Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.022
Reaction score
82.208
Όπως είχε πει ένας μαέστρος "η μουσική είναι το κενό ανάμεσα στις νότες".
Αναρωτιέμαι αν οι ίδιοι οι άνθρωποι που λένε κοτσάνες τον ρυθμό και τον συγχρονισμό έβαζαν λάικ στο βίντεο του Σελιμπιντάτσε που έλεγε για την υποκειμενική αίσθηση του χρόνου και την επίδραση της ακουστικής στην κατανόηση του ρυθμού.
Πάλι μπερδεύουμε την μουσική με την αναπαραγωγή της
 


Μηνύματα
14.449
Reaction score
16.303
Και η μουσική και η καταγραφή της και η αναπαραγωγή της ... μπορεί να παρουσιάσει αυτό το φαινόμενο για διαφορετικούς όμως λόγους το καθένα και να μην αποδοθεί τελικά σωστά. Το φαινόμενο όμως έχει τον ίδιο αντίκτυπο στον ακροάτη.
 

Μηνύματα
13.065
Reaction score
10.340
Χμμ ήσουν ενας κύριος με μια πορτοκαλί μπλούζα στην εκθεση ήχος εικόνα 2022? 23? Που γνωριστήκαμε στο δωμάτιο με κατι πολύ μικρά davis Που είχε κάποια JBL 305? Με σαμπ? Δέν θυμάμαι να έχω γνωρίσει καποιον αλλο σε εκθεση. Ίσως γνωρίσω καποιους φέτος που λεει θα γίνει και σε νέο χώρο!
Δεν θυμάμαι την μπλούζα που φορούσα, αλλά ναι εγώ είμαι κρατούσα και μία φωτογραφική μηχανή. Εγώ σε κατάλαβα από τότε που, έγραψες εδώ ότι έχεις ηχεία Elac.
 
Last edited:


Μηνύματα
14.449
Reaction score
16.303
Όπως είχε πει ένας μαέστρος "η μουσική είναι το κενό ανάμεσα στις νότες".
Αναρωτιέμαι αν οι ίδιοι οι άνθρωποι που λένε κοτσάνες τον ρυθμό και τον συγχρονισμό έβαζαν λάικ στο βίντεο του Σελιμπιντάτσε που έλεγε για την υποκειμενική αίσθηση του χρόνου και την επίδραση της ακουστικής στην κατανόηση του ρυθμού.
Αυτά που είπε είναι γνωστά και όχι μόνο στην μουσική (που απλώς είναι πιο εύκολα παρατηρήσιμα) αλλά και σε όλες τις εκφάνσεις της τέχνης. Ακόμη και στην λογοτεχνία Μάλιστα έχουν γραφτεί ακαδημαικά σε εργασίες και στην φιλοσοφία , τόσο γνωστά είναι σε αυτούς που ξέρουν. Μερικά μάλιστα έχω ποστάρει κατά καιρούς. Ακόμη και στον Prince. Μόνο οι audio people (με λίγες εξαιρέσεις) δεν τα ξέρουν και ούτε τους απασχολούν. Τους είδα εγώ όταν ψώνιζα τα μηχανήματα μου και για αυτό στρίβω όποτε τους βλέπω. :D :D
 

Μηνύματα
158
Reaction score
84
Μα τους ρωτάω, γιατί σε ολόκληρη την αλυσίδα παραγωγής απο το λαιβ, την ηχογράφηση και το στούντιο μέχρι το μηχάνημα κοπής βινυλιου χρησιμοποιούν απλά μαύρα καλώδια και σου λένε ότι είναι μεγάλα τα μήκη δηλαδή οικονομικό το θέμα, βέβαια ένα βελάκι κατεύθυνσης δεν κοστίζει τίποτα. Εδώ δεν υπάρχει απάντηση.
Μετά ανοίγεις κάτι πανάκριβες συσκευές και βλέπεις κάτι λεπτά καλωδιακια χωρίς βελάκια πάλι. Πωλούνται μάλιστα με καλώδια ρεύματος απλά.
Τους δουλεύουν κανονικά αλλά είναι σαν τους κερατάδες, θα το μάθουν τελευταιοι:biggrin:
Τσαμπα τα βαζουμε τα links? Διαβαστε και τιποτα και μετα οι αποψεις και πεποιθησεις καλο κανει.
Για επαναληψη

