Καλωδιακό παράδοξο.

Μηνύματα
15.369
Reaction score
17.582
Πρέπει να εχεις 230 ε? Του θερτι ολ δε ταιμ, αλλιως μπαντ σαουντ. Τι να σου πω, η αλήθεια είναι πως δεν εχω δοκιμάσει ποτε κοντισιονερ, αλλα διιαβάζω πως συμπιεζουν τα δυναμικά απο πολλους χρηστες. Idk
Όχι ... αλλά εάν η διαφορά είναι μεγάλη π.χ. 215 και 237 έχει κάποια σημασία σε ορισμένα μηχανήματα. Στην ισχύ αλλά και στα δυναμικά (μίκρο και μάκρο) τους (νομίζω) μιας και το ανεφέρεις.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.799
Reaction score
29.397
Ποιοί είναι αυτοί;
Παρών! Πουλάω τσίχλες ροβίθια και μπάμιες. Σιγά τώρα μην αφήσω να ξοδεύονται σε καλώδια και να μην έχουν μετά λεφτά να αγοράσουν τις μπάμιες μου.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.368
Reaction score
11.899
Όλα τα παρελκόμενα του hifi δημιουργουν διαφορές και μπορεί τυχαια και μετά από πολλές αλλαγές να βελτιώσουν ένα σύστημα.Είτε είναι καλώδια είτε ρακ που στηρίζουν συσκευές,είτε clamp για πικαπ,ειτε πριζες,πολύπριζα και ότι άλλο φαντάζετε ο καθένας.Οι διαφορές όμως είναι συνήθως μικρές,σωστές ή λάθος αδιαφορο,τυχαίες και κοστίζουν.Διαφορές μικρές ή και μεγαλύτερες ,σωστές ή λάθος,παίρνει ο καθένας αν μετακινήσει τα ηχεία,τη θέση ακρόασης εμπρός,πίσω,δεξιά,αριστερά,αν καταργήσει το coffee table κ.ο.κ.Οι δεύτερες αλλαγες δεν έχουν κόστος ,κοστίζει μόνο ο χρόνος του καθενός.Δεν αναφέρομαι σε αλλαγές από room correction, dsp ,μετρήσεις κ.ο.κ γιατί δεν είναι ο σκοπός του ποστ.
Πριν καμία 15αρια χρόνια βγήκε η φήμη ότι καλώδια φτιαγμένα από Αυστραλιανό χαλκό υψηλής καθαρότητας μεταμορφώνουν-απογειώνουν τα συστήματα.Αγόρασα ότι XLO,ακριβές σειρές ρευματος,ηχείων, ιντερκονεκτ κυκλοφορούσε και τα τοποθέτησα στο σύστημα.Αγόρασα και μερικά Eicmann για συμπλήρωμα γιατί το μπατζετ δεν έφτανε για όλα σε XLO.
Αφου πέρασε η περίοδος του στρωσιματος,το αποτέλεσμα…τραγωδια :roflmao:
Το σύστημα ακουγόταν σαν μηχανή diesel δεκαετίας 80.Κροταλιζε,είχε μεταλλική χροιά!
Ξηλωμα όλα τα καλώδια,αντικατάσταση του ρεύματος με Furutech και Essence και αναζητηση Yamamura ηχείων και ιντερκονεκτ.Τα υπόλοιπα είναι ιστορία:)
Εχω πάει σε σπιτι για ακρόαση με “φίλο “ και ακούμε σε ένα DPS,μεταξύ άλλων το Fade to black- Dire Streits και ο “φίλος “ βγάζει από την τσέπη ένα clamp ,από γραφίτη,που κατασκεύαζε ο ίδιος και το αλλάζει on the fly.Αλλαξε εντελώς ο ήχος,έφυγε η θολούρα που ακούγαμε,καθάρισε αλλά ταυτόχρονα έγινα πιο λεπτός και στεγνος.:boast:Τα υπόλοιπα είναι ιστορία;)
Η ενασχοληση με τα παρελκομενα του hifi δεν έχει αρχη, μέση, τέλος.Ακόμη και ένα πλήρες σετ Odin να χαρίσουν σε κάποιον που είναι πιστος στη διαφορα που κάνουν τα καλώδια,μετά απο λιγο καιρό πάλι κατι θα του λείπει :)

Θα έλεγα ότι είναι εξάρτηση που όσο πιο γρήγορα απεμπλακεί κάποιος μόνο όφελος θα έχει.
Εκτος αν αυτή είναι η ψυχοθεραπεία του και έχει μπατζετ να το υποστηρίξει.:hi:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.990
Reaction score
133.961
Μεσα στο λινκ ειναι ολα οσα ζητας και περισοτερα και τα εξηγουν καποιοι με παραπανω γνωσεις απο εμενα οποτε οποιος θελει μπορει απο αυτους να μαθει ..
Οχι, δε δουλεύει έτσι το πράγμα.

Προσωπικά, έχω μεγάλες αντιρρήσεις σε πολλαπλά σημεία σε σχέση με τα όσα γράφονται εκεί, αλλά επειδή δε με αφορά το θέμα, δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου, δε κάθομαι ούτε να το συζητήσω, ούτε να τα πιάσω ένα ένα να τα αναλύσω.

Άμα δε τα καταλαβαίνεις τόσο ώστε να μας τα παρουσιάσεις και να μας τα αναλύσεις εσύ που ενδιαφέρεσαι κιόλας, τουλάχιστον σε πληροφωρώ πως με ένα τετοιο λινκ έτσι πεταμένο και ¨δείτε ότι θέλετε" δε δουλεύει το πράγμα.

