Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


gid

Μηνύματα
7.827
Reaction score
9.020
Κάποιοι Πορτογάλοι ξύπνησαν άσχημα σήμερα...

Θα χρειαστεί να ληφθούν κάποια μέτρα από κατασκευαστές και ρυθμιστικές αρχές, και αργά ή γρήγορα θα στρώσουν τα πράγματα...

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.726
Reaction score
29.401
Ναι ξέρουμε. Όπως έγινε και με το πλοίο που μετέφερε οχήματα, και "η φωτιά ξεκίνησε από ηλεκτρικό όχημα".

Δεν είδα πουθενά κάποια αναφορά όσων media έγραψαν ότι ξεκίνησε από ηλεκτρικό, να παρουσιάζουν το τελικό πόρισμα των αρχών, το οποίο λέει ότι η φωτιά ΔΕΝ ξεκίνησε από ηλεκτρικό.

Ένα πράγμα είναι βέβαιο. Οι φωτιές θα αυξάνονται και ο λόγος είναι τα PHEVs.
 

gid

Μηνύματα
7.827
Reaction score
9.020
Τα PHEV έχουν όντως περισσότερα περιστατικά αυτοανάφλεξης. Για το χθεσινό, ίσως μάθουμε το τελικό πόρισμα. Προς το παρόν η μόνη διαθέσιμη προκαταρκτική πληροφορία μιλάει για "ηλεκτρικό". Ψυχραιμία.
 

Μηνύματα
15.852
Reaction score
22.210
Μουσική ντε, όχι να παίζεις με bt
Αλλιώς ο χάρτης δουλεύει υποδειγματικά με σημεία φόρτισης και κατάσταση (κατειλημμένο, χαλασμένο κλπ)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.750
Reaction score
129.899
Το android auto είναι γενικώς χρήσιμο εργαλείο, για αρκετούς λόγους (πολλές εφαρμογές από το κινητό μας, περνάνε και δουλεύουν εξαιρετικά στο αυτοκίνητο όταν υπάρχει σωστά υλοποιημένο android auto).

Η σωστή - πλήρης υλοποίηση android auto, με πραγματική υποστήριξη όλων των συμβατών apps στο infotainment, είναι κάτι που δεν έχω δει ακόμα. 😎

Ο κυριότερος και πιο χρήσιμος λόγος για να θέλει android auto ο μέσος χρήστης, η γυναίκα μου λόγου χάριν, είναι οι χάρτες της Google, οι οποίοι είναι πληρέστεροι από άλλους χάρτες (όπως της φολγκζβάγκεν λόγου χάριν).

Τώρα, εάν το αυτοκίνητο διαθέτει ατοφιους χάρτες Google, με τις συνεχείς αναβαθμίσεις τους, η δουλειά γίνεται όπως την ξέρουμε.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, θα υπάρχουν στεναχώριες.



ΥΓ. Η μουσική, λίγο απασχολεί τον πολύ κόσμο. Ένα Spotify να περνάει στο infotainment, έστω με Bluetooth, ή να υπάρχει Spotify app ενσωματωμένο στο infotainment, έχει ικανοποιήσει το 99% του κόσμου. Τα υπόλοιπα apps μουσικής, είναι για τους 5 βλαμμένους.

Το αμέσως πιο χρήσιμο εργαλείο στο infotainment του αυτοκινήτου, είναι να δουλεύει αξιοπρεπώς η τηλεφωνική κλήση ασύρματα. Βεβαίως οι κότες, επιμένουν να κρατάνε το τηλέφωνο στ'αυτί κατά την οδήγηση, δεν υπάρχει ελπίς.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
8.020
Reaction score
7.992
Δεν θα έλεγα ότι οι χάρτες του Google maps είναι οι καλύτεροι. Μπορεί να έχεις όλα τα σημεία που έχουν μαρκάρει οι χρήστες και να πηγαίνεις απ' ευθείας στην τάδε ταβέρνα. Αλλά η δρομολόγηση του Here είναι πιο πετυχημένη όπου έχω πάει.
 

Μηνύματα
983
Reaction score
2.745
Μουσική ντε, όχι να παίζεις με bt
Αλλιώς ο χάρτης δουλεύει υποδειγματικά με σημεία φόρτισης και κατάσταση (κατειλημμένο, χαλασμένο κλπ)
Το μόνο σενάριο που μπορώ να φανταστώ είναι να έχεις αποθηκευμένα albums στο κινητό και να θέλεις να κάνεις τοπικό steaming στο αυτοκίνητο.
Αλλιώς, γιατί να μη βάλεις απλά στο Spοtify ότι τραβάει η όρεξη σου;
Εγώ που είμαι και κρυφοχαϊεντάς έχω και Tidal! Αμ πως! :dance2:
 

Μηνύματα
15.852
Reaction score
22.210
Δεν έχω σποτιφυ, έχω ταιδαλ και σε νοικιαρικο όχημα θέλω να κάνω τσακ μπαμ σύνδεση με ανδροιδ οτο και να μην ασχοληθώ.
Σε ένα παλιό φαουβε που είχα νοικιάσει συνδέθηκα με το γκουτενταγκ και όλο μου το περιβάλλον η γλώσσα κλπ μπήκαν αυτόματα.
Επίσης ακούω και βιρεδιο πολύ οπότε δε με χε που θα μπω σε νοικιαρικο όχημα και θα ενημερώνω 10 λογαριασμούς;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.750
Reaction score
129.899
Όλα με το μοντελ Υ συγκρίνονται, όλα το μοντελ Υ θα ανταγωνιστούν, όλα δήθεν καλύτερα από το μοντελ Υ.

