Κλιματική αλλαγή



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.427
Reaction score
89.153
Ας πρόσεχε η Δύση , να μην μετακόμιζε ΟΛΗ την παραγωγή της στην Κίνα , γιατί και καλά είναι φθηνότερα.
Μ"αυτά και με κείνα έχουν φτάσει να παράγουν τα πάντα . Και τα Κοάλα.
Δεν τους φταίνε οι Κινέζοι των Δυτικών. Το ξερό τους το κεφάλι τους φταίει.
Υπήρχε ανταγωνισμός στις εταιρείες και ανάγκη από τον κόσμο για φτηνότερα προϊόντα. Μείωση του κόστους παραγωγής στη Δύση ήταν αδύνατη, με τα εργατικά να είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο.

Φυσικά και ήξεραν ότι η μεταφορά της παραγωγής στην Ασία έχει μικρό χρονικό εύρος απροβλημάτιστης απόδοσης. Αλλά οι εταιρείες έχουν μετόχους και κρίνονται καθημερινά για τα αποτελέσματά τους. Όσοι η αγορά ζητά θα κάνουν τα πάντα για να την ικανοποιήσουν.

IMHO, μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι αντιδυτικοί εντός των συνόρων. Ειναι με όλους τους άλλους αρκεί να είναι ξένοι και "διαφορετικοί". Έτσι, μαζί με τους πολιτικούς που τους αντιπροσωπεύουν, δίνουν θάρρος στον κάθε υπανάπτυκτο να θεωρεί εαυτόν σπουδαίο και να βλέπει τη Δύση εύκολο θύμα.

Είμαι περισσότερο ρατσιστής από τον Dimifoot προς κάθε μη δυτικό με ύφος, όχι τώρα, από τα εφηβικά μου χρόνια.
Αποκλείεται όμως να έχουμε αποτέλεσμα του γούστου μας γιατί ο δυτικός δεν θυσιάζει ούτε 1 % της βολής του. Και δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Υπήρχε ανταγωνισμός στις εταιρείες και ανάγκη από τον κόσμο για φτηνότερα προϊόντα. Μείωση του κόστους παραγωγής στη Δύση ήταν αδύνατη, με τα εργατικά να είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο.

Φυσικά και ήξεραν ότι η μεταφορά της παραγωγής στην Ασία έχει μικρό χρονικό εύρος απροβλημάτιστης απόδοσης. Αλλά οι εταιρείες έχουν μετόχους και κρίνονται καθημερινά για τα αποτελέσματά τους. Όσοι η αγορά ζητά θα κάνουν τα πάντα για να την ικανοποιήσουν.
Αυτό όλο είναι το πρόβλημα..
Είμαστε αχόρταγοι, πονηρούληδες (συχνά κουτοπόνηροι), εξαρτημένοι απ' τα θέλω μας και ανίκανοι (πια) να δούμε τη ζωή με πιο λιτή και πιο υγιής θα τολμήσω να πω ματιά..
Αυτό μας κάνει αφέντες - θύματα (ποιό απ' τα δυό περισσότερο εξαρτάται απ' την οπτική ή και το timing).
Γουστάρω Δύση και δεν έχω κανένα θέμα με τον καπιταλισμό (το αντίθετο) σε περίπτωση που σκεφτείς κάτι τέτοιο, αλλά νομίζω έχουμε κάψει φλάτζα γιατί έχουμε χάσει τελείως το μέτρο.
Το μέτρο είναι αναγκαίο σε κάθε είδους σύστημα - κοινωνία.

Δεν μιλάω μόνο για τους δυτικούς, όλοι έχουμε το ''μικρόβιο'' οι τρόποι αλλάζουν..
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.128
Reaction score
29.853
Και μετά θα πάει η οικονομία της στον πάτο, γιατί θα πρέπει να στρέψει όλη την βιομηχανία της στις ΑΠΕ για να αλλάξει την καμπύλη, και δεν θα κάνει καθόλου εξαγωγές στην πολιτισμένη Δύση.