Αν θες να μας πείσεις, πρέπει να ακολουθήσεις την κανονική οδό που ακολουθούμε εδώ μέσα στο φόρουμ, με φουλ παρουσιάσεις και αναλύσεις και απαντήσεις στις ερωτήσεις και επεξηγήσεις, όπως έχω κάνει εγώ, ο μπούτχιας, ο κογιας, ο μπλάτσιος, κι ένα σωρό άλλα μέλη, σε θέματα που βρίσκοουμε ενδιαφέροντα για όλους.

Δε πετάξαμε ποτέ ένα ξεκάρφωτο λινκ και είπαμε "αυτά ισχύουν για τα σαμπ" άντε γειά. ;)
 

Μηνύματα
305
Reaction score
179
Οχι, δε δουλεύει έτσι το πράγμα.

Προσωπικά, έχω μεγάλες αντιρρήσεις σε πολλαπλά σημεία σε σχέση με τα όσα γράφονται εκεί, αλλά επειδή δε με αφορά το θέμα, δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου, δε κάθομαι ούτε να το συζητήσω, ούτε να τα πιάσω ένα ένα να τα αναλύσω.

Άμα δε τα καταλαβαίνεις τόσο ώστε να μας τα παρουσιάσεις και να μας τα αναλύσεις εσύ που ενδιαφέρεσαι κιόλας, τουλάχιστον σε πληροφωρώ πως με ένα τετοιο λινκ έτσι πεταμένο και ¨δείτε ότι θέλετε" δε δουλεύει το πράγμα.

Αν θες να μας πείσεις, πρέπει να ακολουθήσεις την κανονική οδό που ακολουθούμε εδώ μέσα στο φόρουμ, με φουλ παρουσιάσεις και αναλύσεις και απαντήσεις στις ερωτήσεις και επεξηγήσεις, όπως έχω κάνει εγώ, ο μπούτχιας, ο κογιας, ο μπλάτσιος, κι ένα σωρό άλλα μέλη, σε θέματα που βρίσκοουμε ενδιαφέροντα για όλους.

Δε πετάξαμε ποτέ ένα ξεκάρφωτο λινκ και είπαμε "αυτά ισχύουν για τα σαμπ" άντε γειά. ;)
Αν χρειαζεται "μεταφραστης" sorry but no. Οποιος θελει ψαχνει αλλιως μενει κολλημενος εκει που ειναι στην μια η στην αλλη μερια ετσι παει. Το site ταμπελα απ'εξω δεν εχει ταμπελα ετσι παει αλλιως μην μιλατε. Αν θελετε ετσι βαλτε την.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.990
Reaction score
133.961
Αν χρειαζεται "μεταφραστης" sorry but no. Οποιος θελει ψαχνει αλλιως μενει κολλημενος εκει που ειναι στην μια η στην αλλη μερια ετσι παει.
Κανένας δεν ζήτησε "μεταφραστή", κάνεις σα κουτοπόνηρος δήθεν πως δε καταλαβαίνεις τι σου γράφω, ενώ το ανέλυσα πλήρως το ζητούμενο εκ μέρους μου, και σύμφωνα με τις τυπικές παρουσιάσεις σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ τεχνολογίας.

Μια χαρά το έχουμε ψάξει το θέμα, δεν είμαστε αδαείς στα καλώδια ούτε δεν συμμετείχαμε και σ' αυτήν την πλευρά του τυπικού παραδοσιακού οντιοφιλ κοινού, απλώς εσύ κι οι όμοιοί σου, μένετε κολλημένοι στον αέρα τον κοπανιστό, χωρίς να έχετε καταλάβει κανένα χαζοδιάγραμμα από αυτά που δείχνετε με λινκ, έτσι ως δήθεν θέσφατα. Που δεν είναι, μπούρδες λένε, και δεν μπορείτε να αποδείξετε το αντίθετο σε κανένα σοβαρό διάλογο, διότι έχετε μηδενικό υπόβαθρο γνώσεων.

Άμα δεν μπορείτε να δημιουργήσετε ένα σοβαρό τεχνικό θρεντ σε ένα φόρουμ, για διάλογο επί χειροπιαστών μετρήσιμων επιχειρημάτων, μην μιλάτε καθόλου για μετρήσεις, κι αφήστε τις ταμπέλες και τις εξυπνάδες.

Από το συνάφι σας άλλωστε, των αδαών, έχουν μείνει αξέχαστα μύρια ανέκδοτα, όποτε προσπαθήσατε να ακουμπήσετε τεχνικά θέματα, από το τζίτερ του ίντερνετ μέχρι το όλγουεϊζ του θέρτι και το Έκο το φλάτερινγκ, με τη διάχυση της μπογιάς. Αρλούμπες μοναδικές, ανεπανάληπτες, αξέχαστες.

Πάρτε ότι καλώδια θέλετε, καρφί δε μας καίγεται, και καλά κάνετε να κάντε το χαβαλέ σας, αλλά αφήστε τα τεχνικά θέματα που δεν μπορείτε ούτε να τα ακουμπήσετε επιδερμικά. Ένα ρημάδι "ευαγγέλιο" του Δρ. Τουλ δεν καταφέρατε ποτέ να μελετήσετε και να κατανοήσετε, αλλά έχετε άποψη για οποιοδήποτε τεχνικό θέμα.

Ακόμα και το damping factor, το πιο απλό πράγμα που σου'πα να αναλύσεις σε σχέση με τα καλώδια, παραμένει για σας ένα μυστήριο ανεξιχνίαστο, ένα μεγάλο αναπάντητο ερωτηματικό, που ποτέ δεν θα το κατανοήσετε στην τεχνική του βάση. Αλλά να το λέτε καμιά φορά έτσι για τσόντα δήθεν γνώσης, βεβαίως.

Και κουτοπόνηροι, και αδαείς.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.091
Μηνύματα
2.927.981
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top