Βιβλία


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
13.238
Reaction score
33.001
Να τα διαβασει κανείς η να δει καλύτερα τις ταινίες ?
Ανετα θα διαβαζα πρωτα τα βιβλια! Προσωπικα διαβαζω και τα βιβλια και κατα περιπτωση βλεπω και τις ταινιες χωρις να με ενοχλει ποιο θα συμβει πρωτο .

Ασχετο, αλλα διαβασε πρωτα το I Am Pilgrim που υπαρχει και στα Ελληνικα!
 

Μηνύματα
197
Reaction score
126
Από αυτά τα βιβλία έχω δει τη μεταφορά μόνο του The pelican brief σε ταινία.

Να τα διαβασει κανείς η να δει καλύτερα τις ταινίες ?Αν δω πρώτα την ταινία,δεν θέλω να διαβάσω το βιβλίο.

Αν διαβάσω πρώτα το βιβλίο και μου αρέσει η πλοκή ,θέλω να δω πως θα μεταφερθεί στον κινηματογράφο Η στην οθόνη.

Οπως συνέβη με το εξαιρετικό βιβλίο του Σαιμον Μπεκετ « Η χημεία του θανάτου « που γυρίστηκε σε σειρά - Paramount+. 2023. Αναζητώ τρόπο να την δω.

Υπάρχει στο Stremio
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.452
Reaction score
21.205
έχει πλάκα να βγουν κερδισμένοι τελικά όσοι δεν μπήκαν στο χορό νωρίς αλλά περίμεναν να είναι το τραπέζι στρωμένο για να πάνε απλά να φάνε :whistling:
Αυτή η ατάκα, μου θύμισε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει στο μακρινό παρελθόν (πέραν των 20 ετών), το "Νικητής ο δεύτερος" των Κωνσταντίνου Μαρκίδη και Paul Geroski

1726239358635.png


(Ο τίτλος στα Αγγλικά είναι: Fast second: How smart companies bypass radical innovation to enter and dominate new markets)

Διαβάστε το, θα εντυπωσιαστείτε. :)
 




Μηνύματα
20.636
Reaction score
15.743
Μου χάρισαν μια τσαντα με 6-7 βιβλία της Patricia Cornwell.

Αυτα τα τρία ειναι από τα πρώτα της με χρονολογική σειρά έκδοσης 1990,1991,1992.

Εικοσι οκτώ είναι στο συνολο τα βιβλία περιπέτειας με την ηρωίδα της - ιατροδικαστη Σκαρπετα Κ.


Το Post mortem μ ενθουσίασε στην αρχή (η πλοκή,οι αμφιβολίες της πρωταγωνίστριας, το σκεπτικό της)αλλά όταν έχεις διαβασει με ευλάβεια Simon Beckett και David Hunter ( ανθρωπολόγος - ιατροδικαστής )αναποφευκτα συγκρίνεις τις μεθόδους ξεδιπλωμτος,το στυλ ανάπτυξης και διαχείρισης των εγκλημάτων…

Επειδη βαρέθηκα κάποια στιγμή να την Περιμενω (την Σκαρπέτα )λόγω της έλλειψης έντασης,δράσης,εξάρσεων …,εψαξα στο Spotify και ω ναι ! συνέχισα ν ακούω κάνοντας και κάτι άλλο,αντί να διαβάζω μόνο.

Ναι, Ίσως να ισχύει για το πρώτο της βιβλίο το παρακάτω :
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ

ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

- Και για την ίδια την Κορνγουελ - «η πρόδρομος των CSI»

«Όπως είναι γνωστό ότι στην αμερικανίδα συγγραφέα Πατρίσια Κόρνγουελ και την ηρωίδα της οφείλεται η μόδα των τηλεοπτικών σειρών τύπου CSI (αν και σ’ αυτό βοήθησαν φυσικά οι επιστημονικές εξελίξεις στον τομέα της ιατροδικαστικής και η διευρυμένη πλέον χρήση των ευρημάτων του DNA).»


«Καθώς βρισκόμαστε στο 1990, μια εποχή που οι υπολογιστές και οι έρευνες για το DNA ήταν ακόμα στα σπάργανα, η Σκαρπέτα με τα πενιχρά μέσα –για τα σημερινά δεδομένα– που διαθέτει, παλεύει ενάντια στο χρόνο για να προλάβει την επόμενη δολοφονία. Ο δολοφόνος χτυπάει πάντοτε ξημερώματα Σαββάτου…»

IMG_5832.jpeg


Body of evidence

IMG_5825.jpeg


All that remains - μου θύμισε σε κάποια σημεία τον κάστανάνθρωπο .

IMG_5824.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.452
Reaction score
21.205
Ξεκίνησα χθες το "Ένα βήμα πριν την αποκάλυψη".

1724867286460.png

Το πιο πάνω βιβλίο ενέπνευσε την ταινία "Knock at the cabin" (2023). Θα την δω, μετά την ανάγνωση του βιβλίου.
Το τελείωσα χθες. Ενδιαφέρον ήταν, "κρατάει" τον αναγνώστη. Δεν θα έλεγα ότι κάνει "κοιλιά", όμως σε κάποια σημεία η αφήγηση "γυρνάει" από τρίτο σε πρώτο πρόσωπο - κάτι το οποίο εμένα μου ξένισε. Επίσης, παρατήρησα κάποια λάθη στη μετάφραση/απόδοση του αρχικού κειμένου και κάποια λάθη σε σημεία στίξης. Δεν είναι ότι με "εμπόδισαν" να ολοκληρώσω την ανάγνωση, απλώς μου χάλασαν τη συνολική "εικόνα".

Θα συνεχίσω με το "Δεν έχω στόμα και πρέπει να ουρλιάξω" του Χάρλαν Έλλισον.

1727117055670.png
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.909
Μηνύματα
2.922.518
Members
38.111
Νεότερο μέλος
Fotis ziso
Top