Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Ρε σεις, τη εφαρμογή τη δουλεύω καιρό, με το 4iiii στο deda δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Έχει εγκατεστημένο ήδη το παλιό αισθητήρα αλλά τον νέο βατόμετρο δεν το βλέπει ντίπ, ξυπνάω τον αισθητήρα, έχω ανοιχτό bt, πατάω add device, ψάχνει για λίγο και παίρνω τον τρίτο τον μακρύτερο.
Μήπως δεν βλέπει η εφαρμογή 2 βατόμετρο μαζί?
Είπα να πω μια μλκ :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Τελικά αυτό ήταν, έσβησα το παλιό βατόμετρο και είδε κατευθείαν το νέο, προφανώς δεν βλέπει 2 βατόμετρα ταυτόχρονα από δγιό διαφορετικές γενιές
IMG_20240728_124656.jpg
 
Last edited:





Μηνύματα
13.954
Reaction score
15.827
Ηλεκτρονικά διαόλια της πλακώς.
Δεν δουλεύει τίποτε, είναι που είναι επικίνδυνο το άθλημα, δεν δουλεύουν ούτε καν οι άξονες .... σε τι προσδόκιμο ζωής να ελπίζουν αυτοί οι άνθρωποι .... δεν ξέρω. :D :D 😍
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Δεν δουλεύει τίποτε, είναι που είναι επικίνδυνο το άθλημα, δεν δουλεύουν ούτε καν οι άξονες .... σε τι προσδόκιμο ζωής να ελπίζουν αυτοί οι άνθρωποι .... δεν ξέρω. :D :D 😍
Έτσι και μου συμβεί κατι με το καινούριο ποδηλατάκι θα έρθω να σε βρω, ακόμα και στο γύψο να είμαι από τη κορφή ως τα νύχια θα βρω τρόπο και θα έρθω.... :lolsign:
 

Μηνύματα
13.954
Reaction score
15.827
Έτσι και μου συμβεί κατι με το καινούριο ποδηλατάκι θα έρθω να σε βρω, ακόμα και στο γύψο να είμαι από τη κορφή ως τα νύχια θα βρω τρόπο και θα έρθω.... :lolsign:
Για εσένα και τον Σώτο κάνω προσευχές βασκανίας και υπέρ υγείας .... δεν σας πιάνει το κακό. :D Ξέρεις τι λεφτά έχω δώσει στου παπάδες να σας βάζουν τα ονόματα σας στο χαρτάκι κάθε μήνα ; :D 😍

Πως νομίζεις ζείτε ακόμη ; Μόνο απο τις ικανότητές σας ; Ψωνάρες. :D :D 😍 😍
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Για εσένα και τον Σώτο κάνω προσευχές βασκανίας και υπέρ υγείας .... δεν σας πιάνει το κακό. :D
Ξέρς και να ξεματιάζεις?
Ρίξε και ένα ξεμάτιασμα επειδή με ματιαζουν εύκολα, και να πεις ότι είμαι και όμορφος...
 


Μηνύματα
13.954
Reaction score
15.827
Ξέρς και να ξεματιάζεις?
Ρίξε και ένα ξεμάτιασμα επειδή με ματιαζουν εύκολα, και να πεις ότι είμαι και όμορφος...
Αυτά είναι του διαβόλου .... κάτσε να σου βρώ την προσευχή βασκανίας απο το ίντερνετ να την έχεις. :D

============

Εδιτ : Σου βρήκα μια καλή που δεν θέλει και παπά (έχουμε και επαγγελματικά δικαιώματα που πρέπει να μας απασχολούν :D :D ). Γενικώς το μόνο που μπορώ να σου πω ότι για να πιάσει πρέπει να την πεί κάποιος που πραγματικά σε νοιάζεται και σε αγαπάει (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού σου εάν είναι να την πείς εσύ ο ίδιος για εσένα ή και για άλλον). :D

Είχα μια θεια, αδερφή της γιαγιάς μου, εξπέρ! Αλλά δεν πέρασε την γνώση! :roflmao: :lolsign:
Κρίμα, με τον Μητσοτάκη τώρα θα ήταν χρήσιμες. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
79
Reaction score
65
Με κούρασες.... ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ. Πάμε πάλι για μία τελευταία φορά...



