Ηχεία εταιρείας ή DIY


Μηνύματα
748
Reaction score
562
και μετά σου λέει κρίση στο χαιφαι, τι κρίση ρε , αφού οι πελάτες είναι μλκς , τι να περιμένει κανείς από τέτοια αγορά.
einstein μου εσυ. Σα τα αμαξ τελκα εχ η δεν εχ?
 

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Στο πρωτο βιντεο που ανεβασα (οχι απο την εκθεση) ειναι binaural ηχογραφηση απο αυτα τα sennheiser https://www.theverge.com/reviews/20...-ambeo-smart-headset-review-binaural-3d-audio.


προσθετω αλλο ενα


[/QUOTΕ] g.kar
Απίστευτος σχεδιασμός με καλες επιδόσεις στην ηχογράφηση τα Senn .Τα έβαλα ήδη στη λίστα αναμονής
 

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
προσθετω αλλο ενα

Πολύ ωραίος ήχος απο τα Senn και τα Dutch & Dutch 8C.
Με αναλογικό πικάπ, της Κuzma.
Στα 13.900 € το ενεργό ζευγάρι , δεν χρειάζεται o υποψήφιος αγοραστής να ασχοληθεί άλλο με ενισχυτές.

Την τιμή καταλόγου την πήρα από το παρακάτω link:
 
Last edited:

Μηνύματα
748
Reaction score
562
Πολύ ωραίος ήχος απο τα Senn και τα Dutch & Dutch 8C
Στα 13.900 € το ενεργό ζευγάρι , δεν χρειάζεται o υποψήφιος αγοραστής να ασχοληθεί άλλο με ενισχυτές.

Την τιμή καταλόγου την πήρα από το παρακάτω link:
Ναι αρκει να μη χαλασει στα 5 χρονια. Για να αξιζει αυτη την τιμη πρεπει να αντεξει 20 χρονια
 



Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Ναι αρκει να μη χαλασει στα 5 χρονια. Για να αξιζει αυτη την τιμη πρεπει να αντεξει 20 χρονια
μόνο αλλαγή των ηλεκτρολητικών πυκνωτών θα θέλει κάθε 10-12 χρόνια , με τη ζέστη που θα αναπτύσσεται μεσα στο κουτί.
Το Aircondition μονίμως στους 25, όλο το καλοκαίρι.
Για τους πυκνωτές θα βρούμε σε 10 χρόνια καλύτερους .
Στους class-D ενισχυτές ευτυχώς οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι μικρής χωρητικότητας αλλά υψηλης τασης λειτιυργίας. Δεν κοστίζουν ακριβά
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.080
Reaction score
131.055
Προσωπικα προτιμω την b&k καμπυλη με λιγη λιγοτερη κατηφορα απο την χαρμαν. Και μου αρεσει η φλατ κατηφορικη αποκριση χωρις το τσικ μετα τα 10κ για τον αερα που λες. Ετσι παιζουν και τα ηχεια μου στο χωρο μου μετρημενα. Αρα ναι δεν ειμαι ανωμαλος :D
Κανένας δεν είναι ανώμαλος.
Οι μικρές διαφορές στην προτιμώμενη ταργκετ κερβ (εν προκειμένω πιο ορθόν είναι να αποκαλείται home curve), σχετίζονται κυρίως με το χώρο.

Απλώς μερικοί νομίζουν ότι διαφέρουν.
Ένα τυφλό τεστ, αρκεί για να τους ξεβρακώσει.

Πολύ ωραίος ήχος απο τα Senn και τα Dutch & Dutch 8C.
Με αναλογικό πικάπ, της Κuzma.
Το "αναλογικό" του θέματος, να ξέρεις, σταματάει στην είσοδο του D&D, όπου κάθε αναλογικό σήμα μετατρέπεται σε ψηφιακό, ώστε να ακολουθήσει μια μεγάλη σειρά από DSP φίλτρα, για τις ανάγκες αυτού του (λίαν αξιόλογου - φαίνεται ξεκάθαρα από τις εξαιρετικές μετρήσεις του) ηχείου.

Ως εκ τούτου, από τεχνικής σκοπιάς, πιο δόκιμο είναι να συνδυαστεί το D&D απευθείας με ψηφιακό σήμα, ώστε να αποφευχθεί μια ακόμα μετατροπή.

Γενικώς μιλώντας, όλα τα ενεργά ηχεία που ενσωματώνουν DSP, το βέλτιστο είναι να χρησιμοποιούνται με ψηφιακό σήμα.


ΥΓ. Για τους λάτρεις του πικάπ, εφόσον θέλουν να το συνδυάσουν με κάποιο ηχείο με ψηφιακή είσοδο, η πιο δόκιμη λύση (από τεχνικής σκοπιάς) είναι η χρήση ψηφιακής Riaa, δηλαδή ένας A/D αμέσως μετά την κεφαλή, με τα ανάλογα φίλτρα Riaa σε DSP.
 
