Για ακροατές του Τρίτου στα Νότια του λεκανοπεδίου από αναλογικό δέκτη.

Μηνύματα
13.259
Reaction score
10.590
Εγώ είχα πρόβλημα με ένα ραδιοφωνικό σταθμό πριν 3-4 χρόνια. Είχαν τη στάθμη του σήματος πολύ ψηλά και ψαλίδιζε. Παραμορφωμένος ήχος. Έστειλα email στο σταθμό αλλά με αγνόησαν.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
632
Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, αν το FM ακούγεται καλύτερα, ή χειρότερα, από το mp3 (128, 256, 320 Kbps).
Δεν ξέρουμε καν σε τι μορφή και σε τι bitrate διατηρούν οι σταθμοί τα μουσικά αρχεία , πως είναι δυνατόν να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα ;
Πάντως είναι κρίμα να μην διαθέτει το Τρίτο τη δυνατότητα μετάδοσης σε streaming σε ποιότητα CD

Για το S/N όντως είναι χαμηλή η μέτρηση στα 58 dB. Επίσης το mp3 δεν έχει το φύσημα του FM . Το βινύλιο είναι κοντά στα 70 dB η κάπου εκεί κοντά.
Απο την άλλη δεν έχουν όλοι πρόσβαση στο internet, από παντού, ούτε και απεριόριστα data στο κινητό τους.
Φίλος που κάνει εκπομπή στο τρίτο, μου έχει πει μόνο σιντι, από εταιρείες (δηλ όχι άντεγραμμένα).
Και μετά το κάθε έργο αναφέρει όχι μόνο τους συντελεστές , αλλά και την εταιρεία και χρονια παραγωγης
 

Μηνύματα
7.056
Reaction score
1.062
Φίλος που κάνει εκπομπή στο τρίτο, μου έχει πει μόνο σιντι, από εταιρείες (δηλ όχι άντεγραμμένα).
Και μετά το κάθε έργο αναφέρει όχι μόνο τους συντελεστές , αλλά και την εταιρεία και χρονια παραγωγης
Μπορείς νσ τον ρωτήσεις γιατί δεν παρέχουν τη δυνατότητα streaming σε ποιότητα CD ;
Που πάνε τα εκατομμύρια ευρώ που τους δίνουμε μέσω των παγίων του ηλεκτρονικού ρεύματος; τόσα χρόνια ;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.518
Reaction score
2.079
Ο ραδιοφωνικός δέκτης . . . φτάνει μέχρι 15 kHz.
Αρα δεν παίζει μόνο (ελαχιστότατες από) τις απολύτως ανώτατες αρμονικές του βιολιού και των πιατινιών που φτάνουν-δεν φτάνουν τα 16KHz. (ΟΚ τα συνθ θα μπορούσαν να φτάσουν πιο ψηλα΄)
 

Μηνύματα
529
Reaction score
725
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η ΕΡΤ ανακοινώνει την επιτυχή ολοκλήρωση της αναβάθμισης του δικτύου Ραδιοφωνίας της στο Κέντρο Εκπομπής Υμηττού με την εγκατάσταση νέων πομπών τελευταίας τεχνολογίας.

Με τον τρόπο αυτό αναβαθμίζονται η ποιότητα και η ισχύς του σήματος εκπομπής των ραδιοφώνων και επιτυγχάνεται η απρόσκοπτη πρόσβαση όλων των πολιτών στα ραδιοφωνικά προγράμματα της ΕΡΤ.

Οι νέοι πομποί μεταδίδουν το πρόγραμμα των ακόλουθων ραδιοφωνικών σταθμών: του Δεύτερου Προγράμματος (ΕΡΑ2) στη συχνότητα των 103,7 MHz, της ΕΡΑ ΣΠΟΡ στη συχνότητα των 101,8 MHz, του Τρίτου Προγράμματος (ΕΡΑ3) στη συχνότητα των 90,9 MHz, του Πρώτου Προγράμματος (ΕΡΑ1) στη συχνότητα των 105,8 MHz και του του KOSMOS στη συχνότητα των 107,0 MHz.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
1.226
Δηλαδή αυτό που ακούμε τώρα είναι ΜΕΤΑ την αναβάθμιση ????
Τίποτα δεν άλλαξε ! 95.6 Απλά δεν ακούγεται ! και στο σπίτι και στο αυτοκίνητο ! Αυτόν τον Νίκο Νίρο μήπως να τον βρούμε να τον πάρουμε ένα τηλέφωνο ???
 
Last edited:

Μηνύματα
15.268
Reaction score
17.333
Πάντως το φύσημα εάν είναι μόνιμη κατάσταση (γιατί που και που η ΕΡΤ όντως τους ξερυθμίζονται "διάφορα") είναι απο την κεραία (και την θέση της).

Εγώ έχω δύο εξωτερικές κεραίες (μια του εμπορίου ειδική υποτίθεται και καλή, που θα την αλλάξω και αυτήν με δεύτερη δικής μου κατασκευής σε καμιά βδομάδα) και μια άλλη δικής μου κατασκευής. Μπορώ να αλλάξω οποιοδήποτε στιγμή μεταξύ τους και η του εμπορίου έχει φύσημα το Τρτιο πρόγραμμα (απο Πάρνηθα) το οποίο αμέσως εξαφανίζεται (πλήρης ησυχία) όταν συνδέσω την δικής μου κατασκευής. :D Δυστυχώς δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω την εποχή που μιλάς γιατί είχα συνδεδεμένη την εταιρική κεραία (για άλλους δικούς μου λόγους κάτι δοκιμών) και είχα όπως είπα φύσημα. Αλλά εξάλλου μιλάς και για Υμηττό βλέπω.
 

