Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
401
Reaction score
390
Α αυτό που ειναι απλα μια μπριζα που δεν παει πουθενα; Μια φορά είχα δεί ενα τύπο να τον χτυπήσει το ρέυμα απο ενα τετοιο ματζαφλάρι οταν ακούμπησε τις επαφές επειδή είχε ενα πυκνωτακι και δεν είχε αντισταση αποφόρτισης :D

Απο οτι εχω δει σαν αυτες τις θαυματουργες μπρίζες που προσπαθούν να σου σωσουν ρευμα με το να ειναι απάτη στην χειρότερη, η να κανουν καποιο power factor correction στην καλύτερη, τωρα αν αυτό μετράει δεν ξέρω, δεν ειναι ψυγεία οι ενισχυτές..
Δεν είναι αυτό που περιγράφεις.

 




Μηνύματα
401
Reaction score
390

Μηνύματα
379
Reaction score
491
η να κανουν καποιο power factor correction στην καλύτερη,
Το είχα δει σε βίντεο του "bigclivedotcom" δεν θυμαμαι ακριβώς πως λειτουργουσε αλλα το συμπερασμα ηταν πως να εχεις αυτό το πραμα (το non audiophile αντιστοιχο τελος παντων) θα κάψεις περισσότερο ρέυμα απο οτι θα σώσεις με καλύτερο power factor, αν και νομίζω ελεγε οτι δεν το χρεώνουν ολοι αν εχεις κακό power factor, περισσότερο ισχυεί σε εργοστάσια κλπ αν θυμαμαι καλά
Δεν εξοικονομεί ρεύμα ούτε περιεχει κάποιο ενεργο φίλτρο,τουλάχιστον το Furutech που έχω εγώ.
Αυτο που εχεις δεν εξοικονομει ρευμα αλλα υπαρχει το ιδιο προιον βαφτισμένο ως μαγικη συσκευη που σου εξοικονομει ρευμα εξω απο το χωρο του οντιο :))
Εκτώς αμα κάνω κανω καποιο λαθος και ειναι κανα παπατζιλίκι τυπου οντιοκουεστ που συνδεουν μια μπαταρία στην μόνωαη των καλωδίων τους. (..τι?.. Ναι...)
 
Last edited:

Μηνύματα
401
Reaction score
390
Το ncf Clearline κάνει ο,τι και το ncf booster brace αλλά σε.μεγαλυτερο βαθμό.Μπορω να το επιβεβαιώσω γιατί χρησιμοποιώ και τα δύο.
 


Μηνύματα
401
Reaction score
390
Δεν εξοικονομεί ρεύμα ούτε περιεχει κάποιο ενεργο φίλτρο,τουλάχιστον το Furutech που έχω εγώ.
Επίσης έχει και πολικότητα, εύκολα αναγνωρισιμη απ' όλους εκτός του Κακομοιρ.Αναμενεται και πιστοποίηση του προιοντος από τον Ιατρικό Σύλλογο Θεσ/νίκης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.886
Reaction score
130.369
Τι ηταν αυτο;;

To microsoft copilot εκανε λαθος.

"My everyday amplifiers are the two Mark Levinson No 53 monoblocks flanking the Revel Salon 2 speakers which were used for this testing." το αστείο ειναι πως το stereophile κάπως χέζει τους Class D στο review του Νο 53 λολ

Παλι λαθος έκανα, είναι απο οτι φαίνεται Class D επίσης και εξιγει γιατι ειναι καλυτερος απο τους κοινους class D της εποχης

Αναρρωτιέμα αμα τους έχει ακόμα, $50,000 σε ενισχυτες ενώ αμα είχε hypex θα είχε 48500 ρέστα...
Αυτοί δεν είναι ιδιαίτερα καλοί, απέχουν πολύ από την ποιότητα των hypex.



Ο Αμίρ σιγά να μη τους έχει πληρώσει αυτούς. Στο χαρμαν γκρουπ θα περίσσεψαν σε κάνα τεστ και τους τσέπωσε, όπως και τα ηχεία. Όλα όσα έχει είναι από φίρμες του χαρμαν γκρουπ, στο οποίο δούλευε, δηλαδή τα πήρε δωρεάν.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.583
Reaction score
8.556
Μάλλον βρήκα την αιτία του κακού.
Οφείλεται δυστυχώς στο ηχείο.

Οσοι είστε τακτικοί θα έχετε διαβάσει τα παράπονα μου σχετικά με την χρήση των subs κλπ. Ότι ποτέ δεν μπόρεσα να τα φέρω εκεί που θέλω με τα ηχεία, ότι ξεχώριζαν, ότι γενικώς είχα θέμα.

