ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.124
Reaction score
1.573
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Κοίτα το mail σου...
Γιάννης
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
ευχαριστω για την βοηθεια αλλα αυτο που μου στελνεις ειναι απο καποιο αλλο μηχανημα οχι απο το R 1000 ( TUNER AMPLIFIER )
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.124
Reaction score
1.573
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Στην σχεδιοθήκη μου το έχω καταχωρημένο μόνο σαν R-1000 (receiver) χωρίς άλλη αναφορά.
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ το Σάκη που μου συντήρησε άψογα τον Denon PMA-890D. Το μηχάνημα ελέγχθηκε με μεγάλη προσοχή (ήμουν μπροστά) και καθαρίστηκαν όλα τα ποτενσιόμετρα και οι επιλογείς πηγών.
Το Σάββατο που μας πέρασε, έβγαλε συνεχόμενα, ένα πεντάωρο πρόγραμμα, αποκροιάτικου ξέφρενου πάρτυ ...ΣΤΑ ΟΡΙΑ!
Άψογη ηχητική κάλυψη και ισχύ, εξαιρετικός ήχος και δυναμικά που οδήγησε ένα Acoustimass 15 (τέσσερεις δορυφόρους και το ενεργό τους Sub), χωρίς κόπωση και χωρίς υπερθέρμανση!
Σάκη σ' ευχαριστώ πολύ!!!:607::615:
 

Μηνύματα
3.313
Reaction score
1.945
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος απο εδώ επικοινώνησε με τον Σάκη;
Τον ψάχνω εδώ και αρκετές μέρες για να πάρω πίσω των Sansui αλλά δεν....:104:
Του έστειλε και πμ σήμερα....!!
Για να δούμε.....
 

Μηνύματα
53
Reaction score
0
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος απο εδώ επικοινώνησε με τον Σάκη;
Τον ψάχνω εδώ και αρκετές μέρες για να πάρω πίσω των Sansui αλλά δεν....:104:
Του έστειλε και πμ σήμερα....!!
Για να δούμε.....
Γιατί δεν του τηλεφωνείς; Εγώ πριν από λίγο μίλησα μαζί του. Προφανώς είναι απασχολημένος.
 

Μηνύματα
3.313
Reaction score
1.945
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Γιατί δεν του τηλεφωνείς; Εγώ πριν από λίγο μίλησα μαζί του. Προφανώς είναι απασχολημένος.
Φίλε μου όταν λέω ότι τον ψάχνω εννοώ τηλεφωνικά...μάλλον όμως δεν ήμουν σαφής.

Μου έστειλε πμ πριν λίγο ο Σάκης παντως και μου εξηγησε τί ακριβώς γινεται (δουλειές εκτός Αττικής), όπως επίσης ότι απο εβδομάδα λογικά θα παραλάβω....
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ το Σάκη που μου συντήρησε άψογα τον Denon PMA-890D. Το μηχάνημα ελέγχθηκε με μεγάλη προσοχή (ήμουν μπροστά) και καθαρίστηκαν όλα τα ποτενσιόμετρα και οι επιλογείς πηγών.
Το Σάββατο που μας πέρασε, έβγαλε συνεχόμενα, ένα πεντάωρο πρόγραμμα, αποκροιάτικου ξέφρενου πάρτυ ...ΣΤΑ ΟΡΙΑ!
Άψογη ηχητική κάλυψη και ισχύ, εξαιρετικός ήχος και δυναμικά που οδήγησε ένα Acoustimass 15 (τέσσερεις δορυφόρους και το ενεργό τους Sub), χωρίς κόπωση και χωρίς υπερθέρμανση!
Σάκη σ' ευχαριστώ πολύ!!!:607::615:
Έλα φίλε μου εσύ είσαι γνώστης και δεν επιτρέπεται να τα λες αυτά... Το Sub των Acoustimass 15 ΔΕΝ είναι ενεργό. Είναι παθητικό, άρα το οδηγούσε ΚΑΙ αυτό ο Denon σου...
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Έλα φίλε μου εσύ είσαι γνώστης και δεν επιτρέπεται να τα λες αυτά... Το Sub των Acoustimass 15 ΔΕΝ είναι ενεργό. Είναι παθητικό, άρα το οδηγούσε ΚΑΙ αυτό ο Denon σου...
Έλα ρε άρχοντα, καλησπέρα!!!
Το Acoustimass εν μέρη είναι παθητικό.. Είναι ενεργό με ενσωματωμένο εν/τή (γι αυτό και χρειάζεται ρεύμα), αλλά οδηγήται και παθητικά!
Κατά κύριο λόγο το σύστημα της BOSE Αcoustimass 15 χρησιμοποιήται σε συστήματα 6.1. Στη συνδεσμολογία του ο .."ποιητής" χρησιμοποιεί τον εν/τή για να οδηγήσει passive το σύστημα, συνδέοντας τις εξόδους του στο sub. Εκεί γίνεται ο διαχωρισμός του κρος και φεύγει το σήμα για τους δορυφόρους. Mέχρι αυτό το σημείο το Acoustimass είναι passive. Υπάρχει όμως και η active πλευρά του ως sub συμπληρωματικό ενός Home theater set-up.
Γι αυτό το λόγο έχει ενεργό τελικό εν/τή ενσωματωμένο και με το καλώδιο που υπάρχει στην καλωδιοταινία του sub (Subwoofer input) το συνδέουμε στο sub-out του ΗC amplifier και έτσι λειτουργεί παράλληλα και ως ενεργό.
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει preamp output, το καλώδιο του sub συνδέεται σε άλλο RCA, που περιλαμβάνεται κι αυτό την καλωδιοταινία του, για να κάνει loop και να ενισχύσει ενεργά πάλι το sub, από τις εξόδους ισχύος των ηχείων του εν/τή.
Οπότε κατ' αυτήν την έννοια έχεις δίκιο, ο Denon το΄"έσπρωχνε" και παθητικά!:126::444:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

