Σε αναζήτηση νέων ηχείων

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.759
Reaction score
6.293
[QUOTE="billpeppas, post: 3167530, member: 38568"
Kef R3, Revel M106 + έστω ένα sub της προκοπής και κλείνει το θέμα σου.
Κορυφαίες επιλογές για παθητικά. Νομίζω όμως ότι δεν επαρκούν τα γκάζια του ενισχυτή του για 2,80 μ.
[/QUOTE]

Σε τι στάθμη θα ακούει; Τα M106 π.χ. αν δίνει ας πούμε στην πράξη 70W per channel ο Advance του, θα έχει περί τα 96dB στα 2.8-3μ απόσταση.
Το ίδιο πάνω κάτω και τα R3.

Και στις στάθμες αυτές, το επίπεδο παραμόρφωσης των 2 παραπάνω ηχείων είναι πάρα πολύ χαμηλό, εφάμιλλο πανάκριβων ηχείων :)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.555
Reaction score
28.448
Κορυφαίες επιλογές για παθητικά. Νομίζω όμως ότι δεν επαρκούν τα γκάζια του ενισχυτή του για 2,80 μ.
Σε τι στάθμη θα ακούει; Τα M106 π.χ. αν δίνει ας πούμε στην πράξη 70W per channel ο Advance του, θα έχει περί τα 96dB στα 2.8-3μ απόσταση.
Το ίδιο πάνω κάτω και τα R3.

Και στις στάθμες αυτές, το επίπεδο παραμόρφωσης των 2 παραπάνω ηχείων είναι πάρα πολύ χαμηλό, εφάμιλλο πανάκριβων ηχείων :)
[/QUOTE]
Και πόσο headroom θα έχει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή? Εγώ πιστεύω ότι αυτό το ηχείο για να αναδείξει τα προσόντα του θέλει 300 W. Δες ο Αμίρ τί ενισχυτές έχει για τα Saloon που είναι και πιο αποδοτικά.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.759
Reaction score
6.293
Σε τι στάθμη θα ακούει; Τα M106 π.χ. αν δίνει ας πούμε στην πράξη 70W per channel ο Advance του, θα έχει περί τα 96dB στα 2.8-3μ απόσταση.
Το ίδιο πάνω κάτω και τα R3.

Και στις στάθμες αυτές, το επίπεδο παραμόρφωσης των 2 παραπάνω ηχείων είναι πάρα πολύ χαμηλό, εφάμιλλο πανάκριβων ηχείων :)
Και πόσο headroom θα έχει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή? Εγώ πιστεύω ότι αυτό το ηχείο για να αναδείξει τα προσόντα του θέλει 300 W. Δες ο Αμίρ τί ενισχυτές έχει για τα Saloon που είναι και πιο αποδοτικά.
[/QUOTE]

Με πολύ χαλαρά (αυστηρά) νούμερα, υποθέτοντας πως η Advance δηλώνει πιο υψηλά νούμερα από ότι αποδίδει, και υπολογίζοντας να έχει χάσει και κάτι σε βάθος χρόνου με την χρήση (μην έχοντας κάνει συντήρηση), πάλι θα έχει 6-9dB headroom ακόμα και αν ακούει στα 90dB.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
258
Όχι τίποτα άλλο παρά μόνο για να ξέρεις τι χάνεις.....
IMG_0715.jpeg
IMG_0716.jpeg ... αγαπητέ φίλε Ιάκωβε..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.508
Μηνύματα
2.907.407
Members
38.056
Νεότερο μέλος
Nikos K
Top