Featured Μετρήσεις με REW

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
To toe in το έφτιαξες;
Οταν μετρούσα οχι στο 100%, ειχα επικεντρωθεί στο χαμηλο να δω τι γίνεται. Δεν κοιτούσαν ευθεία είχαν κάμποσο παντως.
Δεν τα έχω να με κοιτάνε ακριβώς τα εχω λίγο πιο ανοιχτά, βλεπω το εσωτερικό της καμπίνας ελάχιστα.
Ειναι πολύ κατευθυντικά τα ψιλά του και με τα πολλα πρίμα δεν, εχω θέμα με κουράζουν στη μουσική που ακούω συνήθως.
 

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
Το rt γιατί να ξεκινάει από τα 100; Το 1 sec rt στα 60 hz είναι αδιάφορο ας πούμε;
Ε δεν μαζεύεται εύκολα αυτό σε σαλόνι.
κατεβασα το EQ APO χθες να δω τι και πως. Η παπαριά δεν υποστηρίζει το dac του P6 με usb.
Εχω μια Soundblaster Zxr στο pc + την Onboard, Η πρώτη RCA σε RCA, η 2η 3.5 stereo jack σε RCA. Aλλά ειναι και οι 2 υποδεεστερες σε ποιότητα από το usb.
Κατέβασε δωρεάν το trial του Dirac στο pc για 15 μέρες να δεις τι μπορεί να κάνει ένα σοβαρό πρόγραμμα ισοσταθμισης.
Εμένα όσο πιο κοντα τα πάω στους πλαινούς τοσο καλύτερα μου ακούγεται, σαν να καθαριζει να εχει καλύτερη διαυγεια.
Τονώνονται οι ψηλές συχνότητες από τις ανακλάσεις των πλαινών τοίχων , γιαυτο σου φαίνεται μάλλον πιο καθαρό.
Γνώμη μου είναι ότι όπως είναι τώρα το target curve παραέχει μεγάλη κατηφόρα , θέλει μάζεμα στα χαμηλά.
Βαλε το trial του Dirac και κάνε πειράματα με τα target curves να δεις τι σου αρέσει , πανεύκολο είναι .
 

Μηνύματα
3.829
Reaction score
5.964
Ε δεν μαζεύεται εύκολα αυτό σε σαλόνι.
Έχω ξαναδεί να το γράφουνε αυτό εδώ στο φόρουμ και ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη που βασίζεται σε βιβλιογραφία και μου διαφεύγει.
 

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
Έχω ξαναδεί να το γράφουνε αυτό εδώ στο φόρουμ και ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη που βασίζεται σε βιβλιογραφία και μου διαφεύγει.
Απ ότι έχω καταλάβει κάτω από τα 100hz σε οικιακούς χώρους η μέτρηση rt60 με το rew είναι αναξιόπιστη, εκεί κοιτάμε spectrogram.
Θεωρητικά το λέω και εγώ , εδώ το έχω διαβάσει και το ακολουθώ τυφλά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.109
Reaction score
131.137
βλεπω το εσωτερικό της καμπίνας ελάχιστα
Να βλέπεις το εξωτερικό της καμπίνας.
μήπως υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη που βασίζεται σε βιβλιογραφία και μου διαφεύγει.
Πάμε τις βασικές αρχές:

1. Δεν υπάρχει χρόνος αντήχησης σε μικρούς οικιακούς χώρους, δεν μπορεί να υπάρξει αντήχηση καν.

2. Το RT 60 άτυπα μόνον ως αποτύπωση του Ρυθμού μείωσης της ενέργειας των ανακλασεων (έμμεσης) μπορεί να ερμηνευτεί σε μικρούς χώρους ακρόασης.

Σε αυτές, πρόσθεσε τα μήκη κύματος στις χαμηλές συχνότητες, και την αδυναμία ολοκλήρωσης πλήρους κύματος σε μικρούς χώρους ακρόασης, λόγω μικρών διαστάσεων του δωματίου.

Δεν μπορεί να μετρηθεί σωστά στα μπάσα.

Γι'αυτό θέλουμε σπεκτρο, όπου όντως βλέπεις την ενέργεια και τον Ρυθμό απόσβεσης της έμμεσης.

