Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Τελικα αφου ειδαν ενα πατερν συγκλισης γιατι "μου την λες" οτι δεν ειδαν...? :happy_6:
Ξερω τι εγραψα, γιατι το εγραψα και πως δικαιολογω την αποψη μου...

Ετσι, αφου δεν ηταν τελειο το πατερν... ηξεραν που να κοιταξουν για να το δουν και μεσα στην ταινια... εγω που δεν ειδα αυτην την ατελεια που βρισκοταν (απο το πατερν), δε μπορουσα να την εστιασω (πανω δεξια αν θυμαμαι καλα οπως μου ειπαν να κοιταξω)...

Το θεμα ειναι αν εχει συγκλιση... ή αν μπορεις να την εντοπισεις χωρις pause και crop και να σου πει καποιος που το ξερει που βρισκεται ωστε να πεις "Α! ναι το ειδα!"...?

Ειναι ακριβως σαν το rainbow... αν δε μπορεις να το δεις μονος σου, παυει να ειναι μειονεκτημα... αλλα οχι οτι παυει να υπαρχει...!

Και επαναλαμβανω, οσοι παιρνουν προτζεκτορα τον παιρνουν οχι για να κανουν pause και crop αλλα για να βλεπουν ταινιες... ε, εγω ειδα μονο ταινιες, (στα pause κοιτουσα μονο την λεπτομερεια και τιποτα παραπανω) και πανω στην χθεσινη θεαση ο sony για μενα ειχε τελεια ομοιομορφια... οπως και για τον διπλανο μου (δε θυμαμαι το ονομα του) ο infocus δεν ειχε rainbow!
Κανενας απο τους δυο δεν ειναι λαθος και κανενας απο τους δυο δεν ειναι σωστος...

Επισης αυτο το "pause" που κανουμε για να κοιταξουμε και αλλα πραγματα πλην της ευκρινειας (το κοντραστ πχ) για μενα ειναι επισης λαθος διοτι η ιριδα παιζει πολλα λαθος παιχνιδια σε κατασταση pause που πολλες φορες δεν εχει μεγαλη επαφη με την πραγματικοτητα, τη ροη μιας σκηνης/ταινιας και το τι κανει τοτε η ιριδα... (πχ να ανοιγει η ιριδα λιγο μετα που καναμε pause σε μια σκοτεινη σκηνη και να τα κανει ολα γκρι απο μαυρα για να φωτισει παραπανω μια φλογα ή ενα πουκαμισο, κατι που δεν εκανε (δεν ανοιγε) κατα τη διαρκεια ροης των σκηνων αυτων...)
Η ενεργη ιριδα, εχει εναν επεξεργαστη... αυτος δε σταματαει να λειτουργει οταν παταμε pause στο player μας... οποτε η ιριδα δεν γινετε και αυτη pause να ξερουμε ακριβως τι βλεπουμε για να συγκρινουμε...
Πιστευω να καταλαβαινετε τι λεω... και γιατι το βλεπω ως λαθος εκτιμηση την κατασταση "pause"... (πλην της ευκρινειας)
Μα δεν ηταν πατερν, το μενου του σονυ ηταν...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Οταν κατι φαινεται με close up και σε pause δεν ενοχλει γενικα και ουτε παρατηρειτε σε ταινια ευκολα... Δεν παρατηρησα ανομοιομορφια στον sony ισως γιατι δεν με επηρεασε καποιο πατερν ωστε να την εντοπισω και να την βρισκω μετα και μεσα στην ταινια... Εξου και ειπα, ειμαι χαρουμενος που δεν ειδα απο την αρχη το τεστ γιατι κρινω την εικονα των ταινιων παρακολουθοντας ταινιες...
Το να ψαχνουμε την τελειοτητα με εναν τροπο αλλον απο αυτον που βλεπουμε ταινιες (δε παταμε pause καθε δευτερολεπτο...) ειναι για μενα εν μερει λαθος...

