Πως διασφαλίζεται η ηχοληψία και η αναπαραγωγή του ύψους της μουσικής σκηνής ;

Μηνύματα
15.599
Reaction score
18.023
Και δεν κάνεις το τεστ και κάνεις και υποδείξεις. Ρε άιντε πάγαινε από δω. :roflmao:



Ναι. Μπουζούκι.
Ντέφι βρε, όχι μποζούκι. :D

Δεν κάνω τέστ χωρίς να ξέρω ποιός είναι ο σκοπός τους (όχι να ξέρω τι θα ακούσω). Ιδίως απο τον gkar προτεινόμενα τέστ ... που ξέρω ; ότι δεν θα είναι παγιδευμένα να μου κατστρέψουν τα ηχεία ; :D:D

Η Επερεσία δεν εγκρίνει να κάνετε τέst που δεν είναι απο αξιόπιστες και επίσημες πηγές download. Μόνο απο labs. :D
Θα υπάρχει και συνέχεια .
Και τα τρία δείγματα στο ίδιο μουσικό track, με μήκος 12 δειγμάτων σε τυχαία σειρά.

Επίσης κάποια επιπλέον στοιχεία της ηχογράφησης:

Η φλογέρα ακριβώς απέναντι από το μικρόφωνο, στο ίδιο ύψος (M)
Η φλογέρα πιο κάτω από το μικρόφωνο, κατά 70 cm (D)
Η φλογέρα πιο πάνω από το μικρόφωνο, κατά 50 cm (U)

Απόσταση μικροφώνων από το πάτωμα : 150cm
Απόσταση μικροφώνων μεταξύ τους 17cm, με γωνία 110 μοίρες (διάταξη ORTF)
Τώρα μιλάς σωστά.

Και ο σκοπός του τέστ ; Λέει ;

Όχι έτσι όπως το χρησιμοποιείς εσύ. Τι λένε αυτοί ακριβώς θέλω να μάθω (μου πείς).
 

Μηνύματα
13.408
Reaction score
10.820
Ντέφι βρε, όχι μποζούκι. :D

Δεν κάνω τέστ χωρίς να ξέρω ποιός είναι ο σκοπός τους (όχι να ξέρω τι θα ακούσω). Ιδίως απο τον gkar προτεινόμενα τέστ ... που ξέρω ; ότι δεν θα είναι παγιδευμένα να μου κατστρέψουν τα ηχεία ; :D:D

Η Επερεσία δεν εγκρίνει να κάνετε τέst που δεν είναι απο αξιόπιστες και επίσημες πηγές download. Μόνο απο labs. :D
Αν δε σε ενδιαφέρει το τεστ και το θέμα, μη γράφεις σε αυτό. Υπάρχουν τόσα άλλα θέματα που μπορείς.
Μη το χαλάς για τους υπόλοιπους.
Ούτε η δήθεν υπηρεσία σας μας ενδιαφέρει. Δεν είμαστε στο δημοτικό σχολείο.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.535
Ντέφι βρε, όχι μποζούκι. :D

Δεν κάνω τέστ χωρίς να ξέρω ποιός είναι ο σκοπός τους (όχι να ξέρω τι θα ακούσω). Ιδίως απο τον gkar προτεινόμενα τέστ ... που ξέρω ; ότι δεν θα είναι παγιδευμένα να μου κατστρέψουν τα ηχεία ; :D:D

Η Επερεσία δεν εγκρίνει να κάνετε τέst που δεν είναι απο αξιόπιστες και επίσημες πηγές download. Μόνο απο labs. :D

Τώρα μιλάς σωστά.

Και ο σκοπός του τέστ ; Λέει ;

Όχι έτσι όπως το χρησιμοποιείς εσύ. Τι λένε αυτοί ακριβώς θέλω να μάθω (μου πείς).
Θες ή δεν θες να σε βοηθήσει η ομάδα να γράψεις το βιβλίο σου ;
 