αυτό έγραψα ΕΓΩ. Μιλάω για μισή στροφή χαλάρωση άντε μία. ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΩ ΜΕ ΞΕΣΦΙΓΜΕΝΟ ΑΞΟΝΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (waveforming).

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΣΜΕ: Αυτό που γράφω απευθύνεται στον φίλο μου τον Χρήστο που έχουμε ποδηλατίσει μαζί και τον ξέρω προσωπικά και σε κανέναν άλλον.

Με έβαλες λοιπόν και κατέβηκα με το ροπόκλειδο πρωί πρωί στην κούρσα. Σφίγγω στα 10Nm. Ξεσφίγγω μισή στροφή και μία στροφή και μετράω: 8Nm. Συμπέρασμα: 1 στροφή = -2ΝΜ, μισή στροφή = -1Nm. Ξέρεις πόσο γράφει το μάνιουαλ στο δικό μου ποδήλατο? 8Nm.

ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΟΡΘΑ: Έχοντας περάσει δισκόφρενα, συντηρήσει δισκόφρενα, εξαερώσει δισκόφρενα και αλλάζοντας 3 ζεύγη τροχών όλη την ώρα έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές ξύνει η διακόπλακα πίσω στην περιστοφή ανεξάρτητα του modulation και της συντήρησης. ΈΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ πως αυτό λύνεται με μικρή χαλάρωση της σύσφιξης του άξονα της τάξης της μισής στροφής και ούτε. Πιθανόν να φταίω και εγώ που σφίγγω πολύ γιατί το κάνω πάντα με το χέρι. Εν πάσει περιπτώσει ένα απλώ τιπ έδωσα και μου τα έκανες τσουρέκια. Σταδιακά δε, διαστρέβλωσες τελείως τα γραφόμενα μου. Οπότε καταλήγοντας: Θέλει να το δοκιμάσει κάποιος? ΟΚ δεν θέλει? ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΟΥ απλά επιστημονικά.

Επίσης δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που περνάει την ρόδα στο ποδήλατο και σφίγγει με ροπόκλειδο ΚΑΝΕΝΑΝ. Όλοι με την αίσθηση σφίγγουν. Άτομα που έχουν 40+ χρόνια στα ποδήλατα δεν έχουν καν ροπόκλειδα...



Ευτυχώς που έχουμε εσένα να τους σώσεις όλους. Παρεπιπτόντως κάνε μια αναφορά στον εαυτό σου και τον εξοπλισμό σου να ξέρουμε και με ποιόν μιλάμε.



Μας διαφώτισες και πάλι. Πάω να ρυθμίσω σύμφωνα με τις οδηγίες σου.


Δεν τρώγονται αυτά Μήτσο, μόνο για να τα βλέπεις στα βίντεο είναι. Αλλά τι να ξέρω και εγώ πάλι ας γράψουν οι ειδικοί από Αθήνα
Το ποιος ειμαι και με ποια ιδιοτητα προσπαθω να σου εξηγησω οτι αυτα που λες οπως τα λες εγκυμωνουν κινδυνο δεν θα κατσω να ασχοληθω να σου εξηγησω. Ισως ειμαι απο αυτους που δεκαετιες δουλευουν με ποδηλατα αλλα με ροποκλειδα.
Εχουν σφιξει οι ζεστες σε καταλαβαινω αντε και καλες βολτες χωρις θορυβο απο τακακια:drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.239
Reaction score
20.855
Ε, πάντως, το να πετάς την μπάλα στην εξέδρα, δεν ενισχύει καθόλου τα όποια επιχειρήματα (?) ανέπτυξες (?) υπέρ της άποψης σου - αυτό για όσους διαβάζουμε το thread και δεν ξέρουμε όσα εσύ και παίρνουμε συμβουλές.

Κι όχι, δεν είμαι "ισαποστάκιας". Στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης (άξονες κτλ), παρόλο που δεν κατέχω πολλά (έως και τίποτα), εμπιστεύομαι τον @AthanasiosL, ο οποίος σε αυτό το thread έχει δείξει κι αποδείξει ποιος είναι και τι ξέρει.
 

