Αναβαθμιση καλωδιων XLR ;

Μηνύματα
186
Reaction score
229
Με το xlr αποφευγεις τα ground loops και παντα εχεις λιγοτερο θορυβο και παραμορφωση σε σχεση με την rca συνδεση.
Μόνο σε μεγάλα μήκη έχει νόημα αυτό
 

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Με το xlr αποφευγεις τα ground loops και παντα εχεις λιγοτερο θορυβο και παραμορφωση σε σχεση με την rca συνδεση. Ποιο ειναι το πλεονεκτημα του rca?
Κάνε μία δοκιμή και κρίνε μόνος σου (φτάνει να τα λέει το σύστημα, αν δεν τα λέει βάλε ότι θέλεις, το ίδιο θα παίξει) επίσης εγώ δεν είμαι επιστήμονας να σου βάλω από κάτω 500 λινκ για να σου αποδείξω ότι έχω δίκιο.
Και μην μπερδεύεσαι με το παραπάνω gain των xlr.
Thats it and thats all από εμένα.
Καλή συνέχεια εύχομαι:thumbsup:
 


Μηνύματα
7.323
Reaction score
11.902
Μόνο σε μεγάλα μήκη έχει νόημα αυτό
Μεγάλο λάθος. Αν υπάρχει ground loop, θα κάνει ακουστή τη παρουσία του ακόμα και σε αποστάσεις του ενός μέτρου και εκεί βοηθά αισθητά η balanced σύνδεση. Αυτό που λες ως προς τις αποστάσεις, έχει να κάνει με την απόρριψη θορύβου ενώ συνήθως xlr καλώδια κατασκευάζονται με σωστά τεχνικά χαρακτηριστικά, άρα μικρή χωρητικότητα, κάτι που ( μπορεί να ) βοηθά σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις. Για παράδειγμα, τα 2549 έχουν άριστα τεχνικά χαρακτηριστικά και δεν υπερβάλω ούτε κατ'ελάχιστο όταν λέω ότι δεν άκουσα ουδεμία διαφορά σε σχέση με τα KS1016 ( σε single ended σύνδεση ). ΟΚ, δεν με χάλασε το ( λιγοστό σε σχέση με τη τιμή αγορά τους ) ποσό που πήρα πίσω απο τη πώλησή τους, αλλά αν άκουγα έστω και τη παραμικρή διαφορά ( πόσο μάλλον αν ήταν υπέρ του KS1016 ) θα τα κρατούσα και θα πετούσα τα 2549. Αλλά οκ, μπορεί να είμαι κουφός ( αλλά εγώ έχω τιουνάρει το time alignment των ηχείων μου με το μετρητικό μικρόφωνο μεν, αλλά επιβεβαίωσα τις αλλαγές και με το αυτί ), μπορεί να έχω και σύστημα που δεν "τα λέει" ( ακόμα και αν μιλάει ο Καναδούλης του avatar μου και όχι κανένας γκαζοτενεκές ), που αποκαλύπτει πάρα πολλές πληροφορίες ( διαφορετικά, πως μου επέτρεψε να ακούσω τη διαφορά στο time alignment των μεγαφώνων των ηχείων μου, οέο?? ).
Κάνε μία δοκιμή και κρίνε μόνος σου (φτάνει να τα λέει το σύστημα, αν δεν τα λέει βάλε ότι θέλεις, το ίδιο θα παίξει) επίσης εγώ δεν είμαι επιστήμονας να σου βάλω από κάτω 500 λινκ για να σου αποδείξω ότι έχω δίκιο.
Και μην μπερδεύεσαι με το παραπάνω gain των xlr.
Thats it and thats all από εμένα.
Καλή συνέχεια εύχομαι:thumbsup:
Ένα σύστημα "τα λέει" όταν είναι καλά σχεδιασμένο απο τον κατασκευαστή, αρκετά καλά ώστε να μην αντιδρά στην οποιαδήποτε αλλαγή ( ποιοτικά κατασκευασμένων καλωδίων ). Και όσο καλύτερα τα λέει, τόσο λιγότερο πρέπει να ξεχωρίζει ο χαρακτήρας του.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.363
Μόνο σε μεγάλα μήκη έχει νόημα αυτό
Όχι.

