Ποδήλατο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.322
Reaction score
21.011
Γιατί επέλεξες την 12 speed αντί της 11 speed, εξ αρχής;
Είπα να αναβαθμιστώ, που να φανταστώ?
Α, καλά...! Εγώ νόμιζα ότι ήθελες μια ταχύτητα παραπάνω για να εκμεταλλευτείς καλύτερα τα watts σου! Τι περίπτωση είσαι εσύ ρε;;;;;

Άσε, μην απαντήσεις, με κάλυψε ο από κάτω... :roflmao: :roflmao:
Ο βήχας, ο έρωτας και η γυαλάδα δεν κρύβονται φίλε Γιώργη!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.798
Reaction score
45.925
Α, καλά...! Εγώ νόμιζα ότι ήθελες μια ταχύτητα παραπάνω για να εκμεταλλευτείς καλύτερα τα watts σου! Τι περίπτωση είσαι εσύ ρε;;;;;

Άσε, μην απαντήσεις, με κάλυψε ο από κάτω... :roflmao: :roflmao:
Όχι θα απαντήσω επειδή με πνίγει το δίκιο :biggrin:
Αυτό εννοώ με τον όρο αναβάθμιση, να καλύψω κανένα στο πάτημα, επίσης όπως ξέρεις η υποστήριξη στις προηγούμενες γενιές σταματά και τυχών ανταλλακτικά είναι δύσκολο να βρεθούν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.290
Reaction score
7.372
Δεν νομίζω πως όταν στήνεις καινούργιο ποδήλατο (ή καινούργιο οτιδήποτε) πρέπει να αιτιολογήσεις γιατί προτίμησες το πιο σύγχρονο μοντέλο σε κάποιο εξάρτημα. Ούτε έχεις κάποιον λόγο να περιμένεις ότι θα είναι "ελαττωματικό", ειδικά αν κυκλοφορεί ήδη αρκετό καιρό.

Το να είσαι αδιαμφισβήτητα γυαλιστερός, δεν σημαίνει ότι τα κάνεις όλα από... γυαλιστεράδα! Κάποια πράγματα είναι απλώς τα λογικά.

Κρίμα πάντως σε καινούργιο (και ακριβό) ποδήλατο να σε ξενερώνει έτσι κάτι, σου κόβει τη χαρά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.798
Reaction score
45.925
Είναι αυτό που είπε ο Σάκης και έχει δίκιο, ήταν καθαρά μια βιαστική κίνηση της shimano να περάσει στη ασύρματη εποχή έχοντας έτοιμη τη τεχνογνωσία από τα mtb στις 12 speed. Δεν τους πέτυχε και πολύ καλά όμως...
Το hyperglide+ για να λειτουργεί σωστά χρειάζεται πάντα συγκεκριμένη κίνηση του ντεραγιέ, όπως συμβαίνει στο mtb με το συρματόσχοινο, στη 8100 το ντεραγιέ κάνει διορθώσεις παντού, το hyperglide είναι μια τεχνολογία που ισχύει μόνο όταν ανεβάζουμε ταχύτητες, γιαυτό και η αλυσίδα είναι μονής κατεύθυνσης.
Το θέμα είναι πως ενώ θα έπρεπε να γίνετε χαμός από παράπονα, γκρινιάζω εγώ και καμιά δεκαριά ακόμα, οι υπόλοιποι είναι ευχαριστημένοι, τι διάολο?
 

Μηνύματα
844
Reaction score
1.027
Θα ήθελα την βοήθειά σας αλλά και τη γνώμη σας για μία αγορά που σκέφτομαι να κάνω. Έχω ένα Scoot Scale 970 (mountain) και το χρησιμοποιώ για να κάνω τις ποδηλατικές εξορμήσεις μου. Σκέφτομαι μιας και όπως τελικά κατέληξα να το αλλάξω με ένα ικανό ποδήλατο δρόμου. Οι συνήθεις αποστάσεις είναι 50-75χλμ (ελπίζω και περισσότερα στο μέλλον) που έχει και αρκετές ανηφόρες, συνήθως με παρέα (ποδήλατο δρόμου). Ψάχνω ένα σχετικά σύγχρονο ποδήλατο, καινούργιο ή μεταχειρισμένο σε εξαιρετική κατάσταση. Η τιμή που ψάχνω είναι 2000-2500 περίπου σε Μ, ΜL.

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό forum αλλά σίγουρα είναι το σωστό topic.
Παραδείγματα που είδα από καινούργια:

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.798
Reaction score
45.925
Να σου δώσω μια ακόμη πρόταση μιας και είναι πραγματικά σύγχρονο Ποδήλατο, έχει ηλ. ταχύτητες της 105 σειράς, με λίγες παραπάνω παράδες.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.798
Reaction score
45.925
Και βέβαια αξίζει, σου δίνονται επιπλέον δυνατότητες, στη αρχή αυτό φαντάζει περιττό, στη πορεία θα διαπιστώσεις ότι ήταν απαραίτητες ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.524
Μηνύματα
2.908.231
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top