Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.009
Θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός μεταξύ ηχειων για επαγγελματική χρήση και ηχειων για προσωπική χρήση.
Στο hifi όπου οι προδιαγραφές είναι θα λέγαμε λιγότερο αυστηρές, έχει νόημα το DIY.
 

Μηνύματα
167
Reaction score
94
Συμφωνώ με όσα λες.
Γιαυτό και ανέφερα παραπάνω παράδειγμα με ηχεία κόστους 2500 ευρώ και πάνω.
Αυτό σαν ιδιοκατασκευή θα φτάσει στα χέρια του κατόχου του περίπου στο 40% του εμπορικού, δηλαδή κάτω από 1000 ευρώ.
Δηλαδη για να καταλαβω καλα μιας και εβαλες το mystique σαν δειγμα ηχειου ,ενα ζευγαρι σαν τα mystique ποσο θα κοστιζε αν το παραγγελνα σε σενα και τι διαφορες θα ειχε?
 

Μηνύματα
2.430
Reaction score
5.237
Το να δώσεις το ηχείο ιδιοκατασκευή να το φτιάξει άλλος (έστω με δικές σου οδηγίες - απαιτήσεις ως προς τον ήχο του......το κούρδισμα του καλύτερα) αμέσως αναιρεί τον όρο "ιδιοκατασκευή" αλλά και το όποιο οικονομικό κέρδος , γιατί υπάρχει το πρόσθετο χρηματικό ποσό για την αμοιβή του ιδιοκατασκευαστή. Σήμερα η ιδιοκατασκευή έχει νόημα για ηχεία κάποιας κατηγορίας και πάνω. Δεν έχει νόημα να επιλέξεις την ιδιοκατασκευή για ένα ηχείο βάσης για παράδειγμα που κοστίζει 300 ευρώ. Μπορεί να σου κοστίσει περισσότερο και το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι λίγο καλύτερο (αν είναι). Για μένα η ιδιοακτασκευή έχει νόημα αν μιλάμε για ηχείο που η τιμή του αντίστοιχου έτοιμου είναι πάνω από 1000 ευρώ το λιγότερο.
Μιλαω για 2000 ευρω και πανω
 

Μηνύματα
28.287
Reaction score
26.835
Με 2000e σου βρίσκω εξαιρετικές ,"ιδιοκατασκευές" .
Οταν λέω εξαιρετικές , παίζουν αρκετά καλύτερα από πολλά ηχεία εταιριών , συμπεριλαμβανόμενων και των 310 .
 


Μηνύματα
4.197
Reaction score
3.919
Με 2000e σου βρίσκω εξαιρετικές ,"ιδιοκατασκευές" .
Οταν λέω εξαιρετικές , παίζουν αρκετά καλύτερα από πολλά ηχεία εταιριών , συμπεριλαμβανόμενων και των 310 .
Τα 310 έχουν και έναν ιδανικό ενισχυτή για αυτά στην πλάτης τους όμως. Και φυσικά το ζευγάρι τα 310 έχουν 3700.
 

Μηνύματα
714
Reaction score
541
Εγώ ας πούμε βλέπω στα Elac vela τελείως proprietary τεχνολογία και υλικά σε όλους τους οδηγούς . Αλλά και στα δικά μου ειδικά στο mid woofer και το crossover.

Αν πάμε στην πολωνικά pylon αυτά χρησιμοποιούν έτοιμα ας πούμε.
 

Μηνύματα
1.324
Reaction score
2.652
Εγώ ας πούμε βλέπω στα Elac vela τελείως proprietary τεχνολογία και υλικά σε όλους τους οδηγούς . Αλλά και στα δικά μου ειδικά στο mid woofer και το crossover.

Αν πάμε στην πολωνικά pylon αυτά χρησιμοποιούν έτοιμα ας πούμε.
Και αυτό είναι καλό , να έχουν αποκλειστικά δικά τους υλικά -μεγάφωνα ;
 



Μηνύματα
3.803
Reaction score
5.909
Είναι καλό και κακό μαζί. Η dynaudio που τα κατασκευάζει in house τα μεγάφωνα τα χρεώνει και ανάλογα. Ένα ζευγάρι esotar 2 που πρέπει να αλλαχθούν στα 10-12 χρόνια στα χρεώνει 1200 ευρώ. Το ίδιο ισχύει για όλα τα μεγάφωνα της και δεν ξέρω καν αν τα πουλάει χωρίς να είναι ζευγάρι. Τα ίδια μεγάφωνα αν κυκλοφορούσαν στο εμπόριο θα ήταν στο 1/4 της τιμής, μπορεί και λιγότερο, αλλά όταν έχεις την πίτα και το μαχαίρι έτσι είναι.
 

Μηνύματα
28.287
Reaction score
26.835
Τα 310 έχουν και έναν ιδανικό ενισχυτή για αυτά στην πλάτης τους όμως. Και φυσικά το ζευγάρι τα 310 έχουν 3700.
Ξέρεις πόσους ιδανικούς ενισχυτές μπορώ να σου βρω ?
Με 3700 το ζευγάρι μαζί με τον τελικό , μπορώ να σου βρώ κάμποσα .
 

TGD

Μηνύματα
8.142
Reaction score
8.120
Και άλλες σου πουλάνε ταιριασμενο ζεύγος. Ή στέλνεις το. S/N για να σου στείλουν ματσαρισμενο με αυτό που θέλει αντικατάσταση.
Ιδανικά βέβαια δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τόσο μεγάλες ανοχές! Αλλά αυτό δεν γίνεται σε μηχανικά συστήματα με περιορισμους κόστους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.601
Μηνύματα
2.910.717
Members
38.072
Νεότερο μέλος
melkon
Top