Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Platon, εχει πουθενα Ελλαδα augspurger;
Aπ' οσο ξερω οχι..........αλλα δεν ορκιζομαι κιολας.

Παντως δε νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξει καποιος το Duo 8, εστω με ενα 8''.
Ξερω ποιο γουφερ φοραει, το ντραιβερ ειναι 4'' της Radian.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
To 8'' που φοραει εχει 140Ευρω το τεμαχιο. (τα βρηκα και με 100 το ενα)
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ειναι πολύ μεγαλύτερα τα πανάρχαια, περίπου 5 εκατοστα μεγαλύτερη διάμετρο γούφερ προφανώς και θα παιζουν δυνατοτερα. Σε αυτούς τους νόμους της φυσικής αναφέρομαι.


Α, τελικά οι νόμοι της φυσικής ισχύουν και δεν καταργήθηκαν με τα ενεργά; Σε άλλο μήνυμα τόλμησα να εκφράσω την εμπειρία μου με 8 ιντσα ενεργά ηχεία σε κάπως μεγάλο δωμάτιο και βγήκαν να με φάνε οι γνωστοί Πάπες του Ήχου.

Καλά τα μικρά ενεργά αλλά οι μεγάλοι χώροι θέλουν και μεγάλα ηχεία. Μακάρι να βγουν ενεργά δαπέδου σε λογικές τιμές. Μέχρι τότε ο καλύτερος δρόμος είναι τα μεταχειρισμένα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.195
Reaction score
82.931
Δεν νομιζω πως θα βρεις πουθενά γραμμένο απο τους "γνωστούς", πως μικρά ενεργά (ή παθητικά) ηχεία κάνουν για μεγάλες αποστάσεις ακροάσης.
Ακομα και μερικά ποστ πριν απο αυτο, αλλα και μερικές σελίδες στο ιδιο θρεντ πριν δοκιμάσω τα adam, αυτό αναφέρεται σαφώς. Δεν γίνεται.
Μήπως δεν ετυχε να πέσει το ματι σου, αλλά εχει αναφερθεί πολλάκις.

Ο μονος τροπος να αποδώσουν σωστά είναι με τη βοηθεια sub , κροσσαρισμένο αρκετα ψηλότερα απο το 50Hz που το είχα εγώ.
Το γιατι το είχα εγω στους 50Hz ενω ήξερα πως δεν θα τα "καταφέρουν", είναι άλλη συζήτηση:D

Και όσον αφορά το οικονομικό...θα διαφωνήσω.
Και σε μεγαλύτερες αποστάσεις, καλύτερο value for money παίρνεις απο ενεργά (μεγάλα φυσικά), παρά απο συνδυασμους μεγάλων παθητικών με τελικούς ενισχυτές.

Μιας που πιάσαμε τα Adam, δες αυτό, απο την παλια σειρα της.

Και μετά βρες μου ενα παθητικό 12ιντσο τριδρομο+τελικό ενισχυτή+καλώδια, στα 9000, που να το πλησιάζει.

Δεν θα ήταν η δικιά μου πρώτη επιλογή, τυχαίο παράδειγμα φέρνω...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Δεν νομιζω πως θα βρεις πουθενά γραμμένο απο τους "γνωστούς", πως μικρά ενεργά (ή παθητικά) ηχεία κάνουν για μεγάλες αποστάσεις ακροάσης.
Ακομα και μερικά ποστ πριν απο αυτο, αλλα και μερικές σελίδες στο ιδιο θρεντ πριν δοκιμάσω τα adam, αυτό αναφέρεται σαφώς. Δεν γίνεται.
Μήπως δεν ετυχε να πέσει το ματι σου, αλλά εχει αναφερθεί πολλάκις.

Ο μονος τροπος να αποδώσουν σωστά είναι με τη βοηθεια sub , κροσσαρισμένο αρκετα ψηλότερα απο το 50Hz που το είχα εγώ.
Το γιατι το είχα εγω στους 50Hz ενω ήξερα πως δεν θα τα "καταφέρουν", είναι άλλη συζήτηση:D

Και όσον αφορά το οικονομικό...θα διαφωνήσω.
Και σε μεγαλύτερες αποστάσεις, καλύτερο value for money παίρνεις απο ενεργά (μεγάλα φυσικά), παρά απο συνδυασμους μεγάλων παθητικών με τελικούς ενισχυτές.