Ειπα τώρα που δεν έχω τον τελικό να φέρω στην θέση τους τα κλιπς μου rf 62 II πειραγμένο ηχείο, μάλλον με απόλυτη επιτυχία. Έχουν αλλαχθεί υλικά κροσοβερ εσωτερική καλωδίωση μονώσεις ενυσχιση κορνας με υλικά από τον Χάιτα για όσους γνωρίζουν.

Με τον απλό rx a 3080 λοιπόν γέμισε δύναμη ο χώρος, ακόμη και χωρίς sub. Με τα sub δε και με αποκοπή στα 80, γίνεται ο χαμός.
Ο χώρος απόκτησε την μουσικότητα που μου έλειπε, τα δυναμικά την καθαρότητα του σήματος. Και όλα αυτά με την ισχύ του γιαμι και των 2 svs χιλιάρια τα κλειστά.
Δεν έχω κάνει ακόμη μέτρηση να δω τι γίνεται, όμως στο αυτί η διαφορά είναι μεγάλη προς το θετικό εννοείται.
Οποτε επιβάλλεται αμέσως μετά την τακτοποίηση του τελικού μου , αλλαγή ηχείων.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.709
Reaction score
12.423
Το μηχάνημα παίζει ως επί το πλείστον σε πολύ χαμηλή ένταση.
Δεν είναι πολλά τα ηχεία που αποδίδουν εξίσου καλά και σε χαμηλές και σε υψηλές στάθμες.
Η τονική ισορροπία διαφοροποιείται και θέλει προσοχή.
 

Μηνύματα
666
Reaction score
503
Γιατί τελικά svs sb1000 pro; Πως το σκέφτηκες και πήρες αυτά ; Το ρωτάω γιατί αν είχα σκοπό να πάρω ηχεία και sub θα έπαιρνα αυτά που είναι σχεδιασμένα να δένουν με τα ηχεία μου για το συγκεκριμένο μοντέλο της ίδιας εταιρίας κλπ
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.583
Reaction score
8.556
Το svs 1000 είναι ένα κλασσικό ας πούμε σαμπ. Κλειστο για να είναι οκ και σε μουσική ακρόαση , κατεβαίνει αρκετά και σε home cinema. Ta έχω δε σαν αριστερό - δεξί .

Πάντως τα chario τελος για μενα.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.583
Reaction score
8.556
Καλά που δεν πουλάω σχεδόν τπτ. Κεντρικό τώρα έχω chario. Υπάρχει λοιπόν κλιπσ και ένα υπέροχο αμερικανικο δεν θυμάμαι φίρμα. Πραγματικά υπέροχο ηχείο. Το απόγευμα πάει περίπατο και το κεντρικό.
 

Μηνύματα
666
Reaction score
503
Θα έπαιρνα το νέο μεσαίο ( αυτό που έχει το ίδιο σχήμα με το node του 2021) καινούριο node με άδεια Dirac και δυο ηχεία δαπέδου όχι πολύ μεγάλα για να τα δέσω με τα svs
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.923
Reaction score
2.118
Με τον απλό rx a 3080 λοιπόν γέμισε δύναμη ο χώρος, ακόμη και χωρίς sub. Με τα sub δε και με αποκοπή στα 80, γίνεται ο χαμός.
Είδες η διαφορά των midbass τι κάνει?
2 6,5αρια τα Klipsch.
Τα chario?Άστο.

Να μη μιλήσουμε για τη φόρτιση του χώρου όταν δουλεύουν τα subs.
Καλά λένε λοιπόν οι γιατροί και λοιποί 'παρτε subs'.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?

Αφού αν θυμάμαι καλά το έχεις ξανακάνει το πείραμα με τα Klipsch και πάλι ενθουσιασμένος ήσουν,γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγάρι Klipsch?

Τα rp-8000f με 2 8αρια έχουν κοντά στα 2000 και ούτε .Με τα ρέστα φτιάξε τις καλωδιώσεις όπως σε αυτά που έχεις αφού γουστάρεις και κάτσε και απόλαυσε.Παρε και αλλά 2 subs με αυτά που θα πουλήσεις και θα σαι μαγκας!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.583
Reaction score
8.556
Εδώ είμαστε, ολες οι απόψεις δεκτές, βρίσκομαι σε κατάσταση ψαξίματος.
Από την μία μου αρέσουν τα μεγάλα ηχεία, από την άλλη δεν τα ευνοεί ο χώρος μου.

Συμπαθείς προ εμέ είναι οι εταιρείες:

Kef
Mission
PMC
Polk Audio
Msgnat
Bowers & Wilkins
Focal (μόνο Aria), (τα πιο πάνω ναι, αλλά ακριβά).
Klipsch
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.512
Μηνύματα
2.907.738
Members
38.057
Νεότερο μέλος
dimitrist900
Top