Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
530
Reaction score
0
Γιωργο Θεοφιλακο εγω λεω φιλε μου να τα κλεισουμε τα ρημαδια τα μαγαζια μας αφου δεν χρειαζεται να εχουμε demo προς ακροαση. Αρκει μια φυλαδα με μετρησεις και χαρακτηριστικα και να την εγινε η δουλεια μας! Ρε λες να δουλευει καλυτερα ετσι? Ηθελα να ηξερα προς τι η οργανωση ακροασεων αφου αρκουν οι μετρησεις? Με βαση αυτες τσουπ! κι εγινε το ματσαρισμα!

XAXAXAΧΑ....

Μιλαμε για πολυ γελιο..

Εδω μας γυρισανε στον μεσαιωνα (εποχες 70-80), οπου γινοταν διαμαχη για τις μετρησεις κτλ..κτλ...

:137:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Re: Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Σχεδόν τίποτε δεν γίνεται !!!!

Δες τι συμβαίνει με τον Θέμη Ζαφειρόπουλο στο άλλο φορουμ.

Αναφέρομαι στο θέμα με τον μικρό "ψηφιακό" Trend s Audio.

Ο Θέμης έχει βαθύτατη μουσική παιδεία , έχει πολύ μακριά και

σοβαρή ιστορία στον χώρο της αντιπροσώπευσης και εμπορίας

hi end μηχανών και έγραφε και πολύ παλιά στον ΗΧΟ.

Παράλληλα έχει φάει την ζωή του ηχογραφώντας με "audiophile"

τεχνικές μικρά και μεγάλα σύνολα στην Λυρική , στο Μέγαρο

και αλλού. Η δε κόρη του είναι από τις σημαντικές soprano

σε αυτή την χώρα.

Είδες πολλούς να τον εμπιστευτούν;

Αντίθετα πολλοί ασπάστηκαν τις επιλογές συγκεκριμένου

reviewer που είναι δεδομένο ότι βλέπει μονίμως τα πράγματα

με προκατάληψη και περιορισμένο οπτικό πεδίο......
Έλα Βασίλη υπάρχουν τέτοιοι? Πιπέρι στο στόμα...
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Λοιπόν !

Θα απαντήσω εγώ στο ερώτημα του Ανδρέα .

Όταν πέφτει ένα μηχάνημα στα χέρια μου τότε το πρώτο πράγμα

που θα κάνω είναι να το βάλω στο σύστημα μου .

Δεν αρκούμαι στις πρώτες ακροάσεις αλλά προσπαθώ να

εκμαιεύσω από αυτό την βέλτιστη ηχητική ευχαρίστηση

συνδυάζοντας όλα τα διαθέσιμα συνοδά μηχανήματα και

αξεσουάρ!

Αν ο ήχος που θα προκύψει με εξιτάρει συγκινησιακά τότε

"στα παλιά μου τα παπούτσια" οι μετρήσεις και η σχεδιαστική

φιλοσοφία !

Με λίγα λόγια δεν με νοιάζει αν είναι λάμπα , αν είναι τρανζίστορ

αν είναι "ψηφιακός" , αν ειναι κινέζικος ή γιαπωνέζικος,

αν είναι μονόδρομο fullrange ή ενεργό πολυδρομο κ.λ.π,κ.λ.π

Ενδεχομένως θα το μετρήσω από περιέργεια (οι εργαστηριακές

ενασχολήσεις είναι ιδιαίτερα ελκυστικές και ενδιαφέρουσες)

αλλά πιθανές μέτριες μετρήσεις δεν θα με επηρεάσουν

στην επιλογή!!!!
Αυτο κατι μου θυμιζει απο Νικο Κορακακη...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Να ένα καλό θέμα για συζήτηση.Ποιος και πότε προχώρησε σε αγορά μηχανήματος βάση δοκιμής σε περιοδικό και μόνο? Την πάτησε ή όχι? Υπάρχει δοκιμαστής που χαίρει την εκτίμηση όλων? Γιατί καινούργια μηχανάκια τα βλέπουμε στις στήλες των μικρών αγγελιών πριν καλά καλά στρώσουν?
Εγώ προχώρησα στο μακρινό παρελθόν .