Μιας που πιάσαμε τα Adam, δες αυτό, απο την παλια σειρα της.

Και μετά βρες μου ενα παθητικό 12ιντσο τριδρομο+τελικό ενισχυτή+καλώδια, στα 9000, που να το πλησιάζει.

Δεν θα ήταν η δικιά μου πρώτη επιλογή, τυχαίο παράδειγμα φέρνω...

Μάλλον δεν έπεσε το μάτι μου.

Καλά τα ενεργά αλλά όπως γράφεις, οι νόμοι της φυσικής ισχύουν. Υπάρχει σε αυτό το φόρουμ μια τάση να προτείνονται τα ενεργά ως πανάκεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνουν όλα τα ενεργά για όλους τους χώρους και για όλες τις θέσεις ακρόασης. Και για να πας σε μεγάλα ενεργά, θέλεις πάρα πολλά χρήματα. Από την άλλη, αν έχεις ένα ενισχυτή (που οι περισσότεροι έχουν) μπορείς να βρεις παθητικό καινούργιο (λόγω μεγάλης προσφοράς) ή μεταχειρισμένο που να είναι σωστό για το χώρο σου με πολύ λιγότερα χρήματα. Για τον απλό λόγο ότι μεταχειρισμένα ενεργά δεν παίζουν εύκολα. Σε μερικά χρόνια θα κατέβουν οι τιμές και θα αυξηθούν οι επιλογές.

Να σου πω ότι κι εγώ αν άρχιζα από την αρχή, ή αν μου κάτσει, ενεργά θα έπαιρνα για το σαλόνι μου (έχω σε άλλο δωμάτιο) αλλά θα προτιμούσα κάτι από Ιαπωνία ή ΗΠΑ λόγω προσωπικής προτίμησης σε αυτές τις χώρες.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.195
Reaction score
82.931
Και για να πας σε μεγάλα ενεργά, θέλεις πάρα πολλά χρήματα.
Τα 9000€ σου φαινονται πολλα για το συγκεκριμένο;
Υπάρχει σε αυτό το φόρουμ μια τάση να προτείνονται τα ενεργά ως πανάκεια.
Δεν συμφωνώ. Πάντα λαμβάνονται στις προτάσεις υπόψην οι αποστάσεις ακροασης και οι χώροι. Υπάρχουν μικρά ενεργά, μεσαία ενεργά, μεγάλα ενεργά...υπάρχουν και subwoofers. Υπαρχει κατι που σου ταιριάζει, και ειναι πάντα καλύτερο vim.
μεταχειρισμένα ενεργά δεν παίζουν εύκολα.
Και ομως παίζουν απο Ευρώπη. Και συνήθως σε εξαιρετικές τιμές. Αρκεί να ψάξεις στο σωστό μέρος.
ένα ενισχυτή (που οι περισσότεροι έχουν)
Νομίζουν πως εχουν θες να πεις :D
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Τα 9000€ σου φαινονται πολλα για το συγκεκριμένο;

Δεν συμφωνώ. Πάντα λαμβάνονται στις προτάσεις υπόψην οι αποστάσεις ακροασης και οι χώροι. Υπάρχουν μικρά ενεργά, μεσαία ενεργά, μεγάλα ενεργά...υπάρχουν και subwoofers. Υπαρχει κατι που σου ταιριάζει, και ειναι πάντα καλύτερο vim.

Και ομως παίζουν απο Ευρώπη. Και συνήθως σε εξαιρετικές τιμές. Αρκεί να ψάξεις στο σωστό μέρος.

Νομίζουν πως εχουν θες να πεις :D

Τα 9000 μου πεφτουν πσρα πολλα. Για οοισδοποτε ηχεια. Για την τσεπη μου φυσικα. Για αλλες τσεπες δεν ξερω. Να αγορασω γουρουνι στο σακκι δεν παιζει απο την Ευρωπη. Αρα μενουμε σε αυτα που μπορουμε να φτασουμε. Παντως με 9000 βρισκεις πολυ καλους συνδυασμους εδω.