Βομβος από τέτοια προβλήματα γης μπορεί να υπάρξει και στα 3 cm καλωδίου με RCS, και εξαφανίζεται πλήρως ακόμα και στα 100 m καλωδίου με XLR.

Ταυτόχρονα, η χρήση ισορροπημένης διασύνδεσης, εγγυάται χαμηλότερους θορύβους, σε οποιοδήποτε μήκος διασύνδεσης.

Λες για μεγάλα μήκη, γιατί τότε το πρόβλημα με τα RCA είναι πλέον τόσο μεγάλο, που πρακτικά δε δουλεύει το πράγμα. Οκ, το πρόβλημα από διάφορες θορυβικές συνιστώσες είναι ανάλογο του μήκους, δεκτον. Ανάλογο, δε σημαίνει πως δεν υφίσταται πρόβλημα σε μικρά μήκη, απλώς (πιθανώς) δε το ακούς.

Για να το ακούσεις, χρειάζεται ψάξιμο το μέγιστο δυναμικό εύρος του συστήματος, μια μέτρηση sinad δηλαδή, όπου το κατώφλι από τις θορυβικές συνιστώσες θα θέσει τα όρια του χρήσιμου δυναμικού εύρους, για κάθε μέγιστη τιμή τάσης εξόδου.

Ακόμα ακόμα και μια μέτρηση θορύβου με ανάλυση φάσματος, με τέρμα το volume, είναι βέβαιο πως θα δείξει μετρήσιμες διαφορές, ασχέτως τι ακούς και τι όχι, και ασχέτως μέχρι ποια στάθμη του volume χρησιμοποιείς. Τα δεδομένα είναι μετρήσιμα.

50€ το μάθημα, αλλά μη τα δώσετε, δε πειράζει, δώστε τα σε καλώδια. Παρακαλείστε όμως να μην ξανάρθετε αδιάβαστοι. 😜🤣🤪😁

Αγοράστε ακριβά καλώδια, εγώ είμαι υπέρ του audio jewellery γενικώς.

Με τους αδιάβαστους έχω θεματακι, μέχρι εκεί. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
186
Reaction score
229
Όχι.

Βομβος από τέτοια προβλήματα γης μπορεί να υπάρξει και στα 3 cm καλωδίου με RCS, και εξαφανίζεται πλήρως ακόμα και στα 100 m καλωδίου με XLR.

Ταυτόχρονα, η χρήση ισορροπημένης διασύνδεσης, εγγυάται χαμηλότερους θορύβους, σε οποιοδήποτε μήκος διασύνδεσης.

Λες για μεγάλα μήκη, γιατί τότε το πρόβλημα με τα RCA είναι πλέον τόσο μεγάλο, που πρακτικά δε δουλεύει το πράγμα. Οκ, το πρόβλημα από διάφορες θορυβικές συνιστώσες είναι ανάλογο του μήκους, δεκτον. Ανάλογο, δε σημαίνει πως δεν υφίσταται πρόβλημα σε μικρά μήκη, απλώς (πιθανώς) δε το ακούς.

Για να το ακούσεις, χρειάζεται ψάξιμο το μέγιστο δυναμικό εύρος του συστήματος, μια μέτρηση sinad δηλαδή, όπου το κατώφλι από τις θορυβικές συνιστώσες θα θέσει τα όρια του χρήσιμου δυναμικού εύρους, για κάθε μέγιστη τιμή τάσης εξόδου.

