Μετρήσεις χώρου...

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.980
Reaction score
55.232
Βλέπω τον Χρήστο να ξενυχτάει σήμερα... περιμένοντας τα σχόλια του Άλεξ (ep4nder).
Αντικειμενικός σκοπός των μετρήσεων είναι να ενεργοποιούν το ενδιαφέρον του χρήστη παρά να τον αγχώνουν, Μιά ενδελεχής ανάλυση δεν θα ήταν σύμφωνη με τα σχόλια των αυτουργών.

Ως γενικό σχόλιο,το δεύτερο σύνολο μετρήσεων δεν επιφυλάσσει ιδιαίτερες εκπλήξεις σε σχέση μ'έναν χώρο που περικλείεται από σκληρές λείες επιφάνειες,με το ικρίωμα συσκευών να εκτείνεται σε ικανό μήκος και ύψος κι επιπλέον μιά χαρακτηριστική χωροταξική ασυμμετρία,αμφότερα ευρισκόμενα όπισθεν από ηχεία δίπολης εκπομπής σε ευρύ φάσμα.Θα χαρακτηριζόταν επίσης ακατάλληλος γιά θέση ακρόασης στο άπω πεδίο.
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.266
Reaction score
11.626
Αντικειμενικός σκοπός των μετρήσεων είναι να ενεργοποιούν το ενδιαφέρον του χρήστη παρά να τον αγχώνουν, Μιά ενδελεχής ανάλυση δεν θα ήταν σύμφωνη με τα σχόλια των αυτουργών.

Ως γενικό σχόλιο,το δεύτερο σύνολο μετρήσεων δεν επιφυλάσσει ιδιαίτερες εκπλήξεις σε σχέση μ'έναν χώρο που περικλείεται από σκληρές λείες επιφάνειες,με το ικρίωμα συσκευών να εκτείνεται σε ικανό μήκος και ύψος κι επιπλέον μιά χαρακτηριστική χωροταξική ασυμμετρία,αμφότερα ευρισκόμενα όπισθεν από ηχεία δίπολης εκπομπής σε ευρύ φάσμα.Θα χαρακτηριζόταν επίσης ακατάλληλος γιά θέση ακρόασης στο άπω πεδίο.
Μ´ αρέσουν οι παρατηρήσεις!
Διορθωνομαι.
 

Μηνύματα
4.009
Reaction score
3.855
Ναι ο Άλεξ έχει καταγραφεί σαν Δημήτρης απο μένα, οπότε θα με συγχωρέσει μετα τη Δημόσια μεταμέλειά μου:frown:
...........................
Παρομοιάζεις τον τοίχο σου με τον Κόγια ;:eek:
Όχι βέβαια, πως θα μπορούσα άλλωστε να το κάνω αυτό?

Είμαι πιστός άνθρωπος, οπότε παρομοιάζω τον Αλεν Ντελον με τον τοίχο μου!!:drinks:

(αδερφέ έκανες ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ συνειρμό!!!!:fuckyou:)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κοιτάω τις μετρήσεις στου Χρήστου και κάτι δεν μου κάθεται καλά...Χρήστο μήπως τις μετρήσεις τις κάνατε με το ρίμπον προς την έξω μεριά του ηχείου, όχι δηλαδή όπως φαίνεται στη φωτογραφία?
Αλλά...μμμ...άκυρο άστο...
 





Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Τον δικο μου ποιος θα μου τον μετρησει?

:angel:
Κλαίνε οι χήρες ,κλαίνε και οι παντρεμένες .8-)
Με τον Εαρ στην γειτονιά σου απορίες που έχεις :p
Εκτός και "βαράς το σαμάρι για ν'ακούσει το γαϊδούρι" πονηρέ φωτογράφε :D

Τον δικο μου ποιος θα μου τον μετρησει?
Υποθέτω επιθυμείς μέτρηση του χώρου σου και μόνον............:rolleyes:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μερικές σκόρπιες σκέψεις......

