το ακουστικό κέντρο του ηχείου το αφτί σου, στον κατακόρυφο άξονα πάντα.


Συγνωμη να ρωτησω εγω ποιο ειναι το "ακουστικο κεντρο" του ηχειου ??:idk:
Σε σοβαρά ηχεία, το αναφέρει ο κατασκευαστής στο μανιουαλ.

Τυπικά είναι ανάμεσα στο μιντ και στο τουίτερ, και φαίνεται στις μετρήσεις για σπινοραμα (το αναφέρουν αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις).
 

Μηνύματα
15.513
Reaction score
17.869
Ενδιαφέρον αυτό... Δηλαδή Ισχύουν άλλοι όροι πάνω στην τοποθέτηση για τυπικά οικιακά ηχεία ; Αν ναι, οφείλεις να μας τους εξηγήσεις εφόσον θίγεις αυτό το ενδεχόμενο.

Πιθανότερο με το... ΙΚΕΑ μου φαίνεστε να είστε. :lolsign:
Και με το ΙΚΕΑ έχουμε συνεργασία. Προτείνουμε τα ρυθμιζόμενα καθ' ύψος σκαμπό που ανέφερα στα μέλη μας - όταν μας ρωτάνε - ως ιδανικά καθίσματα θέσης ακροάσης.
 

Μηνύματα
324
Reaction score
206
Ενδιαφέρον αυτό... Δηλαδή Ισχύουν άλλοι όροι πάνω στην τοποθέτηση για τυπικά οικιακά ηχεία ; Αν ναι, οφείλεις να μας τους εξηγήσεις εφόσον θίγεις αυτό το ενδεχόμενο.

Πιθανότερο με το... ΙΚΕΑ μου φαίνεστε να είστε. :lolsign:
Ο καθε κατασκευαστης απ'οτι βλεπω λεει τα δικα του για τα ηχεια του ακομα και για διαφορετικα μοντελα ,οποτε οποια εξηγηση στα αντιστοιχα site δεν τα φτιαχνω εγω.
Για να εχουμε καλο ρωτημα εσυ σαν ποιο μελετημενος τι θεωρεις οτι ολα τα ηχεια στηνονται στην ιδια θεση? :idk:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.142
Μηνύματα
2.930.482
Members
38.141
Νεότερο μέλος
Marfil
Top