Μηνύματα
15.599
Reaction score
18.023
Αν δε σε ενδιαφέρει το τεστ και το θέμα, μη γράφεις σε αυτό. Υπάρχουν τόσα άλλα θέματα που μπορείς.
Μη το χαλάς για τους υπόλοιπους.
Τι να με ενδιαφέρει ; Φυσικά με ενδιαφέρει ... να μάθω ποιός είναι ο σκοπός του όμως ...όχι τι λέτε εσείς. Εσείς λέτε κουφά. :D
Θες ή δεν θες να σε βοηθήσει η ομάδα να γράψεις το βιβλίο σου ;
Καλά βρε παιδιά ... δεν είπαμε και τίποτε ...να μια κουβέντα να περάσει η ώρα .... όλα καλά. Συνεχίστε. Τι λέγατε ; :D:D 😍

Θα τα δώ το βράδυ τα συμπεράσματα. Δεν χάθηκε και ο κόσμος. :D Πάνω απο όλα προέχει το βιβλίο, μην χάσω και την χρηματοδότηση και τρέχω. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
15.599
Reaction score
18.023
Σκοπός είναι να βγει κουφός και με μη αναλυτικό σύστημα ο συγγραφέας του βιβλίου σου :biggrin:

ΥΓ και να σκεφτείς πλέον σοβαρά να το γυρίσεις σε immersive
Να πάρε να κάνεις αυτό.

Να γλυτώσει το νήμα και απο λάθος συμπεράσματα και να μην βγεί με έξτρα αχρείαστες σελίδες που μπορεί και να οδηγήοουν και σε άσκοπο τσακωμό. :D

 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.535
Να πάρε να κάνεις αυτό.

Να γλυτώσει το νήμα και απο λάθος συμπεράσματα και να μην βγεί με έξτρα αχρείαστες σελίδες που μπορεί και να οδηγήοουν και σε άσκοπο τσακωμό. :D


Έδωσες εσύ τα 20 ευρώ για να τον βοηθήσεις ;

Help Me Help You!

Πάρε ιδέες και για το βιβλίο σου !

Screenshot 2024-10-24 161523.png
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.636
Reaction score
15.930
τα παρακάτω 3 δείγματα αφορούν σε ηχογράφηση φλογέρας Hohner , με χρήση δύο μικροφώνων Neumann TLM-103 σε διάταξη ORTF .

Τα δύο μικρόφωνα ήταν μονίμως σε σταθερή θέση, ενώ η φλογερα σε διαφορετικό ύψος κάθε φορά . Οι διαφορές ύψους σε σχέση με τη μεσαία λήψη ήταν μεταξυ 50cm & 70 cm.

https://rapidshare.io/shared/aoxexd...6f41j4f5jpqp9sybzqk_njnwg8wt2dpe3ado7hwx1uwc9


https://rapidshare.io/shared/-hnlkb...m-rkfykqy3pktsk68quackfwy3nn-tojkdmdul054sm27

https://rapidshare.io/shared/0220xl...lzgc_kb7le5ju05ikcd9-i7qc2tojq50hjtnj7mxj91ej

Η ακρόαση πρέπει να γίνει από τα ηχεία.

Τα συγκεκριμένα δείγματα, σε ορισμένα συστήματα ακούγονται πολύ καθαρά και μπορεί κάποιος σχετικά εύκολα να διακρίνει τις θέσεις του οργάνου κατά το ύψος.

Καλές ακροάσεις
done
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.864
Reaction score
29.632
Μόνο η φλογέρα αλλάζει θέση. Όχι τα μικρόφωνα.
Δε βολευόταν;

Ή την κρατούσε ο Πάνας και χοροπηδούσε;
Όταν σας τα έλεγε ο 3ν για το καμπανάκι γελάγατε. :cool:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.279
Reaction score
56.621
Εδω όμως καθαρά φαίνεται ότι δεν εννοείς τονικότητα.

Επίσης η τονικότητα δεν έχει σχέση με τον εντοπισμό θέσης.

Δεν βγάζει κάποιος λογική απάντηση από την περιγραφή οσυ.
Δήλωσα χωρίς φόβο και πάθος αυτό που συνέλαβαν τ'αυτιά μου υπό τις συνθήκες που έκανα τη δοκιμή. Δεν διεκδικώ δάφνες και ακόμα περισσότερο αφού δεν θα τις άξιζα.

Σχετικά με τον προσανατολισμό των μικροφώνων, θεωρώ ότι καλώς έμεναν σταθερά. Η ORTF τεχνική προβλέπει καρδιοειδή μικρόφωνα υπό γωνία μεταξύ των και το στερεοφωνικό εφέ να προκύπτει τόσο από διαφορές στη χρονική άφιξη των σημάτων μεταξύ τους όσο και από διαφορές στάθμης σε συνάρτηση με τη γωνία εκτροπής που θα έχει το εκάστοτε καταγραφόμενο όργανο από τον άξονα καθενός μικροφώνου.