Ακόμα ακόμα και μια μέτρηση θορύβου με ανάλυση φάσματος, με τέρμα το volume, είναι βέβαιο πως θα δείξει μετρήσιμες διαφορές, ασχέτως τι ακούς και τι όχι, και ασχέτως μέχρι ποια στάθμη του volume χρησιμοποιείς. Τα δεδομένα είναι μετρήσιμα.

50€ το μάθημα, αλλά μη τα δώσετε, δε πειράζει, δώστε τα σε καλώδια. Παρακαλείστε όμως να μην ξανάρθετε αδιάβαστοι. 😜🤣🤪😁

Αγοράστε ακριβά καλώδια, εγώ είμαι υπέρ του audio jewellery γενικώς.

Με τους αδιάβαστους έχω θεματακι, μέχρι εκεί. 😎
Βγάζεις πολύ γέλιο τελικά βρε μπαγάσα
Don't stop reading :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.363
Ιδίως σε κάτι τέτοια θρεντ, μόνο γέλιο, τίποτε άλλο.

Εγώ να σου πω, το χαίρομαι, το γέλιο είναι ζωή.

Πάρτε κόζμε καβλώδια, πάρτε πάρτε.
Έλα πάρε πάρε πάρε πάρε πάρε πάρε
 

Μηνύματα
594
Reaction score
559
Εμένα δεν μού άρεσει η σύνδεση XLR, εκτός αν έχεις αποστάσεις ίσως
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.466
Reaction score
15.246
Όχι.

Βομβος από τέτοια προβλήματα γης μπορεί να υπάρξει και στα 3 cm καλωδίου με RCS, και εξαφανίζεται πλήρως ακόμα και στα 100 m καλωδίου με XLR.

Ταυτόχρονα, η χρήση ισορροπημένης διασύνδεσης, εγγυάται χαμηλότερους θορύβους, σε οποιοδήποτε μήκος διασύνδεσης.

Λες για μεγάλα μήκη, γιατί τότε το πρόβλημα με τα RCA είναι πλέον τόσο μεγάλο, που πρακτικά δε δουλεύει το πράγμα. Οκ, το πρόβλημα από διάφορες θορυβικές συνιστώσες είναι ανάλογο του μήκους, δεκτον. Ανάλογο, δε σημαίνει πως δεν υφίσταται πρόβλημα σε μικρά μήκη, απλώς (πιθανώς) δε το ακούς.

Για να το ακούσεις, χρειάζεται ψάξιμο το μέγιστο δυναμικό εύρος του συστήματος, μια μέτρηση sinad δηλαδή, όπου το κατώφλι από τις θορυβικές συνιστώσες θα θέσει τα όρια του χρήσιμου δυναμικού εύρους, για κάθε μέγιστη τιμή τάσης εξόδου.

Ακόμα ακόμα και μια μέτρηση θορύβου με ανάλυση φάσματος, με τέρμα το volume, είναι βέβαιο πως θα δείξει μετρήσιμες διαφορές, ασχέτως τι ακούς και τι όχι, και ασχέτως μέχρι ποια στάθμη του volume χρησιμοποιείς. Τα δεδομένα είναι μετρήσιμα.

50€ το μάθημα, αλλά μη τα δώσετε, δε πειράζει, δώστε τα σε καλώδια. Παρακαλείστε όμως να μην ξανάρθετε αδιάβαστοι. 😜🤣🤪😁

Αγοράστε ακριβά καλώδια, εγώ είμαι υπέρ του audio jewellery γενικώς.

Με τους αδιάβαστους έχω θεματακι, μέχρι εκεί. 😎
Όλα καλά, μαζί σου... παρ' όλα αυτά δε χρειάζεται να βλέπουμε το XLR σαν ιερό δισκοπότηρο...
υπάρχουν τόοοσα κ τόσα συστήματα που παίζουν άψογα χωρίς θορύβους με rca...
Ναι, αν το μετρήσεις ίσως κ να έχει πιο πολύ θόρυβο αλλά από τη στιγμή που δεν το ακούς (σε πολλές περιπτώσεις και με τέρμα volume) γιατί να ασχοληθείς και να αγχώθεις;;;
Είναι σαν τη μέτρηση sinad που ασχολούνται κάποιοι αν είναι 120 ή 125 λες και θα παίξουν στα 150 db....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.363
δε χρειάζεται να βλέπουμε το XLR σαν ιερό δισκοπότηρο...
Σιγά το δισκοπότηρο, μια χαζομάρα είναι.


