Εργαλεία κήπου

Μηνύματα
6.932
Reaction score
5.823
Με τιμόνι και ιμάντες για να δένεται στην πλάτη, δεν γίνεται αλλιώς δουλειά.

Αν θες να βγάζεις 6 στρέμματα με τη μία, θες 2 μπαταρίες στην ανωτέρω λύση που λέω.
Θα μελετησω και τα μπαταριας αν και δεν μου καθονται στο ματι. Εμαθα στον Δημο που ειμουν με τα βενζοκινητα.
6 στρεμματα με την μια δεν θα γινουν,αλλα θα τυχει 1 στρεμμα τουλαχιστον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.965
Reaction score
133.913
Θα πάω να το πάρω και γω, θα σε πω εντυπώσεις.

Τους βαρέθηκα τους Αλβανούς, κάνουν και ζημιές, ζητάνε και πολλά λεφτά και μαύρα, φτάνει.

3,5 στρέμματα έχω, πιστεύω θα τα καταφέρω να τα κρατάω σε τάξη, να καίω και καμιά θερμίδα..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.183
Reaction score
29.944
Θα πάω να το πάρω και γω, θα σε πω εντυπώσεις.

Τους βαρέθηκα τους Αλβανούς, κάνουν και ζημιές, ζητάνε και πολλά λεφτά και μαύρα, φτάνει.

3,5 στρέμματα έχω, πιστεύω θα τα καταφέρω να τα κρατάω σε τάξη, να καίω και καμιά θερμίδα..
Πριν αγοράσεις υπολόγισε και τα που και πως θα τα πετάς. Το μηχάνημα δεν είναι πρόβλημα. Τα υπόλοιπα είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.965
Reaction score
133.913
Το μηχανάκι είναι πολύ δυνατό, έβαλα το δίσκο που κόβει χοντράδια και κλαδιά, και δουλεύει τέλεια.

Με τους ιμάντες στους ώμους, ισορροπεί το βάρος του και είναι πολύ εύκολη η χρήση με το τιμόνι, ξεκούραστη.

Ωστόσο, η μία μπαταρία 🔋 με δύσκολο έργο, να κόβει πολύ χοντράδια και ψηλά χόρτα, ίσα ίσα ένα 20-λεπτο κράτησε. Ή έτσι μου φάνηκε, δε χρονομέτρησα κιόλας..

Η φόρτιση με τον απλό φορτιστή του πακέτου, είναι κοντά στη 1,5 ώρα. Με ταχυφορτιστή είναι ένα μισάωρο.

Θα πάρω επιπρόσθετα το πακέτο ταχυφορτιστή + 2 μπαταρίες, ώστε με 3 μπαταρίες σύνολο να μην χρειάζεται να κάνω στάση, μόλις τελειώνει η πρώτη θα μπαίνει για φόρτιση και συνεχίζω με δεύτερη και τρίτη.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.965
Reaction score
133.913
Τι δεν βγάζει μια μπαταρία 3 στρέμματα; 🙃
Κοίτα, με μεσινεζα σε γκαζονάκι ή σε πολύ χαμηλή (κάτω από το γόνατο) αγριάδα, δε το δοκίμασα καν, εκείνο είναι πολύ πιο εύκολο έργο, πιθανώς εκεί να αντέχει και δίωρο, δε ξέρω.

Με το μεταλλικό δίσκο όμως, να κόβει χοντρά αγριόχορτα που έχουν φτάσει 1-1,5μ ύψος, και να σκάβει μέχρι το χώμα για να τα κόψω σύρριζα, έχει πολύ μεγάλες αντιστάσεις να υπερνικήσει, και λογικό είναι να καταναλώνει πολύ περισσότερη ενέργεια.

Έκατσα και τα υπολόγισα, με 2 μπαταρίες δε γίνεται δουλειά, αλλά με 3 είναι οκ.

Όπως και να'χει, με 3 μπαταρίες, ακόμα και 20 λεπτά να αντέχει έκαστη, βγάζω 1 ώρα δουλειά, κατά την διάρκεια της οποίας θα έχουν ήδη φορτίσει οι 2 μπαταρίες, οπότε συνεχίζει επ'απειρον η ιστορία (θα έχω και τον αργό φορτιστή να κάνει ότι μπορεί).

Εν ολίγοις, με 3 μπαταρίες πάει όσο θες. Και 3 και 30 στρέμματα. Όσο αντέχεις.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
1.214
Κανονικά αφού χρησιμοποιήσεις τη μπαταρία την αφήνεις να κρυώσει και μετά φορτίζεις, αλλιώς τη καταπονείς και θα χάσει την απόδοσή της συντομότερα.
 