Μηνύματα
13.954
Reaction score
15.827
Έχοντας περάσει δισκόφρενα, συντηρήσει δισκόφρενα, εξαερώσει δισκόφρενα και αλλάζοντας 3 ζεύγη τροχών όλη την ώρα έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές ξύνει η διακόπλακα πίσω στην περιστοφή ανεξάρτητα του modulation και της συντήρησης. ΈΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ πως αυτό λύνεται με μικρή χαλάρωση της σύσφιξης του άξονα της τάξης της μισής στροφής και ούτε. Πιθανόν να φταίω και εγώ που σφίγγω πολύ γιατί το κάνω πάντα με το χέρι
Ερωτήσεις παντελώς άσχετου :

- Αυτό γίνεται (βρίσκει το δισκόφρενό ή άλλα "τριξίματα" τριβές κλπ που λέτε) ενώ τα έχει κάνει κάποιος όλα απο άποψη σφηξίματος κλπ by the book και τέλεια ;

- Εάν ναι , τότε δεν οφείλεται πιθανώς σε κάπως στραβό στεφάνι (ρόδα) ; Πως κάνετε σωστή "ευθυγράμμιση" σε τέτοια περίπτωση ; Μπορείτε (ενδεικνυται, επιιτρέπεται ; ) για να μπορέσετε να το (την) φέρετε αποστασιακά τέλεα "κέντρο" την ρόδα, να σφίξετε διαφορετικά (αλλά πάλι μέσα στα επιτρεπτά όρια μεγιστου - ελαχιστού) τα δύο παξιμάδια ; (υπάρχουν δύο παξιμάδια ; ούτε αυτό το ξέρω). Π.χ. 8 με 15 Nm σου λέει ; 10 το ένα παξιμάδι και 12 το άλλο ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.522
Reaction score
45.225
Σήμερα έκανα τη τελευταία παραγγελία (ελπίζω) πήρα το εργαλείο για μεσαία τριβή και κάτι τσαμασίρια για εξαέρωση των φρένων.
Βαρέθκα να σκορπάω παράδες και τα έχω πάρει, θέλω λοιπόν λίγο ένταση στο νήμα, λίγο ξύλο!! :lolsign:
 

Μηνύματα
20.822
Reaction score
14.812
Ερωτήσεις παντελώς άσχετου :

- Αυτό γίνεται (βρίσκει το δισκόφρενό ή άλλα "τριξίματα" τριβές κλπ που λέτε) ενώ τα έχει κάνει κάποιος όλα απο άποψη σφηξίματος κλπ by the book και τέλεια ;

- Εάν ναι , τότε δεν οφείλεται πιθανώς σε κάπως στραβό στεφάνι (ρόδα) ; Πως κάνετε σωστή "ευθυγράμμιση" σε τέτοια περίπτωση ; Μπορείτε (ενδεικνυται, επιιτρέπεται ; ) για να μπορέσετε να το (την) φέρετε αποστασιακά τέλεα "κέντρο" την ρόδα, να σφίξετε διαφορετικά (αλλά πάλι μέσα στα επιτρεπτά όρια μεγιστου - ελαχιστού) τα δύο παξιμάδια ; (υπάρχουν δύο παξιμάδια ; ούτε αυτό το ξέρω). Π.χ. 8 με 15 Nm σου λέει ; 10 το ένα παξιμάδι και 12 το άλλο ;
Αν δεν βαριέσαι...


 

Μηνύματα
13.954
Reaction score
15.827
Αν δεν βαριέσαι...


Ναι απλώς πήγα να συνδέσω το θέμα του άξονα (και μόνο) με όλα αυτά και ενδεχόμενα αναφερόμενα προβλήματα ενώ όλα τα άλλα τα έχεις υποτίθεται τέλεια ρυθμισμένα και καινούργια.

Θα τα δώ.
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
5.291
Εγώ προσπαθώ να σας χαλαρώσω ανεβάζοντας προβατίνες και λοιπά κρεατικά και εσείς εκεί να τσακωθείτε...παναφαω μεξικανικο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.325
Μηνύματα
2.897.603
Members
38.028
Νεότερο μέλος
JennyG
Top