Joint DIY

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.935
Μαζεύτε κι' εμένα σιγά - σιγά....

(εννοείται ότι δεν ανακαλώ την απαίτησή μου να σας κοιτάζω από μια γωνιά, στα στάδια των ακουστικών αξιολογήσεων - εκτιμήσεων)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
1. Costas Coyias
2. Νίκος Τσαρουχάς
3. anemelos
4. ΝΙΚΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
5. vlasis
6. costas EAR
7. ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
8. χρηστος
9. ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
10. thanasis k.
11. Regunus
12. Σπύρος Μπλάτσιος
13. Stratos M.
14. Timbre
15. gbour
16. skaloumbakas
17. platon
18. tmjuju
19. Τσαντουλής Βασίλης
20. gstriftos
21. openears
22. toulou

Τέλεια. Άντε, και στο κούρδισμα θα φωνάξουμε και τους δημοσιογράφους. :138:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Φαντάζεσαι τον Ευαγγελάτο να μαζέψει στον λαχανί καναπέ του καμιά ντουζίνα υστερικούς, και να κατακεραυνώνει το ηχειάκι που έχει μόλυβδο στις κολλήσεις, και να παρακολουθεί το πόπολο με γουρλωμένα μάτχια ψιθυρίζοντας "τς, τς, πω, πω, τί γίνεται στον κόσμο"...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Joint DIY

....

Κατα τον υπολογισμο των φιλτρων στο LSPcad συνυπολογιζονται και οι σχετικες θεσεις των μεγαφωνων επανω στην μπαφλα, δηλαδη οι αποστασεις μεταξυ κεντρων στο κατακορυφο, και το βαθος του πηνιου φωνης του καθενος μεγαφωνου απο την επιφανεια της μπαφλας. (1)

Αυτο σημαινει οτι οποιος σχεδιασει τις καμπινες πρεπει να βρισκεται σε επικοινωνια μαζι μου, για να συνδιαστουμε στο θεμα των τελικων συντεταγμενων των μεγαφωνων. Εαν πχ υπαρχει κλιση της μπαφλας της επανω καμπινας ως προς την κατακορυφο πρεπει να το γνωριζω. (2)

Για να γινει σωστη δουλεια, καλο θα ειναι η κατω καμπινα (woofer) και η επανω καμπινα (mid - tweeter) να εχουν συγκεκριμενη θεση η μια επανω στην αλλη, που θα οριζεται απο καποιο ειδος οδηγου, Αυτο σιγουρα ειναι αντικειμενο του σχεδιασμου, αλλα το μεσα-εξω τουλαχιστον θα πρεπει να μπορει να μεταβαλεται κατα το πειραματικο σταδιο. (3)
.....
Αλλο σημαντικο θεμα ειναι η θεση των κροσοβερ. Δεν μπορουν ανα ειναι πολυ κοντα σε μαγνητη μεγαφωνου, αλλα ταυτοχρονα δεν πρεπει να υπαρχουν μεγαλα μηκη καλωδιων μεσα στα κουτια. Θα το δουμε κατα την σχεδιαση των καμπινων. Το πιο πιθανο ειναι να σπασουν σε δυο κομματια. (4)
Λόγω χαλάρωσης στις παραλίες του Μαλιακού :121: , επανέρχομαι.
(1) Να βρούμε τον απαιτούμενο όγκο των καμπινών. Τις μπάφλες των ηχείων θα τις έχω έτοιμες μέχρι μαθαύριο το βράδυ.
(2) Κλίση δεν θα υπάρχει, δεδομένης της επιλογής του projectαγού για παραλληλεπίπεδα κουτιά. Κρίνω ωστόσο και τη δική σου γνώμη σημαντική. Αν δηλαδή υπάρχει σημαντικό κέρδος απόδοσης μe καμπίνες κόλουρες πυραμίδες (για τις οποίες έχω ήδη εκφραστεί θετικά) συνεννοηθείτε το με pm.
(3) Η μεταβολή, στο αρχικό στάδιο, κρίνω πως είναι απαραίτητη. Αλλά το πως θα γίνεται, μετά τις διαστάσεις των καμπινών.
(4) Νομίζω πως όχι μόνο πρέπει τα φίλτρα πρέπει να είναι χωριστά, αλλά, αφού καταλήξαμε σε δυό καμπίνες, σωστό είναι να υπάρχει και διπλοενίσχυση.