Οπότε ναι. Αυτό θέλω, να εξαφανιστούν από τις αγορές για μια δεκαετία μέχρι να γίνουν άνθρωποι.

Στο κάτω κάτω αυτό είναι ακριβώς το ίδιο σενάριο με τους δασμούς που έλεγα πιο πριν, εκεί οδηγεί.
Δεν μιλάω για κάτι τέτοιο και ούτε πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο. Μιλάω μόνο για την παραγωγή ΑΠΕ. Όλα τα υπόλοιπα τρέχουν όπως πριν. Για μαλακές του πέρασες; Ή μήπως νομίζεις πως αυτό κάνει καλό στη δύση;

Πάγωμα οι εξαγωγές ΑΠΕ για μια δεκαετία τουλάχιστον. Όλη η παραγωγή πάει εντός της χώρας. Η δύση να το ψάχνει το πάνελ με το κυάλι. Εκεί να σε δω. Να λες πράσινη ανάπτυξη και να τρέχει πικρό δάκρυ.
Βέβαια τίποτα από αυτά δεν θα γίνει, όλοι θα παίρνουν από λίγο και η ζωή συνεχίζεται ως έχει.

Η κούρσα που λέγεται πράσινη μετάβαση έχει ανάγκη από συνεργασίες. Αλλιώς δεν θα γίνει απολύτως τίποτα. Αυτό που ζούμε δεν έχει ξαναγίνει. Δεν έχει προηγούμενο για 100 χρόνια και βάλε. Αλλαγή ενεργειακού σχεδιασμού. Όχι σε κρατικό αλλά πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο. Μέχρι το 2030 θα ψάχνουμε να βρούμε τι μας γίνεται από θέματα ΑΠΕ-εγκαταστάσεων- μιγμάτων, και μέχρι το 2040 θα ψάχνουμε τρόπους πως θα παντρέψουμε όλες αυτές τις διαφορετικές πηγές ενέργειας σε ένα μοντέλο που τελικά να δείχνει στον πολίτη ότι "να βρε, μας πήρε 20 χρόνια, πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά, αλλά να, έχεις φθηνή ενέργεια". Λέμε τώρα.

Η αλλαγή που γίνεται είναι τιτανοτεράστια και κανείς δεν έχει πάρει χαμπάρι, αν δεν ασχολείται λίγο. Εδώ και πολλές δεκαετίες ζούμε ένα μοντέλο που το κόστος ενέργειας εξαρτάται από το καύσιμο. Πλέον μπαίνουμε σε ένα μοντέλο που θα εξαρτάται κατά κύριο λόγο από το κόστος επένδυσης γιατί το καύσιμο είναι δωρεάν αλλά μη ελεγχόμενο.

Υγ: τώρα που το θυμήθηκα, να έχετε υπόψη σας έχουν παγώσει μεγάλες επενδύσεις αιολικών πάρκων σε Ελλάδα και εξωτερικό, με κίνδυνο να μην γίνουν ποτέ. Ο λόγος είναι η εκτόξευση του κόστους κατασκευής ανεμογεννητριών. Τα υλικά έχουν πάει στο θεό.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.427
Reaction score
89.153
Γουστάρω Δύση και δεν έχω κανένα θέμα με τον καπιταλισμό (σε περίπτωση που σκεφτείς κάτι τέτοιο) αλλά νομίζω έχουμε κάψει φλάτζα γιατί έχουμε χάσει τελείως το μέτρο.
Το μέτρο είναι αναγκαίο σε κάθε είδους σύστημα - κοινωνία.

Δεν μιλάω μόνο για τους δυτικούς, όλοι έχουμε το ''μικρόβιο'' οι τρόποι αλλάζουν..
Ο λόγος που γουστάρω τη Δύση είναι επειδή μας προσφέρει όλα αυτά (αγαθά και υπηρεσίες) που αναλόγως πορτοφολιού μπορούμε να αγοράσουμε.

