Ηχεια για υπολογιστη

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Το γραφείο είναι μικρό, η απόσταση ακρόασης επίσης, μικρά ηχεία + sub είναι το best bet νομίζω κι εγώ..
Μόνα τους κάτι θα σου λείπει (ειδικά εφόσον άκουγες με sub πριν).
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Θα σου πρότεινα να πας σε κατάστημα τύπου Νάκα και να ακούσεις στις διαστάσεις και την τιμή τι σου αρέσει περισσότερο. Είχα διαλέξει έτσι τα edirol που ακόμα παίζουν στο γραφείο.
Βέβαια έχω και το «σετ» Mordaunt-Short M20 & dared MP5 που λέω ότι αν δεν μπει στο δωμάτιο θα μπει στο γραφείο…
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.949
Reaction score
6.761
Άντε να ρίξω κι εγω 3-4 προτάσεις στα σβέλτα:

Μικρά genelec.
Kali 5άρια (2nd wave και εδώ για να μην έχεις φύσημα μιας και θα είσαι super-nearfield)
Presonus Eris 3.5
Sonos Era 300 ή 100 σε ντουέτο μαζί με το line in adapter για 3.5mm σύνδεση με το PC/dac
αν πας σε πολύ φθηνά, και πολύ πιο μικρά, και PC speakers με παραχωρήσεις ιδιαίτερα στο μπάσο, αλλά εξαιρετική απόδοση για τον τύπο και τα λεφτά τους, Creative T60
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
2.355
Κι εκει που εχεις καταληξει ποια θα παρεις, πας να δεις απο ποιο καταστημα θα γινει η αγορα και βλεπεις πως το 8αρι ειναι πιο φθηνο απο το 5αρι.
Μετα διαβαζεις κι αλλα για φυσιματα, βλεπεις τα presonus e7xt που θα ηταν σουπερ με ενα sub, εχεις κι ενα φιλο με κατι edifier s2000 που ειναι υπερευχαριστημενος και σιχτιριζεις την ωρα και τη στιγμη που δεν αγορασες τα klipsch για να ξεμπερδευεις.
Σκατα ολε...
 

Μηνύματα
16.354
Reaction score
23.055
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Κι εκει που εχεις καταληξει ποια θα παρεις, πας να δεις απο ποιο καταστημα θα γινει η αγορα και βλεπεις πως το 8αρι ειναι πιο φθηνο απο το 5αρι.
Μετα διαβαζεις κι αλλα για φυσιματα, βλεπεις τα presonus e7xt που θα ηταν σουπερ με ενα sub, εχεις κι ενα φιλο με κατι edifier s2000 που ειναι υπερευχαριστημενος και σιχτιριζεις την ωρα και τη στιγμη που δεν αγορασες τα klipsch για να ξεμπερδευεις.
Σκατα ολε...
Έλα μωρέ, μην τα παρατάς τόσο εύκολα.. :tongue:

:lolsign:
 

Μηνύματα
13.802
Reaction score
6.786
Κι εκει που εχεις καταληξει ποια θα παρεις, πας να δεις απο ποιο καταστημα θα γινει η αγορα και βλεπεις πως το 8αρι ειναι πιο φθηνο απο το 5αρι.
Μετα διαβαζεις κι αλλα για φυσιματα, βλεπεις τα presonus e7xt που θα ηταν σουπερ με ενα sub, εχεις κι ενα φιλο με κατι edifier s2000 που ειναι υπερευχαριστημενος και σιχτιριζεις την ωρα και τη στιγμη που δεν αγορασες τα klipsch για να ξεμπερδευεις.
Σκατα ολε...
και εκεί είναι που λές.......δεν βρίσκω εναν μεταχειριμενό ολοκληρωμένο με 100-120 ευρώ και με άλλα τόσα ένα ζευγάρι ηχεία βάσης. Ο ενισχυτής με μια μικρή πατέντα,πάνω στο γραφείο σε όρθια θέση(πίσω από το λάπτοπ).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Για ρίξε μια ματιά και σ' αυτά (τώρα τα είδα :p).
Κάθονται όπως θες και μαζί με το sub τους είσαι οκ.. (μην πω super?)
Ψάξε λίγο στο ίντερνετ για θορύβους - μετρήσεις - τυχόν προβλήματα (δεν τα έχω ματαδεί).

https://www.presonus.com/en-US/monitors/studio-monitors/eris-series/2777500106.html
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Ή σπάσε τη μπάνκα βρε παιδίμ' και πάρε αυτά.. :p https://eu.kef.com/products/lsx-2

Χωρίς sub (δεν γουστάρουμε χαμηλές κύριοι.. :tongue:)
Και έχεις ομορφιά - ευελιξία - ασύρματη σύνδεση, αν γουτάρσ' τα παίρνσ' μαζίσ' και στο WC μ' ένα κουνητό και παίζνε.. :rolleyes:
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
2.355
Μολις γυρισα απο ακουσμα kali in8 και focal alpha 65 evo.
Ωραιο και συμπαθητικο το kali με τον φλατ ηχο του αλλα ισως οχι κατι ιδιαιτερο.
Ειδικα αφου ακουσα το focal. Μιλαμε εμεινα. Τσαμπα πραμα για τον ηχο που παιρνεις.
Μου φαινεται πως θα μεινω για focal και ισως παω προς shape μερια αν βρεθει η ευκαιρια.
Δεν εχει το χαμηλο του kali αλλα σε ολα τ'αλλα θεωρω πως ειναι ανωτερο. Τρομερο ηχειακι.
 

Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.889
.......ισως παω προς shape μερια....
Να πάς!!
Καμμία σχέση με όσα έχουν προταθεί. Εγώ έχω το μικρότερο και είναι σούπερ (με καλό ντακ-προ βέβαια, το grace 900 και πάνω στις "γνωστές" βάσεις και με τα τα "γνωστά" mogami).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Τα Focal ήθελα να στα προτείνω κι εγώ (το shape twin συγκεκριμένα μήπως και σου ήταν αρκετό χωρίς sub).
Αλλά ανεβαίνουμε ψηλά σε τιμή + τον όγκο, οπότε το άφησα.. :rolleyes:
To alpha 65 που είχα πάντως (το παλιό) δεν ήταν και τόσο χρωματισμένο..
Σχετικά flat μου φαινόταν.. :idk:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.401
Reaction score
2.355
Τα Focal ήθελα να στα προτείνω κι εγώ (το shape twin συγκεκριμένα μήπως και σου ήταν αρκετό χωρίς sub).
Αλλά ανεβαίνουμε ψηλά σε τιμή + τον όγκο, οπότε το άφησα.. :rolleyes:
To alpha 65 που είχα πάντως (το παλιό) δεν ήταν και τόσο χρωματισμένο..
Σχετικά flat μου φαινόταν.. :idk:
Αν φτασω τοσο ψηλα, παω και για το solo 6 be (μεταχειρισμενο).
Δεν εχει πατο η αναζητηση. Καταστραφηκα με το alpha.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Αν φτασω τοσο ψηλα, παω και για το solo 6 be (μεταχειρισμενο).
Δεν εχει πατο η αναζητηση. Καταστραφηκα με το alpha.
Δεν ξέρω σε τι χώρο τα άκουσες αλλά αυτό που θα πάρεις στο γραφείο στον χώρο σου μπορεί να είναι διαφορετικό.. (καλύτερο, χειρότερο δεν ξέρω, ελπίζω το πρώτο ;))
Αλλά μια χαρά ηχείο το alpha..
Τα έδωσα, δεν με βόλεψαν τότε που τα πήρα.. (bad timing :rolleyes:)
 

Μηνύματα
1.339
Reaction score
2.690
Πάνε άκουσε το shape και το alpha στην Athens pro audio
Θα στα βάλουν να τα ακούσεις εκεί στην γωνία στο ισόγειο .
Είναι και ψιλόtreatment ο χώρος
Πήγαινε και γράψε εντυπώσεις μετά :spiteful:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Πάνε άκουσε το shape και το alpha στην Athens pro audio
Θα στα βάλουν να τα ακούσεις εκεί στην γωνία στο ισόγειο .
Είναι και ψιλόtreatment ο χώρος
Πήγαινε και γράψε εντυπώσεις μετά :spiteful:
Τα έχεις ακούσει?
Λύσε μου μια απορία αν ναι..
Έχουν και διαφορετική προσέγγιση (για διαφορετικό κοινό consumer και pro) ή απλά διαφέρουν ποιοτικά?
 

Μηνύματα
1.339
Reaction score
2.690
Τα έχεις ακούσει?
Λύσε μου μια απορία αν ναι..
Έχουν και διαφορετική προσέγγιση (για διαφορετικό κοινό consumer και pro) ή απλά διαφέρουν ποιοτικά?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς
Αν θα περιέγραφα την εμπειρία ακρόασης αυτών των δύο με λίγες λέξεις θα ήταν
Το χειρότερο των alpha , κουτίλα
Το καλύτερο των shape , διαύγεια
Υποψιν είχα σύστημα με τα alpha 80 για κάποιο διάστημα.
Δυνατά , εντυπωσιακά στην αρχή αλλά ανεξέλεγκτα.
Κάπου στο forum τα έχω βάλει με φώτο κ.λ.π
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.999
Reaction score
21.283
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς
Αν θα περιέγραφα την εμπειρία ακρόασης αυτών των δύο με λίγες λέξεις θα ήταν
Το χειρότερο των alpha , κουτίλα
Το καλύτερο των shape , διαύγεια
Υποψιν είχα σύστημα με τα alpha 80 για κάποιο διάστημα.
Δυνατά , εντυπωσιακά στην αρχή αλλά ανεξέλεγκτα.
Κάπου στο forum τα έχω βάλει με φώτο κ.λ.π
Δεν μου έβγαλαν ''κουτίλα'' ποτέ τα alpha αλλά είχα τα πιο μικρά και για λίγο διάστημα (άντε να είχαν παίξει 15-20 ώρες, κι αν..) οπότε δεν επιμένω.. :idk:
Ευχαριστώ για την πληροφορία.. :thumbsup:
 

Μηνύματα
1.339
Reaction score
2.690
Δεν μου έβγαλαν ''κουτίλα'' ποτέ τα alpha αλλά είχα τα πιο μικρά και για λίγο διάστημα (άντε να είχαν παίξει 15-20 ώρες, κι αν..) οπότε δεν επιμένω.. :idk:
Ευχαριστώ για την πληροφορία.. :thumbsup:
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο
Προσωπικά τα άκουσα καπάκι , το ένα μετά το άλλο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.206
Μηνύματα
2.932.894
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top