Επίσης είναι ώρα να βρούμε πως (και ποιος) θα κατασκευαστούν οι καμπίνες. Και φυσικά πρέπει να αρχίσει να συγκεντρώνεται το χρήμα, νομίζω σε χέρια της ομάδας διαχείρισης της σελίδας. Αφού είμαστε, μέχρι στιγμής 22, νομίζω πως ένα κατοστάρικο απ' τον καθένα είναι ένα λογικό ποσό. Αν τελικά περισσέψουν χρήματα, θα αποφασίσουμε πάλι (οι "χορηγοί") το μέλλον τους. :107:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Joint DIY

Λόγω χαλάρωσης στις παραλίες του Μαλιακού :121: , επανέρχομαι.
(1) Να βρούμε τον απαιτούμενο όγκο των καμπινών. Τις μπάφλες των ηχείων θα τις έχω έτοιμες μέχρι μαθαύριο το βράδυ.
(2) Κλίση δεν θα υπάρχει, δεδομένης της επιλογής του projectαγού για παραλληλεπίπεδα κουτιά. Κρίνω ωστόσο και τη δική σου γνώμη σημαντική. Αν δηλαδή υπάρχει σημαντικό κέρδος απόδοσης μe καμπίνες κόλουρες πυραμίδες (για τις οποίες έχω ήδη εκφραστεί θετικά) συνεννοηθείτε το με pm.
(3) Η μεταβολή, στο αρχικό στάδιο, κρίνω πως είναι απαραίτητη. Αλλά το πως θα γίνεται, μετά τις διαστάσεις των καμπινών.
(4) Νομίζω πως όχι μόνο πρέπει τα φίλτρα πρέπει να είναι χωριστά, αλλά, αφού καταλήξαμε σε δυό καμπίνες, σωστό είναι να υπάρχει και διπλοενίσχυση.

Επίσης είναι ώρα να βρούμε πως (και ποιος) θα κατασκευαστούν οι καμπίνες. Και φυσικά πρέπει να αρχίσει να συγκεντρώνεται το χρήμα, νομίζω σε χέρια της ομάδας διαχείρισης της σελίδας. Αφού είμαστε, μέχρι στιγμής 22, νομίζω πως ένα κατοστάρικο απ' τον καθένα είναι ένα λογικό ποσό. Αν τελικά περισσέψουν χρήματα, θα αποφασίσουμε πάλι (οι "χορηγοί") το μέλλον τους. :107:
Ολα νομιζω οτι ειναι Under control.

Λογαριασες τις σαμπανιες που θα πρεπει να σπασουν πανω στα RAAL δια το καλοταξιδον της υποθεσης ??

Να ανοιχτει λιστα προτεινομενων ετικετων και να κατατεθουν γευσιγνωστικες Αναφορες εγκριτων Σαμπανοreviewers.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
A! Τα Raal αν έρθουν από Σερβία, θα αργήσουν 1 μήνα. Τόσο κρατάει η ουρά αναμονής. Το κόστος είναι περίπου το ίδιο, 170€/τεμ. συν 70€ αν θέλουμε ΜΤΣ με άμορφο πυρήνα, συν καμιά 100ή ευρώ σίπινγκ εντ χάντλινγκ (πολλά δε λέει);
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
A! Τα Raal αν έρθουν από Σερβία, θα αργήσουν 1 μήνα. Τόσο κρατάει η ουρά αναμονής. Το κόστος είναι περίπου το ίδιο, 170€/τεμ. συν 70€ αν θέλουμε ΜΤΣ με άμορφο πυρήνα, συν καμιά 100ή ευρώ σίπινγκ εντ χάντλινγκ (πολλά δε λέει);

Δεν ξερω τινος ιδεα ηταν τα RAAL, αλλα μιλαμε για μεγαλη ανωμαλια. Θελουν πολυ στριμωγμα και κολλανε οριακα με το υπολοιπο θεμα.
Δεν τα αφηνουμε να πανε στο καλο ?

Τελος παντων το κροσοβερ ειναι ετοιμο, και μαλιστα σε 3 βερσιον ως προς το κοστος.
Μου εφαγε ολη την Κυριακη.
Μενει να δω πως θα ανεβασω σχεδια και διαγραμματα.

Εαν θελετε να αλλαξουν τα RAAL σε κατι αλλο, πολυ ευχαριστως να προσαρμοσω το κροσοβερ σε αυτο το κατι αλλο.

