Εργαλεία κήπου

Μηνύματα
6.925
Reaction score
5.818
Με τιμόνι και ιμάντες για να δένεται στην πλάτη, δεν γίνεται αλλιώς δουλειά.

Αν θες να βγάζεις 6 στρέμματα με τη μία, θες 2 μπαταρίες στην ανωτέρω λύση που λέω.
Θα μελετησω και τα μπαταριας αν και δεν μου καθονται στο ματι. Εμαθα στον Δημο που ειμουν με τα βενζοκινητα.
6 στρεμματα με την μια δεν θα γινουν,αλλα θα τυχει 1 στρεμμα τουλαχιστον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Θα πάω να το πάρω και γω, θα σε πω εντυπώσεις.

Τους βαρέθηκα τους Αλβανούς, κάνουν και ζημιές, ζητάνε και πολλά λεφτά και μαύρα, φτάνει.

3,5 στρέμματα έχω, πιστεύω θα τα καταφέρω να τα κρατάω σε τάξη, να καίω και καμιά θερμίδα..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.780
Θα πάω να το πάρω και γω, θα σε πω εντυπώσεις.

Τους βαρέθηκα τους Αλβανούς, κάνουν και ζημιές, ζητάνε και πολλά λεφτά και μαύρα, φτάνει.

3,5 στρέμματα έχω, πιστεύω θα τα καταφέρω να τα κρατάω σε τάξη, να καίω και καμιά θερμίδα..
Πριν αγοράσεις υπολόγισε και τα που και πως θα τα πετάς. Το μηχάνημα δεν είναι πρόβλημα. Τα υπόλοιπα είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Το μηχανάκι είναι πολύ δυνατό, έβαλα το δίσκο που κόβει χοντράδια και κλαδιά, και δουλεύει τέλεια.

Με τους ιμάντες στους ώμους, ισορροπεί το βάρος του και είναι πολύ εύκολη η χρήση με το τιμόνι, ξεκούραστη.

Ωστόσο, η μία μπαταρία 🔋 με δύσκολο έργο, να κόβει πολύ χοντράδια και ψηλά χόρτα, ίσα ίσα ένα 20-λεπτο κράτησε. Ή έτσι μου φάνηκε, δε χρονομέτρησα κιόλας..

Η φόρτιση με τον απλό φορτιστή του πακέτου, είναι κοντά στη 1,5 ώρα. Με ταχυφορτιστή είναι ένα μισάωρο.

Θα πάρω επιπρόσθετα το πακέτο ταχυφορτιστή + 2 μπαταρίες, ώστε με 3 μπαταρίες σύνολο να μην χρειάζεται να κάνω στάση, μόλις τελειώνει η πρώτη θα μπαίνει για φόρτιση και συνεχίζω με δεύτερη και τρίτη.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Τι δεν βγάζει μια μπαταρία 3 στρέμματα; 🙃
Κοίτα, με μεσινεζα σε γκαζονάκι ή σε πολύ χαμηλή (κάτω από το γόνατο) αγριάδα, δε το δοκίμασα καν, εκείνο είναι πολύ πιο εύκολο έργο, πιθανώς εκεί να αντέχει και δίωρο, δε ξέρω.

Με το μεταλλικό δίσκο όμως, να κόβει χοντρά αγριόχορτα που έχουν φτάσει 1-1,5μ ύψος, και να σκάβει μέχρι το χώμα για να τα κόψω σύρριζα, έχει πολύ μεγάλες αντιστάσεις να υπερνικήσει, και λογικό είναι να καταναλώνει πολύ περισσότερη ενέργεια.

Έκατσα και τα υπολόγισα, με 2 μπαταρίες δε γίνεται δουλειά, αλλά με 3 είναι οκ.

Όπως και να'χει, με 3 μπαταρίες, ακόμα και 20 λεπτά να αντέχει έκαστη, βγάζω 1 ώρα δουλειά, κατά την διάρκεια της οποίας θα έχουν ήδη φορτίσει οι 2 μπαταρίες, οπότε συνεχίζει επ'απειρον η ιστορία (θα έχω και τον αργό φορτιστή να κάνει ότι μπορεί).

Εν ολίγοις, με 3 μπαταρίες πάει όσο θες. Και 3 και 30 στρέμματα. Όσο αντέχεις.
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Κανονικά αφού χρησιμοποιήσεις τη μπαταρία την αφήνεις να κρυώσει και μετά φορτίζεις, αλλιώς τη καταπονείς και θα χάσει την απόδοσή της συντομότερα.
 


Μηνύματα
1.589
Reaction score
2.023
Κοίτα, με μεσινεζα σε γκαζονάκι ή σε πολύ χαμηλή (κάτω από το γόνατο) αγριάδα, δε το δοκίμασα καν, εκείνο είναι πολύ πιο εύκολο έργο,
Να ξέρεις πως η αντίσταση με την μεσινέζα είναι μεγαλύτερη.
Συγκεκριμένα έχω διαβάσει σε manual μηχανήματος για αυτονομία 20' με μαχαίρι και με μεσινέζα 12' .
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.451
Reaction score
27.179
Με βενζινοκίνητο , ο δικός μου έκοψε , πάνω από μισό στρέμα σε μόλις μία ώρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.780
Είχα δύο ηλεκτρικά αλυσοπρίονα και ένα θαμνοκοπτικό μεσινέζας. Και στα τρία έκλασαν τα μοτέρ. Στο αλυσοπρίονο σιγά τη δουλειά που έβγαλε. Το ίδιο και το θαμνοκοπτικό. Θέλει προσοχή το ηλεκτρικό. Αν το ζορίσεις πολύ θα το πάρεις στο χέρι. Έχω και ηλεκτρικό θαμνοκοπτικό μπορντούρας 15 χρόνια, Stihl. Το προσέχω βέβαια. Δεν το δουλεύω πάνω από δύο ώρες και αυτές με διακοπές γιατί είναι κουραστικό.

Αλυσοπρίονο που χρειάστηκε μια φορά δανείστηκα ένα Husqvarna βενζίνης. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Πλέον έχω αυτό και φυσάει. Επίσης δεν καταλαβαίνει. Βενζίνη βάζε και δούλευε. Βγάζω στρέμμα με ένα και ενάμιση μέτρο χόρτα για πλάκα. Ξερά και χλωρά. Και δεν είναι καθαρά επαγγελματικό. Ημιεπαγγελματικό είναι.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.007
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top