Μηνύματα
7.056
Reaction score
1.062
Έχω μεγάλη βελτίωση σε ποιότητα ήχου στο Τρίτο από Υμηττό (90.9 ΜΗz). Με εσωτερική κεραία από ΚΑΥΚΑΣ.
Από Πάρνηθα, στους 95.6 , εξακολουθώ να έχω έντονο φύσημα αλλά πλέον μου είναι αδιάφορο όταν ακούω από το σπίτι.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
1.226
Ακούω τώρα τρίτο στους 90.9 Mhz με ταπεινή εσωτερικη κεραία. Καμία σχέση με πρίν !! Ήσυχο σήμα χαίρεσαι να ακούς πλέον κλασσική. Στους 95.6 δεν εχει καθόλου ποιότητα.
@thva αλήθεια τι κεραία έχεις φτιάξει ? Εγώ έχω βάλει στο μπαλκόνι (πρώτος με προσανατολισμο Βόρειο) μια alcad FM-200 με χάλκινο RG59 (αυτό βρήκα τότε φτηνα...)
 

Μηνύματα
7.056
Reaction score
1.062
Αν σας πω τώρα πως χαίρομαι πλέον να ακούω μουσική από το Τρίτο στους 90.9 MHz, και το προτιμώ ακόμα περισσότερο από το streaming, θα έρθουν τα κακοπροαίρετα παιδάκια να με φάνε.
Χρησιμοποιώ ένα πολύ παλαιό δέκτη, παρόλα αυτά η μουσική αποδίδεται με εξαιρετική μουσικότητα κάτι που στην ψηφιακή αναμετάδοση σε ποιότητα mp3 φαίνεται ότι υποβαθμίζεται σε βαθμό που τελικά με κουράζει.
 

Μηνύματα
358
Reaction score
362
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, χάρις στην ανάρτηση του eldiablo συντόνισα τον δέκτη πάλι στον Υμηττό, αρχικά για σύγκριση με Πάρνηθα και χθες έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το ακρόαμα.
 

Μηνύματα
15.268
Reaction score
17.333
Ακούω τώρα τρίτο στους 90.9 Mhz με ταπεινή εσωτερικη κεραία. Καμία σχέση με πρίν !! Ήσυχο σήμα χαίρεσαι να ακούς πλέον κλασσική. Στους 95.6 δεν εχει καθόλου ποιότητα.
@thva αλήθεια τι κεραία έχεις φτιάξει ? Εγώ έχω βάλει στο μπαλκόνι (πρώτος με προσανατολισμο Βόρειο) μια alcad FM-200 με χάλκινο RG59 (αυτό βρήκα τότε φτηνα...)
Τίποτε σπουδαίο, ένα κάθετα προσανατολισμένο folded δίπολο, καλή ώρα σαν αυτό που έχεις και εσύ αλλά χωρίς να κάνει το "σπάσιμο". Του έχω βάλει και balun (ψηλά στην κεραία, όχι κοντά στο tuner) // κατάλληλους. μαγνήτες για να μην παίζει ρόλο κεραίας το καλώδιο // το έχω στην ταράτσα , βλέπει απρόσκοπτα Πάρνηθα (δεν μπορώ να δω Υμηττό δυστυχώς) // σε θέση κάπως μακρυά απο ανακλώμενες επιφάνειες άλλων κτηρίων και άλλων επιφανειών, εάν και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα καθώς είμαι ψηλότερα απο όλους σε ύψωμα // το κάθετο δίπολο εάν θες να πιάνεις πολλούς σταθμούς και σε αστικό περιβάλλον είναι αρκετά κατάλληλο αλλιώς πας σε Yagi περιστρεφόμενη κλπ // 1/2 wavelenghth απο το πάτωμα - όποια επιφάνεια πατάει τέλος πάντων (γή ή ταράτσα), εάν δεν μπορείς να το έχεις πλήρως "ελεύθερο" ψηλά ή σε τίποτε μαστό δέκα μέτρων plus (θα κάνω κάποια στιγμή και τέτοιο ψηλό μαστό). Σήμα σε όλους σχεδόν (και σίγουρα σε όλους που με ενδιαφέρουν) έχω ήδη και έτσι .. maximum. Βύσματα ή επαφές ή και ακροδέκετες , ναι, χάλκινους 99.9 % (είναι σημαντικό) εάν δεν κάνεις απευθειας κόλληση με καλάι. Είχα αυτές τις omni τις οριζόντια τοποθετημένες για FM, Δεν έπιανα καλά παρόλο που λένε ότι είναι οι πιο κατάλληλες με αυτές τι αλλαγές που λέτε. Θα δοκιμάσω να συντονιστώ και με Υμηττό πάλι στο tuner. Έπιανα (και πιάνω) αλλά όχι καλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.268
Reaction score
17.333
Θα δοκιμάσω να συντονιστώ και με Υμηττό πάλι στο tuner. Έπιανα (και πιάνω) αλλά όχι καλά.
Δεν είχα φύσημα απο Υμηττό ... άλλα σοβαρότερα προβλήματα.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.011
Μηνύματα
2.925.555
Members
38.120
Νεότερο μέλος
sonar12
Top