Οι μετρήσεις δεν είναι για κατανάλωση .Είναι εργαλείο σε μια αλυσίδα αναπαραγωγής .Υπεισέρχονται στην αλυσίδα αρκετές φορές για επιβεβαίωση η διόρθωση ενεργειών .
Οι μετρήσεις δεν είναι φάρμακο .Δείχνουν το (τα) προβλήμα(τα) αλλά δεν το θεραπεύουν .Ούτε προτείνουν θεραπεία αυτομάτως .
Χρειάζεται κατανόηση βασικών εννοιών και εμπειρία για να ερμηνευτούν σωστά.Και βέβαια γνώση των ακουστικών ιδιοτήτων των υλικών για να μπορούν να χρησιμοποιηθούν προς όφελος του ακροατή .
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Παντως, απ' οτι αντιλαμβανομαι, η ποιοτητα του μικροφωνου είναι καθοριστικής σημασίας για αξιόπιστες μετρήσεις....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.519
Reaction score
75.199
Όχι τόσο η ποιότητα, να είναι μετρημένο ώστε να έχεις διορθωμένη απόκριση στο πισί.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Παντως, απ' οτι αντιλαμβανομαι, η ποιοτητα του μικροφωνου είναι καθοριστικής σημασίας για αξιόπιστες μετρήσεις....
Χρήστο μην ντρέπεσαι ρώτα... και τι καλώδιο φοράει? Πάχος? κλπ... :headbang: :gotcha:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Χρήστο μην ντρέπεσαι ρώτα... και τι καλώδιο φοράει? Πάχος? κλπ... :headbang: :gotcha:
Δε ρωταω σαχλαμαρες.... Αν το μικροφωνο ειναι ποιοτικο και σωστα καλιμπραρισμενο μου φτανει.....
(Εκτος αν εχει Hitachi καλώδιο, οπότε το απορρίπτω..... )
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
των παιδιων πρεπει να δειχνει το ιδιο μιας και ειναι Cross-Spectrum Labs

αν ηταν απο αλλου,συχνοτικα θα ηταν ιδια με καποιες διαφορες στα db κατω των 40hz και πανω απο 4000hz

ωραιο το REW με UMIK-1

να ενα ωραιο τεστακι που πρεπει να κανετε με τα δυο μικροφωνα ...
....να δουμε και εμεις ωστε να ασχοληθουμε.....:)

μετρηση στου Μ ..:)
 
Last edited:

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Μερικές σκόρπιες σκέψεις......

Οι μετρήσεις δεν είναι για κατανάλωση .Είναι εργαλείο σε μια αλυσίδα αναπαραγωγής .Υπεισέρχονται στην αλυσίδα αρκετές φορές για επιβεβαίωση η διόρθωση ενεργειών .
Οι μετρήσεις δεν είναι φάρμακο .Δείχνουν το (τα) προβλήμα(τα) αλλά δεν το θεραπεύουν .Ούτε προτείνουν θεραπεία αυτομάτως .
Χρειάζεται κατανόηση βασικών εννοιών και εμπειρία για να ερμηνευτούν σωστά.Και βέβαια γνώση των ακουστικών ιδιοτήτων των υλικών για να μπορούν να χρησιμοποιηθούν προς όφελος του ακροατή .
Οχι αλλο ορθολογισμο. Ασε με να ονειροβατω και επετρεψε και στον αλλον να αλλαξει πυκνωτες !!!!!! :drinks:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
μη χαλασετε το θεμα, μαθαινω θα υπάρξουν και άλλες μετρησεις....
Skal man....αληθεια εχεις κανει εσυ καποια μετρηση στον χωρο που εχεις το συστημα?
 



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Xάρη αν σου δέιξω μετρήσεις από έναν χώρο με ένα και μετά με δύο ηχεία μαζί θα δεις ότι δεν είναι έτσι.
Αλέξανδρε αυτή είναι μια μέτρηση που έχω κάνει με τον τρόπο που προτείνης, με κόκκινο είναι και τα 2 ηχεία μαζί.
 

Attachments



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.076
Μηνύματα
2.887.699
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top