Ποδήλατο


Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Από σένα κρατάω το αισθητικό μέρος, περιμένω όμως σχόλιο στο λειτουργικό κομμάτι.
Αυτό που πρόσεξες έχει να κάνει με το groupset, shimano θα επιλέξω σε ότι αποφασίσω, τη sram τη μισώ...
Shimano θα διάλεγα κι εγώ, αλλά αν υπάρχει διαφορά στην τιμή που να συμφέρει.... ξεπερνώ τέτοια... μίση! :party::roflmao:
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Ποιο λες; τα derailleur είναι λίγο πολύ τα ίδια στα ποδήλατα αυτά, μικροδιαφορές στη μάρκα...
Ναι αυτό λέω, derailer σημαίνει στα Γαλλικά το λές.

Για τον Μπρέτσο είναι ; Εγώ νόμιζα για εμένα. :D
 

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Το λέω γαλλικά γιατί γαλλικά το λένε διεθνώς συνήθως, και το προφέρουν κιόλας (με τους αγγλόφωνους παίζουν οι παραλλαγές βέβαια), ντεραγιέ...
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Από σένα κρατάω το αισθητικό μέρος, περιμένω όμως σχόλιο στο λειτουργικό κομμάτι.
Αυτό που πρόσεξες έχει να κάνει με το groupset, shimano θα επιλέξω σε ότι αποφασίσω, τη sram τη μισώ...
Τα λειτουργικά και την ποιότητα τα ξέρεις εσύ. Αισθητικά συμφωνώ με το Σώτο, άσχημο είναι και αυτό του wizzy.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.259
Reaction score
44.592
Δεν μου αρέσει οπτικά το Orbea (θα το έγραφα και πάνω, αλλά περίμενα να απαντήσεις :roflmao: )! Αυτή η ανάποδη καμπούρα του (ξέρω ότι βγαίνει, αλλά υποτίθεται είναι βασικό μέρος του σχεδιασμού του) μου κάθεται στο στομάχι (μάλλον στο μάτι). Σε αυτά τα χρώματα επίσης κάθε άλλο παρά μου αρέσει, αλλά φαντάζομαι εκεί έχει μεγαλύτερη ποικιλία!
Το οπτικό είναι υποκειμενικό, έχουν μεγάλες διαφορές σε γεωμετρία και φιλοσοφία.
Η προπέλα έχει μεγαλύτερο σκελετό σε medium , είναι φουλ επίθεση με πόνους σε αυχενικό και τέτοια, το orbea είναι πχιο κοντά στον θκόμ σωματότυπο σε 53 μέγεθος.
Το giant είναι κάτι σαν τη Corvette των αυτοκινήτων στη κατηγορία των αεροποδηλάτων, το orbea ψάχνει ακόμα το δρόμο της. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλόμ :biggrin:
 

Μηνύματα
15.430
Reaction score
21.597
σου κάνει το S εσένα;
το Μ το ξεχνάω ήδη λόγω δισκοβραχίονα
και πάλι το S θέλεις λαιμό στην καλύτερη
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.259
Reaction score
44.592
Shimano θα διάλεγα κι εγώ, αλλά αν υπάρχει διαφορά στην τιμή που να συμφέρει.... ξεπερνώ τέτοια... μίση! :party::roflmao:
Η sram είναι πχιο φθηνή στη ίδια κατηγορία, έχει όμως τζούφιες αλλαγές είπαμε και άλλα χούια, δεν είμαι για τέτοια τώρα...
σου κάνει το S εσένα;
το Μ το ξεχνάω ήδη λόγω δισκοβραχίονα
και πάλι το S θέλεις λαιμό στην καλύτερη
Το S στο giant είναι πολύ μικρό, πρέπει να πάω αναγκαστικά σε M με κάποιες υποχωρήσεις. Το orbea σε 53 είναι ταμάμ.
Το giant ύστερα πάλι είναι πχιο επιθετικό, το orbea είναι λίγο πχιο αραχτό βάση γεωμετρία... Έχω μπερδευτεί λίγο σε αυτό το τομέα...
 