Μοντελ Υ ρουλζζζζζζ.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.726
Reaction score
29.401

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.726
Reaction score
29.401
H MONA είναι το νέο sub-brand της XPeng, και το Μ03 το όχημα με την καλύτερη αεροδυναμική σε όχημα παραγωγής (από όσο γνωρίζω), με Cd 0,0194. BYD Blade battery 51kWh & 62kWh, και 7.1.4 ηχοσύστημα 😊, ίδιες διαστάσεις με Tesla M3, στα $20.000. 😅

 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.827
Reaction score
9.020
- Πήρα ηλεκτρικό αυτοκίνητο!
- Α ναι;;; Τι μάρκα;;;
- Εμμ... XPENG...

Νομίζω μια χαρά ακούγεται. Όχι τόσο για Κηφισιά όμως.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.834
Reaction score
9.715
Όλα με το μοντελ Υ συγκρίνονται, όλα το μοντελ Υ θα ανταγωνιστούν, όλα δήθεν καλύτερα από το μοντελ Υ.

Μοντελ Υ ρουλζζζζζζ.
Το Model Y είναι σημείο καμπής, όχι μόνο για τα EV, αλλά για την αυτοκίνηση γενικότερα. Παρά την αμφιλεγόμενη αισθητική του -ειδικά σε λευκό χρώμα μου θυμίζει πλάκα σαπούνι :biggrin:- νομίζω ότι θα το δούμε κάποια στιγμή ως έκθεμα τεχνολογικής ιστορίας σε μουσεία.

Τέλειο δεν είναι βέβαια κι ο ανταγωνισμός ενισχύεται διαρκώς, αλλά κι αυτό εξελίσσεται στα δεκατέσσερα χρόνια της ζωής του, τόσο ως hardware όσο -κυρίως- σε software.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.750
Reaction score
129.899
κι αυτό εξελίσσεται στα δεκατέσσερα χρόνια της ζωής του, τόσο ως hardware όσο -κυρίως- σε software.
Και σε software (ως γνωστόν, με τα ασταμάτητα ΟΤΑ), αλλά και σε hardware, είναι συνεχώς εξελισσόμενο.

Σε κάθε τομέα. Από τα πρεσαριστά κομμάτια του σασί του, και την δομική μπαταρία του, μέχρι τα καθίσματα, τα τζάμια, τα φώτα και τις αναρτήσεις, τα μοτέρ και τις μπαταρίες.

Το agility στην κατασκευή του, είναι εκπληκτικό, επιτρέποντάς τους να ενσωματώνουν στην παραγωγή αρκετές βελτιώσεις καθημερινά, πράγμα αδιανόητο στην τυπική παραδοσιακή αυτοκινητοβιομηχανία.

Όσο για το σοφτγουερ, μη ξεχνάς πως οι hardware "πλατφόρμες" αυτού του σοφτγουερ, είναι συνεχώς εξελισσόμενες, με συνεχώς αυξημένες δυνατότητες, χαμηλότερη κατανάλωση, μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και περισσότερες διασυνδέσεις για κάμερες κλπ.

Κι αυτό, με την υποστήριξη του σοφτγουερ να παραμένει συμβατή με τις προηγούμενες πλατφόρμες hardware!

Είναι ένας "ζωντανός οργανισμός", ασταμάτητα εξελισσόμενος.

Μόνον στην εξωτερική εμφάνιση έχει σπανίως κάποιο στάδιο μικρών διαφοροποιήσεων.

ΥΓ. Το μεγάλο μειονέκτημα των Τέσλα έναντι του ανταγωνισμού, είναι η έλλειψη άφθονων επιλογών διαμόρφωσης της παραγγελίας σου, όπως την έχουμε συνηθίσει στις άλλες παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες, και τα πολύ λίγα διαθέσιμα μοντέλα ΙΧ, σε συνδυασμό με τα ελάχιστα σημεία service, και τις καθυστερήσεις σε διόρθωση μιας μικρής τράκας, ανεύρεσης ενός ανταλλακτικού, κλπ.
Σημαντικά μειονεκτήματα, αμφότερα. 😎
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.726
Reaction score
29.401
Και στην Ελλάδα (για αλλού δεν ξέρω) ότι πρέπει να πληρώσεις εσύ την ζημιά σε περίπτωση ατυχήματος, και μετά να πας στην ασφαλιστική να στα δώσει. Ακόμη και αν έχεις μικτή. Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα, και απορώ πως δεν έχει λυθεί ακόμα. Ότι και να βγάλει στο μέλλον, όσο καλό και να είναι, αν δεν φτιαχτεί αυτό προσωπικά δεν θα ασχοληθώ ποτέ μαζί της για αγορά.

Μέχρι και η BYD (που ακόμα δεν ήρθε που λέει ο λόγος), τα έχει λύσει αυτά.
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.482
Μηνύματα
2.905.830
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top