Ως προς το LEDR θεωρώ πιο ενδιαφέροντα - τόσο ως προς την ακροαματική διαδικασία όσο και προς την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων - δοκίμια περιέχοντα όργανα al fresco - κάτι σαν τα παραδοσιακά... γιαούρτια - έστω και αν δεν θα ήταν απαστράπτον το περιεχόμενο έναντι τυποποιημένων ηχητικών σημάτων.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.535
Ε, πες μας κιόλας.
Περαν της τονικότητας, τα ηχεία σου αναδεικνύουν ξεκάθαρα τις διαφορές ύψους του οργανου, που είναι όντως υπαρκτές και δεν υπάρχει οποιαδήποτε επεξεργασία pre or post processing ?
Ο Bhutia ήταν απολύτως σαφής και αυτό δείχνει ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τον εκτιμούμε, θεωρώ όλοι μας, στον μέγιστο βαθμό.
Οχι μόνο μοιράζεται μαζί μας τις εντυπώσεις του, αλλά τις δικαιολογεί κιόλας.
Respect
 

Μηνύματα
13.408
Reaction score
10.820
Περαν της τονικότητας, τα ηχεία σου αναδεικνύουν ξεκάθαρα τις διαφορές ύψους του οργανου, που είναι όντως υπαρκτές και δεν υπάρχει οποιαδήποτε επεξεργασία pre or post processing ?
Ο Bhutia ήταν απολύτως σαφής και αυτό δείχνει ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τον εκτιμούμε, θεωρώ όλοι μας, στον μέγιστο βαθμό.
Οχι μόνο μοιράζεται μαζί μας τις εντυπώσεις του, αλλά τις δικαιολογεί κιόλας.
Respect
Έχω απαντήσει στην προηγούμενη σελίδα, πριν τον "θόρυβο" του νήματος,
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.279
Reaction score
56.621
Περαν της τονικότητας, τα ηχεία σου αναδεικνύουν ξεκάθαρα τις διαφορές ύψους του οργανου, που είναι όντως υπαρκτές και δεν υπάρχει οποιαδήποτε επεξεργασία pre or post processing ?
Ο Bhutia ήταν απολύτως σαφής και αυτό δείχνει ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τον εκτιμούμε, θεωρώ όλοι μας, στον μέγιστο βαθμό.
Οχι μόνο μοιράζεται μαζί μας τις εντυπώσεις του, αλλά τις δικαιολογεί κιόλας.
Respect
Ο ΄΄δαίμων΄΄ των διαφημίσεων έκανε πάλι το ΄΄θαύμα΄΄ του :
150+.png


Για ν'ανταποδώσω τη φιλοφρόνηση , το παρόν νήμα και όποιο άλλο ακολουθήσει είναι ευεργετικό αφού τροφοδοτεί τη συλλογική συνείδηση του forum με φρέσκο πνεύμα ... διχογνωμίας πέρα από τα συνηθισμένα πλέον παρελκόμενα,λάμπες,ενεργά,sub,immersive και τις παραφυάδες των.
Έχω απαντήσει στην προηγούμενη σελίδα, πριν τον "θόρυβο" του νήματος,
Είναι λοιπόν κρίμα το φρέσκο πνεύμα να χαλούσε από ΄΄μπαγιάτικες΄΄ διενέξεις.
 

Μηνύματα
13.408
Reaction score
10.820
Είναι λοιπόν κρίμα το φρέσκο πνεύμα να χαλούσε από ΄΄μπαγιάτικες΄΄ διενέξεις.
Ω, μα γιατί μου το χαλάς; Είδες όμως τί κόσμιος είμαι σήμερα;
ΟΚ, σταματάω να κάνω το Σωκράτη σε αυτό το νήμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.279
Reaction score
56.621
Ω, μα γιατί μου το χαλάς; Είδες όμως τί κόσμιος είμαι σήμερα;
ΟΚ, σταματάω να κάνω το Σωκράτη σε αυτό το νήμα.
"Μηδένα προ του τέλους μακάριζε..."
Ανάγεται το γνωστό ρητό του Σόλωνα στην περάτωση του νήματος.:sneaky:
 