Το "μέτρο" είναι δύσκολο να οριοθετηθεί. Όταν τα είδη πολυτελείας τα αποκτούν πολλοί θεωρείται κατάκτηση, αλλά ταυτόχρονα τα είδη αυτά μετατρέπονται σε δεδομένα/συνηθισμένα. Και στόχος γίνεται η επόμενη κορυφή. Το θεωρώ υγιές μέχρι που φτάνει να ισχύει παντού και η εναλλαγή να γίνεται πιο γρήγορα από την προσφορά.

Το άλλο πρόβλημα με την Ασία είναι ότι τους βοηθήσαμε να πηδήξουν στάδια εξέλιξης. Πήραν έτοιμα τα καλά της Δύσης, αυτά που χρειάστηκαν αιώνες μυαλού, δουλειάς και ζυμώσεων. Αν όμως δεν έχεις τα προαπαιτούμενα συμπεριφέρεσαι σαν τον κλέφτη που το βράδυ θα πάει στα μπουζούκια για να ξοδέψει την μπάζα του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.233
Reaction score
83.049
Πάγωμα οι εξαγωγές ΑΠΕ για μια δεκαετία τουλάχιστον. Όλη η παραγωγή πάει εντός της χώρας. Η δύση να το ψάχνει το πάνελ με το κυάλι. Εκεί να σε δω. Να λες πράσινη ανάπτυξη και να τρέχει πικρό δάκρυ.
Στα παπάρια μας. Θα τους βάλουμε υπέρογκους δασμούς σε όλα τα προϊόντα μέχρι να κάνουν την καμπύλη κατηφορική. Η δικιά μας είναι ήδη, θα περιμένουμε.
Και θα τους κλείσουμε και την πρόσβαση στα πανεπιστήμια.
Ας κάνουν ο,τι καταλαβαίνουν.

Είναι εχθροί, όπως και οι Ρώσοι, και έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε.
Αλλά οι μεγαλύτεροι εχθροί είναι
οι αντιδυτικοί εντός των συνόρων.
Και τελικά το πρόβλημα είναι πως
τους βοηθήσαμε να πηδήξουν στάδια εξέλιξης. Πήραν έτοιμα τα καλά της Δύσης, αυτά που χρειάστηκαν αιώνες μυαλού, δουλειάς και ζυμώσεων. Αν όμως δεν έχεις τα προαπαιτούμενα συμπεριφέρεσαι σαν τον κλέφτη που το βράδυ θα πάει στα μπουζούκια για να ξοδέψει την μπάζα του.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.427
Reaction score
89.153
Στα παπάρια μας. Θα τους βάλουμε υπέρογκους δασμούς σε όλα τα προϊόντα μέχρι να κάνουν την καμπύλη κατηφορική. Η δικιά μας είναι ήδη, θα περιμένουμε.
Και θα τους κλείσουμε και την πρόσβαση στα πανεπιστήμια.
Ας κάνουν ο,τι καταλαβαίνουν.

Είναι εχθροί, όπως και οι Ρώσοι, και έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε.
Αλλά οι μεγαλύτεροι εχθροί είναι


Και τελικά το πρόβλημα είναι πως
@Dimifoot

Δεν πιστεύω να είσαι ρατσιστής! :roflmao:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Και στόχος γίνεται η επόμενη κορυφή. Το θεωρώ υγιές μέχρι που φτάνει να ισχύει παντού και η εναλλαγή να γίνεται πιο γρήγορα από την προσφορά.
Εδώ είναι που έχω μια ένσταση..
Ο φρενήρης ρυθμός που δίνουμε στην ανάπτυξη όσο αφορά το καθαρά εμπορικό της κομμάτι, δηλ. το κυνήγι του κέρδους με νέα προιόντα - ανέσεις κλπ, θα έπρεπε να βρεθεί τρόπος να λειτουργεί με πιο safe, με πιο ''αργό'' τρόπο.
Έχουμε εξαντλήσει τον εαυτό μας στο κυνήγι της ουράς μας και ταυτόχρονα εξαντλούμε πολύτιμους πόρους χωρίς να υπολογίζουμε τίποτα..
Έχουμε φτάσει κάθε 4-5 μήνες να νιώθουμε την ανάγκη (όχι την παύλα, άλλο αυτό) να θέλουμε να αλλάξουμε κινητό γιατί το άλλο πάλιωσε και δεν.. :tongue:

Δεν ξέρω πως ή αν μπορεί να αλλάξει -μετριαστεί πια αυτό, αλλά δεν νιώθω πως θα καταλήξει όμορφα.. 8-)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.233
Reaction score
83.049
@Dimifoot

Δεν πιστεύω να είσαι ρατσιστής! :roflmao:
Δεν είμαι καθόλου. Απλώς αναγνωρίζω τους εχθρούς μου, και αυτό είναι ανεξάρτητο από τις «ράτσες». Πολλοί μάλιστα είναι και συμπατριώτες.
..... σου.

Η υπόλοιπη δύση έχει διαφορετική άποψη.
Το να πιστεύουμε πως έχει νόημα η (ακόμα μεγαλύτερη) πράσινη μετάβαση όταν η Κίνα ρυπαίνει με αυτούς τους ρυθμούς τον πλανήτη, είναι τόσο ηλίθιο, όσο το να χωρίζεις μια πισίνα σε πλευρά που επιτρέπεται το κατούρημα (Ανατολική) και σε πλευρά που απαγορεύεται (Δυτική).

Διευκρινίζω πως είμαι φανατικός υπέρ των ΑΠΕ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.128
Reaction score
29.853
Το να πιστεύουμε πως έχει νόημα η (ακόμα μεγαλύτερη) πράσινη μετάβαση όταν η Κίνα ρυπαίνει με αυτούς τους ρυθμούς τον πλανήτη, είναι τόσο ηλίθιο, όσο το να χωρίζεις μια πισίνα σε πλευρά που επιτρέπεται το κατούρημα (Ανατολική) και σε πλευρά που απαγορεύεται (Δυτική).
Διευκρινίζω πως είμαι φανατικός υπέρ των ΑΠΕ.
Ναι με έχεις δίκιο, για την πισίνα, αυτά όμως που θες δεν γίνονται.

Μερικούς από τους λόγους τους έγραψε ο Xfader παραπάνω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.427
Reaction score
89.153
Δεν είμαι καθόλου. Απλώς αναγνωρίζω τους εχθρούς μου, και αυτό είναι ανεξάρτητο από τις «ράτσες». Πολλοί μάλιστα είναι και συμπατριώτες.
Δεν μιλάω για φυλετικό ρατσισμό. Αυτοί οι εχθροί είναι οι πρώτοι που μας βαπτίζουν κοινωνικούς ρατσιστές επειδή τους βλέπουμε απαξιωτικά.

Αφού έτσι είναι τι να κάνουμε; :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.233
Reaction score
83.049
Top 10 Countries That Produce the Most Solar Power (Megawatts, 2021):
  1. China - 306,973
  2. United States - 95,209
  3. Japan - 74,191
  4. Germany - 58,461
  5. India - 49,684
  6. Italy - 22,698
  7. Australia - 19,076
  8. South Korea - 18,161
  9. Vietnam - 16,660
  10. Spain - 15,952
Note: If it were a single country, the European Union(EU) would have the second-highest solar capacity in the world at 178,700 MW