Και φυσικά την πάτησα .

Διαβάστε μόνο τα post της πρώτης σελίδας :

Εγώ τα διάβασα και τα θυμήθηκα μετά την προτροπή του Κρόϊφ.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=29657
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Και εγω την εχω πατησει. Μαλιστα με κατι ιδιαιτερα ακριβο. Οχι οτι δεν το ακουσα πριν το παρω, απλα επηρεασμενος απο τους διθυραμβους δεν το ακουσα οσο επρεπε. Και ηταν οντως καλο. Απλα δεν εκανε σε μενα, σε αυτα που εγω ζητουσα. Ειναι και αυτο μια παραμετρος.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
To ακανθωδες ζητημα ειναι ποσοι την εχουν πατησει αγοραζοντας

ΜΟΝΟ βασει ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ???

Υποψιαζομαι οτι θα ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟΙ!!!!

:116:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

...και για να φτάσουμε στην ουσία του θέματος.

Εγώ θα ήθελα να λειτουργούν τα πράγματα περίπου έτσι :
R=reviewer / Α= αντιπρόσωπος / F= fora (γενικά εντός και εκτός)

R: Ρε παιδιά δοκιμάζω έναν ενισχυτή και μου έτυχε το εξής.
Ενώ τα τεχνικά του κατασκευαστή λένε 10....ενώ εγώ βρήκα πυκνωτές με συνολική χωρητικότητα 6800μF ανά κανάλι.
Από την άλλη το άκουσα και παίζει καλά . . . κτλ.
Α: Ωστόσο ο αντιπρόσωπος επικοινωνεί με την εταιρεία και ζητά εξηγήσεις.(δεν είναι δική του ευθύνη)
F: Οι 'τεχνικοί' αναλύουν το θέμα με τον δοκιμαστή και τελικά (ίσως μετά από μετρήσεις) εξηγούν το φαινόμενο "περί ικανότητας οδήγησης του ενισχυτή" + μαζεύονται πληροφορίες από άλλους χομπίστες στο net
Α: Καταθέτει την απάντηση της "μαμάς" εταιρείας.
R: Γράφει τελικά το review και εξηγεί την όλη κατάσταση (πληροφορίες που μάζεψε) + την τελική δική του άποψη "ακούγοντας".

Η πλάκα είναι ότι εντοπίζει κάποιος την "αδυναμία" ή το ψέμα του κατασκευαστή, κάνει ένα γράμμα στο περιοδικό το υπογράφει και αντιμετωπίζεται ως "ανύπαρκτος" "κακόβουλος" "ψεύτης" "πάπια" κτλ.

Τελικά τι να πιστέψει ο αναγνώστης..., μήπως αυτό το έντυπο που μοιράζει ο Αντιπρόσωπος..?
Και επειδη καποια κειμενα και κρισεις "δοκιμαστων" πληττουν σαφως* την αξιοκρατια, εμεις λυνουμε τη σιωπη μας. Το σωστο θα λεγεται με οποιδηποτε τιμημα! Ελπιζουμε οτι οι χομπιστες και μουσικοφιλοι μετα απο ολα αυτα στο μελλον να ειναι περισσοτερο υποψιασμενοι και προσεκτικοι στις επιλογες τους σχετικα μες τα κειμενα και τους κειμενογραφους που διαβαζουν, ακουν και υιοθετουν τις αποψεις τους. Ευτυχως για το μελλον του hifi στη Ελλαδα που πυαρχουν ενας η δυο reviewer οι οποιοι αν μη τι αλλο ειναι σοβαροι και τηρουν καποια επιπεδα δεοντολογιας.
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=43506&highlight=%EA%F9%EB%EF%F4%EF%F5%EC%F0%E5%F2


Τελικά να μάθουμε ρε παιδιά.
Ποιοι είναι οι αξιόπιστοι reviewers και γιατί ?
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Βέβαια για να λειτουργήσει έτσι πρέπει να έχουμε ως σκοπό την σωστή ενημέρωση του χομπίστα.
Πρέπει να είμαστε ανοιχτοί στην γνώση και την τεχνολογία και να σκεφτόμαστε ότι ίσως υπάρχουν πράγματα να μάθουμε ακόμη.....κ.τ.λ.