υπάρχουν τόοοσα κ τόσα συστήματα που παίζουν άψογα χωρίς θορύβους με rca...
Δεν είπα το αντίθετο. Όλα μια χαρά είναι, και με Bluetooth ακόμα καλύτερα.

Ναι, αν το μετρήσεις ίσως κ να έχει πιο πολύ θόρυβο
Αυτό είπα μόνο.

Δηλαδή, είπα πως δεν είναι δυνατόν να είναι καλύτερο το RCA από XLR, για κανένα λόγο, πλην του κόστους των αγωγών.


γιατί να ασχοληθείς και να αγχώθεις;;;
Να μην ασχοληθείς γενικώς. Μαζί σου.

Είναι σαν τη μέτρηση sinad που ασχολούνται κάποιοι αν είναι 120 ή 125 λες και θα παίξουν στα 150 db....
Σωστά.

Οι περισσότεροι δε χρειάζονται sinad πάνω από 55-60.
Σιγά τα ωα.
Μην ασχολείστε.
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.143
Εμένα δεν μού άρεσει η σύνδεση XLR, εκτός αν έχεις αποστάσεις ίσως
Εμένα μου αρέσει η σύνδεση XLR και μάλιστα με καλώδια κατασκευασμένα με τα χεράκια μου.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
45
Μια και η συζητηση γενικα "καλοδιωποιηθηκε" ας πω μολις προσφατη ιστορια ...παντα στο θεμα ομως . .και ο καθενας ας πιστεψει οτι θελει.
Πολυ φιλος ηταν σε ερευνα για αναβαθμιση του dac του ,με κατι καλυτερο. Του εφερα δυο δικα μου για να συγκρινουμε , + με το dac του νεου προενισχυτη του για να εχουμε οσο γινεται καλυτερη αποψη πως θα κινηθει για τη νεα του αγορα.
Αφου λοιπον τα ακουσαμε ολα εναλλαξ κ βγαλαμε τα οποια συμπερασματα ... να πω εδω το βασικο οτι ΟΛΑ ΕΠΑΙΞΑΝ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ μετριοτατα RCA του ,εκτος φυσικα με του προενισχυτη που συνδεθηκε κατευθειαν με οπτικη ινα ... , περιμεναμε να του φερουν κ ενα αλλο για ακροαση κ πιθανον αγορα , με πολυ καλη κριτικη στον ΗΧΟ.

Ερχεται λοιπον, το συνδεουμε ,και ....η πληρη απογοητευση! Ενα θαμπο πραμα , με μονο καποια "γλυκα" στις φωνες.
Αυτος που το εφερε επεμενε οτι θα μεταμορφωθει ...το ακουσε κ αυτος πως δεν επαιζε καλα... οταν το συνδεσουμε με κατι XLR δικα του.
"Φιλε...δωστου το πισω , κ να βελτιωθει λιγο οπως μας λεει , αποκλειεται να μεινεις ικανοποιημενος μαυτο"
Την αλλη μερα οντως εφερε κατι θηριωδη XLR ...για ιδιοκατασκευη τα εκοψα , δε ξερω ...κ το ξαναβαζουμε πανω.
Και...Ω του Θαυματοςo_O ,κ εγω προσωπικα δεν το πιστευα-περιμενα. Η σκηνη εγινε πελωρια , καθαρισε κ ηταν σαν να ακουγες κατι σε καλο λαμπατο δενοντας πολυ καλα με το υπολοιπο ηχοσυστημα του. Και προχωρησε στην αγορα του.
Το μονο μικρο κομματι του παζλ που ελειπε , ηταν πως θα παιζει με αλλα πολυ καλυτερης ποιοτητας RCA απ τα αρχικα του , κατι που ευκολα θα γινει στη συνεχεια ...ετσι για τη περιεργεια.
 