Το vim τι ειναι; Τα κανει αορατα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.195
Reaction score
82.931
Το vim τι ειναι; Τα κανει αορατα;
:roflmao:
Καλο.
Vfm -ανορθόγραφο. Value for money.

Για οποιοδήποτε αποσταση και για οποιοδήποτε μπατζετ, υπαρχει καλύτερο vfm σε ενεργό.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.465
Μιας που πιάσαμε τα Adam, δες αυτό, απο την παλια σειρα της.
"...Crossoverfrequencies: 160 / 800 / 4000 Hz,"
χτες νομιζω ελεγε ο εταιρος καλος γιατρος οτι το γουφερ πρεπει ιδανικα να διαχειριζεται συχνοτητες μεχρι 320 χερτζ ,αν εχω καταλαβει καλα - αυτο το σημειο κρος για το γουφερ λοιπον δεν ειναι -ας πουμε- μειονεκτημα ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.195
Reaction score
82.931
"...Crossoverfrequencies: 160 / 800 / 4000 Hz,"
χτες νομιζω ελεγε ο εταιρος καλος γιατρος οτι το γουφερ πρεπει ιδανικα να διαχειριζεται συχνοτητες μεχρι 320 χερτζ ,αν εχω καταλαβει καλα - αυτο το σημειο κρος για το γουφερ λοιπον δεν ειναι -ας πουμε- μειονεκτημα ?
Δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσει.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.430
Reaction score
27.150
"...Crossoverfrequencies: 160 / 800 / 4000 Hz,"
χτες νομιζω ελεγε ο εταιρος καλος γιατρος οτι το γουφερ πρεπει ιδανικα να διαχειριζεται συχνοτητες μεχρι 320 χερτζ ,αν εχω καταλαβει καλα - αυτο το σημειο κρος για το γουφερ λοιπον δεν ειναι -ας πουμε- μειονεκτημα ?

Το συγκεκριμένο όπως καταλαβαίνεις είναι τετράδρομο. Εξ ου και το κροςς στα 160hz που πάλι ψηλά είναι , αλλά αυτό είναι 12ιντσο.
Εγώ τα δικά μου τα 15ιντσα τα κόβω με 18db/oct στα 120 hz. Και το δικό μου τετράδρομο είναι.
Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί ότι το 15ιντσο δεν παίζει άνετα μέχρι τους 400hz. Και παραπάνω φτάνει με χαρακτηριστική άνεση αν δεν είναι μεγάφωνο σχεδιασμένο για sub. Τα δικά μου η coral τα έδινε για 19hz- 800hz χαλαρά.
Είναι απλώς θέμα προσέγγισης. Εγώ ήθελα 4 δρόμους , για να έχω όλα τα μεγάφωνα στην πιο γραμμική περιοχή λειτουργίας τους.
Αλλά και τρίδρομο να το έκανα ,πάλι οκ θα ήμουν. Και όχι στους 800 κύκλους κόψιμο το 15ιντσο αλλά στους 600.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.195
Reaction score
82.931
Update:

TΑ Adamακια κροσσαρισμενα στους 120Hz πήγαν 2-3db πιο δυνατά (ένδειξη προενισχυτή-όχι μέτρηση) πριν τερματίσουν. Συμπιέζοντας βέβαια, αλλα σε στάθμη μη ρεαλιστική, ισως μονο στη θέση του μαέστρου να ακούγεται τοσο δυνατά. Στην πρώτη σειρά αποκλείεται.

Θα είχε νόημα να μετρήσω στάθμες-κορυφές, αλλα βαριέμαι λίγο.

Εξακολουθούν να παίζουν (δεν κάηκαν :D), φαίνεται έχουν καλό σύστημα προστασίας.

Και εξακολουθούν να ειναι αξιαγάπητα για αυτα που προσφέρουν για 1000€.

1000€!!!!!

