Featured Μετρήσεις με REW


Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Εφόσον μετράς με σήμα steady state - το συνεχές φύσημα δηλαδή και όχι τον παλμό ΄΄'ιου΄΄ - προτιμότερα τα current δεδομένα.
Στο παρακάτω μήνυμα από σχετικό νήμα περιγράφονται οι παράμετροι λήψης με περιστρεφόμενο μικρόφωνο :


Κοινό χαρακτηριστικό σε όσες παραστάσεις δημοσιεύεις είναι το χάσμα ενέργειας πάνω στην τρίτη οκτάβα. Κάτι τέτοιο πρέπει να εξομαλύνεται από τη διαρρύθμιση στα main ηχεία και προτού καν να παρεμβαλλόταν διόρθωση. Εκτός και αν σκοπεύεις να εγκαταστήσεις από μια μονάδα sub κοντά στο αντίστοιχο main ηχείο και ακολούθως να γινόταν διαχείριση σήματος μέσα από κεντρικό επεξεργαστή αντί κοινού προενισχυτή.
Ok κρατάω τα current.
-------------------------------
Kοινό χαρακτηριστικό σε όσες παραστάσεις δημοσιεύεις είναι το χάσμα ενέργειας πάνω στην τρίτη οκτάβα. Κάτι τέτοιο πρέπει να εξομαλύνεται από τη διαρρύθμιση στα main ηχεία και προτού καν να παρεμβαλλόταν διόρθωση

Παίζει ρόλο που δεν ειχα σωστό toe in οταν μετρούσα; Γιατί τώρα που τα έβαλα όπως ειπαν τα παιδια να βλέπω την εξωτερική μεριά του ηχείου η αλήθεια είναι οτι ακούγεται πολύ διαφορετικο.

Θα διαβάσω το θέμα, θα δω τα βίντεο και θα κάνω και αλλες δοκιμές σωστά με την ηρεμία μου, γιατί οι χτεσινές έγιναν τρέχωντας λόγο έλειψης χρόνου.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Νταξ είμαι μαλαααααααακας.
Reset average δεν πρέπει να πάτησα ποτέ πριν κάθε μέτρηση.....
Μάπα το καρπούζι λοιπόν, ξανά μανά από την αρχή....

Συγνώμη ρε σεις....κάθεστε και γράφετε αράδες και εγώ ότι να ναι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.072
Reaction score
82.452
Νταξ είμαι μαλαααααααακας.
Reset average δεν πρέπει να πάτησα ποτέ πριν κάθε μέτρηση.....
Μάπα το καρπούζι λοιπόν, ξανά μανά από την αρχή....

Συγνώμη ρε σεις....κάθεστε και γράφετε αράδες και εγώ ότι να ναι
Δεν είναι απαραίτητο
 

Μηνύματα
4.625
Reaction score
8.020
Ok κρατάω τα current.
-------------------------------
Kοινό χαρακτηριστικό σε όσες παραστάσεις δημοσιεύεις είναι το χάσμα ενέργειας πάνω στην τρίτη οκτάβα. Κάτι τέτοιο πρέπει να εξομαλύνεται από τη διαρρύθμιση στα main ηχεία και προτού καν να παρεμβαλλόταν διόρθωση

Παίζει ρόλο που δεν ειχα σωστό toe in οταν μετρούσα; Γιατί τώρα που τα έβαλα όπως ειπαν τα παιδια να βλέπω την εξωτερική μεριά του ηχείου η αλήθεια είναι οτι ακούγεται πολύ διαφορετικο.

Θα διαβάσω το θέμα, θα δω τα βίντεο και θα κάνω και αλλες δοκιμές σωστά με την ηρεμία μου, γιατί οι χτεσινές έγιναν τρέχωντας λόγο έλειψης χρόνου.
Ξεκινα αρχικά τις λήψεις με περιστρεφομενο μικρόφωνο και μικρές μετατοπισεις των ηχειων ή και της θέσης ακρόασης. Μπορείς να αρχίσεις με τα ηχεία κολλημένα στον τοίχο. Προσπάθησε να κρατηθείς κοντά σε μια διάταξη ισόπλευρου τριγώνου.
Κάποια στιγμή θα βρεις την καλύτερη δυνατή θέση που σου δίνει την ομαλότερη απόκριση.
Δοκίμασε και με την πόρτα κλειστή και ανοικτή. Σημείωνε κάθε μέτρηση αναλυτικά.
Με τα toe in θα ακούγεται διαφορετικά. Έχει να κάνει και με το πως ακτινοβολουν τα ηχεία σου.
 

