Ποδήλατο


Μηνύματα
54
Reaction score
82
ο δικός μου συνδυασμός με το φαρδύ εμπρός στεφάνι 35mm-wide (21mm internal), 51mm-deep και τον πίσω 30mm-wide(21mm internal) , 60mm-deep μου εχουν προσφέρει απίστευτη σταθερότητα σε ολες τις συνθήκες
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.864
Reaction score
32.963
Υ.Γ : Και κοίτα να φέρεσαι καλύτερα στην μανούλα σου εκεί που της είπες και την σύγκρινες με την Κανελλίδου και τις αντοχές της. Έπρεπε να σου πεί είχα να μεγαλώσω εσένα ενώ της Κανελλίδου ο γιός ήταν πιο βολικό παιδί. :D 😍Παράτησε και την καριέρα της η Αλέκα για την οικογένεια (λέει).

Εγώ; Μα ήμουν ένα γλυκύτατο αγοράκι. Ο αδερφός μου, ως δεύτερος, ήταν ο ψυχοβγάλτης!

LSEHouses_02.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.297
Reaction score
44.695
καλημέρα, πάντως να πούμε οτι η συμπεριφορά των προφιλάτων τροχών απο εταιριά σε εταιρία και απο μοντέλο σε μοντέλο διαφέρουν σημαντικά στους δυνατούς ανέμους και στις απότομες στιγμιαίες ριπές, υπάρχουν τροχοί με 50 ή και παραπάνω προφίλ που τους αισθάνεσαι σαν 30 στους αέρηδες ,ολη την σταθερότητα στο πλαγιοκόπημα την προσφέρει κατα κυριο λόγο ο εμπρός τροχός και τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του και λιγότερο ο πίσω.
Μία προσωπική εμπειρία είχα και κόντεψα να βάλω τα κλάματα, στη παραλιακή με έβγαζε ο αέρας αντίθετο ρεύμα και σε μια κατάβαση στο Κιθαιρώνα κόντεψα να κατέβω από το ποδήλατο και να το κόψω με τα ποδάρια σακάτ.

Καλημέρα. Με το καλό να παραλάβεις το νέο όπλο Χρηστάρα!
Ευχαριστώ Μήτσου!!
 

Μηνύματα
54
Reaction score
82
…να μην μιλήσω και για τον συνδυασμό που εχω στο ποδήλατο χρονομέτρου που και εκεί δεν διστάζω να βγω πολλές φορές ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες , βέβαια ο εμπρός Zipp 858 NSW τροχός φημίζεται για αυτόν ακριβώς τον λόγο και όσοι τον έχουν δοκιμάσει μιλούν για την απίστευτη σταθερότητα που προσφέρει πέρα φυσικά από το αεροδυναμικό όφελος, γενικά όλες πλέον οι επώνυμες εταιρίες προσανατολίζουν το σχεδιασμό τους μεγιστοποιώντας την αεροδυναμική την σταθερότητα και την ασφάλεια με δοκιμές που γίνονται όχι μόνο στις αεροσήραγγες αλλά και έξω στις πραγματικές συνθήκες
 

Attachments

Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.297
Reaction score
44.695
…να μην μιλήσω και για τον συνδυασμό που εχω στο ποδήλατο χρονομέτρου που και εκεί δεν διστάζω να βγω πολλές φορές ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες , βέβαια ο εμπρός Zipp 858 NSW τροχός φημίζεται για αυτόν ακριβώς τον λόγο και όσοι τον έχουν δοκιμάσει μιλούν για την απίστευτη σταθερότητα που προσφέρει πέρα φυσικά από το αεροδυναμικό όφελος, γενικά όλες πλέον οι επώνυμες εταιρίες προσανατολίζουν το σχεδιασμό τους μεγιστοποιώντας την αεροδυναμική την σταθερότητα και την ασφάλεια με δοκιμές που γίνονται όχι μόνο στις αεροσήραγγες αλλά και έξω στις πραγματικές συνθήκες

Καλά τώρα, από το ένα άκρο το πήγαμε στο άλλο...
Με ένα τέτοιο ΤΤ ένας φίλος κλαίει όλη τη οδοντοστοιχία, άφησε το ένα χέρι από το τιμόνι και ο αέρας από μια νταλίκα τον πέταξε στο χαντάκι, μαζί με τη οδοντοστοιχία έχασε και όλη τη υπερηφάνεια :roflmao:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.173
Reaction score
20.750
 

Μηνύματα
20.624
Reaction score
14.608
Αυτό μάλιστα, φαίνεται υποσχόμενο και μάλλον σε πολύ λογική τιμή (που ούτε ποδήλατο φτηνιάρικο δεν βρίσκεις καλά καλά για να βάλεις πάνω) μόνο του (χωρίς το trainer), ενώ δεν υπάρχει καμία εξάρτηση από συγκεκριμένο app για τη λειτουργία της software αλλαγής των ταχυτήτων (όχι όπως το αντίστοιχο της Zwift).