Τώρα θα αναρωτιέστε το σημαντικότερο όλων......




Υπάρχω ? :138:
 


Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Τα μαθηματικά έχουν σχέση με την μουσική; Φυσικά, αλλά μέχρι ενός ορίου.

Να δανειστώ μια υπογραφή από μέλος του μαγαζιού, που γράφει: ο πρώτος κανόνας της μουσικής είναι…

Ο βασικός κανόνας της (μουσικής) Αρμονίας είναι να μαθαίνεις τους κανόνες και να τους ακυρώνεις συνειδητά.

Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό;

Όποιο κομμάτι κλασικής μουσικής και αν πάρεις, θα διαπιστώσεις ότι είναι γεμάτο μαθηματικές ανατροπές, παράλληλες πέμπτες, έβδομες, κλπ… Έλα, όμως, που οι κανόνες – μαθηματικά, λένε άλλα πιο τρανά και πιο μεγάλα!

Ας το πάρουμε, λοιπόν, από την μεριά της σύνθεσης. Αν ακολουθήσει κάποιος όλους τους κανόνες μπορεί να συνθέσει ένα κομμάτι; Μόνο αν είναι τυχερός και ευνοούμενος του Μεγαλοδύναμου!

Φυσικά, πρέπει να υπάρχουν οι μετρήσεις, για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Αλλά, σιγά, μην γράψει ένας μια κριτική με βάση μόνο τις μετρήσεις. Τότε να μην γράφει κανένας ακουστικές εμπειρίες, για να ξεμπερδεύουμε. Είναι και αυτό μία άποψη.

Υ.Γ. Έτσι, που τα γράφετε με τα μετρητικά, έχω συγκινηθεί βαθύτατα. Τώρα που το σκέφτομαι, έχω να κάνω ένα remix. Τι λέτε να βάλω το analyzer στην θέση την δική μου; Γιατί τα αυτιά μου είναι … υποκειμενικά!
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Ας το κάνουμε και λίγο χιουμοριστικά.

Να έχουμε και παράδειγμα…από το τόπο μας…κατά το παπαπούτσι από τον …

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν δυο αδέρφια μικρούτσικα.

Ο Μικρούτσικος, που έχει τελειώσει μαθηματικά, ο Άντριου, κάνει καριέρα τηλεπαρουσιαστή. Για το μουσικό του έργο δεν θα αναφερθώ. Ούτε καν ως φωνή, διότι μέχρι σήμερα φαλτσάρει απίστευτα και μάλιστα σε κομμάτια, που έγγραψε ο ίδιος.

Σε αντίθεση με τον Θάνο Μικρούτσικο, ο οποίος συνεχίζει ως συνθέτης και ας μην ήταν «ξεφτέρι» στα μαθηματικά
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Μήπως να βάλουμε λίγο νερό στο κρασάκι μας, όταν το πίνουμε. Οι Αρχαίοι Έλληνες έτσι το έπιναν.

Δηλ. θέλετε να μου πείτε ότι αν μετράει ένα μηχάνημα τέλεια, είναι και το σωστό.

Αν είναι έτσι, να πάρω και εγώ ένα τσιπακι D μερικών δολαρίων που μετράει σωστά και να πετάξω τα μηχανήματα μου. Γιατί έχουν ανάδραση, παραμόρφωση, και καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες ρεύματος.

Άντε, βρε, να βγω και εχθρός των οικολόγων. Να με κόψει από παρέα ο Βεργής, να δω τι θα καταλάβετε.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Τελικά, για να μη το κουράζουμε. Το σωστό είναι στη μέση και όχι στα άκρα.

Υ.Γ. Κοντευουμε τις 10.000 θεάσεις ... παμε καλά.
 

Μηνύματα
111
Reaction score
0
Υ.Γ. Κοντευουμε τις 10.000 θεάσεις ... παμε καλά.
Χμμμ...
Λες από την πολύ αγονία κάποιοι πατάνε συνέχεια refresh ?