Βασικά σπεκτρο θέλουμε για όλο το φάσμα, αλλά είναι πιο εύκολη οπτικά η ερμηνεία του RT 60.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.625
Reaction score
8.020
Εγώ αυτό που ξέρω για το RT60 είναι ότι υπάρχουν προδιαγραφές για τους διάφορους χώρους, αναλόγως χρήσης τους.
Από 200Hz και πάνω προκύπτει η μέση τιμή απ όσο θυμάμαι. Κάτω από 200Hz αυξάνονται και τα αποδεκτά όρια και στην ουσία δεν έχει νόημα να το κοιτάμε.
Πάντως σε σχετική μελέτη διαπιστώνεται ότι τα διάφορα σοφτγουερ όπως το Rew εμφανίζουν μεταξύ τους μεγαλύτερες αποκλίσεις από τα 125Hz και κάτω.
Όπως και να χει όταν λέει κάποιος ότι έχω RT60 0,3sec εννοεί μια μέση τιμή στο εύρος 200 - 4KHz χοντρικά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.363
Reaction score
21.065
Σε μικρούς χώρους, όπως τον δικό μου, μετράμε RT30. Και, βεβαίως, παίρνουμε και spectrogram.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Να ρωτήσω...αφου η απόκριση χαμηλά είναι γιόλο, έχει νόημα να κόψω τα 40Hz και κάτω από τον προ;
Η να βάλω κανα βρακί χεσμένο του Γκοτζίλα στην οπή του woofer να καλμάρει λίγο;
Μήπως και το μαζέψω λίγό από εκεί μέχρι να δω τι θα παίξει με sub κτλ κτλ;

YΓ. αυτό το dirac κάνει και μέτρησεις μόναχο του αν κατάλαβα καλά και σου λέει μετά πάρε την καμπύλη έτοιμη μάστροπαπαρά, ή του φτιάχνω την καμπύλη από το REW και το ταίζω data?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.072
Reaction score
82.452
Να ρωτήσω...αφου η απόκριση χαμηλά είναι γιόλο, έχει νόημα να κόψω τα 40Hz και κάτω από τον προ;
Η να βάλω κανα βρακί χεσμένο του Γκοτζίλα στην οπή του woofer να καλμάρει λίγο;
Μήπως και το μαζέψω λίγό από εκεί μέχρι να δω τι θα παίξει με sub κτλ κτλ;

YΓ. αυτό το dirac κάνει και μέτρησεις μόναχο του αν κατάλαβα καλά και σου λέει μετά πάρε την καμπύλη έτοιμη μάστροπαπαρά, ή του φτιάχνω την καμπύλη από το REW και το ταίζω data?
Μόνο Dirac, καμία άλλη σκέψη. Τα φτιάχνει μόνο του.
 


Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
το dirac κάνει και μέτρησεις μόναχο του αν κατάλαβα καλά και σου λέει μετά πάρε την καμπύλη έτοιμη μάστροπαπαρά, ή του φτιάχνω την καμπύλη από το REW και το ταίζω data?
Το Dirac φτιάχνει αυτόματα τα πάντα στο πεδίο του χρόνου /φάση των ηχείων και σου προτείνει ένα default target curve.
Μέσα από το app έχεις τη δυνατότητα να πάρεις αυτό το target curve και μόνος σου να του αλλάξεις τα φώτα πολύ εύκολα είτε να κανεις εισαγωγή φημισμένων target curves που αρέσουν στον περισσότερο κόσμο.
Έχεις όλα τα προφίλ αποθηκευμένα και κανεις συγκρίσεις την ίδια στιγμή απλά αλλάζοντας προφίλ με ένα κλικ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.349
Ειναι ολα τα LR με το moving mic.

Ισως να μην έκανα σωστά το λιβανιστήρι. Εκανα κύκλους απο πίσω προς τα μπροστά ξεκινώντας απο 30-40cm αριστερα της θέσης ακρόασης και καταλήγοντας δεξια αλλό τόσο περίπου.
Και εμένα να πω την αλήθεια δεν μου φάνηκε σόι σε σχέση με μια L,R, LR απο σταθερο σημειο που επερνα πριν κάνω τον παπά.