Μηνύματα
1.600
Reaction score
2.048
Κοίτα, με μεσινεζα σε γκαζονάκι ή σε πολύ χαμηλή (κάτω από το γόνατο) αγριάδα, δε το δοκίμασα καν, εκείνο είναι πολύ πιο εύκολο έργο,
Να ξέρεις πως η αντίσταση με την μεσινέζα είναι μεγαλύτερη.
Συγκεκριμένα έχω διαβάσει σε manual μηχανήματος για αυτονομία 20' με μαχαίρι και με μεσινέζα 12' .
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.502
Reaction score
27.249
Με βενζινοκίνητο , ο δικός μου έκοψε , πάνω από μισό στρέμα σε μόλις μία ώρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.183
Reaction score
29.944
Είχα δύο ηλεκτρικά αλυσοπρίονα και ένα θαμνοκοπτικό μεσινέζας. Και στα τρία έκλασαν τα μοτέρ. Στο αλυσοπρίονο σιγά τη δουλειά που έβγαλε. Το ίδιο και το θαμνοκοπτικό. Θέλει προσοχή το ηλεκτρικό. Αν το ζορίσεις πολύ θα το πάρεις στο χέρι. Έχω και ηλεκτρικό θαμνοκοπτικό μπορντούρας 15 χρόνια, Stihl. Το προσέχω βέβαια. Δεν το δουλεύω πάνω από δύο ώρες και αυτές με διακοπές γιατί είναι κουραστικό.

Αλυσοπρίονο που χρειάστηκε μια φορά δανείστηκα ένα Husqvarna βενζίνης. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Πλέον έχω αυτό και φυσάει. Επίσης δεν καταλαβαίνει. Βενζίνη βάζε και δούλευε. Βγάζω στρέμμα με ένα και ενάμιση μέτρο χόρτα για πλάκα. Ξερά και χλωρά. Και δεν είναι καθαρά επαγγελματικό. Ημιεπαγγελματικό είναι.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.965
Reaction score
133.913
Δοκίμασα μηχανή γκαζόν της devalt μπαταρίας.

1000013079.png


Στη θήκη των μπαταριών παίρνει 2 μπαταρίες.
Δοκίμασα με 2 μπαταρίες των 10 Ah εκάστη, και το μηχανάκι είναι άριστο, κρατάει πάνω 2 ώρες να δουλεύει ασταμάτητα, δε ξέρω πόσο, βαρέθηκα, κουράστηκα, δε τελείωνε η μπαταρία του. 😜😁🤭

Έκανα σε κάνα 20-λεπτο τα 350 τμ γκαζόν που έχω με 2 κλικ της μπαταρίας, και μετά το γυρνούσα στο χωράφι μέχρι που βαρέθηκα και ίδρωσα να το σμπρώχνω, είχε ακόμα 1 κλικ η μπαταρία όταν το επέστρεψα.

Οι μπαταρίες βγαίνουν έως 12 Αh και σε λογικές τιμές.

Σε υψηλότερα κοστολόγια (~900€) έχει και αυτοκινούμενο, αλλά προφανώς η κίνηση μειώνει την αυτονομία.

Πολύ αξιόλογα μηχανήματα.

Μόνο μειονέκτημα η θήκη συλλογής του κομμένου χόρτου, είναι σχετικά μικρή, και γεμίζει αρκετά εύκολα, αλλά οκ, άμα αρχίσει να βαραίνει, δυσκολεύει και την δουλειά, δυσκολεύει το σμπρώξιμο, οπότε αδειάζεις και ξαναγίνεται εύκολο στη χρήση.

Τελικά επέλεξα την TORO, που δουλεύει στα 60 βολτ και είναι λίγο πιο φαρδιά από την devalt (55cm Vs 48cm), αλλά και αυτοκινούμενη:

1000013080.png



Κατασκευή σα τανκ. Πραγματικά. Σοβαρό εργαλείο.
Παίρνει 1 μπαταρία στη θήκη του.

Με μια μπαταρία 6 Αh (στα 60 V) που έχει η συσκευασία, ξεκίνησα το 350 τμ γκαζόν, και με 1 κλικ της μπαταρίας και σε 5-6 λεπτά είχα τελειώσει. Απίθανο εργαλείο.

Μεγάλος κάδος συλλογής κομμένου χόρτου, δεν ασχολείσαι κάθε λίγο με το άδειασμα.

Το 1 κλικ μπαταρίας 6Ah στην Τόρο, είναι ίσο με 2 κλικ σε 2 μπαταρίες 10Ah στην devalt, λόγω τάσης προφανώς.