Μηνύματα
38
Reaction score
45
Μα κι ο άλλος ο δεγκζερωπωστονλέν, γιατί δε δίνει αυτό το DAC πακέτο μ' αυτά τα XLR! Τί το ιδιαίτερο έχουν δηλαδή! Αυτόγραφο της πεθεράς του;
Εχετε δει ποτε να πωλειται οποιαδηποτε συσκευη με πανακριβα extra καλωδια; Εννοειται το συνεστησε απ την αρχη ,αλλα η τιμη αυξηθηκε κατα πολυ.
Ο δεγκζερωπωστονλεν μπορει να ειναι επαγγελματιας και να το πουλαει σαν demo ,η καινουργιο.
Τωρα για τη πεθερα του δε ξερω ...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.186
Reaction score
20.861
Πολλή ασάφεια, συνάφεια μόνο με το χρήμα και επιμελής αποσιώπηση ονομάτων. Εν πάση περιπτώσει, όμως, δεν θέλω να σας χαλάσω την ευδιαθεσία, καινούργιο πράγμα έβαλε σπίτι του το παιδί, ας αυτοφιμωθώ. Καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
7.323
Reaction score
11.902
Κι εγώ είχα φέρει ένα φίλο μου πριν κάτι χρόνια, να ακούσουμε κάτι καλώδια ηχείων που είχε φτιάξει, ιδιοκατασκευή με πυρήνα απο δορυφορικό καλώδιο αν θυμάμαι καλά ( ένα της Belden που ήταν χάλκινο ) κόντρα στα Kimber 8TC που είχα τότε. Τότε τα 8TC μου τα είχα με μπανάνες, οπότε ήταν εύκολο πράγμα η αλλαγή τους σε λιγοστό χρόνο. Ακούμε λοιπόν τα δικά μου, του άρεσαν. Βάζω τα δικά του, κρίναμε ότι είχαν λίγο χαλαρά μπάσα. Όλα καλά ως εδώ...
Βάζω ξανά τα 8TC, δώσαμε ρέστα. Έλα μου όμως που για λόγο που δεν θυμάμαι, δεν είχα κάνει την αλλαγή με τα 8TC και συνεχίζαμε και ακούγαμε τα δικά του... Και δώσαμε ρέστα, νομίζοντας ότι έπαιζαν τα 8TC...
(Επειδή είμαστε και οι δύο τρ0μπες φίλοι απο το στρατό και όποτε συναντιόμαστε μ@λακιζόμαστε αγρίως, εικάζω ότι κάποια μ@λακία κάναμε πάλι και παρέλειψα να κάνω την αλλαγή πίσω στα 8TC ).
Ο φίλος είναι καλωδιολάγνος και βινυλιολάγνος, ο @kanakiani τον γνωρίζει τον Vangelle και μπορεί να τον ρωτήσει για το περιστατικό.

