Ποδήλατο

Μηνύματα
21.321
Reaction score
15.334
@Sotos65

Τι είναι η α) η κασέτα β) το πάτημα γ) το b screw δ) η 12 άρα ε) το cage ζ) το ντεραγιέ η) η 12-34 κασέτα θ) τα φύλλα 36/52 μικρά ή μεγάλα ;

Δεν τα λέει όλα αυτά το βιβλίο που μου συνέστησες να διαβάσω για το ποδήλατο για να μην κάνω χαζές ερωτήσεις.

:D :D
Κασέτα (με το απαραίτητο εργαλείο)

tapes-pen.jpg


Πάτημα (προσοχή έχουν βεντέτα εκεί)




Screw driver για να ρυθμίσεις την b-screw

screw.jpg



===

Αυτά για την ώρα, περισσότερες απαντήσεις όταν εμπεδωθούν οι τρεις πρώτες :roflmao: :lolsign: :party:
 

Μηνύματα
867
Reaction score
1.050
Τα ίδγια πήρες βρε ζηλιαρη? :lolsign:
Για πες, τα τροχάκια καλά ή θα το έχω κρίμα στο λαιμόμ?
Όμορφα είναι αλλά ο "βασανιστής" μου είπε:
"Γιατί βρε δεν πήρες 45άρες;"
Απάντηση:
"Γιατί πάσχω στις ανηφόρες;)"...
Γενικά περιμένω ένα καλό αποτέλεσμα και ένα ποδήλατο που θα το έχω πολλά χρόνια με μικρές αναβαθμίσεις (κασέτα, αλυσίδα, βατόμετρο κλπ) να έρχονται αφού δω ότι όλα πάνε καλά (χρόνος προπόνησης, φυσική κατάσταση κλπ).
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.101
Reaction score
46.653
Όμορφα είναι αλλά ο "βασανιστής" μου είπε:
"Γιατί βρε δεν πήρες 45άρες;"
Απάντηση:
"Γιατί πάσχω στις ανηφόρες;)"...
Γενικά περιμένω ένα καλό αποτέλεσμα και ένα ποδήλατο που θα το έχω πολλά χρόνια με μικρές αναβαθμίσεις (κασέτα, αλυσίδα, βατόμετρο κλπ) να έρχονται αφού δω ότι όλα πάνε καλά (χρόνος προπόνησης, φυσική κατάσταση κλπ).
Σε βάθος χρόνου όσον αφορά το προφίλ τον τροχών θα καταλάβεις ότι έκανες τη πχιο σοφή κίνηση, το χαμηλό προφίλ κατ'μέ είναι λειτουργικό υπό όλες τις συνθήκες χωρίς να επηρεάζει το χειρισμό του ποδηλάτου.
Το μεγάλο προφίλ γεμίζει το ποδήλατο και δείχνει πολύ ομορφότερο, αυτός είναι κυρίως ο λόγος που πουλάνε ως ζεστά κουλούρια.
Όσων αφορά τις ανηφόρες και κατά πόσο βοηθάει το προφίλ είναι ένας μύθος. Τη διαφορά τη κάνει σε όλες τις περιπτώσεις ο αναβάτης.
 
Last edited:



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.101
Reaction score
46.653
Έχω απλές Σώτο τούτη δω τη συλλογή για τέτοιου είδους δλειές. Η συλλογή αυτή είναι χρυσός θα έλεγα.
Έχει τα πάντα και πολύ περισσότερα από αυτά που χρειάζονται για ποδηλατικές δλειές. Το βράδυ τη παίρνω μαζίμ για ύπνο στο κρεβάτι :biggrin:
IMG_20240917_085900.jpg
 

Μηνύματα
21.321
Reaction score
15.334
Έχω μπόλικα από δαύτα, άσε που σε μια αποθήκη που έκανε ξυλουργικές εργασίες ο πατέρας μου βρίσκω ακόμα περισσότερα! Στο τέλος θα τα... πετάω! :geek: :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.101
Reaction score
46.653
Έτσι πάνε αυτά, το μήλο κάτ'απ τη μηλιά θα πέσει.
Έχω μεγάλη λόξα με συλλογές εργαλείων, θυμάμαι από μικρός στα πανηγύρια που πήγαινα με τους γονείς να χάνομαι με τις ώρες στους πάγκους με τα εργαλεία. Τα άλλα τα παιδάκια ήταν στους πάγκους με τα παιχνίδια, εγώ στα εργαλεία τη έβγαζα όλη τη ώρα.
Είχα βέβαια πάντα απώτερο σκοπό, τα χρειαζόμουν ώστε να αποσυρναμολογώ τα παιχνίδια μπαταρίας που μου έφερναν, μια που τα φέρναν, μια που άνοιγα το κουτί και σε επόμενη φάση έπρεπε να μάθω πως λειτουργεί, έτσι και δεν λάμβανα γνώση δεν με κολλούσε ύπνος... :roflmao:
 

Μηνύματα
21.321
Reaction score
15.334
Είχε 2 δισκοπρίονα μέσα, και τα έδωσα σε έναν που μου έβαφε το σπίτι, αν μπορούσε να τα φτιάξει γιατί δεν δούλευαν (τελικά δεν...). Εντωμεταξύ ψάχνοντας και καθαρίζοντας.... βρήκα σε μια τσάντα άλλο ένα (makita), που δούλευε! Και με βόλεψε μια χαρά να κόψω μια πόρτα που χρειαζόταν επισκευή στην ίδια την αποθήκη (αγοράζοντας μόνο ένα καινούριο δίσκο)! Ανάμεσα σε πολλά άλλα! :geek: 8-)

Βέβαια πολλά είναι και τελείως σκουριασμένα, και δεν αξίζει να ασχοληθώ...

ΥΓ. Η ιστορία με τα παιχνίδια που μου έφερναν όταν ήμουν μικρός είναι παρόμοια, δεν έμεναν πολύ όπως ήταν! Σε πολύ λίγο διάστημα γίνονταν κομμάτια γιατί ήθελα να δω πώς.... λειτουργούν! :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.101
Reaction score
46.653
Στη θκιάμ περίπτωση δεν άλλαξαν και πολλά από τη παιδική ηλικία, με τη έλευση κάθε νέας τεχνολογίας το σαράκι είναι κει και με κατατρώει.
Βέβαια πλέον έχω στραφεί σε άλλες μεθόδους χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία να τα αποσυρναμολογώ, έχω έτοιμη μασημένη τροφή από άλλους ζαβούς σαν και μένα.
Όπως τούτο το βίνδεο, έπρεπε να γνωρίζω εκ των έσω πχιές οι διαφορές στη νέα di2, σαν μπόνους δώρο έμαθα τι πρέπει να κάνω σε περίπτωση βλάβης του αισθητήρα θέσεως :biggrin:
 



Μηνύματα
21.321
Reaction score
15.334
Μπα, πιάνει... παλιά μέχρι και πλακέτες ηλεκτρονικών έφτιαχνα με σχέδιο στο χέρι και αποχάλκωση σε υγρό! Τώρα με αυτά τα μάτια... τα ηλεκτρονικά έχουν πάει πίσω! :geek:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.794
Μηνύματα
2.917.703
Members
38.098
Νεότερο μέλος
Nikos75!
Top