Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
15.463
Reaction score
17.754
Αν όμως τον κοστολογουσαν 3 και 4 χιλιάρικα τον φθηνό θα είχε πιο πολλές πιθανότητες να του ρίξεις ένα βλέφαρο :biggrin:
Αν είμαστε των μετρήσεων τότε μας καλύπτει ο φθηνός. Ετσι όμως αποδεχόμαστε ότι κάποιοι άλλοι μας δουλεύουν. :sneaky:
Εκτός εάν είναι και κάτι άλλο που δεν πιάνουν οι μετρησεις :sneaky:
ΝΚ όλα αυτά είναι βλακείες και πονηριές των audio people (και εδω γενικά και όλων των ανθρώπων) που νομίζουν επειδή διαβάσανε πεντε περιοδικά , ασχολήθηκαν αιώνες με πέντε μετρήσεις και white papers που τους ρίξανε για bait (υποκειμενικό ή και αντικειμενικό) να έχουν συζητάνε και με ένα εκατομμύριο σελίδες μπλά μπλά για το κάθενα και θεωρίες , forums και ριβιούερς που ορίζουν τον "χορό" κάθε φορά με μιά εξέλιξη ή κάτι "καινούργιο" κλπ κλπ ...ότι ξέρουν ή μπορούν να ξέρουν καλύτερα απο τις ίδιες τις εταιρίες.

Όλες οι εταιρίες μετράνε και μάλιστα χίλιες φορές περισσότερα και σε διαφορετικούς χρόνους και στάδια της παραγωγής ... απο ότι ένας DIY. Δεν γίνεται τίποτε τυχαίο , βγάζουν κοστολόγια για το καθετί, ορίζουν σειρές, επίτηδες χαλάνε σειρές για να υπάρχει και να δικαιλογείται το ανώτερο κάθε φορά μοντέλο , όχι επειδή είναι ανίκανοι ή άχρηστοι και 1002 τέτοια .... που κάποιος που δεν ξέρει δεν μπορεί καν να φανταστεί. Έτσι κάνουν και όλες οι βιομηχανίες. Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι ιδιάιτερα και ειδικά για το audio εκτός εάν δεν έχεις δουλέψει ποτέ σε βιομηχανία ή σε παραγωγή. Επίσης οι μετρήσεις για κάθε προιόν ... κρίνουν μέχρι τι είδους και σε τι ανάλυση και ακρίβεια επιτρέπει την ακουστότητά τους και αυτές μόνο εκτελούν. Καλά κάνουν εάν θεωρούν ότι υπερβολικές μετρήσεις ή ακρίβεια τους δεν διασφαλίζουν κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο μοντέλο τους ή δεν το εππτρέπει το κσοτολόγιο του καθνός απο αυτά. Το πρόβλημα με τις μετρήσεις είναι η παραγωγή και η απόκλιση αυτών σε κάθε μηχανημα που βγαίνει απο αυτήν. Η σταθερότητα , διασφάλιση δηλαδη της παραγωγής του προιόντος. Αυτό είναι το δύσκολο ίδιως σε αυτές τις μικρές επιχειρήσεις.

Ούτε αυτό που σου λένε ότι σε αυτό οφείλεται δήθεν ο καλός ήχος που επιτύχανε είναι αυτό ο πραγματικός λόγος πάντα. Όσα και να ξέρει ένας απλός χομπίστας ακόμη και DIY -ής είναι τίποτε συγκριτικά. Έστω π.χ. εγώ που δεν ξέρω τίποτε , πες ξέρω 0.1 και ο Ear ξέρει εκατό φορές παραπάνω δηλαδή 10. Ε , αυτοί ξέρουν 1000.

Η δουλειά του χομπίστα - αγοραστή δεν είναι να μπλέκει πάρα πολύ σε αυτά (να ξέρει αλλά μέχρι έναν λογικό βαθμό) ...παρά κυρίως μόνο να ακούει κατά τη γνωμη μου και να διαλέγει απο το έτοιμο "φαγητό" που του προσφέρεται απο τις εταιρίες. Μόνο με ακρόαση μπορείς να καλύψεις αυτό το άγνωστο (μεγάλη άγνωστη περιοχή σε όλους) απο το 10 στο 1000. Οι μετρήσεις μπορεί να είναι ίδιες όλες ή να δημοσιεύονται με παραπλανητικό τρόπο και συνθήκες και 1002 πράγματα. Εάν θες να φάς την ζωή σου να το παίξεις ο ίδιος εταιρία (και ότι γνώση έχει απο πίσω όλο το προσωπικό της ή όλης της ιστoρίας του audio .... be my guest. Η ακρόαση είναι ο πιο γρήγορος, πρακτικός, ευκολος και ασφαλής τρόπος και σε φέρνει αρκετά κοντά στην πραγματική ποιότητα και να την ξεχωρίζεις. Κοιτάς βέβαια και όλες τις διαθέσιμες μετρήσεις.

