Featured Όταν είσαι άρρωστος!

Μηνύματα
432
Reaction score
578
Δεν λές που βρήκατε μόσφετ ; 😍 Ματσαρισμένα μόνο εάν ρωτούσες την εταιρία την ίδια ίσως, εάν έχει κρατήσει στόκ ;
Τα βρισκεις ευκολα στο Mouser.com
ο οποίος μου τον κράτησε 3μηνες στο εργαστήριο του, και όταν τον παρέλαβα, πήρα ένα πτώμα σε ήχο και εξωτερική κατάσταση. Αμέσως πήγα σε αλλαγή του μηχανήματος φυσικά
Αφού δεν σου είπε να το στρώσεις για 200 ώρες και μετά να ξανα κρίνεις τον ήχο όλα καλά :lolsign:

(Ουτε εμένα μου το είπε κάποιος αυτό, αλλα θα μποούσε.)
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.658
Reaction score
8.638
Θέμα ηλεκτρικής εγκατάστασης δεν υφίσταται. Έγινε έλεγχος και όλα καλά εκεί.
Έτσι το πρόβλημα οφείλεται στον τελικό. Έπρεπε από την πρώτη φορά που έκαψε ασφάλεια να τον στείλω στην αντιπροσωπεία για έλεγχο. Το λάθος βαρύνει αποκλειστικά εμένα.
 

Μηνύματα
1.776
Reaction score
864
... Έπρεπε από την πρώτη φορά που έκαψε ασφάλεια να τον στείλω στην αντιπροσωπεία για έλεγχο....
Και θα σου ελεγαν:
"Δεν εχει προβλημα, παρτε ομως δυο-τρεις ασφάλειες ακομα να εχετε. (1)50ευρω"
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.569
Reaction score
15.669
Σωστά.
Καλου κακού αγόρασα 2 συσκευασίες των 10 έκαστη. Σύνολο 3,5 ευρώ.
καλά έκανες.... κι όπως έλεγαν τα παπούδια μας ..."όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι!!!"
 

Μηνύματα
14.740
Reaction score
16.549
καλά έκανες.... κι όπως έλεγαν τα παπούδια μας ..."όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι!!!"
Να τις αλλάξει με κεραμικές εάν είναι γυάλινες. Παίζουν καλύτερα, δεν δονούνται. :D :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.234
Reaction score
131.501
Δεν είναι άσχημα, εύκολα συμμαζευεται με λίγο EQ.

Εκεί λίγο πάνω από τον 1 χιλιοκυκλο να κόψεις τον τονισμό, θα ακούγεται ευχάριστα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.658
Reaction score
8.638
Η μέτρηση λοιπόν αφορά τα chario με τα 2 sabs και το ypao του 3080. Ενίσχυση σήματος από τον ίδιο. Ο τελικός ακόμη είναι προς επισκευή.
Στην απόδοση, αυτό που μου λείπει όπως προανέφερα είναι η λεπτομέρεια και η πιο ακριβείς εστίαση. Επίσης στα δυναμικά υπάρχει και εκεί κάποια διαφορά, φυσικά.
Αν και το chario απαιτεί ρεύμα, ο γιαμαχα δεν τα πάει και πολύ άσχημα.
Σε πεντακαναλη απόδοση μάλλον δεν έχω εντοπίσει άξιες λόγου διάφορες.

Όσο για την σημείωση, Κώστα, εύκολα διορθώνεται, αν και δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα επέμβαση στο αποτέλεσμα διόρθωσης του ypao. Είχα την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητη αυτή η ενέργεια.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.658
Reaction score
8.638
Μπήκα στο eq. Για κάποιο λόγο το υπαο είχε σηκώσει σε αυτήν την συχνότητα και στα 2 κανάλια κατα 2 db. Τα αφαίρεσα λοιπόν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.658
Reaction score
8.638
Πήγε το μηχάνημα στον αντιπρόσωπο, και από εκεί στον συνεργαζόμενο τεχνικό.
Έχει καεί η πλακέτα του μετασχηματιστή.

Το ανταλλακτικό λοιπόν έφυγε από Γαλλία εδώ και μία εβδομάδα (και μάλιστα η αποστολή του ξεκίνησε την πρώτη ημέρα που πήγε στον τεχνικό, δηλαδή έγιναν όλα άμεσα και αξίζουν συγχαρητήρια και στον εδώ αντιπρόσωπο και στον τεχνικό του !!!) και λογικά μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα, το μηχάνημα θα βρίσκεται στην θέση του. Κόστη ανταλλακτικών και εργασίας σε πολύ λογικά πλαίσια.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.658
Reaction score
8.638
Η βλάβη που είχε και καιγόταν η ασφάλεια ήταν αστεία και αν δεν έκανα εγώ την πατάτα θα είχε τελειώσει σε πέντε λεπτά. Ούτε χρειαζόταν ανταλλακτικό κλπ. Έπρεπε λοιπόν από την αρχή, όταν έκαψε την πρώτη, να τον στείλω για έλεγχο..
Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση. Προς εμένα και προς οποίους διαβάζουν εδώ.. .
 

Μηνύματα
6.933
Reaction score
822
Συγνώμη αλλά πόσο αστεία μπορεί να ήταν η βλάβη που κάηκε τελικά η πλακέτα του μετασχηματιστή ;
Η πλακέτα ή ο ίδιος ο μετασχηματιστής κάηκαν ;
Μάλλον εννοείς οτι το ανταλλακτικό που αναμένεται περιλαμβάνει την πλακέτα με όλα τα υλικά ενδεχομένως και τον ίδιο το μετασχηματιστή.
Επειδή έχει ενδιαφέρον, μπορείς να ζητήσεις την παλιά πλακέτα πίσω για να διαπιστωθεί τι ακριβώς κάηκε.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.724
Μηνύματα
2.914.886
Members
38.089
Νεότερο μέλος
matina65
Top