Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Πάντως εγώ ως αμετανόητος θα δοκιμάσω αλλα δύο xlr,ακριβότερα από το προαναφερθέν τα οποια υπάρχουν προς πωληση.Φυσικα σε φανερό τεστ.Ηταν να μη μου ανοίξει η όρεξη!
Τι μήκος χρειάζεσαι ; απά XLR σε XLR πάντα .
Αν πιστεύεις στη φορά των αγωγών, πες στον αντιπρώσωπο να μπει στον κόπο να τα μετρήσει.
Πολλές φορές τα καλώδια της Δευτέρας οι τεχνίτες τα τερματίζουν ανάποδα. Και δεν υπάρχει μετά η δυνατότητα να τα συνδέσεις κατά την αντίθετη κατεύθυνση, επειδή το ένα άκρo είναι Male XLR και το άλλο άκρο Female XLR.
 

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Τι λές ; Τις καλύτερες παραγωγές και εγγραφές αλλά και μουσικούς στην δούλεψή τους (για να βγάζουν κανά φράγκο) τις έχουν τα σκυλάδικα γιατί έχουν πολλά λεφτά. Τα καλύτερα στούντιο στην διάθεση τους κιόλας. :D (no joke).

Κρίμα που δεν ακούω τέτοια μουσική. :D
Ο χαϊεντάς πληρώνει για να ακούει σωστά τα σάλια της τραγουδίστριας στην κάψα του μικροφώνου.
 

Μηνύματα
14.159
Reaction score
15.997
Ο χαϊεντάς πληρώνει για να ακούει σωστά τα σάλια της τραγουδίστριας στην κάψα του μικροφώνου.
Κοίτα και εγώ Χαιεντάς είμαι (μάλλον) και άρα όχι ο κατάλληλος άνθρωπος για να τοποθετηθεί στο θέμα αυτό.

Αλλά βρίσε , δεν με πειράζει εμένα. :D 😍
 

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Κοίτα και εγώ Χαιεντάς είμαι (μάλλον) και άρα όχι ο κατάλληλος άνθρωπος για να τοποθετηθεί στο θέμα αυτό.

Αλλά βρίσε , δεν με πειράζει εμένα. :D 😍
δε σ' έβρισα :drinks:
 


Μηνύματα
133
Reaction score
124
Τι μήκος χρειάζεσαι ; απά XLR σε XLR πάντα .
Αν πιστεύεις στη φορά των αγωγών, πες στον αντιπρώσωπο να μπει στον κόπο να τα μετρήσει.
Πολλές φορές τα καλώδια της Δευτέρας οι τεχνίτες τα τερματίζουν ανάποδα. Και δεν υπάρχει μετά η δυνατότητα να τα συνδέσεις κατά την αντίθετη κατεύθυνση, επειδή το ένα άκρo είναι Male XLR και το άλλο άκρο Female XLR.
Πριν την πρώτη δοκιμή πίστευα ότι μισό μέτρο ανά κανάλι είναι αρκετό.Στην πράξη όμως λόγω μιας περίεργης κλίσης που πρέπει να κάνει το καλώδιο για να μπει στον τελικό ενισχυτή δοκίμασα καλώδια των 75 εκ. και ενός μέτρου ανά κανάλι αντιστοιχως.Αν υπάρχει φορά(τόσα χρόνια δεν έχω μπει στον κόπο να το εξακριβωσω ακουστικά σε rca καλώδια)αυτό που αναφέρεις δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί τα καλώδια θα "στρώσουν" με τη φορά που θα συνδεθούν.Στα Siltech δεν υπήρχαν "βελάκια" η οδηγίες για χρήση προς τη φορά της γραμματοσειράς και της αριθμοσειρας που υπάρχουν πάνω στο μεταλλικό "δαχτυλίδι".Προφανώς γιατί συνδέονται με συγκεκριμένη φορά λόγω του τύπου των xlr.Απο τα δύο που πρόκειται να δοκιμάσω,το πρώτο είναι το Siltech που είχα πρωτοακουσει (το πρώτο xlr που συνδέθηκε σε σύστημα μου)κι αυτό γιατί από τότε έχω κάνει αλλαγές στη στήριξη των ηλεκτρονικών και θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία.Το δεύτερο είναι το καλύτερο xlr του Μαμαλου.Αν φυσικά δεν έχουν πουληθεί ως τότε.
 

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Καλημέρα και καλή Κυριακή.
Τα καλώδια εχουν ηδη μια ιδανική φορά που ολοκληρώνεται με την κατασκευή των αγωγών. Crystal Directionality during manufacturing process .
Στη συνέχεια τοποθετούνται τα βυσματα και τα βελάκια που υποδηλώνουν την κστευθυντικοτητα του έτοιμου προϊόντος, δεν μπαίνουν τυχαία. με την ελπίδα να στρώσει το καλωδιο μετά σπο χρόνια από την μία κατεύθυνση.
Διαφορετική είναι η περίπτωση εκείνη του τερματισμού της γειωσης (shield) απο την μία άκρη του καλωδίου που γίνεται για την αποφυγή των βρόχων γείωσηs (ground loops)
 
Last edited:

Μηνύματα
133
Reaction score
124
Καλημέρα και καλή Κυριακή.
Τα καλώδια εχουν ηδη μια ιδανική φορά που ολοκληρώνεται με την κατασκευή των αγωγών. Crystal Directionality during manufacturing process .
Στη συνέχεια τοποθετούνται τα βυσματα και τα βελάκια που υποδηλώνουν την κστευθυντικοτητα του έτοιμου προϊόντος, δεν μπαίνουν τυχαία. με την ελπίδα να στρώσει το καλωδιο μετά σπο χρόνια από την μία κατεύθυνση.
Αν ισχύει αυτό,η πιθανότητα λάθους είναι μηδενικη.Επισης,κάποια καλώδια έρχονται "στρωμένα" η εν μερει " στρωμένα" από το εργοστάσιο(το κάνουν και μερικοί αντιπρόσωποι αν ζητηθει)η λόγω της διαδικασίας κατασκευής τους απαιτούνται πολύ λιγότερες ώρες "στρωσιματος".Χρονια πως;
 

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Άλλο πράγμα το στρώσιμο των κσλωδιων , που το κάνει ακόμα και ο εδώ αντιπρόσωπος της Nordost με το ειδικό στρωτίρη -top secret σαν τη συνταγή για την coca- cola -, κι άλλο η κατευθυντικότητα των κρυστάλλων του αγωγού που αποκτάται κατα την επεξεργασία του υλικού στη φάση της βιομηχανικής παραγωγής.
 

Μηνύματα
133
Reaction score
124
Άλλο πράγμα το στρώσιμο των κσλωδιων , που το κάνει ακόμα και ο εδώ αντιπρόσωπος της Nordost με το ειδικό στρωτίρη -top secret σαν τη συνταγή για την coca- cola -, κι άλλο η κατευθυντικότητα των κρυστάλλων του αγωγού που αποκτάται κατα την επεξεργασία του υλικού στη φάση της βιομηχανικής παραγωγής.
Υποτίθεται ότι οι εταιριες-τουλαχιστον οι σοβαρες-το λαμβάνουν υπ' όψιν.
Επ' ευκαιρία,υπάρχουν κι άλλες κατασκευαστριεςεταιρίες όπως κι επαγγελματίες που διαθέτουν "στρωτηρια"
 


Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Αρκεί να είναι αυθεντικά, κι οχι παραεισσγωγη, κυρίως από Κίνα, οπου μιλάμε πλέον για πιστά αντίγραφα.
Δύσκολο να το ανακαλύψει κανείς με απλό οπτικό έλεγχο, παρά μονο σπο τα τιμολογια εισαγωγης και τα serial numbers.
Σφίγγει το μπάσο με όλα αυτά; Αποκτάει σώμα;
Δεν περιγράφεται.με λέξεις. Πρέπει να ξέρεις πως παίζει το αυθεντικό σωστά τερματισμενο καλώδιο.

Επίσης έχει διαπιστωθεί οτι τα neutrik βύσματα απο alli express ενδέχεται να είναι μη γνήσια . Το ιδιο και οι ακριβοί τελεστικοί ενισχυτές. Προσοχή από που προμηθεύεστε το υλικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Στο aliexpress δείτε πόσο κοστίζουν τα καλώδια της Van Den Hul.. Απίστευτη ομοιότητα
Την έχουν πατήσει αρκετοί και απο τις αγγελίες.
Και Nordost και όλα τα καλά... πχια στρωμένα...
Γνώμη μου είναι να ψωνίζουμε απευθείας από την επίσημη αντιπροσωπεία και τους πιστοποιημενους μεταπωλητές της
 
Last edited:

Μηνύματα
133
Reaction score
124
Αρκεί να είναι αυθεντικά, κι οχι παραεισσγωγη, κυρίως από Κίνα, οπου μιλάμε πλέον για πιστά αντίγραφα.
Δύσκολο να το ανακαλύψει κανείς με απλό οπτικό έλεγχο, παρά μονο σπο τα τιμολογια εισαγωγης και τα serial numbers.

Δεν περιγράφεται.με λέξεις. Πρέπει να ξέρεις πως παίζει το αυθεντικό σωστά τερματισμενο καλώδιο.

Επίσης έχει διαπιστωθεί οτι τα neutrik βύσματα απο alli express ενδέχεται να είναι μη γνήσια . Το ιδιο και οι ακριβοί τελεστικοί ενισχυτές. Προσοχή από που προμηθεύεστε το υλικό.
Στο aliexpress δείτε πόσο κοστίζουν τα καλώδια της Van Den Hul.. Απίστευτη ομοιότητα
Την έχουν πατήσει αρκετοί και απο τις αγγελίες.
Και Nordost και όλα τα καλά... πχια στρωμένα...
Γνώμη μου είναι να ψωνίζουμε απευθείας από την επίσημη αντιπροσωπεία και τους πιστοποιημενους μεταπωλητές της
Η VDH και η Cardas είναι ίσως οι μοναδικές εταιρίες που δεν κινδυνεύω να αγοράσω απομιμήσεις.Αυτο γιατί δε μ' αρέσει ο ήχος των αυθεντικών.Το περίεργο είναι ότι σε αντίθεση μ' αυτές όπου αντιγράφουν ένα ακριβό προϊόν,κάνουν το ίδιο και για κάτι που κοστίζει μερικά ευρώ όπως τα Neutrik.
 

Μηνύματα
6.628
Reaction score
420
Εμένα μου αρέσουν τα VDH The First Ultimate mk4. Τα κοντά όμως, των 60 cm για τις ψηφιακές πηγές που διαθέτουν μονο RCA
 

Μηνύματα
133
Reaction score
124
Εμένα μου αρέσουν τα VDH The First Ultimate mk4. Τα κοντά όμως, των 60 cm για τις ψηφιακές πηγές που διαθέτουν μονο RCA
Πολύ μαλακός ήχος για μένα.Βεβαια,συνειδητή επιλογή της εταιρίας εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.415
Μηνύματα
2.902.730
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top