Και πολυκάναλο να εχεις... τα δύο κεντρικά και πως θα ακουστούν στο σπίτι σου ή αλλού ...πάλι με ακρόσαη φαντάζομαι το διαπιστώνεις. Μετά εάν πάρεις ίδια μοντέλα (όπως λέτε) το πράγμα θα είναι έτσι όπως το περίμενες πάνω κατώ ή και πολύ καλύτερο. Τώρα subs τι να πω ; Αγορά με χαρακτηριστικά, είπαμε, μην τρελαθούμε. Μετά τα γνωστά που κάνετε ή εγώ π.χ. θα καλούσα έναν ειδικό να μου τα καλιμπράρει όλα και τέλος. Τεσπά δεν ξέρω απο πολυκάναλο και εάν δεις ποτέ δεν μιλάω παρά μόνο για πλάκα ή για να "προσεγγίσω" κάτι θεωρητικά απο αυτά που λέτε εσείς. Ή για να πειράζω εσένα και τον Ear μόνο. :D 😍
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.977
Reaction score
21.229
thva καλά όλ' αυτά αλλά αν έχεις τέτοιο ή παρόμοιο ενισχυτή
ελπίζω να μην μένεις σε όροφο..
Ισόγειο = γερές βάσεις.. :laugh:
Και καλά ο ενισχυτής, αλλά αν έχεις και τέτοια ογκώδη ηχεία.. :oops:

Το νου σου.. :whistling:




Σε hangar μένεις μαρή..? :lol::lolsign:
 


Μηνύματα
15.463
Reaction score
17.754
Τώρα έχω μια απορία:
Αυτός ο ενισχυτής ο ακριβός με τα 350 χιλιάρικα, κάνει για προακ;
Τα Proac πανε με όλα ..... :D
thva καλά όλ' αυτά αλλά αν έχεις τέτοιο ή παρόμοιο ενισχυτή
ελπίζω να μην μένεις σε όροφο..
Ισόγειο = γερές βάσεις.. :laugh:
Και καλά ο ενισχυτής, αλλά αν έχεις και τέτοια ογκώδη ηχεία.. :oops:

Το νου σου.. :whistling:




Σε hangar μένεις μαρή..? :lol::lolsign:
Σιγά μην έχω τέτοιον. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.110
Reaction score
134.353
Τα Proac πανε με όλα ..... :D
Μπα; Εγώ λέω ότι δε ταιριάζουν.
Πως θα μου αποδείξεις το αντίθετο;

Τα άκουσες και μιλάς; Ή έτσι, από τεχνικά χαρακτηριστικά θα το έπαιρνες το ενισχυτικό αυτό άμα στο χάριζαν, γουρούνι στο σακί;
 

Μηνύματα
15.463
Reaction score
17.754
Μπα; Εγώ λέω ότι δε ταιριάζουν.
Πως θα μου αποδείξεις το αντίθετο;

Τα άκουσες και μιλάς; Ή έτσι, από τεχνικά χαρακτηριστικά θα το έπαιρνες το ενισχυτικό αυτό άμα στο χάριζαν, γουρούνι στο σακί;
Το άκουσαν αυτοί για εμένα ... δεν την γλυτωνεις την ακρόαση απλώς επειδή δεν την κάνεις εσύ. ;) :D

Θα το έπαιρνα , θα το πουλούσα και θα αγόραζα άλλα. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.110
Reaction score
134.353
Το άκουσαν αυτοί για εμένα .
Μπα, αυτοί δεν έχουν προακ. Και δε πρόκειται να πάρουν. Ούτε μαγκνεπαν δεν έχουν. Κάνα JBL θα έχουν, ή κάνα Genelec.

Πιθανώς μάλιστα να είναι και κουφοί ή ημίκουφοι.

Δεν μπορείς να εμπιστευτείς την ακοή τους, αυτό είναι το μόνο βέβαιο.

Η ακοή των εκπαιδευμένων ακροατών, είναι χρήσιμη μόνο στο να διακρίνει υπαρκτές παραμορφώσεις, κι όχι σε αιθέριους τομείς, όπως βάθος, αληθοφάνεια, υγρασία των μεσαίων και μεταξενιότητα των πρίμων, κλπ κτλ κτλ, μέχρι το γρανιτένιο μπάσο, το σωστό το χαιενδικό, το one note, το χαρμπεθίσχιο.
 

Μηνύματα
15.463
Reaction score
17.754
Μπα, αυτοί δεν έχουν προακ. Και δε πρόκειται να πάρουν. Ούτε μαγκνεπαν δεν έχουν. Κάνα JBL θα έχουν, ή κάνα Genelec.

