Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.019
Reaction score
82.192
Όπως είχε πει ένας μαέστρος "η μουσική είναι το κενό ανάμεσα στις νότες".
Αναρωτιέμαι αν οι ίδιοι οι άνθρωποι που λένε κοτσάνες τον ρυθμό και τον συγχρονισμό έβαζαν λάικ στο βίντεο του Σελιμπιντάτσε που έλεγε για την υποκειμενική αίσθηση του χρόνου και την επίδραση της ακουστικής στην κατανόηση του ρυθμού.
Πάλι μπερδεύουμε την μουσική με την αναπαραγωγή της
 


Μηνύματα
14.445
Reaction score
16.291
Και η μουσική και η καταγραφή της και η αναπαραγωγή της ... μπορεί να παρουσιάσει αυτό το φαινόμενο για διαφορετικούς όμως λόγους το καθένα και να μην αποδοθεί τελικά σωστά. Το φαινόμενο όμως έχει τον ίδιο αντίκτυπο στον ακροάτη.
 

Μηνύματα
13.065
Reaction score
10.339
Χμμ ήσουν ενας κύριος με μια πορτοκαλί μπλούζα στην εκθεση ήχος εικόνα 2022? 23? Που γνωριστήκαμε στο δωμάτιο με κατι πολύ μικρά davis Που είχε κάποια JBL 305? Με σαμπ? Δέν θυμάμαι να έχω γνωρίσει καποιον αλλο σε εκθεση. Ίσως γνωρίσω καποιους φέτος που λεει θα γίνει και σε νέο χώρο!
Δεν θυμάμαι την μπλούζα που φορούσα, αλλά ναι εγώ είμαι κρατούσα και μία φωτογραφική μηχανή. Εγώ σε κατάλαβα από τότε που, έγραψες εδώ ότι έχεις ηχεία Elac.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.943
Reaction score
130.620
Παιδγιά, σταματήστε να περιφέρεστε γύρω απ'το πρατ, κλάνει το πληκτρολόγιό μου και ρεύομαι (αυτό κι αν είναι συγχρονιζμός, το κλανιορέψιμο το ανωφελές)
 

Μηνύματα
14.445
Reaction score
16.291
Όπως είχε πει ένας μαέστρος "η μουσική είναι το κενό ανάμεσα στις νότες".
Αναρωτιέμαι αν οι ίδιοι οι άνθρωποι που λένε κοτσάνες τον ρυθμό και τον συγχρονισμό έβαζαν λάικ στο βίντεο του Σελιμπιντάτσε που έλεγε για την υποκειμενική αίσθηση του χρόνου και την επίδραση της ακουστικής στην κατανόηση του ρυθμού.
Αυτά που είπε είναι γνωστά και όχι μόνο στην μουσική (που απλώς είναι πιο εύκολα παρατηρήσιμα) αλλά και σε όλες τις εκφάνσεις της τέχνης. Ακόμη και στην λογοτεχνία Μάλιστα έχουν γραφτεί ακαδημαικά σε εργασίες και στην φιλοσοφία , τόσο γνωστά είναι σε αυτούς που ξέρουν. Μερικά μάλιστα έχω ποστάρει κατά καιρούς. Ακόμη και στον Prince. Μόνο οι audio people (με λίγες εξαιρέσεις) δεν τα ξέρουν και ούτε τους απασχολούν. Τους είδα εγώ όταν ψώνιζα τα μηχανήματα μου και για αυτό στρίβω όποτε τους βλέπω. :D :D
 

Μηνύματα
150
Reaction score
79
Μα τους ρωτάω, γιατί σε ολόκληρη την αλυσίδα παραγωγής απο το λαιβ, την ηχογράφηση και το στούντιο μέχρι το μηχάνημα κοπής βινυλιου χρησιμοποιούν απλά μαύρα καλώδια και σου λένε ότι είναι μεγάλα τα μήκη δηλαδή οικονομικό το θέμα, βέβαια ένα βελάκι κατεύθυνσης δεν κοστίζει τίποτα. Εδώ δεν υπάρχει απάντηση.
Μετά ανοίγεις κάτι πανάκριβες συσκευές και βλέπεις κάτι λεπτά καλωδιακια χωρίς βελάκια πάλι. Πωλούνται μάλιστα με καλώδια ρεύματος απλά.
Τους δουλεύουν κανονικά αλλά είναι σαν τους κερατάδες, θα το μάθουν τελευταιοι:biggrin:
Τσαμπα τα βαζουμε τα links? Διαβαστε και τιποτα και μετα οι αποψεις και πεποιθησεις καλο κανει.
Για επαναληψη

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.943
Reaction score
130.620
Για όσους μιλάνε για 5-ιντσα "γουφερ", περάστε κι από δω, όπου ένας τίμιος κατασκευαστής λέει τα προφανή:


Όχι, δεν είναι "γουφερ".
Ούτε καν.
Σκέτο "μιντ" είναι.
Το γουφερ, απλώς ..λείπει.
Φακτς οφ όντιο. 😎
 

Μηνύματα
150
Reaction score
79
....και ελπιζω αυτο να λυνει και τι τελευταιες αποριες για να μην επανερχομαστε

 

Μηνύματα
684
Reaction score
518
Για όσους μιλάνε για 5-ιντσα "γουφερ", περάστε κι από δω, όπου ένας τίμιος κατασκευαστής λέει τα προφανή:


Όχι, δεν είναι "γουφερ".
Ούτε καν.
Σκέτο "μιντ" είναι.
Το γουφερ, απλώς ..λείπει.
Φακτς οφ όντιο. 😎
Να στειλεις email στην AES και τους κατασκευαστες και να τους πεις να αναθεωρησουν τον ορο woofer στα 5ιντσα. Woofer να τους πεις ειναι οτι μπορει να βγαλει 130db στα 20hz στα 3μ με 0.1thd :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.019
Reaction score
82.192
....και ελπιζω αυτο να λυνει και τι τελευταιες αποριες για να μην επανερχομαστε

Αυτόν τον κωμικό τι τον έβαλες; Γελάει όλος ο πλανήτης με τα χάλια του
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.539
Μηνύματα
2.908.939
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top