Last edited:


Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Ως εκ τούτου, από τεχνικής σκοπιάς, πιο δόκιμο είναι να συνδυαστεί το D&D απευθείας με ψηφιακό σήμα, ώστε να αποφευχθεί μια ακόμα μετατροπή.

Γενικώς μιλώντας, όλα τα ενεργά ηχεία που ενσωματώνουν DSP, το βέλτιστο είναι να χρησιμοποιούνται με ψηφιακό σήμα.
Σωστά , παίζει προφανώς και απευθείας από ψηφιακή πηγή. Η σύγκριση θα πρέπει να γίνει και με το ψηφιaκό αντίστοιχο κομμάτι, που μπορεί να είναι χειρότερο .Αλλά εδώ δεν συγκρίνουμε το αναλογικό μέσο με το ψηφιακό.
Απλώς με εντυπωσιαζει πόσο καλα αποδίδει και την αναλογική πηγή
Το Dutch & Dutch 8C , τιμή αντιπροσωπείας 386.11 € /μηνα (36 άτοκες δόσεις)

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.080
Reaction score
131.055
Στους class-D ενισχυτές ευτυχώς οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι μικρής χωρητικότητας αλλά υψηλης τασης λειτιυργίας. Δεν κοστίζουν ακριβά
Όχι ακριβώς.

Πρόκειται για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές χαμηλής εσωτερικής αντίστασης, χαμηλής τάσης (όση η τροφοδοσίας + ένα λογικό εύρος ασφαλείας), χαμηλής χωρητικότητας, αλλά υψηλής θερμοκρασίας (105°C +), οπότε ναι μεν δεν είναι ακριβοί όπως οι μεγάλης χωρητικότητας των τυπικών τροφοδοτικών, αλλά δεν είναι και πάμφθηνοι, κυρίως λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που απαιτείται. Αυτό το χαρακτηριστικό βέβαια, προσθέτει μεγάλη μακροζωία σε αυτούς τους πυκνωτές, όπως σε ανάλογους πυκνωτές σε μητρικές κάρτες υπολογιστών, οι οποίες έχουν 100 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας (και όντως μπορεί να είναι αναμμένοι να λειτουργούν όλη μέρα κάθε μέρα επί δεκαετίες, εντελώς απροβλημάτιστα).

Γενικώς, μη σκάτε με την μακροζωία των ενισχυτών κλας ντε, να σκάτε με τη δική σας μακροζωία καλύτερα.
 


Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Όχι ακριβώς.

Πρόκειται για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές χαμηλής εσωτερικής αντίστασης, χαμηλής τάσης (όση η τροφοδοσίας + ένα λογικό εύρος ασφαλείας), χαμηλής χωρητικότητας, αλλά υψηλής θερμοκρασίας (105°C +), οπότε ναι μεν δεν είναι ακριβοί όπως οι μεγάλης χωρητικότητας των τυπικών τροφοδοτικών, αλλά δεν είναι και πάμφθηνοι, κυρίως λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που απαιτείται. Αυτό το χαρακτηριστικό βέβαια, προσθέτει μεγάλη μακροζωία σε αυτούς τους πυκνωτές, όπως σε ανάλογους πυκνωτές σε μητρικές κάρτες υπολογιστών, οι οποίες έχουν 100 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας (και όντως μπορεί να είναι αναμμένοι να λειτουργούν όλη μέρα κάθε μέρα επί δεκαετίες, εντελώς απροβλημάτιστα).

Γενικώς, μη σκάτε με την μακροζωία των ενισχυτών κλας ντε, να σκάτε με τη δική σας μακροζωία καλύτερα.
Σκάνε ξαφνικά και οι ηλεκτολυτικοί πυκνωτές των 105°, όταν λειτουργούν σε παλμοτροφοδοτικά υψηλής τάσης >400V .
Κι όταν σκάσουν ξαφνικά, ακόμα και κρύοι με το πρώτο άναμμα , καίνε συνήθως και τη γέφυρα ανόρθωσης, κι αν είσαι τυχερος τη γλυτώνεις και δεν χρειάζεται αλλαγή ολοκληρης της πλακέτας.
Εγώ προληπτικά θα τους άλλαζα κάθε 10 χρόνια , γιατί μου είναι πολύ εύκολο.
Πολύ πιθανόν να μη χρειαστεί οι κληρονόμοι μου να αλλάξουν πλακέτα , άσε που σε 40 χρόνια δεν θα υπάρχουν ανταλλακτικά οπότε θα τους πει ο αντιπρόσωπος να πάρουν ηχομπάρα της Samsung με έκπτωση 40%.
Oι καλύτεροι πυκνωτές έχουν 10.000 ώρες ζωής , 105°,, very low ESR και υψηλό ripple current..
Δεν γνωριζω τους τυπους πυκνωτών που έχει το D&D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.327
Reaction score
2.656
Για πες μας φίλτατε και δύο λόγια για το σύστημα
Είναι ένα από τα πιο γνωστά τεχνουργήματα στην ιστορία της γλυπτικής, και έχει γίνει σύμβολο ηχητικής ονείρωξης και νεανικής ομορφιάς. Παριστάνει τον Βιβλικό βασιλιά Genelec που αναπαύεται στον θρόνο του μετά την απελευθέρωση των λαϊκών από την θεούσα τάξη των hi-end
 

