Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.823
ευδιάκριτο ύψος
A, τώρα διάβασα πιο προσεχτικά ..... ευδιάκριτο είναι άλλο πράγμα ... (έστω και δεδομένης και της αδυναμίας του αυτιού στον κατακόρυφο άξονα.). Αυτά είναι στην ηχοληψία....πολύ δύσκολα να συλληφθούν. Μήπως εσύ μίλαγες για ηχείο και ανπαραγωγή και αυτός για την ηχοληψία ;
Τα ξέρω αυτά σειρά..
Υπάρχει σχετική ανάλυση του θέματος από έναν Αμερικάνο που τον φωνάζουν από όλον τον κόσμο για να τους στήσει τα ηχεία τους. Ακολουθεί μία μεθοδολογία που κάνει δουλειά. Έχει βγάλει και σχετικό βιβλίο.
Με εμένα μιλάς Θανασάκη. . :D
Με αυτόν συμφωνώ για το τρίγωνο !!! Πρώτα το βρήκα μόνος μου ...και μετά είδα σε βίντεο ότι το λέει. no joke για να σου κάνω τίποτε τον έξυπνο (ή χαζό εάν διαφωνείς με αυτό που λέει). Απλώς εξεπλάγην ...μιλάμε ακριβώς τώρα ... στο cm.
 



Μηνύματα
4.813
Reaction score
8.462
Εγώ δεν κατάλαβα που καταλήξατε με το βάθος. :biggrin:
Θέλω να πω, παιδεύται ο μηχανικός ήχου στο στούντιο για να δώσει βάθος το οποίο γίνεται κατόπιν αντιληπτό μόνον εάν ισχύουν ποιες ακριβώς προϋποθέσεις?
Επίσης γίνεται πιο ξεκάθαρα αντιληπτό όταν βελτιώνονται αυτοί οι παράμετροι?
Μεγαλώνει το αντιληπτό βάθος σαν λάστιχο ένα πράγμα αναλόγως παραμετρων?
Αγαπητέ μας Μπούτχια τι ισχύει?
 

Μηνύματα
1.996
Reaction score
3.005
A, τώρα διάβασα πιο προσεχτικά ..... ευδιάκριτο είναι άλλο πράγμα ... (έστω και δεδομένης και της αδυναμίας του αυτιού στον κατακόρυφο άξονα.). Αυτά είναι στην ηχοληψία....πολύ δύσκολα να συλληφθούν. Μήπως εσύ μίλαγες για ηχείο και ανπαραγωγή και αυτός για την ηχοληψία ;

Με αυτόν συμφωνώ για το τρίγωνο !!! Πρώτα το βρήκα μόνος μου ...και μετά είδα σε βίντεο ότι το λέει. no joke για να σου κάνω τίποτε τον έξυπνο (ή χαζό εάν διαφωνείς με αυτό που λέει). Απλώς εξεπλάγην ...μιλάμε ακριβώς τώρα ... στο cm.
Δεν το προσέχουν πάντα στην ηχοληψία και δεν βγαίνει εύκολα από το σύστημα.
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.823
Εγώ δεν κατάλαβα που καταλήξατε με το βάθος. :biggrin:
Θέλω να πω, παιδεύται ο μηχανικός ήχου στο στούντιο για να δώσει βάθος το οποίο γίνεται κατόπιν αντιληπτό μόνον εάν ισχύουν ποιες ακριβώς προϋποθέσεις?
Επίσης γίνεται πιο ξεκάθαρα αντιληπτό όταν βελτιώνονται αυτοί οι παράμετροι?
Μεγαλώνει το αντιληπτό βάθος σαν λάστιχο ένα πράγμα αναλόγως παραμετρων?
Αγαπητέ μας Μπούτχια τι ισχύει?
Όλα αυτά ισχύουν και όλα παίζουν.
 



Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.823
Τι να σε πω, μας φωτησες :biggrin:
Ο επόμενος παρακαλω:D
Τι θες δηλαδή ; Δημοσιεύσεις ; Εσύ λογικά είσαι ΟΚ και με το παραπάνω αλλά με αυτά τα ρόκ και πάνκ απο στούντιο που ακούς δεν θα το μάθεις ποτέ. 😍 Για αυτό προσπαθώ να σε πεισω να αρχίσεις να ακούς κλασική. :D
 

Μηνύματα
4.813
Reaction score
8.462
Α τώρα που το σκέφτομαι οι μηχανικοί ήχου δουλεύουν με διαφορα ηχεία στο στούντιο. Προφανώς με όλα αυτά θα γίνεται αντιληπτό αυτό το βάθος στον χώρο τους @thva. :D
Κάτσε να δούμε τι θα απαντήσει ο Γκουρου μας 😍
 

Μηνύματα
7.157
Reaction score
1.362
Ανοιξα ένα νέο θέμα για την πληροφορία ύψους σε μία ηχογράφηση και πως αυτή διασφαλίζεται κατά την αναπαραγωγή

 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.823
Ανοιξα ένα νέο θέμα για την πληροφορία ύψους σε μία ηχογράφηση και πως αυτή διασφαλίζεται κατά την αναπαραγωγή

Προδότη. :D 😍
 


Μηνύματα
7.157
Reaction score
1.362
για να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα σε ένα νήμα.
Μουλινέξ το κάναμε αυτό εδώ το νήμα
Γι αυτο το λόγο άνοιξα νέο
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.823
για να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα σε ένα νήμα.
Μουλινέξ το κάναμε αυτό εδώ το νήμα
Γι αυτο το λόγο άνοιξα νέο
Ναι καλά έκανες αλλά να τα συμπεριελάμβανε όλα μέσα μήπως ο τίτλος ; όχι μόνο ύψος) για να τα πάρει και κάποιος όλα απο εδώ και να τα πάει εκει ; (λέω τώρα εγώ , δεν ξέρω)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.209
Reaction score
56.327
Δηλαδή δίνεις μια μικρή κλήση στο ηχείο, στον κατακόρυφο άξονα ;
Αναπάντητες... κλίσεις παντού. :roflmao:

Δεν μπορώ να φανταστώ πόση πληροφορία θα λαμβανόταν ως προς το βάθος και το ύψος σε χώρους ακρόασης με ανόμοιες πλευρικές ανακλάσεις, χαμηλά ταβάνια , υψηλές και ανισόρροπες τιμές RT και μεγάλες αποστάσεις ακρόασης όπου το ποσοστό άμεσης ηχητικής ενέργειας θα ήταν καταπιεσμένο από την έμμεση σε δικαναλικά κυρίως setup.

Τώρα να παίζουμε με κλίσεις ηχείων στον κατακόρυφο άξονα ενώ τα περισσότερο ηχεία έχουν περιορισμένο γωνιακό εύρος συνάφειας με την on-axis απόκριση μου φαίνεται ακόμα πιο κάπως...

Έτσι όπως πάει στο τέλος θα το ρίξω σε λυχνίες και ESL-57 για να συνερχόμουν. :lolsign:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.133
Reaction score
134.459
Τώρα να παίζουμε με κλίσεις ηχείων στον κατακόρυφο άξονα ενώ τα περισσότερο ηχεία έχουν περιορισμένο γωνιακό εύρος συνάφειας με την on-axis απόκριση μου φαίνεται ακόμα πιο κάπως...
Τι "κάπως", πες "μ@λακία σκέτη" να συνεννοηθούμε. 😜🤣😁
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.133
Μηνύματα
2.930.089
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top