Ανηφόρες ή κατηφόρες, κανένα πρόβλημα, αυτοκινούμενη και γρήγορη, με κίνηση στους πίσω τροχούς. Απλώς περπατάς εσύ, δε χρειάζεται καθόλου σμπρώξιμο, με ένα χέρι χαλαρά να το κρατάς, αυτό κάνει δουλειά.

Πήρα κι άλλη μία μπαταρία στα 7,5 Ah, με την οποία 1 μπαταρία, χωρίς να αδειάσει, και σε χρόνο ρεκόρ, ολοκλήρωσα γελώντας ολόκληρο το χωράφι, χονδρικά 3,5 στρέμματα.

Τρομερές μηχανές η Τόρο, οι Αμερικάνοι ξέρουν..

Οι μπαταρίες τους βέβαια, είναι ακριβές. Καμία σχέση με τις μπαταρίες από devalt.

Βγάζει και το παρακάτω τέρας η Τόρο, με 76cm πλάτος κοπής, που παίρνει 3 μπαταρίες η θήκη του, όπου αν βάλεις 3 τεμάχια των 10 Ah έκαστο, αντέχει ολοήμερη επαγγελματική χρήση, απ'το πρωί ως το βράδυ, χωρίς να αδειάσει. Τέρας σε όλα. Αλλά οκ, η τιμή τσούζει, μαζί με τις μπαταρίες ξεπερνάει το 5-χιλιαρο:

 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.735
Reaction score
76.059
Πώς και δεν πήρες Ego που είναι οι Tesla των mowers; :tongue:
Και 5 χρόνια εγγύηση, και κοντά σου.

https://egopowerplus.gr/node/4544
Aluminum deck. 😍

Οι Dewalt (B&D) αξίζουν μόνο αν έχει κάποιος κι άλλα μηχανήματα με ίδια μπαταρία. Είναι κουρευτικές ήπιας χρήσης.

Οι Toro έχουν σιδερένιο stamped deck που καθόλου δεν με ψήνει για πολυετή χρήση.

Mulch! Τι μαζέματα και κάδοι... :roflmao: 🙄
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.735
Reaction score
76.059
Μόνο αν τύχει κι έχει φυσήξει ΠΑΡΑ πολύ το φθινόπωρο κι έχει γεμίσει φύλλα το γκαζόν, μαζεύω τοπικά. 1-2 φορές το χρόνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.965
Reaction score
133.913
Πώς και δεν πήρες Ego που είναι οι Tesla των mowers; :tongue:
Και 5 χρόνια εγγύηση, και κοντά σου.

https://egopowerplus.gr/node/4544
Aluminum deck. 😍
Ωραίες είναι κι αυτές, αλλά πιο αδύναμο μοτέρ, στα 1600 βατ, ενώ του Τόρο είναι 2 κιλοβάτ.

Και λίγο πιο φαρδύ το Τόρο.

Πραγματικά είναι πολύ δυνατό μοτέρ, δεν κολλάει ανεξαρτήτως ύψους γκαζόν ή χόρτου, ανεβάζει μια σκάλα ισχύος και κόβει αέρα Πατέρα οτιδήποτε, το δοκίμασα σε πυκνά χόρτα έξω από το σπίτι, στα 60-70 cm ύψος, τα πήρε σαν να ήταν άχυρα. Πολύ δυνατό μοτέρ.

Το αλουμίνιο η σίδερο, μικρή διαφορά έχει, γιατί δε το σμπρώχνεις, πάει μόνο του.

Σέρβις κλπ, έχει και δω Θεσσαλονίκη, και έχουν πάρει μπόλικοι Τόρο εδώ πάνω, όλοι ενθουσιασμένοι είναι.
Mulch! Τι μαζέματα και κάδοι... :roflmao: 🙄
Γενικώς ναι, αλλά επειδή έχω δέντρα στο χωράφι, αρκετές φορές μαζεύω το κομμένο γκαζόν για να το ρίχνω γύρω γύρω στη ρίζα των δέντρων, ώστε να μη στεγνώνει εύκολα το χώμα από τον ήλιο το καλοκαίρι, και κάνει και λίγο σα λίπασμα.

Γλυτώνω λίγο από ποτίσματα, που με 70-80 δέντρα είναι σημαντικά το καλοκαίρι.
 