Επί της ουσίας τώρα. Γιατί άλλαξα στρατόπεδο και άρχισα να αμφισβητώ τα καλώδια εκείνη την επίμαχη περίοδο. Είχα συμμετάσχει σε ένα "blind" test καλωδίων ρεύματος μεταξύ μελών του avsite, σε σπίτι μέλους. Όλα καλά. Ένας εκ των προσκεκλημένων λοιπόν ( με ένα αξιόλογο σύστημα ), με κάλεσε να πάω κι εγώ όταν μαζευτούν και οι υπόλοιποι, προκειμένου να ακούσω πως ακούγεται το σύστημά του που παίζει σε φροντισμένο με βάση μετρήσεις χώρο. Πήγα. Όλοι οι παρευρισκόμενοι άκουγαν μουσικούλα ( και καλά έκαναν, δεν θυμάμαι αν είχαμε κάνει και δοκιμές καλωδίων εκείνη τη βραδιά, @marlboro θύμησέ μου ), εγώ όμως είχα εστιάσει στη φροντίδα του χώρου. Αυτό ήταν που με κέρδισε και ήταν ο λόγος που άρχισα να καταλαβαίνω που είναι η ουσία του πράγματος στην ακρόαση της μουσικής ( κάτι που μου έλεγαν και οι δόκτορες ). Άρχισα λοιπόν να ασχολούμαι με τη τοποθέτηση των ηχείων μέσα στο χώρο και διαπίστωνα αλλαγές στην απόδοση με κάθε μεταβολή του στησίματος. Μέχρι που πήρα το μικρόφωνο μετρήσεων και μου έπεσαν τα σαγόνια στο πάτωμα όταν είδα στην οθόνη μου το χάλι.

Μη στα πολυλογώ, το Α και το Ω στο audio είναι να έχεις το σύστημα μέσα σε ένα χώρο που να μην επηρεάζει αρνητικά το ακουστικό αποτέλεσμα. Και ένιωσα πολύ αφελής βλέποντας ότι με τα χρήματα που είχα δώσει για τα καλώδιά μου, θα μπορούσα να είχα κάνει μια πολύ καλή παρέμβαση στο χώρο μου που σε συνδυασμό με 2 subs σωστά ρυθμισμένα, πιστεύω ότι θα κένταγε.
Μετά, άρχισα να επανεξετάζω το ζήτημα των ενεργών ηχείων που μέχρι τότε τα θεωρούσα επαγγελματικά, ξερά και ότι τσίριζαν. Φοβόμουν όμως να πουλήσω απευθείας το σύστημά μου για να πάρω ενεργά ( μετανιώνω πραγματικά που δεν το έκανα το 2020 όταν είχε βγει ένα αξιόλογο σύστημα genelec σε μια πολύ καλή τιμή λόγω ιδιαίτερης περίστασης, τέλος πάντων ). Έτσι, έδωσα τα ηχεία μου για συντήρηση στον Petermeni και του ζήτησα να εντοπίσει το σημείο cross τους, ενώ του είπα να αφαιρέσει το παθητικό κροσόβερ και να στείλει καλώδιο απο τις μπόρνες απευθείας στις μονάδες των ηχείων μου, οπότε να μπορούσα να τα οδηγήσω ενεργά. Πήρα και ένα minidsp 2x4HD και άρχισα τις μετρήσεις και τις ρυθμίσεις, χρησιμοποιώντας το θηρίο του avatar μου για τα μπάσα και ένα rotel rb971 για να οδηγήσει τα tweeters ( μετά αγόρασα και ένα αδερφάκι του τέρατος για ομοιογένεια ). Και εκεί ήταν που αναφώνησα "ποιαααααααα καλώδια????". Όταν οι περισσότεροι audiophiles ασχολούνται με καλώδια ηχείων και ψάχνουν εικόνα, ανάλυση, ατάκα, πρατ, τα ηχεία μου είχαν γίνει giant killers τηρουμένων των αναλογιών, σαν να ήταν φιμωμένα τόσο καιρό απο το παθητικό κροσόβερ. Εδώ και δύο χρόνια έχω παρατήσει το project και παίζω με το παθητικό κροσόβερ λόγω άλλων ασχολιών, αλλά σύντομα θα επανέλθω. Φυσικά και δεν προτείνω να ξηλώσετε τα παθητικά κροσόβερ των ηχείων σας, αλλά αξίζει να δείτε με άλλο μάτι τα έτοιμα ενεργά.
Και ως προς τα καλώδια, το είπα παραπάνω. Έχω συγκρίνει καλώδιο 1100 ευρώ με ένα των 50 ευρώ. Δεν ήταν ότι είχα ανάγκη τα χρήματα, αλλά όταν κάτι δεν το χρειάζομαι, προτιμώ να το πουλάω απο το να το έχω να κάθεται. Και πούλησα το καλώδιο των 1100 ευρώ, όπως πούλησα και τα καλώδια ηχείων και οτιδήποτε άλλο είχα σε "high end" καλώδιο.
 