Για κοίτα το Unique…

Και άμα τον βρούμε αυτόν που το πατά το refresh… να του προτείνουμε κάνα χαλαρωτικό…

Κάντε και κάνα δωράκι ρε παιδιά
Στα 100.000 νευρικά refresh
Δώρο ένα ταξίδι αναψυχής και μασάζ στο δάχτυλο που πατάει κλικ το ποντίκι.

Στα 1.0000000000
Μια δίαιτα απεξάρτησης από τον καφέ και άλλα πολλά μυστικά δώρα.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Νομίζω ότι έχει δίκιο ο tmjuju. Λοιπόν όταν το θέμα ξεπεράσει τις 20.000 χιλ. δώρο έκπληξη.

Αναμνηστική αφίσα ενός Hi End ενισχυτή της αρεσκείας σας.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελικά, για να μη το κουράζουμε. Το σωστό είναι στη μέση και όχι στα άκρα.
Τι ωραία που τα λες (όταν είσαι ξεμέθυστος :137:).
Αυτή ακριβώς είναι η ουσία, ΚΑΙ το ένα ΚΑΙ το άλλο. Αν θέλουμε να λέμε ότι ασκούμε το χόμπι σε υπερθετικό βαθμό, οφείλουμε ως χομπίστες να είμαστε ενημερωμένοι ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ. Αν θέλουμε απλά να ακούμε λίγη μουσικούλα στον ελεύθερό μας χρόνο, πάμε σε ένα ηλεκτρομάγαζο και παίρνουμε ένα tivoli. Εδώ πάει το σλόγκαν "Γιατί Έτσι Μας Αρέσει"...

Για να το κάνω πενηνταράκια :)138:) χρήσιμες είναι όλες οι φωνές, αρκεί να υπάρχει επιχειρηματολογία. Οι όποιοι αφορισμοί του ενός από τα δύο, είτε των ακουστικών εντυπώσεων είτε των μετρήσεων, κρύβουν ανθρώπινες αδυναμίες.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Τι ωραία που τα λες (όταν είσαι ξεμέθυστος ).
Αυτή ακριβώς είναι η ουσία, ΚΑΙ το ένα ΚΑΙ το άλλο. Αν θέλουμε να λέμε ότι ασκούμε το χόμπι σε υπερθετικό βαθμό, οφείλουμε ως χομπίστες να είμαστε ενημερωμένοι ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ. Αν θέλουμε απλά να ακούμε λίγη μουσικούλα στον ελεύθερό μας χρόνο, πάμε σε ένα ηλεκτρομάγαζο και παίρνουμε ένα tivoli. Εδώ πάει το σλόγκαν "Γιατί Έτσι Μας Αρέσει"...

Για να το κάνω πενηνταράκια () χρήσιμες είναι όλες οι φωνές, αρκεί να υπάρχει επιχειρηματολογία. Οι όποιοι αφορισμοί του ενός από τα δύο, είτε των ακουστικών εντυπώσεων είτε των μετρήσεων, κρύβουν ανθρώπινες αδυναμίες.

...
Aμαν ρε με το tivoli, ασε με να αγιασω. Το πηρα το μαμημενο.:137:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

- Φίλε Μιχάλη, αν ποτέ καταφέρεις να τους κάνεις όλους να γράφουν επωνύμως, να φέρεις κόσμο από τον χώρο της μουσικής, από τον χώρο του high end και γενικώς hobbyίστες που έχουν ακούσει κάνα-δυο μηχανές και έχουν ακούσει και κάνα-δυο ζωντανές εκτελέσεις, τότε ρίξε ένα σφύριγμα και θα επανέλθω.
Η εξοδος απαγορευεται. Εχεις συμβολαιο μεχρι τον Σεπτεμβριο. Αν χρειαστει θα την ... κανουμε ολοι μαζι.

Η αιτηση απορριπτεται.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Aμαν ρε με το tivoli, ασε με να αγιασω. Το πηρα το μαμημενο.:137:
Τιιιι έκανες λέει; Κάτσε να φωνάξω την hi end αστυνομία να σου κόψει μια κλήση. :137:

...
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.004
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top