Τα "λιγο πιο" υπερκορεσμενα χρωματα δυστυχως ή ευτυχως ειναι πιο εντυπωσιακα και εγω προσωπικα τα προτιμω απο μια πιο αχρωμη αλλα σωστη για τα μηχανακια εικονα...! Δεν ειναι θεμα επαγγελματισμου, αλλα θεμα γουστου...
Το "χαρμα οφθαλμων" δεν εχει σχεση με πατερνακια ή μετρησεις... αλλα με τα ανθρωπινα ματια...
Δε διαφωνώ μαζί σου ότι η ουσία είναι η παρακολούθηση της ταινίας και ότι αν δε φαίνεται κάτι λάθος εκεί, πιθανότατα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ωστόσο, είναι γεγονός ότι ο Sony είχε λιγότερο φυσικά χρώματα από τον ΙΝ82 (χωρίς αυτό να σημαίνει και ότι είχε και τραγικό πρόβλημα).
Όπως γράφω παραπάνω, η φωτό με τα μάτια δεν είναι δικό μας close-up και pause, είναι του... σκηνοθέτη. Είναι ένα πλήρες κάδρο του φιλμ όπου στέκεται για λίγα δευτερόλεπτα η κάμερα, για να δείξει την ένταση στα μάτια του ήρωα. Όταν το είχα δει στο συγκριτικό, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι στο Sony o ηθοποιός έμοιαζε να πάσχει από... ίκτερο!
Γι'αυτό και το αναζήτησα και το ανέβασα από τα πρώτα, μια που σε ένα συγκριτικό αυτό ψάχνουμε, σημεία υπεροχής του ενός μηχανήματος σε σχέση με το άλλο.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ξερω τι εγραψα, γιατι το εγραψα και πως δικαιολογω την αποψη μου...
Εγώ φίλε ξέρω ότι ήρθες μισή ώρα στο τέλος και πάλι τα ξέρεις όλα :happy_4:

Ετσι, αφου δεν ηταν τελειο το πατερν... ηξεραν που να κοιταξουν για να το δουν και μεσα στην ταινια... εγω που δεν ειδα αυτην την ατελεια που βρισκοταν (απο το πατερν), δε μπορουσα να την εστιασω (πανω δεξια αν θυμαμαι καλα οπως μου ειπαν να κοιταξω)...
Δεν είδες αλλά και πάλι ξέρεις.

Το θεμα ειναι αν εχει συγκλιση... ή αν μπορεις να την εντοπισεις χωρις pause και crop και να σου πει καποιος που το ξερει που βρισκεται ωστε να πεις "Α! ναι το ειδα!"...?
Όταν ο Δημήτρης πριν έγραψε close up με τα μάτια εννοούσε το πλάνο. Η φωτογραφία με το close up πιάνει όλη την οθόνη δεν είναι crop ούτε κανένας πήγε και κόλησε με τη μηχανή στην οθόνη.


Λοιπόν επειδή πάλι πάει να ξεκινήσει θέμα από το πουθενά. Γράφω για όσους δεν ήταν εκεί ή δεν ήταν εκεί από την αρχή. Το πάτερν έδειχνε ότι η σύγκλιση είναι τέλεια και εκεί έμεινε, ούτε κανένας κόλησε τη μούρη του στην οθόνη για να δεί ας πούμε ότι έφευγε μισό πίξελ το μπλέ, ούτε κανένας κατάλαβε από το πάτερν το πρόβλημα της σύγκλισης αφού αν το είχες δεί θα ήξερες ότι όλα φαινόντουσαν τέλεια. Το μόνο που μπορούσε ίσως να φανεί από αυτό το πάτερν είναι μια ελαφριά ανομοιομορφία στην φωτεινότητα αφού η πάνω αριστερή και κάτω δεξιά γωνία ήταν κάπως πιο γκρί από τις άλλες 2 αλλά και πάλι αυτό το θυμάμαι εγώ από προχτές και δεν θυμάμαι να το πρόσεξε κανείς χτές.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

"Από την Έμπαρο κρασί
κι από τη Βιάννο λάδι
κι από το Μυλοπόταμο,
ελιές και παξιμάδι"
Πες μου τώρα ότι έχεις σχέση με την Έμπαρο ή την ευρύτερη περιοχή... :crazy_1:

Συγχαρητήρια σε όλο το τημ για την εξαιρετική δουλειά. :bravo:

Για εμάς τους "απ' έξω" σημαντική βοήθεια έδωσε και η δουλειά του φωτογραφικού τημ. Μπράβο! :respect:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πες μου τώρα ότι έχεις σχέση με την Έμπαρο ή την ευρύτερη περιοχή... :crazy_1:

Συγχαρητήρια σε όλο το τημ για την εξαιρετική δουλειά. :bravo:

Για εμάς τους "απ' έξω" σημαντική βοήθεια έδωσε και η δουλειά του φωτογραφικού τημ. Μπράβο! :respect:
Έχω με τη Βιάννο!
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

:happy_8: Γιατί εγώ είμαι από την Έμπαρο!
(Ξεφύγαμε από το θέμα. Σόρρυ)
Γι'αυτό κάτσε καλά, να μη γίνουμε από δυο χωριά χωριάτες! :lol:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Και εγω απο Μυλοποταμο(δεν αντεχα να μην το πω) αλλα θα μου αξιζει εαν φαω κατσαδα απο τους κ.Συντονιστες
Ας συνεχισουμε...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Λοιπόν, αφού σας αφήσαμε να απολαύσετε τη σαββατιάτικη βόλτα σας, συνεχίζουμε απτόητοι: "κρύο, καιρός για δύο!"