Μηνύματα
7.323
Reaction score
11.902
Α! Ξέχασα! Την ιδέα του ξηλώματος τη πήρα απο ένα ηχείο ελληνικής κατασκευής που έπαιζε σε μια έκθεση στο κέντρο της Αθήνας ( εκείνο το κόκκινο, @Petros_Dalipis αναφέρομαι στην έκθεση που συναντηθήκαμε ) τα οποία έπαιζαν με ενεργό κροσόβερ, των οποίων ο δρόμος των χαμηλών οδηγείτο απο ένα Bryston 4B. Τότε δεν το κατάλαβα και πολύ όταν μου έλεγε ο κατασκευαστής ότι έπαιζαν ενεργά, μετά, όταν ξεκίνησα τις μόντες, το κατάλαβα πολύ καλά. Και είναι μια προσέγγιση που έχουν ακολουθήσει σοβαρές κατασκευάστριες εταιρείες όπως PMC και Bryston.

@costas EAR Κώστα, δεν μου το βγάζεις απο το μυαλό ότι αυτό το σύστημα, αν ρυθμιστεί σωστά και μπει στο χώρο του, θα κάνει πολλάαααααααα ΠΑΘΗΤΙΚΑ ηχεία περιοπής να κλάψουν. Βέβαια, κάποιος μπορεί απευθείας να αγοράσει ένα αξιόλογο ζευγάρι έτοιμων ενεργών ηχείων ( μη νομίζεις, εδώ και καιρό φλερτάρω με την ιδέα του να πουλήσω τους Καναδούς για να κάνω το πέρασμα στα έτοιμα ενεργά ).

Και όπως έχω πει και στο παρελθόν, κάποτε είχα ακούσει ATC ενεργά σε μια έκθεση και ξέρασα βατράχια, δεν μου άρεσαν καθόλου. Τόσα λίγα ήξερα. Ήταν η εποχή που άκουγα τέρμα χρωματισμένο ήχο, εκτιμούσα τους γλόμπους κλπ.

Α! Και τώρα που το θυμήθηκα! Η ακρόαση στο σπίτι του μέλους με το φροντισμένο χώρο ήταν η αρχή. Μετά, το μέλος - οικοδεσπότης του αρχικού "blind" test καλωδίων ρεύματος, με πήγε στο σπίτι φίλου του που είχε μεγάλο χώρο με σοβαρή φροντίδα. Τα έχω ξαναπεί στο παρελθόν, το λέω μια ακόμη φορά. Είχε ένα απίστευτο αποτέλεσμα και ο φίλος έκανε να βγάλει ένα μέρος της φροντίδας του χώρου για να μου δείξει τη σπουδαιότητά της. Κατέρρευσαν όλα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
43
@kriSTrin
Καλησπερα , αφου το συστημα σου με τις προηγουμενες αλλαγες καλωδιων εδειξε οτι εχει περισσοτερες δυνατοτητες που ηταν φιμωμενες αξιζει να δεις και τα υπολοιπα καλωδια σου.
Αυτο δεν σημαινει οτι και οι αλλες αναβαθμισεις που αναφερθηκαν δεν μπορουν να εχουν καλο αποτελεσμα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το αντικειμενο που σε εξεταζεις τωρα
 

Μηνύματα
35
Reaction score
43
Εδω εχει μετρησεις και στοιχεια για τα καλωδια που σε ενδιαφερουν και αρκετα αλλα. Ισως σε βοηθησει να σχηματισεις αποψη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.034
Μηνύματα
2.885.955
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top