 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.320
Reaction score
85.414
Αυτό μάλιστα, φαίνεται υποσχόμενο και μάλλον σε πολύ λογική τιμή (που ούτε ποδήλατο φτηνιάρικο δεν βρίσκεις καλά καλά για να βάλεις πάνω) μόνο του (χωρίς το trainer), ενώ δεν υπάρχει καμία εξάρτηση από συγκεκριμένο app για τη λειτουργία της software αλλαγής των ταχυτήτων (όχι όπως το αντίστοιχο της Zwift).



Αυτό είναι ακόμα πιο υποσχόμενο.

JetBlack Victory: New $399 Direct Drive Smart Trainer Hands-On | DC Rainmaker
 

Μηνύματα
20.624
Reaction score
14.608
Ναι, το είδα κι αυτό, αλλά θα ήταν πιο υποσχόμενο αν η συμβάτοτητα του στις software αλλαγές ταχυτήτων ήταν και με άλλα app, όμως είναι μόνο για zwift, όπως αυτά που πουλά η ίδια η zwift. Η διαφορά είναι δηλαδή απλά ότι αυτό είναι third party...

Το άλλο είναι συμβατό με τα πάντα ουσιαστικά και χρησιμοποιεί επίσης ιμάντα για την κίνηση αντί για αλυσίδα (οπότε σίγουρα ακόμα λιγότερος θόρυβος και περίεργα κλινκ και κλανκ). Έτσι κι αλλιώς είναι διαφορετικά πράγματα, το Frame αντικαθιστά ένα ποδήλατο, ενώ το Victory είναι ένα εισαγωγικό Direct Drive trainer (που φαντάζομαι θα μπορούσε να συνδυαστεί και με το Frame).
 


Μηνύματα
20.624
Reaction score
14.608
Σμαρτ ρόλαρε μόνος σου! :roflmao: :lolsign:


ΥΓ. Οφείλω να παραδεχτώ όμως ότι είναι η πιο απλή λύση, βάζεις πάνω το ποδήλατο... και πάμε! Ούτε δέσιμο, ούτε λύσιμο, ούτε να βγει τροχός ούτε να ξαναμπεί τροχός, ούτε βάλε βγάλε αλυσίδα... με γράσα! :geek:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.320
Reaction score
85.414
Ρε, πάρτε smart roller να σωθείτε! :biggrin:
Τα έχω σιχαθεί τα rollers από τότε που έκανα αγωνιστική ποδηλασία και δεν υπήρχε άλλος τρόπος για σπιτική προπόνηση όταν ο καιρός δεν επέτρεπε τις εξόδους. Έχω φάει βάρβαρη Τούμπα από απροσεξία.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.173
Reaction score
20.750
Σμαρτ ρόλαρε μόνος σου! :roflmao: :lolsign:


ΥΓ. Οφείλω να παραδεχτώ όμως ότι είναι η πιο απλή λύση, βάζεις πάνω το ποδήλατο... και πάμε! Ούτε δέσιμο, ούτε λύσιμο, ούτε να βγει τροχός ούτε να ξαναμπεί τροχός, ούτε βάλε βγάλε αλυσίδα... με γράσα! :geek:
Επίσης, αλλάζεις ταχύτητες κατά βούληση, εξασκείς την ισορροπία και τη συγκέντρωση σου. Προσωπικά, έχω ένα set τροχών με λάστιχα για roller μόνιμα στο ποδήλατο κι ένα set, στην αποθήκη, για τις φορές που πηγαίνω ποδηλασίες εκτός. Αλλαγή τροχών και βουρ!!!
Τα έχω σιχαθεί τα rollers από τότε που έκανα αγωνιστική ποδηλασία και δεν υπήρχε άλλος τρόπος για σπιτική προπόνηση όταν ο καιρός δεν επέτρεπε τις εξόδους. Έχω φάει βάρβαρη Τούμπα από απροσεξία.
Καταλαβαίνω τι λες. Έπεσα μια φορά, αλλά, ευτυχώς, δεν χτύπησα. Από τότε, οπότε κάνω προπόνηση στο roller φροντίζω για την ασφάλεια μου - δεξιά έχω τοίχο κι αριστερά μια καρέκλα με ψηλή πλάτη για να κρεμάω την πετσέτα και για να στηρίζομαι εάν κατά λάθος αφαιρεθώ.
 

Μηνύματα
20.624
Reaction score
14.608
Υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάζεις τροχούς; Προφανώς κάτι για τα λάστιχα, αλλά τι όμως; Στα άλλα που βάζεις το ποδήλατο πάνω και ακουμπά το λάστιχο στο μικρό άξονα, είναι κατανοητό, γλιστράνε με απλά λάστιχα ή/και φθείρονται εύκολα. Γιατί αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί στα DD, και αφορά ένα τροχό, όχι και τους δύο...
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.864
Reaction score
32.963
Καταλαβαίνω τι λες. Έπεσα μια φορά, αλλά, ευτυχώς, δεν χτύπησα. Από τότε, οπότε κάνω προπόνηση στο roller φροντίζω για την ασφάλεια μου - δεξιά έχω τοίχο κι αριστερά μια καρέκλα με ψηλή πλάτη για να κρεμάω την πετσέτα και για να στηρίζομαι εάν κατά λάθος αφαιρεθώ.

"βάστα τοίχο θα σπρώξω γερά" κατάσταση δλδ!


 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.143
Μηνύματα
2.890.334
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top