Μηνύματα
682
Reaction score
1.281
Νταξ είμαι μαλαααααααακας.
Reset average δεν πρέπει να πάτησα ποτέ πριν κάθε μέτρηση.....
Μάπα το καρπούζι λοιπόν, ξανά μανά από την αρχή....

Συγνώμη ρε σεις....κάθεστε και γράφετε αράδες και εγώ ότι να ναι
Δεν χρειάζεται reset , έχω μετρήσει εκατοντάδες φορές με σταθερό και κινούμενο μικρόφωνο.
Λάθη , ανακρίβειες και ασυνέχειες μου τύχαιναν στο σταθερό μικ, στο κινούμενο μετά από ένα σημείο (20-30 averages , περίπου 10-15'' δλδ) η καμπύλη μένει σταθερή.
Είτε κουνάς δεξιόστροφα είτε αντίθετα είτε το γυρνάς πιο γρήγορα η αργά δεν αλλάζει κάτι δραματικά.
Αυτό που θέλω να πω είναι δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερα skills που πρέπει να βελτιώσεις , πάνω κάτω ίδια αποτελέσματα με τώρα θα δεις .
Ξόδεψε τον χρόνο σου μαθαίνοντας να ερμηνεύεις τις μετρήσεις , απόκριση , spectrogram , waterfall, impulse κτλ.
Διάβασε τα θέματα που έχει ανοίξει ο Μπούτια με τα πειράματα σπίτι του , θα κατανοήσεις πολλά πχ τύφλα να χει το Dirac που σου έβαλε πιο πάνω.
Καλή μελέτη.
Έμπλεξες !
 


Μηνύματα
3.829
Reaction score
5.964
Να βλέπεις το εξωτερικό της καμπίνας.

Πάμε τις βασικές αρχές:

1. Δεν υπάρχει χρόνος αντήχησης σε μικρούς οικιακούς χώρους, δεν μπορεί να υπάρξει αντήχηση καν.

2. Το RT 60 άτυπα μόνον ως αποτύπωση του Ρυθμού μείωσης της ενέργειας των ανακλασεων (έμμεσης) μπορεί να ερμηνευτεί σε μικρούς χώρους ακρόασης.

Σε αυτές, πρόσθεσε τα μήκη κύματος στις χαμηλές συχνότητες, και την αδυναμία ολοκλήρωσης πλήρους κύματος σε μικρούς χώρους ακρόασης, λόγω μικρών διαστάσεων του δωματίου.

Δεν μπορεί να μετρηθεί σωστά στα μπάσα.

Γι'αυτό θέλουμε σπεκτρο, όπου όντως βλέπεις την ενέργεια και τον Ρυθμό απόσβεσης της έμμεσης.

Βασικά σπεκτρο θέλουμε για όλο το φάσμα, αλλά είναι πιο εύκολη οπτικά η ερμηνεία του RT 60.
Οκ σίγουρα το σπεκτρο έχει πολύ πιο χρήσιμη πληροφορία και σε συνδυασμό με το wavelet βγάζεις ολοκληρωμένα συμπεράσματα αλλά προσθέτοντας treatment από ένα σημείο και μετά αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι αλλαγές στο rt ήταν αξιοσημείωτες κάτω από τα 100 hz. Για να σε προλάβω δεν ξέρω αν είναι σωστή η μέτρηση σε απόλυτα νούμερα αλλά συγκριτικά με προηγούμενες είναι μικρότερη και αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία για να δω αν δουλεύουν οι μπασοπαγιδες. Αυτό που θα αλλοίωνε το αποτέλεσμα θα ήταν να μην υπάρχει ίδιο αποτέλεσμα σε διαφορετικές μετρήσεις στον ίδιο χώρο, στην ίδια θέση και για αυτό ρώτησα εξ αρχής. Αν δηλαδή η μέτρηση του rt κάτω από τα 100 είναι ότι να ναι και κακώς του δίνω σημασία αν έπεσε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.109
Reaction score
131.137
Μπα, η διαφορά που μετράς, είναι σαφώς σημαντική ένδειξη βελτίωσης, απλώς τα νούμερα δεν μπορούν να έχουν ακρίβεια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.109
Reaction score
131.137
κάτι τέτοια διαβάζω και έχω ακόμα το umik στο κουτί του με τις ζελατίνες...

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Σα καλό πούρο.

Άναψέ το σε καμιά εθνική γιορτή, σε καμιά γέννα, άμα μπει το παιδί στο πανεπιστήμιο, τέτοια, ξέρεις εσύ.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
κάτι τέτοια διαβάζω και έχω ακόμα το umik στο κουτί του με τις ζελατίνες...