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Το οπτικό είναι υποκειμενικό, έχουν μεγάλες διαφορές σε γεωμετρία και φιλοσοφία.
Η προπέλα έχει μεγαλύτερο σκελετό σε medium , είναι φουλ επίθεση με πόνους σε αυχενικό και τέτοια, το orbea είναι πχιο κοντά στον θκόμ σωματότυπο σε 53 μέγεθος.
Το giant είναι κάτι σαν τη Corvette των αυτοκινήτων στη κατηγορία των αεροποδηλάτων, το orbea ψάχνει ακόμα το δρόμο της. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλόμ :biggrin:
Εγώ έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν θα έπαιρνα σε αυτή τη γεωμετρία, aero (τι να το κάνω ο καψερός, :party: ). Ή endurance, ή κάτι σαν τα TCR... Τώρα τι μάρκα αυτοκινήτου είναι η... Giant και τι Orbea (ή όποια άλλη)... δεν το έχω σκεφτεί ποτέ!
 

Μηνύματα
15.430
Reaction score
21.597
Η sram είναι πχιο φθηνή στη ίδια κατηγορία, έχει όμως τζούφιες αλλαγές είπαμε και άλλα χούια, δεν είμαι για τέτοια τώρα...


Το S στο giant είναι πολύ μικρό, πρέπει να πάω αναγκαστικά σε M με κάποιες υποχωρήσεις. Το orbea σε 53 είναι ταμάμ.
Το giant ύστερα πάλι είναι πχιο επιθετικό, το orbea είναι λίγο πχιο αραχτό βάση γεωμετρία... Έχω μπερδευτεί λίγο σε αυτό το τομέα...
ναι αλλά στο Μ πας και για τιμόνι (420) και για βραχίονα (172.5) άρα αν αντέξεις με τους τροχούς είσαι ήδη στο - 700-900 (με βατόμετρο) γιατί θεωρώ θα κρατήσεις το deda για αναβάσεις.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.259
Reaction score
44.592
Κανένα από τα δύο.

Δες/Πάρε αυτό:

View attachment 334248
Δεν δίνω δεκαχίλιαρα για ποδήλατο αγαπητέ, τι με πέρασες?
Θα κάνω αυτά που κοροϊδεύω :lolsign:
ναι αλλά στο Μ πας και για τιμόνι (420) και για βραχίονα (172.5) άρα αν αντέξεις με τους τροχούς είσαι ήδη στο - 700-900 (με βατόμετρο) γιατί θεωρώ θα κρατήσεις το deda για αναβάσεις.
Εεεε εδώ σε θέλω καρδιά μου!!
Το vertigine εννοείται ότι θα το κρατήσω, είναι όπλο και δεν του φαίνεται ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Πόσο τα έχεις βρει τα συγκεκριμένα; έχω πολύ καιρό να κάνω έρευνα αγοράς για ποδήλατο. Βολεύομαι ακόμα με το cube... κι όσο βγάλει! (δεν είμαι και για τέτοια έξοδα τώρα).
 


Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Μάλιστα... τα διπλά από όσα θα ήταν το όριο που θα έδινα για ποδήλατο! :roflmao: :gamer:

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει λόγος για την αγορά, ή βαρέθηκες να πηγαίνεις μόνο με το dedia;
 

Μηνύματα
15.430
Reaction score
21.597
όχι ότι έχει σημαντικό νόημα αλλά έστω

1718619898532.png


7000 με ultegra και κάποια έκτπωση φαντάζομαι, άλλα μάλλον δε σου κάνει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.259
Reaction score
44.592
Μάλιστα... τα διπλά από όσα θα ήταν το όριο που θα έδινα για ποδήλατο! :roflmao: :gamer:

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει λόγος για την αγορά, ή βαρέθηκες να πηγαίνεις μόνο με το dedia;
Σοβαρός λόγος όχι δεν υπάρχει, θέλω απλά και ένα αεροποδήλατο να μοιράζω τις φθορές, είπαμε μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες!! :biggrin:
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Τώρα κατάλαβα γιατί κλέβουν ποδήλατα οι κακοποιοί. :D



αυτό παρε
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.259
Reaction score
44.592
Τώρα κατάλαβα γιατί κλέβουν ποδήλατα οι κακοποιοί. :D


αυτό παρε
Αυτό είναι gravel, Πάρτο εσύ να πααίντς στα χώματα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.093
Μηνύματα
2.888.135
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top