Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
3.329
Reaction score
10.949
Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα. Όλο το προηγούμενο fine tuning, που μου πήρε πολλές ώρες για να το φέρω, τώρα θα πρέπει να το ξανακάνω από την αρχή.
Και αυτό δεν παίζει. Καλύτερα να αλλάξω πολύμπριζο.
Και σπίτι, μη σου πω :biggrin: :whistling:
δωσε αυτό στον γαμπρό και θα σου φτιάξουμε ένα σπίτι γύρω απο ένα home cinema ;)
 

Μηνύματα
766
Reaction score
576
Αυτο ειναι γνωστο flat anechoic σχεδιασμος ωστε να επιτευχθει μια κατηφορικη in room. Απλως ακομα και με το waveforming και παθητικη φροντιδα δεν ειναι οτι βγηκες σε εξωτερικο χωρο να παιξουν τα ηχεια. Παλι υπαρχει αντηχηση και σιγουρα οχι τελειως ομοιομορφη σε ολο το ευρος των συχνοτητων. Αρα και παλι δεν θα ακουγεται καλα μια φλατ (οριζοντια τελειως) γραμμη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.115
Reaction score
131.155
ακομα και με το waveforming και παθητικη φροντιδα ... Παλι υπαρχει αντηχηση
Ας συμφωνήσω να πω ναι, "αντήχηση" η οποία όμως βλέπεις να σβήνει σε 0.06" στο φάσμα 50-100Hz, και σε 0.09" στους 100-120 κύκλους:
(Στην πρώτη οκτάβα παίζει από 0,1" έως 0.18")

1000012736.png


Τα 0.04 έως 0.06 του δευτερολέπτου, δηλαδή τα 40 έως 60 ms, είναι πρακτικά ο χρόνος ανάπτυξης του ηχητικού κύματος.

Βέβαια, δεν λέγεται "αντήχηση" αυτό, διότι δεν υπάρχει "αντήχηση" σε μικρούς χώρους, δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα. Υπάρχει χρόνος μείωσης της ενέργειας των ανακλάσεων (RdT).

Επί της ουσίας, οτιδήποτε κάτω από 0.2" στους χρόνους αυτούς, είναι πέραν της αντίληψης του αυτιού, κι ως εκ τούτου, μπορείς με ασφάλεια να εκτιμήσεις πως έτσι θα ακουγόταν και σε ανοιχτό χώρο.

Γι'αυτό το λόγο, έχει θεσπιστεί στην Βίβλο της cedia ως "optimum" ο στόχος των 0,2".
 

Μηνύματα
766
Reaction score
576
Ας συμφωνήσω να πω ναι, "αντήχηση" η οποία όμως βλέπεις να σβήνει σε 0.06" στο φάσμα 50-100Hz, και σε 0.09" στους 100-120 κύκλους:
(Στην πρώτη οκτάβα παίζει από 0,1" έως 0.18")

View attachment 341510

Τα 0.04 έως 0.06 του δευτερολέπτου, δηλαδή τα 40 έως 60 ms, είναι πρακτικά ο χρόνος ανάπτυξης του ηχητικού κύματος.

Βέβαια, δεν λέγεται "αντήχηση" αυτό, διότι δεν υπάρχει "αντήχηση" σε μικρούς χώρους, δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα. Υπάρχει χρόνος μείωσης της ενέργειας των ανακλάσεων (RdT).

Επί της ουσίας, οτιδήποτε κάτω από 0.2" στους χρόνους αυτούς, είναι πέραν της αντίληψης του αυτιού, κι ως εκ τούτου, μπορείς με ασφάλεια να εκτιμήσεις πως έτσι θα ακουγόταν και σε ανοιχτό χώρο.

Γι'αυτό το λόγο, έχει θεσπιστεί στην Βίβλο της cedia ως "optimum" ο στόχος των 0,2".
Οκ χρόνος αποσβεσης της ενεργειας της ανακλασης ειναι ενας πιο ακριβης τροπος να το περιγραψεις....Εγω βλεπω αναλογα την σταθμη(level παραλληλος αξονας του frequency) να υπερβαινει τα 40ms στις χαμηλες συχνοτητες. Ο οριζοντιος αξονας εχει κλιμακα 20ms και αυξανει 0ms, 20ms,40ms,60ms,....

Ο στοχος της cedia ειναι 200ms , αλλα με την υποσημειωση οτι μπορει ο χωρος μετα να γινει κουραστικος....τον χαρακτηριζει ως dead, αλλα στο πολυκαναλο λεει οτι μπορει να παει παρακατω γιατι εχει οφελη στον εντοπισμο ηχων στο χωρο.

1725527513343.png
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.609
Reaction score
28.622
Έχει φωτογραφίες πιο πίσω. Προτείνει μια διάταξη η Trinnov που δεν ειναι ολα τα σαμπ στο πάτωμα αλλα δεν ειναι line array η διάταξη
Δεν εννοώ line array. Εννοώ την ίδια οριζόντια όπως την προτείνει, αλλά κάθετα.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
576
Εγω χωρις waveforming και παθητικη φροντιδα εχω υπερβολικα πιο κατω απο τα 200ms σε ολο το φασμα που παιζει το ηχειο. Δηλαδη κυμαινομαι κατα μεσο ορο στα 17ms απο τα 125 hz και πανω και 40 ms εχει εξαρση στα 80 και στα 100 ενω στα 40-50hz ειναι μεταξυ 20 και 40ms. Παρολα αυτα δε μου αρεσει η οριζοντια γραμμη αλλα μια κλιση -6 με -8 db
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.644
Μηνύματα
2.912.642
Members
38.081
Νεότερο μέλος
ΒΡΕΖΑ
Top