Μηνύματα
4.851
Reaction score
8.542
Η γνώμη χωρίς να τα έχω ακούσει.
Εάν γίνεται αισθητή από τον ακροατή σε ελεγχόμενο χώρο ακρόασης μια μεταβολή στο ύψος τότε θεωρώ ότι αυτό έχει να κάνει με το ποσοστό των ανωτέρων συχνοτήτων που εγγράφει η συγκεκριμένη διάταξη, δλδ μεγαλύτερο ποσοστό θα μας έκανε να θεωρήσουμε ότι είναι πιο ψηλά.
Γεγονός είναι επίσης ότι συχνότητες άνω των 8KHz είναι προτιμοτερονα τοποθετούνται σε ανώτερο επίπεδο, εν αντιθέσει με άλλες που είναι καλύτερα να τοποθετούνται σε άλλα σημεία αλλά αυτό αφορά περισσότερο το ιμερσιβ.
Τώρα αυτό που λαμβάνουν τα μικρόφωνα είναι συνδυασμός άμεσης και έμμεσης με αντήχηση και πρώιμες ανακλάσεις.
Από τις 3 διαφορετικές τοποθετήσεις του οργάνου στον κατακόρυφο αξονα θεωρώ πως μόνον οι τοποθετήσεις του οργάνου στο ίδιο ύψος με την διάταξη των μικροφώνων και κάτω από αυτήν πλησίον του δαπέδου θα μπορούσαν να δώσουν αυτή την αίσθηση.
Από τις 2 αυτές, η τοποθέτηση στο ίδιο ύψος θα έβγαζε πιό ξερό ήχο και αν λάβω την εντύπωση του Μπούτχια τότε θα κατέληγα στην τοποθέτηση του οργάνου που βρίσκεται πλησιέστερα στο δάπεδο :D
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.535
Η γνώμη χωρίς να τα έχω ακούσει.
Εάν γίνεται αισθητή από τον ακροατή σε ελεγχόμενο χώρο ακρόασης μια μεταβολή στο ύψος τότε θεωρώ ότι αυτό έχει να κάνει με το ποσοστό των ανωτέρων συχνοτήτων που εγγράφει η συγκεκριμένη διάταξη, δλδ μεγαλύτερο ποσοστό θα μας έκανε να θεωρήσουμε ότι είναι πιο ψηλά.
Γεγονός είναι επίσης ότι συχνότητες άνω των 8KHz είναι προτιμοτερονα τοποθετούνται σε ανώτερο επίπεδο, εν αντιθέσει με άλλες που είναι καλύτερα να τοποθετούνται σε άλλα σημεία αλλά αυτό αφορά περισσότερο το ιμερσιβ.
Τώρα αυτό που λαμβάνουν τα μικρόφωνα είναι συνδυασμός άμεσης και έμμεσης με αντήχηση και πρώιμες ανακλάσεις.
Από τις 3 διαφορετικές τοποθετήσεις του οργάνου στον κατακόρυφο αξονα θεωρώ πως μόνον οι τοποθετήσεις του οργάνου στο ίδιο ύψος με την διάταξη των μικροφώνων και κάτω από αυτήν πλησίον του δαπέδου θα μπορούσαν να δώσουν αυτή την αίσθηση.
Από τις 2 αυτές, η τοποθέτηση στο ίδιο ύψος θα έβγαζε πιό ξερό ήχο και αν λάβω την εντύπωση του Μπούτχια τότε θα κατέληγα στην τοποθέτηση του οργάνου που βρίσκεται πλησιέστερα στο δάπεδο :D
Λέγοντας κατάληξη, εννοείς ότι θα σου ήταν πιο εύκολο να εντοπίσεις ακουστικώς τη θέση D (down) ;

Υπενθυμίζω ότι στις δύο ακραίες θέσεις (Down & Up), η απόσταση μεταξύ των οργάνων είναι 120 cm (50+70).

Το πιο από τα 3 tracks θα επιλέγαμε ως πιο σωστό ηχητικά, ενδεχομένως να διαφέρει από ακροατή σε ακροατή, καθότι εδώ παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο το σύστημα ακρόασης και οι ανακλάσεις του χώρου (χώρων)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.019
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top