Infocus

Sony
 

Attachments



Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Εμένα η φωτογραφική μου μηχανή που φωτογράφιζε τον Infocus, μου είπε ότι δεν είδε rainbow και ότι ήταν υπέροχος:happy_9:. Τώρα εάν έρθουν προσκεκλημένοι, φίλοι ή γνωστοί και βλέπουν rainbow... στα @@ μου, να πάνε αλλού εάν δεν τους αρέσει. Τον προβολέα τον αγοράζω για τη δική μου οικογένεια και πρόβλημα εμείς δεν έχουμε. Σήμερα που πέρασα από τον ΑΝΔΡΕΑ ΚΚΚ, για να πάρω τη μηχανή μου, είχα την τύχη να δω μερικά λεπτά τους προβολείς αφού έκανε μια μικρή επίδειξη σε έναν πελάτη του. Ομολογώ ότι συμφωνώ με τις περισσότερες από τις απόψεις που γράφτηκαν εδώ.
Ένα πράγμα έχω να προσθέσω: θα σκεπτόμουν να αγοράσω τον SONY μόνο εάν είχε την τιμή του Infocus και εάν είχε άλλη αντιπροσωπεία)(. Ο προβολέας είναι ένα πολύ ευαίσθητο μηχάνημα, η εδώ αντιπροσωπεία δε με κάνει να νιώθω σιγουριά.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Εμένα η φωτογραφική μου μηχανή που φωτογράφιζε τον Infocus, μου είπε ότι δεν είδε rainbow και ότι ήταν υπέροχος:happy_9:. Τώρα εάν έρθουν προσκεκλημένοι, φίλοι ή γνωστοί και βλέπουν rainbow... στα @@ μου, να πάνε αλλού εάν δεν τους αρέσει. Τον προβολέα τον αγοράζω για τη δική μου οικογένεια και πρόβλημα εμείς δεν έχουμε. Σήμερα που πέρασα από τον ΑΝΔΡΕΑ ΚΚΚ, για να πάρω τη μηχανή μου, είχα την τύχη να δω μερικά λεπτά τους προβολείς αφού έκανε μια μικρή επίδειξη σε έναν πελάτη του. Ομολογώ ότι συμφωνώ με τις περισσότερες από τις απόψεις που γράφτηκαν εδώ.
Ένα πράγμα έχω να προσθέσω: θα σκεπτόμουν να αγοράσω τον SONY μόνο εάν είχε την τιμή του Infocus και εάν είχε άλλη αντιπροσωπεία)(. Ο προβολέας είναι ένα πολύ ευαίσθητο μηχάνημα, η εδώ αντιπροσωπεία δε με κάνει να νιώθω σιγουριά.
Jo, την έφερες μαζί σου όλη την οικογένεια για rainbow-test; :shock:
Ο γάτος τι είπε; :lol:
 




Μηνύματα
94
Reaction score
2
Πάντως από τις φωτό δεν είναι και ότι πιο εύκολο να βρεις διαφορές. Εμένα πάντως μου αρέσει λίγο περισσότερο ο Sony και μάλλον θα έχει μεγάλη επιτυχία στην αγορά...

@Joseph. Σεβαστή η άποψη σου και σαφώς αφού όλοι στην οικογένεια δεν έχετε πρόβλημα έχεις περισσότερες επιλογές στην αγορά προβολέα, αλλά είμαστε αρκετοί αυτοί που βλέπουμε rainbow οπότε δεν έχουμε τις ίδιες επιλογές.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Προσέξτε μόνο το πρόγραμμα του ταξιδιού, γιατί μπορεί να καταλήξετε...

Infocus

Sony
 

Attachments



MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.668
Reaction score
9.284
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πάντως από τις φωτό δεν είναι και ότι πιο εύκολο να βρεις διαφορές. Εμένα πάντως μου αρέσει λίγο περισσότερο ο Sony και μάλλον θα έχει μεγάλη επιτυχία στην αγορά...

@Joseph. Σεβαστή η άποψη σου και σαφώς αφού όλοι στην οικογένεια δεν έχετε πρόβλημα έχεις περισσότερες επιλογές στην αγορά προβολέα, αλλά είμαστε αρκετοί αυτοί που βλέπουμε rainbow οπότε δεν έχουμε τις ίδιες επιλογές.
Έχεις δίκιο, ειδικά στο "King-Kong" που ανεβάζω τώρα και έχει από τη "μαμά" του μια παστέλ απόχρωση που θυμίζει κόμικ, οι διαφορές ήταν πάρα πολύ μικρές και στη ζωντανή θέαση.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.267
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top