Αν ισχύει, δεν υπάρχει πρόβλημα, τζάμπα συζητάμε.
Να τα κρατήσουν όλα μέχρι να φτιάξουν την καμπύλη τους.
Θα πάρουμε από αλλού.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.427
Reaction score
89.153
Ναι με έχεις δίκιο, για την πισίνα, αυτά όμως που θες δεν γίνονται.
Για τους ίδιους περίπου λόγους που η κατάληξη του πολέμου Ουκρανίας- Ρωσίας δεν θα είναι αυτή που επιθυμούμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.233
Reaction score
83.049
Για τους ίδιους περίπου λόγους που η κατάληξη του πολέμου Ουκρανίας- Ρωσίας δεν θα είναι αυτή που επιθυμούμε.
Είναι ήδη: Η απομόνωση της Ρωσίας από τον πολιτισμό, και θα κρατήσει πολλά χρόνια 😍

Και για είμαστε και ον τόπικ, ποιο είναι το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της εισβολής των ναζιρώσων στην Ουκρανία;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.918
Reaction score
21.047
Βρε όργια για σκεφτείτε..
Υπάρχει πιο eco friendly παράδειγμα αντιμετώπισης του κόσμου γύρω μας απ' το κατούρημα του Καραγκούνη στο γκαζόν του Καμπ Νου στον αγώνα με τη Μπάρτσα?

Γατάκια με τα κουνητά και τα γκάτζετ.. :tongue:
Κάθε κατούρημα και 1 λίτρο νερό χαμένο με τα καζανάκια..
Στη φύση ωρέ..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.128
Reaction score
29.853
Top 10 Countries That Produce the Most Solar Power (Megawatts, 2021):
  1. China - 306,973
  2. United States - 95,209
  3. Japan - 74,191
  4. Germany - 58,461
  5. India - 49,684
  6. Italy - 22,698
  7. Australia - 19,076
  8. South Korea - 18,161
  9. Vietnam - 16,660
  10. Spain - 15,952
Note: If it were a single country, the European Union(EU) would have the second-highest solar capacity in the world at 178,700 MW

Αν ισχύει, δεν υπάρχει πρόβλημα, τζάμπα συζητάμε.
Να τα κρατήσουν όλα μέχρι να φτιάξουν την καμπύλη τους.
Θα πάρουμε από αλλού.
Δεν είναι 178 TWh αλλά 207 TWh. Τα έγραψα πριν, δεν διαβάζεις. 8-)

Αλλά και τα 207 είναι τρίχες μπροστά σε αυτό που έρχεται. Πρέπει να υπολογιστεί η μεγάλη αύξηση κατανάλωσης που θα βιώσει κάθε σπίτι και κάθε επιχείρηση στην ΕΕ. Όλο το πετρέλαιο που χρησιμοποιείται για θέρμανση στις περισσότερες χώρες θα γίνει αντλίες θερμότητας, δηλαδή ρεύμα. Το ίδιο και το φυσικό αέριο. Ρεύμα. Η βενζίνη και το ντίζελ φεύγει από τα οχήματα που θα μένουν παρκαρισμένα ή θα πάνε για απόσυρση και θα γίνει ρεύμα. Όταν τελειώσει η ενεργειακή μετάβαση στα κτήρια και στα οχήματα, κάθε κατοικία θα έχει διπλασιάσει την ενεργειακή της κατανάλωση σε ηλεκτρική ενέργεια. Το ίδιο και στις επιχειρήσεις. Στην περίπτωση που σταματούσαν σήμερα οι εγκαταστάσεις ΑΠΕ, το 35% (πόσο είναι) της ΕΕ θα γίνει 20% μη πω και παρακάτω σε μια δεκαετία.

Δεν είναι καθόλου όπως τα βλέπεις. Και σίγουρα καθόλου απλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.233
Reaction score
83.049
Δεν μας νοιάζει. Να πα να κόψουν το λαιμό τους να κατεβάσουν την καμπύλη.
Που θα κάνουμε και ανάλυση μηχε
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.128
Reaction score
29.853
Εμ αυτό πρέπει να κάνεις για να καταλάβεις ότι αυτά που θες/λες εν γίνονται.

Τιακάνς
Ακατς ναμαλόις

🙂
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.984
Μηνύματα
2.924.710
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top