Σε πολυ δύσκολες συνθήκες για αυτα- μόνο απο το μπαλκόνι δεν τα πέταξα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.586
Reaction score
132.723
Έχεις σωστό κρος τώρα, για να τα ακούς σε απολύτως ρεαλιστικές στάθμες στο 1,5-2 μέτρα! :)

Όντως, σε αυτή την απόσταση ακρόασης, έως 2 μέτρων, δε θα χρειαστεί ποτέ υψηλότερες στάθμες, ήδη μιλάμε για στάθμες που ξεφεύγουν κατά πολύ από το "νορμάλ" και καλύπτουν απόδοση φυσικών οργάνων σε αληθινά επίπεδα στάθμης.8-)

Σωραιοςςςςςς! ;)

Βεβαίως, αν έχεις επαρκές σαμπ, μπορείς να ανεβάσεις κι άλλο την συχνότητα κρος, που θα σου δώσει άλλα 3 ντιμπι ασυμπίεστης στάθμης. Φυσικά, τυπικά σαμπ θα λυγίσουν σε τέτοιο φορτίο..:D

Και πάμε στο δια ταύτα:

Το επόμενο ερώτημα είναι τι θα έκαναν 7 τέτοια γύρω σου. Στημένα σωστά, κι εσύ στο κέντρο του κύκλου τοποθέτησης, ως προβλέπεται. ;)

Φαντάσου ένα κύκλο με διάμετρο 4 μέτρα, σε ένα δωμάτιο μίνιμουμ 5*5, και συ στο κέντρο.

Βεβαίως, θα χρειαστούν τουλάχιστον 4 σαμπ για να συνοδεύσουν σωστά 7 τέτοιους δορυφόρους, και είναι λογικό νούμερο το 4 και βολεύει πολύ στην τοποθέτηση και τις ακυρώσεις, όπως ήδη γνωρίζουμε.

Νομίζω ότι αρκούν για οποιοδήποτε είδος μουσικής σε ρεαλιστικές στάθμες. 7+4.

Πάμε στο κόστος.

4 σαμπ και 7 δορυφόροι.
5 χιλιάρικα σύνολο, για ενισχυτές, ηχεία, και σαμπ. Όλα μέσα στο πακέτο.

Έχει και μεγαλύτερα σαμπ, αν είναι μεγαλύτερος ο χώρος.

Και μεγαλύτερο δορυφόρο έχει, με 9-ιντση μονάδα χαμηλομεσαίων, για να κάνεις κύκλο με διάμετρο 5 μέτρων, αν έχεις αρκετά μεγάλο χώρο (τουλάχιστον 6*6).

Αυτά.8-)

Εντ οφ στορι.:fuckyou:

Τα υπόλοιπα είναι διαστροφές και χαϊεντίλες.:p

Δατ γουόζ μαϊ πόιντ.8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.195
Reaction score
82.931
Πραγματικά, "πιστεύω" πως με το Α8Χ +sub καλύπτονται οι περισσότεροι., και δεν το ξέρουν :)

Με το S3+Sub πρέπει να καλύπτονται σχεδόν όλοι. Δύσκολα βρίσκεις νόημα για παραπάνω.

Και υπάρχουν και άλλες επιλογές από μεγάλες εταιρίες όπως η Neumann KH.

Με 10000€ παίρνεις δυο ΚΗ420 και ένα καλό σαμπ.Πόσα χρήματα πρέπει να δώσεις σε παθητικό ηχεία+τελικό για να παίξεις καλύτερα στα 3 μέτρα;
50000€;
100000;
150000;
 


T

Tadakis

Guest
Και ο τυπάκος εδώ έτοιμος είναι να τα πετάξει τα Jadis και τα μπαούλα τα 15/8ιντσα και να πάρει τις κλανιές τα Adam και αυτός (με subwoofer φυσικά). Αφού είναι ενεργά θα παίζουν καλύτερα. Αν δεν του αρέσουν αυτός θα είναι λάθος που δεν έκατσε στο ένα μέτρο να τα ακούσει.
jadis.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.861
Μηνύματα
2.920.242
Members
38.105
Νεότερο μέλος
Ruler93
Top