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Είναι ένα από τα πιο γνωστά τεχνουργήματα στην ιστορία της γλυπτικής, και έχει γίνει σύμβολο ηχητικής ονείρωξης και νεανικής ομορφιάς. Παριστάνει τον Βιβλικό βασιλιά Genelec που αναπαύεται στον θρόνο του μετά την απελευθέρωση των λαϊκών από την θεούσα τάξη των hi-end
Ο βιβλικός βασιλιάς της Τζενελέκ δεν καθόταν μαγκούφης σε μία πολυθρόνα μαύρη από πλαστικό δέρμα .
Άκουγε ζωντανή μουσική και διασκέδαζε με τις χορεύτριες, όποτε είχε χρόνο βέβαια, γιατί τον περισσότερο χρόνο πολεμούσε τις γειτονικές εβραϊκές φυλές της Νόεμαν και της Τζεϊεμλάμπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.080
Reaction score
131.055
Σκάνε ξαφνικά και οι ηλεκτολυτικοί πυκνωτές των 105°, όταν λειτουργούν σε παλμοτροφοδοτικά υψηλής τάσης >400V .
Κι όταν σκάσουν ξαφνικά, ακόμα και κρύοι με το πρώτο άναμμα , καίνε συνήθως και τη γέφυρα ανόρθωσης
Δε διαφωνώ, γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν πυκνωτές υψηλότερης θερμοκρασίας (125°C και 150°C και πάει λέγοντας).

Ωστόσο, τάση τροφοδοσίας 400 βολτ σε ενισχυτή class D για audio, δεν νομίζω να χρειάζεται, μόνο για κάνα λαμπατο.

Τα τυπικά παλμοτροφοδοτικά των κλας ντε, βγάζουν τάση εξόδου από 35 έως 100 βολτ.
Σπανίως λίγο παραπάνω (τάση στο τετράγωνο διά της αντίστασης του φορτίου θα είναι η αναμενόμενη μέγιστη ισχύς εξόδου του ενισχυτή).

Πολύ πιθανόν να μη χρειαστεί οι κληρονόμοι μου να αλλάξουν πλακέτα
Σωστά.
 

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Δε διαφωνώ, γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν πυκνωτές υψηλότερης θερμοκρασίας (125°C και 150°C και πάει λέγοντας).

Ωστόσο, τάση 400 βολτ σε ενισχυτή class D για audio, δεν νομίζω να χρειάζεται, μόνο για κάνα λαμπατο.
Αν διαθέτει παλμοτροφοδοτικό (SMPS( τότε πολυ πιθανόν ή τάση λειτουργίας του πυκνωτή να είναι 450 V.
Δες τι πυκνωτές έχουν τα δικά σου και πες μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.080
Reaction score
131.055
Δες τι πυκνωτές έχουν τα δικά σου , αν είναι ενεργά :)
Τα 15 δικά μου ηχεία (Neumann 310) είναι μεν ενεργά, αλλά όλοι οι ενισχυτές τους (3 στο καθένα, 45 ενισχυτικά σύνολο) είναι σε τάξη λειτουργίας ΑΒ και (νομίζω πως) δεν έχουν διακοπτικό τροφοδοτικό.

Γι'αυτό έχουν και σημαντικού μεγέθους ψήκτρες στην πλάτη τους:

1000012722.png


Μετά από όσα χρόνια τα έχω (μάλιστα αρκετά τα πήρα μεταχειρισμένα), δεν έχει εμφανιστεί το παραμικρό πρόβλημα.
Εάν ποτέ εμφανιστεί πρόβλημα σε κάποιο ηχείο, πρώτα θα αγοράσω ένα καινούριο τεμάχιο (σε ντετέ θα φύγει η παραγγελία), και μετά θα στείλω το προβληματικό για επισκευή στον εδώ αντιπρόσωπο, κι όταν επισκευαστεί, θα αποθηκευτεί για backup.

Τα 5 μου σαμπ αντιθέτως, είναι με 2kW ενισχυτή έκαστο, προφανώς class D και με διακοπτικό τροφοδοτικό, αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλω κατσαβίδι έτσι για να περνάει η ώρα. Προτιμώ στον ελεύθερο χρόνο μου να τα βάζω να παίζουν μουσική.
 
Last edited:

Μηνύματα
748
Reaction score
562

Στα neumann ειχε τα kh310 μαζι με το kh750 με calibration της neumann, στα genelec 8351 εκανε το glm calibration και στα dd το δικο τους calibration.

Απο τα neumann στα genelec δεν αξιζει διοτι οι μεσαιες τα χαλανε.

Αξιζει μονο απο τα neumann στα dd.

1725356176567.png


1725356187188.png


1725356196158.png
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.630
Μηνύματα
2.911.751
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top