Πιθανώς μάλιστα να είναι και κουφοί ή ημίκουφοι.

Δεν μπορείς να εμπιστευτείς την ακοή τους, αυτό είναι το μόνο βέβαιο.

Η ακοή των εκπαιδευμένων ακροατών, είναι χρήσιμη μόνο στο να διακρίνει υπαρκτές παραμορφώσεις, κι όχι σε αιθέριους τομείς, όπως βάθος, αληθοφάνεια, υγρασία των μεσαίων και μεταξενιότητα των πρίμων, κλπ κτλ κτλ, μέχρι το γρανιτένιο μπάσο, το σωστό το χαιενδικό, το one note, το χαρμπεθίσχιο.
Γενικά μιλάω ... με ότι ηχείο το άκουσαν τέλος πάντων (κάθε κατσεκυαστής).

Δεν νομίζω βάθος, αληθοφάνεια , υγρασία και μεταξενιτότητα που λές να βγαίνει στις μετρήσεις. Για τα δύο πρώτα ξέρω σίγουρα δηλαδή (βάθος και αληθοφάνεια).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.110
Reaction score
134.353
Δεν νομίζω βάθος, αληθοφάνεια , υγρασία και μεταξενιτότητα που λές να βγαίνει στις μετρήσεις
Όλα βγαίνουν στις μετρήσεις, αρκεί να ξέρεις τι μετράς και τι διορθώνεις, να ξέρεις να ερμηνεύεις τα μετρητικά δεδομένα, πράγμα δύσκολο, πολύ δύσκολο μάλιστα, αφού δεν υπάρχει μεταξενιόμετρο, βαθόμετρο και λοιπά -όμετρα για κάθε παράκρουση του καθενός.


Ο μπουτχιας φτιάχνει τις αφημένες από τους κατασκευαστές ατασθαλίες φάσης στο σημείο κρος. Δε χρειάζεται αφτί για να τις φτιάξει, μέτρηση χρειάζεται. Ανάλογες αυτοματοποιημένες διορθώσεις κάνει και το λογισμικό ισοστάθμισης του τρινοβ. Δεν νομίζω να ακούν εκεί για να το φτιάξουν, μάλλον απλώς το μετράνε.

Με το αφτί σίγουρα επιβεβαιώνεται πως παίζει καλύτερα άμα το φτιάξεις. Τώρα αν θ'ακουσεις κάνα pre-ringing εξαρτάται από το πόσο εκπαιδευμένος ακροατής είσαι σε αυτήν την παράμετρο. Κι αυτό διορθώνεται, ακόμα και αυτοματοποιημένα (σε τρινοβ).
 
Last edited:

Μηνύματα
15.463
Reaction score
17.754
Όλα βγαίνουν στις μετρήσεις, αρκεί να ξέρεις τι μετράς και τι διορθώνεις, να ξέρεις να ερμηνεύεις τα μετρητικά δεδομένα, πράγμα δύσκολο, πολύ δύσκολο μάλιστα, αφού δεν υπάρχει μεταξενιόμετρο, βαθόμετρο και λοιπά -όμετρα για κάθε παράκρουση του καθενός.
Βάθος δεν βγαίνει (μετρητικά εννοώ) σίγουρα, εχω ρωτήσει δυο κατασκευαστές.Ξέρουν βέβαια απο την αρχιτεκτονική (στα ηχεία πιο εύκολα). Αληθοφάνεια απο χαρακτηριστικά και μετρήσεις μεγαφώνων μπορεί λόγικά. Παίζουν και με τα υλικά όλοι τους. Απλώς δεν το λένε γιατί ...θα τους "δαγκώσουν¨οι αντικειμενικοί σαν εσένα. :D Φοβούνται βρε συ και αυτοί ... τι να πούν ; Πάνε οι κακομοίρηδες να σου πούν την αλήθεια αυτό παίζει ρόλο εδώ και το κάνω έτσι και έτσι ...και πέφτουν να τον φάνε οι υποκειμενικοί ... λένε το άλλο ...πεφτουν να τον φάνε οι αντικειμενικοί.....και χάνει πωλήσεις ... αρχίζουν και τα φόρουμ, youtubers μπλα μπλά κλπ ...οπότε δεν λένε και πολλά. Αλλιώς όλα (πολλά) τα ξέρουνε , μην τρελαθούμε τώρα. Εντάξει δε λέω για χοντρές περιπτώσεις ... που σίγουρα υπάρχουν και αυτές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.110
Reaction score
134.353
Βάθος δεν βγαίνει (μετρητικά εννοώ) σίγουρα, εχω ρωτήσει δυο κατασκευαστές
Από τι νομίζεις πως εξαρτάται η απόδοση στο βάθος;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.741
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top