Μερικα στοιχεια απο το κροσοβερ.
- Συχνοτητες κρος : 360Hz και 4ΚΗz.
- Μεση ευαισθησια : 89 dB.
- Μεγιστη Αποκλιση καμπυλης SPL απο τα 89 dB : -1.5 / +0.5 dB
- Συνθετη αντισταση : μεση 7 Ω - ελαχιστη 6 Ω - μεγιστη 9 Ω.
- Αποκλιση φασης απο το 0 : +/- 12 μοιρες.
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Λογω τρεχαλας αυτες τις μερες μιας και βαπτησα τον δευτερο μου χαιεντα γιοκα να πω και γω με την σειρα μου οτι ειμαι μεσα με 100 ευριδια και οταν στησουμε το Κ Τ Η Ν Ο Σ στην εκθεση ενα μπουκαλι LAGAVULIN για την εκσταση και την ανατριχιλλα (εννοω κατα την ακροαση) !!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Φιλε Anemele ειδα σε καποιο αλλο ποστ οτι σχεδιαζεις cad-cam........στην οδοντοπροσθετικη εννοεις?Γιατι στην δουλεια μου χρησιμοποιουμε το συστημα αυτο για την κατασκευη ζιρκονιου!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Λογω τρεχαλας αυτες τις μερες μιας και βαπτησα τον δευτερο μου χαιεντα γιοκα να πω και γω με την σειρα μου οτι ειμαι μεσα με 100 ευριδια και οταν στησουμε το Κ Τ Η Ν Ο Σ στην εκθεση ενα μπουκαλι LAGAVULIN για την εκσταση και την ανατριχιλλα (εννοω κατα την ακροαση) !!!!!!
Τώωωωωωωωρα! Είσαι ήδη μέσα στη λίστα! (Να σου ζήσει ο μικρός χαϊεντάς)!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Re: Απάντηση: Joint DIY

Ορίστε το 1ο σχέδιο της μπάφλας μεσαιοψηλών. :107:
Ωραία, ευχαριστούμε! Στήσε τη μπάφλα του γούφερ, με πλάτος τόσο, ώστε να υπάρχει απόσταση 20mm ένθεν και ένθεν της πατούρας του γούφερ, η οποία να απέχει επίσης 20mm από την επάνω ακμή. Καθόρισε το ύψος τόσο, ώστε το κέντρο του τουίτερ να είναι σε ύψος 115cm, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι το πάχος των τοιχωμάτων είναι 25mm και το ηχείο θα πατάει σε πόδια ύψους 50mm.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Παρακαλω να τηρηθουν τα παρακατω ως προς την θεση των μεγαφωνων στις μπαφλες.

Το κεντρο του μιντ πρεπει να ειναι 17 cm κατω απο το κεντρο του RAAL κατα το κατακορυφο επιπεδο. Νομιζω οτι ειναι περιπου σωστα οπως τα δειχνει το σχεδιο.

Το κεντρο του γουφερ, κατα την τελικη τοποθετηση των καμπινων, να προκυπτει 52 cm κατω απο το κεντρο του RAAL κατα το κατακορυφο επιπεδο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Παρακαλω να τηρηθουν τα παρακατω ως προς την θεση των μεγαφωνων στις μπαφλες.

Το κεντρο του μιντ πρεπει να ειναι 17 cm κατω απο το κεντρο του RAAL κατα το κατακορυφο επιπεδο. Νομιζω οτι ειναι περιπου σωστα οπως τα δειχνει το σχεδιο.
Εντάξει είναι, 165mm. Μιχάλη, κατέβα εσύ 5mm, δεν είναι δα και μεγάλη μανούρα.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Με βάση το σκεπτικό μου, όσο γίνεται πιο ψηλά, πιο κοντά στο mid, η απόσταση βγαίνει 48cm. Κανόνισέ το.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Φιλε Anemele ειδα σε καποιο αλλο ποστ οτι σχεδιαζεις cad-cam........στην οδοντοπροσθετικη εννοεις?Γιατι στην δουλεια μου χρησιμοποιουμε το συστημα αυτο για την κατασκευη ζιρκονιου!!!
Κυρίως πλαστικά καλούπια ψεκασμού σχεδιάζω.
Ωραία, ευχαριστούμε! Στήσε τη μπάφλα του γούφερ, με πλάτος τόσο, ώστε να υπάρχει απόσταση 20mm ένθεν και ένθεν της πατούρας του γούφερ, η οποία να απέχει επίσης 20mm από την επάνω ακμή. Καθόρισε το ύψος τόσο, ώστε το κέντρο του τουίτερ να είναι σε ύψος 115cm, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι το πάχος των τοιχωμάτων είναι 25mm και το ηχείο θα πατάει σε πόδια ύψους 50mm.
Έχω ήδη σάξει μία, αλλά θα μετρήσω τα κόζα και θα φανερώσω.
Παρακαλω να τηρηθουν τα παρακατω ως προς την θεση των μεγαφωνων στις μπαφλες.

Το κεντρο του μιντ πρεπει να ειναι 17 cm κατω απο το κεντρο του RAAL κατα το κατακορυφο επιπεδο. Νομιζω οτι ειναι περιπου σωστα οπως τα δειχνει το σχεδιο.

Το κεντρο του γουφερ, κατα την τελικη τοποθετηση των καμπινων, να προκυπτει 52 cm κατω απο το κεντρο του RAAL κατα το κατακορυφο επιπεδο.
Θα τηρηθούν αν πάω στον υπολογιστή του σπιτιού και δω ότι μας παίρνει. Το βράδυ. :605:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.278
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top