Last edited:


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.735
Reaction score
76.059
Το αλουμίνιο η σίδερο, μικρή διαφορά έχει,
Δεν είναι ελαφρύτερο το αλουμίνιο, το σίδερο όμως σκουριάζει μπάρμπα. :p
Ιδίως στις ηλεκτρικές που δεν ενθαρρύνεται το πλύσιμο όπως στις βενζίνης, εκτός αν κάποιος είναι εντελώς ταλαίπωρος και την καθαρίζει απο κάτω κάθε φορά. Εγώ όχι. :)

εχθρός του καλούτσικου το καλύτερο: Stihl.- :tongue:
Τιμή χωρίς μπαταρίες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.965
Reaction score
133.913
Δεν είναι ελαφρύτερο το αλουμίνιο, το σίδερο όμως σκουριάζει μπάρμπα. :p
Ιδίως στις ηλεκτρικές που δεν ενθαρρύνεται το πλύσιμο όπως στις βενζίνης, εκτός αν κάποιος είναι εντελώς ταλαίπωρος και την καθαρίζει απο κάτω κάθε φορά. Εγώ όχι. :)
Στην Τόρο έχει υποδοχή για λάστιχο, και λέει στο μανιουαλ να την πλένεις μετά από κάθε χρήση, με άφθονο νερό και με λειτουργία του μοτέρ, ώστε να αυτοκαθαρίζεται και μετά να αυτοστεγνώνεται κιόλας. 😎

Κι αυτό κάνω, κουμπώνω το λάστιχο στην υποδοχή, ανοίγω τέρμα τη βρύση, μετά το λειτουργώ το μοτέρ για 2 λεπτά, καθαρίζει λάμπει, του ρίχνω και νερό αποπάνω να φύγουν όλα, μετά σταματάω το νερό και το λειτουργώ ακόμα 1 λεπτό, για να στεγνώσει, όπως λέει το μανιουαλ. Βγάζει αέρα με απίστευτη δύναμη από πίσω, δε φαντάζεσαι.

Άμα σκούριαζε έτσι εύκολα, θα είχαν θέματα. Προφανώς δε σκουριάζει, η Τόρο παίζει μπαλίτσα με επαγγελματικές μηχανές στην Αμερική εδώ και πολλά χρόνια, έχει μεγάλη φήμη, και υπάρχουν άπειρα βίντεο για αυτές, κανένας δεν αναφέρει σκουριά.

Και επειδή είναι ηλεκτρική, δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα με το νερό ή να λειτουργήσει υπό βροχή... Σφραγισμένο μοτέρ.
(Και τα Τέσλα δεν κρύβονται στα πάρκινγκ όταν βρέχει)🤭
Χαλίκι λευκό
Γύρω από τις ρίζες, για τον ήλιο και τα ζιζάνια αν και πάλι κάτι θα βγει
Μόνον στους αθάνατους βάζω, στα δέντρα θέλει 2 φορές το χρόνο αερισμό, σκάψιμο, να αφρατέψει το χώμα.
Το γρασίδι ανακατεμένο με το χώμα, βελτιώνει και το σκατόχωμα που έχω..

Εδώ βλέπεις στις ιτιές να έχω ρίξει γκαζόν:

1000013081.jpg


Έχω διπλάσιο+ χωράφι στο δεξί τμήμα, μαζί με τα δέντρα. Όλο βγαίνει με 1 μπαταρία 6Αh! Είναι απίθανο λέμε.


ΥΓ. Το σκάλισα το γκαζόν σε αρκετά σημεία, αφού τα κούρεψα τέρμα χαμηλά, με αυτό το εργαλείο σα τσουγκράνα που σκάβει όμως, κι έριξα σπόρο, συνολικά 2 κιλά έριξα, να πυκνώσει το γκαζόν γιατί πολύ αγριάδα είχε.
Σε κάνα μήνα, άντε δύο, θα είναι τέλειο.
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.735
Reaction score
76.059
Διασκεδάζω γιατί νομίζεις και εδώ οτι τα έμαθες όλα σε λίγες ώρες. :roflmao:

Τα επαγγελματικά Toro δεν έχουν σχέση με τα μέτρια ποιοτικά οικιακά.
Οι περισσότερες μέσες και επάνω μηχανές γκαζόν έχουν πλύσιμο του ντεκ.
Σε όλες ανεξαιρέτως τις μηχανές γκαζόν με λαμαρινένιο ντεκ, μετά απο 20-30 ώρες έχει φύγει η μπογιά απο κάτω.

Γι' αυτό οι δικές μου μηχανές έχουν η μία αλουμινένιο και η άλλη μαγνησιένιο :biggrin: ντεκ.
Το τέλειο κατά τα άλλα Ego τρακτέρ μου με λαμαρινένιο ντεκ είναι ήδη σκουριασμένο απο κάτω παρά το πλύσιμο και το κούρεμα αποκλειστικά στεγνού γκαζόν.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.086
Μηνύματα
2.927.746
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top