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.953
Reaction score
130.651
Για όσους μιλάνε για 5-ιντσα "γουφερ", περάστε κι από δω, όπου ένας τίμιος κατασκευαστής λέει τα προφανή:


Όχι, δεν είναι "γουφερ".
Ούτε καν.
Σκέτο "μιντ" είναι.
Το γουφερ, απλώς ..λείπει.
Φακτς οφ όντιο. 😎
 


Μηνύματα
691
Reaction score
521
Για όσους μιλάνε για 5-ιντσα "γουφερ", περάστε κι από δω, όπου ένας τίμιος κατασκευαστής λέει τα προφανή:


Όχι, δεν είναι "γουφερ".
Ούτε καν.
Σκέτο "μιντ" είναι.
Το γουφερ, απλώς ..λείπει.
Φακτς οφ όντιο. 😎
Να στειλεις email στην AES και τους κατασκευαστες και να τους πεις να αναθεωρησουν τον ορο woofer στα 5ιντσα. Woofer να τους πεις ειναι οτι μπορει να βγαλει 130db στα 20hz στα 3μ με 0.1thd :D
 



Μηνύματα
14.449
Reaction score
16.303
....και ελπιζω αυτο να λυνει και τι τελευταιες αποριες για να μην επανερχομαστε

Αυτός έχει (είχε ... πέθανε πρόσφατα) πολύ καλό σχεδιαστή στα τελευταία μοντέλα του, τον Bascom H. King.


Μεγάλος λάτρης των λαμπάτων και με τέτοια άκουγε μέχρι πρίν πεθάνει.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.749
Reaction score
20.599
Για όσους μιλάνε για 5-ιντσα "γουφερ", περάστε κι από δω, όπου ένας τίμιος κατασκευαστής λέει τα προφανή:


Όχι, δεν είναι "γουφερ".
Ούτε καν.
Σκέτο "μιντ" είναι.
Το γουφερ, απλώς ..λείπει.
Φακτς οφ όντιο. 😎
Έλα μωρέ κι εσύ τώρα κακιαΖμένε άνθρωπα.. :rolleyes:
Νταξ' σε μπαμπάτσικα ηχεία με μεγάλες μονάδες τα ονομάζουν μιντ για ευνόητους λόγους και αντικειμενικά εκεί παίζουν..
Αλλά έχει καθιερωθεί και τα λένε όλα γουφεράκια (5'', 6,5'', 8'' κλπ).
Με κάποια ''κολπάκια'' απ' τις εταιρίες ακόμα και τα 5'' μπορούν να ακουστούν πολύ ικανοποιητικά και μόνα τους υπό συνθήκες, (π.χ. σε μικρές σχετικά εντάσεις), και με προσθήκη sub γίνεται πιο πλήρες το συστηματάκι.
Σιγά το ατόπημα τώρα..
Ακόμα και τα q acoustics 2010i που έχω κρατήσει με 4'' γλυκύτατα παίζνε ακόμα και χωρίς τα sub (αλλά εγώ τους βάζω.. :whistling:).
Ακόμα και τα John Blue jb3 με 3'' :o με δύο μικρούλια 8'' sub που τα ΄χα συνοδεύσει υπέροχα έπαιζαν..
Καλά τα μεγάλα σούπερ ντούπερ συστήματα με δυνατότητες στομαχοταραχών αλλά και τα μικρά όταν τα σιάξεις όμορφα έχουν τη χάρη τους.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
14.449
Reaction score
16.303
υπό συνθήκες, (π.χ. σε μικρές σχετικά εντάσεις)
Θα τα πάρει ο μέγας Αμίρ θα τα βάλει να παίξουν 130 db και θα τα βγάλει άχρηστα. :D :D Γαιτί δεν μπορείτε να υπερνικήσετε τους νόμους της Φυσικής, άχρηστα ηχεία ; :D
 

