Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.352
Reaction score
42.141
Κυκλοφορούν Euro 4 diesel στην Αθήνα και κανείς δεν ασχολείται. Έχει φίλος, το πήρε μεταχειρισμένο από επαρχία. Και σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός. Η αστυνομία που τον σταμάτησε δεν του είπαν τίποτα. Γενικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ρώτησα γνωστούς μου αστυνομικούς, δεν ξέρουν τίποτα.
Μήπως γιατί είναι πολύ λίγα;

Ενα search στο car.gr για αυτοκίνητα μέχρι το 2010 και μέχρι euro4, diesel, δίνει 967 κομμάτια. Εκ των οποίων τα 145 στην Αττική.

Σε σύνολο 46200 αυτοκινήτων μέχρι 2010 χωρίς φίλτρο για καύσιμο και κατηγορία euro. Είναι μια ένδειξη, τι να λέμε τώρα;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Κυκλοφορούν Euro 4 diesel στην Αθήνα και κανείς δεν ασχολείται. Έχει φίλος, το πήρε μεταχειρισμένο από επαρχία. Και σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός. Η αστυνομία που τον σταμάτησε δεν του είπαν τίποτα. Γενικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ρώτησα γνωστούς μου αστυνομικούς, δεν ξέρουν τίποτα.
Ειχα εγω το προηγουμενο jeep, ταξινομηση στη Χαλκιδα, 5 χρονια κανεις δε με σταμάτησε, το άλλαξα οταν ασφαλιστικη μου ειπε οτι δε θα με καλυψει αν γινει κατι. Ολοι ετσι ειναι!! Δεκάδες χιλιάδες, αλλά με το νέο συστημα θα χτυπανε στα περιπολικα
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Να σε χτυπήσει δηλαδή κανένα Euro4, την πάτησες, σαν να σε χτυπάει ανασφάλιστος θα είναι.
 


Μηνύματα
29.954
Reaction score
24.180

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.853
Κι η Κύπρος σιγά σιγά... (το link δουλεύει κανονικά)


"Σε σχέση με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα υπήρξε η εγγραφή 662 το δεκάμηνο έναντι 278 πέρυσι καταγράφοντας άνοδο 138,12%. Τα 100 αυτοκίνητα με ηλεκτροκίνηση ήταν μεταχειρισμένα και τα 522 καινούρια."
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.535
Υπήρξαν μειώσεις τιμής στα Τέσλα στην Κίνα, που έφτασαν έως 15% (στο πισοκινητο μοντελ 3 με τις νέες μπαταρίες αλλά με μειωμένη αυτονομία).

Πιθανώς να παίξει μείωση τιμής σιγά σιγά και στην Ευρώπη, με την αύξηση της παραγωγής των νέων μπαταριών.

Το πιο μεγάλο πλεονέκτημα των νέων μπαταριών, είναι ακριβώς αυτό, το χαμηλότερο κόστος παραγωγής.
Και βεβαίως η ενσωμάτωση των μπαταριών στο σασί του αυτοκινήτου.
 



Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.274
Με τις τιμες στο Θεό, δε θα γίνει τίποτε!! Εδωσαν ως νεα και ωραια , αρκετα κομματια, τωρα αρχιζουν τα δυσκολα! Αν δε βγει ηλεκτρικο στα 20.000ρικα, θα μιλαμε παλι για 200, 300, αντε 400 πωλησεις. Δεν ειμαστε Δανια και Σουηδία με κατώτατο μισθό 3.000 ευρώ και επιδόματα. Το 95% δε φτανει καν αμαξι με 40κ, τωρα με επιτοκια 9% ξεχαστε οτιδηποτε.
Η πτώση τιμών δεν είναι προ απαιτούμενο για να αυξηθούν οι πωλήσεις στα ηλεκτρικά, διότι οι υψηλές τιμές των τέσλα κλπ αφορούν σε αυτοκίνητα υψηλών προδιαγραφών συγκρίσιμα με premium αντίστοιχα σόμπας κατά πολύ ακριβότερα. Το θέμα είναι να αποκτήσουν ικανοποιητική αυτονομία τα μικρά, κάτι που προυποθέτει καλύτερες και μικρότερες μπαταρίες, που απ ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας, δεν είναι καθόλου εύκολο να υλοποιηθεί, αλλά ούτε και θα το δούμε στο άμεσο μέλλον.
Tesla από την ... BMW? :gotcha:

View attachment 276650

Η οποία bmw είχε ηλεκτρικά στο μουσείο της στο Μόναχο 15 χρόνια πριν...
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.274
Με πτώση τιμής 10-15% θα γίνει μονοπώλιο..
Απορία, το model s απο 119.000 ευρώ μείον 15% πηγαίνει στα 101.000 ευρώ και το model x απο 127.000 ευρώ μείον 15% πηγαίνει στα 108.00 ευρώ, ποιοί και πόσοι εχουν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν; προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα.
Με 75000 -8000 αγοράζεις σήμερα ηλεκτρικό 580 άλογα με δυνατότητα από τετρακίνητο να το κάνεις πισωκίνητο με μπλοκέ υπερεξελιγμένο στα 350 άλογα και αυτό με 20άρες ζάντες και ροπή του ελέους... ευτυχώς δδ που δεν είμαι 25 και γέρασα για τέτοια...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.785
Reaction score
81.332
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να γεμίσουμε ηλεκτρικά. Αν γίνεται να μείνουμε περίπου έτσι για μια πενταετία ακόμα, παρακαλώ.
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ πάντως αλλά βλέπω στο δρόμο. Αυτή τη στιγμή στη χώρα μας έχει εξαφανιστεί εντελώς η χαμηλή-μεσαία τάξη. Υπάρχουν οι χαμηλοί όπως η αφεντια μου που δεν μου περισσεύουν για να έχω καλό αυτοκίνητο και οι μεσαίοι που έχουν χρήμα να αγοράσουν το Tesla. Στην Άμφισσα πέρυσι αγοράστηκαν 2 Tuscon. Πόση διαφορά νομίζετε ότι έχουν; Βλέπω ΚΑΘΕ μέρα μικρά BMW και MB. Δε νομίζω να έχουν κάτω από 40 "χήνες" με τίποτα.

Χρήμα υπάρχει για να αγοραστεί μια χαρά. Πχ αν είσαι σε σώμα ασφαλείας και ο/η σύζυγος σε αξιοπρεπή εργασία μπορείς να το χτυπήσεις άνετα. Υπάρχουν ακόμη δουλειές που πληρώνουν.
Η Hyundai έχει υπολογισμό δανείου. Το κορυφαίο μοντέλο Tuscon έχει 50000. Με 84 δόσεις και 15000 προκαταβολή έχει 550€ το μήνα.

Λίγο να τσονταρουν τα γεροντια μια χαρά βγαίνει. Ειδικά στην επαρχία με την ιδιοκατοικηση και το φτηνότερο κόστος ζωής θεωρώ πως το καταφέρνεις.
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.064
Η κυριαρχία της Τέσλα στην Ελλάδα, έρχεται σε αντίθεση με πολλά από όσα διαβάζουμε εδώ μέσα ...

View attachment 276648

Με πτώση τιμής 10-15% θα γίνει μονοπώλιο..
Η λίστα δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μπήκα τώρα στα γρήγορα να δω πωλήσεις ανά μοντέλο και το e500 έχει 347 ταξινομήσεις μόνο Οκτώβριο - Νοέμβριο.
 


Μηνύματα
956
Reaction score
2.688
Για τέτοια προϊόντα υψηλής τεχνολογίας μόνο SONY θα έπαιρνα παιδιά :p :


1673129924438.png


1673130025789.png


1673130044086.png


Με αυτή τη φίρμα μεγαλώσαμε ρε, τι Tesla και Edison και δεξερωγωτί!

Να : Afeela . Όπως λένε στο Αμέρικα "'Άι φιλ για"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.535
Η λίστα δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μπήκα τώρα στα γρήγορα να δω πωλήσεις ανά μοντέλο και το e500 έχει 347 ταξινομήσεις μόνο Οκτώβριο - Νοέμβριο.
Τα στοιχεία που έγραψα, τα είδα εδώ


Αν έχεις βρει άλλα, δείξε μας.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.429
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top