Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.860
Reaction score
87.235
Από νωρίς το πρωί στον Μαραθώνα τα ελικόπτερα ρίχνουν νερό στις επίφοβες για αναζωπύρωση περιοχές. Μέτρησα μέση συχνότητα ενός ανεφοδιασμού ανά 3 λεπτά. Ασταμάτητα.

1000012004.jpg
 


Μηνύματα
15.817
Reaction score
22.185
την αναπαύσεως δεν την πέρασε γιατί πιο πριν το καύσιμο ήταν αραιωμένο καθώς παρεμβάλλονταν μη έφλεκτες κατασκευές ενώ οι ίδιες έριχναν την θερμοκρασία του καυσαερίου και μπλόκαραν μέχρι ενός σημείο την μετάδοση με ακτινοβολία.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, και μπορεί φυσικά να 'ναι και βλακεία, είναι ότι δεν είναι αρκετά πλατιές οι αντιπυρικές ζώνες, πρέπει να τις κάνουν πιο πλατιές.
πρέπει να υπάρχουν , τώρα αν θα τις κάνεις 50 μέτρα δεν ξέρω τι θα απομείνει, αλλά το κυριότερο πρέπει να υπάρχει πλάνο δημιουργίας καινούριων κατά περίπτωση με χρήση βαρέων οχημάτων.
το θέμα είναι ποιός τολμάει να καταστρέψει δάσος στα 5 χλμ από την εστία με σκοπό να προλάβει την εξάπλωση θεωρώντας ήδη χαμένη υπόθεση όλη την προηγούμενη έκταση.
μετά θα τον κρεμάνε στα μανταλάκια οτι βρήκε ευκαιρία να εκχερσώσει δάσος για να μπουν ανεμογεννήτριες κλπ μλκς.

στην εύβοια το 09 όταν πέρασε σουβλάκι η φωτιά μέσα απο το εξοχικό είχαμε μια διάχυτη απορία πως γίνεται να μένουν ανενεργά τα διάφορα μηχανήματα έργων και τρακτερ και να μην συντονίζονται να ανοίξουν ζώνες (που σιγα τα δάση που είχαμε εκεί)
φέτος και στις 3 περιπτώσεις στην περιοχή κλήθηκαν όλοι σε επιφυλακή και πολλές φορές τα χρησιμοποιήσανε επιτυχώς.
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.633
Reaction score
75.643
Από νωρίς το πρωί στον Μαραθώνα τα ελικόπτερα ρίχνουν νερό στις επίφοβες για αναζωπύρωση περιοχές. Μέτρησα μέση συχνότητα ενός ανεφοδιασμού ανά 3 λεπτά. Ασταμάτητα.

View attachment 339280
Χθες το απόγευμα έριχναν νερό συνεχώς πολλά αεροπλάνα και όλα τα ελικόπτερα απο Βαρνάβα μέχρι Πευκόφυτο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.860
Reaction score
87.235
πρέπει να υπάρχουν , τώρα αν θα τις κάνεις 50 μέτρα δεν ξέρω τι θα απομείνει, αλλά το κυριότερο πρέπει να υπάρχει πλάνο δημιουργίας καινούριων κατά περίπτωση με χρήση βαρέων οχημάτων.
το θέμα είναι ποιός τολμάει να καταστρέψει δάσος στα 5 χλμ από την εστία με σκοπό να προλάβει την εξάπλωση θεωρώντας ήδη χαμένη υπόθεση όλη την προηγούμενη έκταση.
μετά θα τον κρεμάνε στα μανταλάκια οτι βρήκε ευκαιρία να εκχερσώσει δάσος για να μπουν ανεμογεννήτριες κλπ μλκς.
Εδώ δεν αφήνουν να κόψεις άρρωστα ή στραβά πεύκα μέσα στις αυλές, θα δεχτούν να "ξεχωρίσεις" το δάσος από τις οικιστικές περιοχές; Και τελικά καίγονται και τα δύο και μένουν με ένα ερωτηματικό σε συννεφάκι.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.683
Reaction score
29.374
Στην προηγούμενη φωτιά στην περιοχή ο δήμος έστειλε ερπυστριοφόρα να ανοίξουν δρόμους και να κάνουν ζώνες μέσα στο δάσος, για να προλάβουν την φωτιά, παρουσία αντιδημάρχου. Ο αντιδήμαρχος κατήγγειλε δημόσια πως είναι εκεί το δασαρχείο και κρατάει σημειώσεις για να στείλει μηνύσεις. Υπάρχει και video, το έχω ανεβάσει εδώ στη σελίδα.