Μηνύματα
691
Reaction score
521
Θα τα πάρει ο μέγας Αμίρ θα τα βάλει να παίξουν 130 db και θα τα βγάλει άχρηστα. :D :D Γαιτί δεν μπορείτε να υπερνικήσετε τους νόμους της Φυσικής, άχρηστα ηχεία ; :D
Υπαρχει ομως επιλεκτικοτητα και μονομερεια στους νομους της φυσικης. Αγνοουμε αυτα που δε μας κανουν στο αφηγημα μας και ετσι βγαζουμε την δικη μας απλουστερη φυσικη
 

Μηνύματα
419
Reaction score
553
Δηλαδή αν βάλω ένα κομάτι στο cd διαρκειας π.χ 3 λεπτών, θα τελειώσει πιο γρήγορα αν το ακούσω με ηλεκτροστατικά ηχεία και πιο αργά αν το ακούσω από ηλεκτροδυναμικά;
Δεν ειναι διάρκεια, ειναι δύσκολο να στο περιγράψω, ειναι απλά φαντασου σαν επιτάχυνση παρα σταθερή ταχύτητα, ειναι περι του δυναμικού, και ισως περι ρεαλισμού, ακου πχ ντραμς πως παιζουν στα ηλεκτροστατικά
Χρόνια Πολλά.

Υ.Γ. Α, εσύ θες να γνωρίσεις κόσμο που ασχολείται με το audio ; Ε, τι να σου πω, τα θέλει και εσένα ο οργανισμός σου. :D

Εγώ όποτε βλέπω κανέναν .... στρίβω στην αντίθετη κατεύθυνση, Στις εκθέσεις (λίγες που έχω πάει) δεν μπορώ να ξεφύγω .... είναι παντού. Με πιάνει κρίση πανικού. :D
Αρα δεν θα ερθεις να τα πουμε στην ερχόμενη εκθεση ε; ☹😂
Δεν θυμάμαι την μπλούζα που φορούσα, αλλά ναι εγώ είμαι κρατούσα και μία φωτογραφική μηχανή. Εγώ σε κατάλαβα από τότε που, έγραψες εδώ ότι έχεις ηχεία Elac.
Α ωραιά, θυμαμαι εγω νομιζω μια πορτοκαλί
 
Last edited:

Μηνύματα
14.449
Reaction score
16.303
Δεν ειναι διάρκεια, ειναι δύσκολο να στο περιγράψω, ειναι απλά φαντασου σαν επιτάχυνση παρα σταθερή ταχύτητα, ειναι περι του δυναμικού, και ισως περι ρεαλισμού, ακου πχ ντραμς πως παιζουν στα ηλεκτροστατικά

Αρα δεν θα ερθεις να τα πουμε στην ερχόμενη εκθεση ε; ☹😂

Α ωραιά, θυμαμαι εγω νομιζω μια πορτοκαλί
Θα έρθω αλλά ινκογκνίτο. Συνήθως παριστάνω τον σερβιτόρο ή τον υπάλληλο του ξενοδοχείου, αποφεύγω κάθε eye contact και εάν με πολυ-ζορίσουν ή στριμώξουν με οποιαδήποτε ερώτηση, λέω ότι ήρθα για να συνοδεύσω έναν φίλο που έχει αυτό το χόμπι και εγώ δεν ξέρω τίποτε, απλώς χαζεύω. :D :D
 

Μηνύματα
419
Reaction score
553
Θα έρθω αλλά ινκογκνίτο. Συνήθως παριστάνω τον σερβιτόρο ή τον υπάλληλο του ξενοδοχείου, αποφεύγω κάθε eye contact και εάν με πολυ-ζορίσουν ή στριμώξουν με οποιαδήποτε ερώτηση, λέω ότι ήρθα για να συνοδεύσω έναν φίλο που έχει αυτό το χόμπι και εγώ δεν ξέρω τίποτε, απλώς χαζεύω. :D :D
Guilty pleasure? 🤣
Τσαμπα τα βαζουμε τα links? Διαβαστε και τιποτα και μετα οι αποψεις και πεποιθησεις καλο κανει.
Για επαναληψη

Δεν νομίζω πως κάποιος θα το διάβαζε με τέτοιο τίτλο, αλλά στο τέλος δεν διαφωνώ με τον φίλο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.539
Μηνύματα
2.909.050
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top