A, ομολογώ ότι δεν τις ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες... Η τελευταία φορά που είχα έρθει σε επαφή με Boss Accustimass ήταν πριν από αρκετά χρόνια, αλλά θυμάμαι πολύ καλά πως ήταν 100% παθητικό. Ήταν δε τόσο χάλι ο ήχος του που είπα να μην ξανασχοληθώ ποτέ με τέτοιο πράγμα...
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
σορρυ Σταματη αλλα τι να του πεις τωρα του kohmst .... εχει δικιο 100% ....ειναι τουλαχισατον θλιβερα τα ακουστιμας
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Λοιπόν κοντοσούβλι, κοκορετσάκι και όλα τα συμπαραμαρτούντα, τώρα που είναι Σαρακοστή δεν παίζουν! Ποτάκι όμως και ρακιές παίζουν με θαλασσινούς μεζέδες. Έλα να διαπιστώσεις και μόνος σου πόσο "θλιβερά" είναι τα ...υπόλοιπα ηχεία με φιλοσοφία σχεδίασης sub-sattelites, μπροστά στα ΒOSE!!





Χμμμ για να μη λες διάφορες δικαιολογίες, πρώτα θα ακούσεις και μετά θα πιείς!:610::619:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

....το σίγουρο είναι οτι όταν θα φύγεις, θα πληρώσεις στην "έξοδο" του Μέγαρου Μουσικής, το επόμενο εισητήριο, χορηγία της BOSE! (Έτσι που θα έχεις γίνει με τις ρακιές, εσύ κι ο komhst, θα ξεχάσετε οτι ακούσατε από Acoustimass!:143::138: )
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
μπορει οσοι με γνωριζουν να μην το πιστευουν αλλα ........ κανω διαιτα :116::116::116:
 

Μηνύματα
94
Reaction score
0
Καλησπέρα.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένας ραδιοενισχυτής Technics SA-5460. Λειτουργικά είναι άψογος απλά χρειάζεται το απαραίτητο σέρβις/αναβάθμιση λόγω παλαιότητας. Αξίζει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο μηχάνημα?

Ευχαριστώ
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
αρκετα σπανιο μηχανημα ... σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα πολυπλοκο μεσα αλλα ειναι απο τα καλοφτιαγμενα

κατα την γνωμη μου αξιζει να φιαχτει
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Εμπρός λοιπόν και περιμένουμε φωτογραφίες γιατί είναι από τα μηχανήματα που δεν τα γνωρίζουμε καλά...
 

Μηνύματα
3.783
Reaction score
6.772
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

....το σίγουρο είναι οτι όταν θα φύγεις, θα πληρώσεις στην "έξοδο" του Μέγαρου Μουσικής, το επόμενο εισητήριο, χορηγία της BOSE! (Έτσι που θα έχεις γίνει με τις ρακιές, εσύ κι ο komhst, θα ξεχάσετε οτι ακούσατε από Acoustimass!:143::138: )
Ευτυχώς το διευκρίνισε ο Σταμάτης, γιατί με τις κρητικές ρακές και μετά όλα θα είναι τζάμι:114:

(Σάκη παρέλαβα σήμερα θενκς:126:)
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Ευτυχώς το διευκρίνισε ο Σταμάτης, γιατί με τις κρητικές ρακές και μετά όλα θα είναι τζάμι:114:

(Σάκη παρέλαβα σήμερα θενκς:126:)
Για σένα βρε, θα σου έχω ρακί με φραγκοστάφυλλο! Θα σε κάνω τουρμπίδιο και θα νομίζεις οτι η Shakira θα σε αγγίξει! (με τη φωνή της που θα βγαίνει από τα BOSE... αμέσως ο νους σου στο πονηρό!)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top