Ποδήλατο


Μηνύματα
13.893
Reaction score
15.760
Όχι, έχουν κανάλι που βγαίνει σε εκείνο το σημείο ο σωλήνας του φρένου και στο manual διευκρινίζει ότι πρέπει να περάσει κάτω από τη μεσαία τριβή. Προφανώς το έχουν υπολογισμένο μόνο για τις pressfit shimano που ο σωλήνας που ενώνει τα καπέλα των ρουλεμάν έχει μικρή διάμετρο. Η moquai που ήθελα να βάλω έχει χοντρό σωλήνα στο μέσον. Βρήκα μια άλλη βιδωτή pressfit άλλης εταιρίας, πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα
Άντε, όλα καλά θα πάνε. 😍
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.459
Reaction score
45.114
Καλοτάξιδο Γιώργη, περιμένουμε review.
Άντε, όλα καλά θα πάνε. 😍
Δεν το συζητώ ντίπ, τη βρίσκω άλλωστε με τις διάφορες δοκιμασίες που παρουσιάζονται, όσοι με ξέρουν καλά σε μένα έρχονται για τέτοιου είδους σπαζοκεφαλιές ;)
 



Μηνύματα
15.552
Reaction score
21.759
Αυτά τα κάνει ο θείος γουιζυ, δεν μπορούμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο όλοι
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.459
Reaction score
45.114
Κροκάκο τι τακάκια έχς βάλει στο θκός ποδηλατάκι?
Βλέπω στη περιγραφή ότι το group έρχετε λέει με τα L03A, η shimano λέει ότι έχει καταργηθεί αυτό και έχει αντικατασταθεί από τα L035A-RF
Το ίδιο συνέβη και με τα φρένα του scale, είχαν έρθει με κάτι τακάκια που εξανεμίστηκσν στα πρώτα ζόρια, μετά έβαλα κάτι άλλα που ήταν αντικατάσταση των αρχικών ως κωδικός και τα έχω μέχρι σήμερα μετά από τόσο καιρό.

Για βατόμετρο παράγγειλα εντέλει το 4iiii precision 3+ μονόμπρατσο, λέει ότι βγάζει με μια μπαταρία 800 ώρες, καλή φάση αν ισχύει
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.234
Reaction score
20.845
Το δε στο πήρε ο τρεχαλατζης από το Χολαργό?
Όχι ρε, απλώς με ενημέρωσε για μια προσφορά που "έτρεχε", την οποία δεν θα έπαιρνα είδηση μόνος μου. :)

Αυτά τα κάνει ο θείος γουιζυ, δεν μπορούμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο όλοι
:roflmao::roflmao::roflmao:

Ό,τι μπορώ, κάνω!:drinks:
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.459
Reaction score
45.114
Τα μεταλλικά Σώτο έχουν πχιο δυνατό φρένο, ίσως λίγο καλύτερη αίσθηση αλλά τρίζουν γενικώς, στο νερό όλα τσιρίζουν, ακόμα και τα risen.
Δεν ξέρω με τους δίσκους που επέλεξα πως θα συμπεριφέρθουν, στους iceTech όμως τσιρίζουν άσχημα ακόμα και στο στεγνό.
 