Θέλει τα πάρω τα peaks ή το current απο το moving mic? ποια ειναι τα σωστά;
Εφόσον μετράς με σήμα steady state - το συνεχές φύσημα δηλαδή και όχι τον παλμό ΄΄'ιου΄΄ - προτιμότερα τα current δεδομένα.
Στο παρακάτω μήνυμα από σχετικό νήμα περιγράφονται οι παράμετροι λήψης με περιστρεφόμενο μικρόφωνο :


Κοινό χαρακτηριστικό σε όσες παραστάσεις δημοσιεύεις είναι το χάσμα ενέργειας πάνω στην τρίτη οκτάβα. Κάτι τέτοιο πρέπει να εξομαλύνεται από τη διαρρύθμιση στα main ηχεία και προτού καν να παρεμβαλλόταν διόρθωση. Εκτός και αν σκοπεύεις να εγκαταστήσεις από μια μονάδα sub κοντά στο αντίστοιχο main ηχείο και ακολούθως να γινόταν διαχείριση σήματος μέσα από κεντρικό επεξεργαστή αντί κοινού προενισχυτή.

Το χρονικό παράθυρο όπως παρέχεται από τις συνήθεις παραμέτρους λήψης στο REW καθιστά αμφισβητήσιμη την ακρίβεια για τις εμφανιζόμενες παραστάσεις RT κάτω από τα 100 Hz.

Το Dirac - όπως και οποιοδήποτε διορθωτικό λογισμικό - δεν είναι πανάκεια. Όποτε καλείται ν'αντιστάθμιζε έντονες ανισορροπίες τόσο σε πεδίο συχνότητας όσο και χρόνου το ακροαματικό αποτέλεσμα μπορεί να προέκυπτε μηχανικό και αφύσικο. Οι δε διορθώσεις σε προηγούμενες τουλάχιστον εκδόσεις του μπορεί να επεμβαίνουν και σε ανεπιθύμητες ζώνες. Επίσης η παρεμβολή Dirac αναδειγματίζει αυτομάτως οποιοδήποτε σήμα στα 48 KHz με το ενδεχόμενο ν'αντιλαμβανόταν ανεπιθύμητα τεχνουργήματα όποιος θα ήταν προδιατεθειμένος για συντήρηση στην αυθεντική σύσταση του σήματος κατά τη διαδρομή μέσα από την ηλεκτρονική αλυσίδα.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.072
Reaction score
82.452
Επίσης η παρεμβολή Dirac αναδειγματίζει αυτομάτως οποιοδήποτε σήμα στα 48 KHz
Ισχύει αυτό σε Dirac μέσω υπολογιστή;
Δεν το θυμάμαι έτσι, νομίζω μόνο σε prepro
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.349
Ισχύει αυτό σε Dirac μέσω υπολογιστή;
Δεν το θυμάμαι έτσι, νομίζω μόνο σε prepro
To Dirac Live για υπολογιστή δηλώνει ότι υποστηρίζει ρυθμούς δειγματοληψίας έως 192 KHz. Δεν είμαι όμως ενήμερος άμα το λογισμικό κάνει δικό του resampling. Πρόσθετο στοιχείο είναι δε ότι παλαιότερα οι οδηγίες του Dirac ήταν να εξασφαλίζεται η διαχείριση μέχρι την ανώτατη δυνατή τιμή δειγματοληψίας από τους εμπλεκόμενους ψηφιακούς αναπαραγωγούς - σε επίπεδο software δηλαδή - ώστε ν'αποφεύγονταν φαινόμενα αναδειγματοληψίας πάνω στην ψηφιακή διαδρομή του σήματος.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.349
Μη βάζετε τέτοιες κουβέντες στο νήμα, γιατί θ'αρχισω να λέω "τρινοβ".

Ναι, σας απειλω.
Μονάχα άμα η εξόφληση του Altitude καλυπτόταν από κονδύλι αποζημίωσης για .... φυσικές καταστροφές. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.109
Reaction score
131.137
Για φυσικές καταστροφές, σας έχω τη λύση, εμπιστευτείτε μόνον waveforming.

1000008565.png
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.488
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top