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Πουλάω το δικό μου να κάνεις την μεθοδο του κινητού μικροφώνου με 2 μικρόφωνα ταυτόχρονα.
Θα βάλεις και μπέρτα μαύρη και όσο το κάνεις θα επαναλαμβάνεις απο μέσα σου
Avada Kedavra,
Avada Kedavra
Avada Kedavra
Avada Kedavra


Στο τέλος θα σε λυπηθεί ο θεός και θα στείλει τον Χαρι Πότερ να στο σετάρει
 


Μηνύματα
2.497
Reaction score
1.789
Σα καλό πούρο.

Άναψέ το σε καμιά εθνική γιορτή, σε καμιά γέννα, άμα μπει το παιδί στο πανεπιστήμιο, τέτοια, ξέρεις εσύ.
Θα το βάλω μπρος ρε σε κάποια φάση, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.
Αν είχα κάτι που με ενοχλούσε και ήθελα να το φτιάξω θα το είχα βάλει.
Αλλά στη φάση που είμαι ακούω μουσικές κανα 2ωρο-3ωρο τη βδομάδα, που χρόνος για τέτοια.
Εϊμαι τυχερός γιατί έχω γαμάτο χώρο ρε, ότι και να βάλω καλά παίζει.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Ασχετο με τις μετρήσεις., αλλά 'εχει να κάνει με την τοποθέτηση. Αντι να τα πάω πιο κοντά στον τοίχο τα έβγαλα ακόμα παραέξω. Ειναι 1.30κάτι απο τον πίσω τοίχο.
Τα 'εχω κωόχαρεί όσο δεν ποτέ. Στα αυτιά μου μου ακούγονται πιο σωστά τωρά. Εχω εικονα, βάθος είναι λες και έβαλα άλλα ηχεία.
Βεβαια τώρα ακούω και τον συντονισμό ξεκάθαρα, αλλά θέλει την εντασούλα του για να φανεί και να γίνει ενοχλητικός.
Μια μετρησουλα θα το επιβεβαιώσει!
Οταν βρεθεί χρόνος.....
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.971
Στο 1.50~1,60 πήγαινε (πρόσοψη ηχείου από τοίχο) άσχετα αν θα το επιτρέψει τελικά η παντόφλα, ή αν μεγαλώνει η ασυμμετρία στις πλάγιες ανακλάσεις. Για τον εντοπισμό της αιτίας: ο πρώτος συντονισμός πρέπει να ωφείλεται στον τοίχο πίσω από την πλάτη σου (και ο δεύτερος στο ταβάνι). Η μέτρηση θα δείξει, χρήσιμο για την συνέχεια
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Στο 1.50~1,60 πήγαινε (πρόσοψη ηχείου από τοίχο) άσχετα αν θα το επιτρέψει τελικά η παντόφλα, ή αν μεγαλώνει η ασυμμετρία στις πλάγιες ανακλάσεις. Για τον εντοπισμό της αιτίας: ο πρώτος συντονισμός πρέπει να ωφείλεται στον τοίχο πίσω από την πλάτη σου (και ο δεύτερος στο ταβάνι). Η μέτρηση θα δείξει, χρήσιμο για την συνέχεια
Πολύ θα το ηθελα....αλλά
1.θα πέσει μίγκατο μεταλλαδικη, αυτή με τα καρφιά .
2.θα είναι μέσα στη μέση θα τα πάρει το παιδί αμπαριζα.
3.δεν με φτάνουν τα καβλώδια.

Ο τοίχος από τη πλάτη μου είναι κοντά μέτρα.
Η αλήθεια είναι ότι στις μετρήσεις που έκανα κάτι κουδουναγε εκεί πίσω, (ετριζε κάτι στη μια γωνιά)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.971
Δεν κατάλαβες. Να γίνει η μέτρηση στο 1.50~1.60 (πρόσοψη-τοίχος) γιατι - ενδεχομένως - να φανερώσει πράγματα, να δώσει πληροφορία. Μετά επιστρέφεις τα ηχεία όπου θέλεις
 

Μηνύματα
591
Reaction score
1.285
Δεν κατάλαβες. Να γίνει η μέτρηση στο 1.50~1.60 (πρόσοψη-τοίχος) γιατι - ενδεχομένως - να φανερώσει πράγματα, να δώσει πληροφορία. Μετά επιστρέφεις τα ηχεία όπου θέλεις
Αααα έτσι οκ , το χουμε το πλάνο
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.488
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top