Μηνύματα
15.552
Reaction score
21.759
δεν με έχουν ενοχλήσει μπορώ να πω.
σε δυνατό φρενάρισμα ακούς τακτακ μέχρι να κρυώσει ο δίσκος αλλά τρίξιμο απο σύρσιμο δεν θυμάμαι καθόλου.
σε βροχή που κατεβήκαμε τις προάλλες απο το στέλβιο και τα γαμησαμεταματακια από πολλά χιλιόμετρα και πολλές φορές ήταν η πρώτη φορά που εκτίμησα το δισκόφρενο έναντι του ριμ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.234
Reaction score
20.845
σε βροχή που κατεβήκαμε τις προάλλες απο το στέλβιο και τα γαμησαμεταματακια από πολλά χιλιόμετρα και πολλές φορές ήταν η πρώτη φορά που εκτίμησα το δισκόφρενο έναντι του ριμ.
H μπαριέρα τη γλίτωσε... :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.459
Reaction score
45.114
Κάτσε να δω πως θα συμπεριφέρθουν τα προεγκατεστημένα και με βλέπω να καταλήγω και εγώ στα μεταλλικά. Πάντως στο mtb με risen χωρίς ψύκτρες είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχουν αρκετή δύναμη αλλά κάπως συγχωρητική θα έλεγα ώστε να μη μπλοκάρουν και σκοτωθείς στο χώμα. Στη άσφαλτο θέλει δύναμη στη μανέτα για να έχουν αποτελεσματικό δάγκωμα.
Έχω τρελές απαιτήσεις στο θέμα φρένου γιαυτό είπα να το συζητήσουμε, τους iceTech δεν τους εμπιστεύομαι στα χιλιόμετρα που αναπτύσσονται στη κούρσα, οριακά με καλύπτουν θα έλεγα στα πολλά χλμ/ω στο mtb, άσε που στραβώνουν στις υψηλές θερμοκρασίες και τους ακούς που ξύνουν πάνω στα τακάκια μέχρι να κρυώσουν.
 

Μηνύματα
15.552
Reaction score
21.759
απότομο τσίμπημα δεν έχουν ούτε τα μεταλλικά ούτε μετά από πλήρη και σχολαστική εξαέρωση.
έχω δει όμως ότι τελικά είναι πολύ καλά ρυθμίσιμα ως προς το μπλοκάρισμα ακόμα και του πίσω τροχούς που ελαφραίνει, απλά η ρύθμιση που κάνεις με το χέρι είναι με μεγαλύτερη δύναμη από οτι τα ριμ με bxt τακάκι.
δεν χαϊδέυεις την μανέτα πλέον , την πατάς δυνατά, αλλά η εκτόνωση τόσο της δαγκάνας όσο και της γραμμής έχουν μια ας πούμε σπογγώδη αίσθηση (όχι κακή) που βοηθάει να ρυθμίσεις το φρενάρισμα με τη θέση της μανέτας και όχι με την πίεση. Ξέρεις οτι σε αυτήν την άσφαλτο πχ αν τραβήξω μέχρι εκεί δεν μπλοκάρει και ξεκινάς την ρύθμιση κατά το φρενάρισμα από ένα ήδη αποτελεσματικό πάτημα.
σχεδόν όπως με τα ριμ.
αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται αν κατεβαίνεις αγωνιστικά με πολλά χλμ και φρενάρεις συχνά και δυνατά στις φουρκέτες από θέμα αντοχής.
έχω ακούσει ιστορίες για τύπους που τα έβαλαν καινούρια και σε αγώνα έμειναν απο φρένα, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι εφικτό στα δικά σου δρομολόγια (στα δικά μου δεν είναι)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.459
Reaction score
45.114
Αυτά είναι που φοβάμαι κρόκ, έχω ακούσει και γω διάφορες ιστορίες ότι παραδίδουν πνεύμα στις δυνατές καταβάσεις με φουρκέτες οι iceTech. Οι campagnolo AFS 03 έχουν καλύτερη συμπεριφορά λένε σε όλες τις συνθήκες, στους shimano πιστεύω πως όλη τη ζημιά τη κάνουν τα 2 διαφορετικά υλικά που καθιστούν το υλικό τριβής να έχει λιγότερο ψωμί, άρα και μεγαλύτερη φθορά στη καταπόνηση με υψηλές ταχύτητες. Για αρχή και μη ξέροντας τι θα συναντήσω επέλεξα 160mm & 140mm ρότορες, ανάλογα πως θα πάει ίσως βάλω 160mm και πίσω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.314
Μηνύματα
2.896.687
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top