Αν βγάλετε άκρη να μου πείτε.
 


ika

News
Μηνύματα
14.996
Reaction score
13.772
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, και μπορεί φυσικά να 'ναι και βλακεία, είναι ότι δεν είναι αρκετά πλατιές οι αντιπυρικές ζώνες, πρέπει να τις κάνουν πιο πλατιές.
.....
πρέπει να υπάρχουν , τώρα αν θα τις κάνεις 50 μέτρα δεν ξέρω τι θα απομείνει, αλλά το κυριότερο πρέπει να υπάρχει πλάνο δημιουργίας καινούριων κατά περίπτωση με χρήση βαρέων οχημάτων.
......
Forested areas should be split up by fuel breaks of up to 200 metres in width

Αν κάποιος πάει να κάνει 150-200 μέτρα αντιπυρική ζώνη στην Ελλάδα, οι "ευαίσθητοι" θα κατασκηνώσουν μέσα στην Βουλή, γιατί είμαστε κατά της πρόληψης ως συνήθως
 

Μηνύματα
15.817
Reaction score
22.185
200μ για περιοχές τύπου Καλιφόρνιας που η συνεχόμενη έκταση δάσους είναι όσο η Ελλάδα και η Βουλγαρία μαζί, εδώ ίσως να μην έχει και πολύ νόημα.
 


ika

News
Μηνύματα
14.996
Reaction score
13.772
200μ για περιοχές τύπου Καλιφόρνιας που η συνεχόμενη έκταση δάσους είναι όσο η Ελλάδα και η Βουλγαρία μαζί, εδώ ίσως να μην έχει και πολύ νόημα.
Μπορεί, αλλά το κουκουνάρι ή η κάφτρα δεν υπολογίζει γεωγραφικές συντεταγμένες.
 

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.057
@Abessalom



...... τότε απέκτησε μεγάλα θερμικά φορτία γιατί βρήκε εκ νέου καύσιμη ύλη και δεν ήταν μόνο τα ακαθάριστα οικόπεδα, αλλά ήταν και οι εγκαταστάσεις από διάφορες δραστηριότητες,......

Λέκκας analysis : :D

«Από εδώ και πέρα δεν πρέπει να χάσουμε ούτε δέντρο» τόνισε ο καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών του ΕΚΠΑ


 

Μηνύματα
909
Reaction score
683
Η φωτιά διέσχισε, απ' ότι λένε, 30 χιλιόμετρα.
Αν κάναμε αντιπυρικές ζώνες τύπου Καλιφόρνιας (200 μέτρα) και πάλι μια χαρά ακούγεται.
Νομίζω πως καήκαμε χωρίς λόγο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.430
Reaction score
42.302
Την εθνική οδό την πέρασε για πλάκα η φωτιά τοτε που πήγε στο σπίτι του ζιζικ.
Ποσά μέτρα είναι εθνική εκεί;

Αμα φυσάει πάει και χίλια μέτρα η φωτιά πιο κάτω για πλάκα. Δεν σταματάει λέμε.

Δεν ξέρω αν ρίχναμε τίποτα βόμβες μπροστά από το μέτωπο αν αυτό θα την αναχαίτιζε, επιβράδυνε;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.407
Reaction score
34.103
@Abessalom

:D

...... τότε απέκτησε μεγάλα θερμικά φορτία γιατί βρήκε εκ νέου καύσιμη ύλη και δεν ήταν μόνο τα ακαθάριστα οικόπεδα, αλλά ήταν και οι εγκαταστάσεις από διάφορες δραστηριότητες,......

Λέκκας analysis : :D


Μα τι κουφάλα που είσαι, πού θα πάει λες θα τσιμπήσω :roflmao: :roflmao:
 


Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.057
Μα τι κουφάλα που είσαι, πού θα πάει λες θα τσιμπήσω :roflmao: :roflmao:
Ούτε ένα δένδρο απο εδώ και πέρα , ακούς ; Λογικό μου ακούγεται αφού δεν έχει μείνει πλέον ούτε ένα.

Ξυλουργία, βιοτεχνίες, μαρμαράδικα, γκαράζ ότι θές μέσα σε αστικό ιστό με άδειες χρήσης για αποθήκη.
 

Μηνύματα
909
Reaction score
683
" Η εναπομείνασα έκταση μέσα στην Αττική είναι περίπου 1.000.000 στρέμματα "

(5 εκ οι κάτοικοι του LA)->0,2 στρέμματα ανά κάτοικο.
Εντάξει, καλά μου φαίνονται...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.116
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top