Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)









stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415

A

AKARL

Guest
Στάθη σου είμαι ευγνώμων για τον ανωτέρω υπερσύνδεσμο! :thumbsup: :D

Μόλις λύθηκε μια απορία που με βασανίζει τα μάλα εδώ και χρόνια: γιατί, επί καθημερινής βάσεως, ο EAR μας πρήζει τα μέζεα του στεατοπυγικού μας υποσυστήματος με τα ενεργά ηχεία;

Εκτός ότι του αρέζουν και τα θεωρεί σωστά προκύπτει ότι έχει και ιδιοτελείς σκοπούς: να ταΐζει τα γ@μώπσαρά του με τα .... τσουρέκια μας ο αχρείος. >:(
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
Τι πουλάς; Το αγοράζω!
[DOUBLEPOST=1517580143][/DOUBLEPOST]Μετράει αξιοπρεπώς στην νέα θέση το Epik, παίρνει και την βοήθεια του τοίχου, μια χαρά.

Μάλλον θα μείνει.

450€ μου το έδωσε ο άσχετος :gotcha:, και εναν ενισχυτή μαζί, πες 250€ το sub με τα δυο 15ιντσα :roflmao:
Για να ξέρεις τι πήρες.:wink:
Top 10 High-end Subwoofers:D

http://www.ebay.co.uk/gds/Top-10-High-end-Subwoofers-/10000000204976461/g.html
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Θινκ δι Φλέτσερ Μάνσον κερβς μαϊ φρεντ, και κράτα το κατά μπουτχια ευαγγέλιο στο ένα χέρι, στο άλλο τους χρόνους αντήχησης.
Κι είθε ο θεός του χάι εντ να σε φωτίσει να μην απομακρυνθείς πολύ από τις μπι μπι σι κοιλίτσες.
 

A

AKARL

Guest
Όλσο, ντόκτορ ντήαρεστ, φορ γουέν γιου αρ ιν δε μούντ του μπρινγκ άουτ ... ”άγκλυ τέιστς" :sneaky: γιου κεν κρηέιτ εντ σέηβ τού "σπέσιαλ κερβς", νέημλυ δη Τσάρλς Μάνσον κερβ (φορ σαϊκεντέλικ τέιστς) εντ δη Μέριλυν Μάνσον κερβ (φορ ιντάστριαλ γκοθ μέταλ τέιστς).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.636
Reaction score
80.661
Θινκ δι Φλέτσερ Μάνσον κερβς μαϊ φρεντ, και κράτα το κατά μπουτχια ευαγγέλιο στο ένα χέρι, στο άλλο τους χρόνους αντήχησης.
Κι είθε ο θεός του χάι εντ να σε φωτίσει να μην απομακρυνθείς πολύ από τις μπι μπι σι κοιλίτσες.
Αυτά και τέρμα:

LRC.jpg


Και το σπαγγέτι των 4 surrounds (δεν ασχολήθηκα πολύ):

srr.jpg


To Epik έχει ωραίο slam, αλλά χρειάζεται sub για χαμηλά (το γνωστό "sub για το sub" :roflmao:).
Κάτι έχω στα σκαριά.

Φυσικά είναι πολύ πιο ισχυρό απο το sb2000, όπως ήταν αναμενόμενο.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.636
Reaction score
80.661
καλα το λες....και ενα sub για τα χαμηλα :D

σε τι σταθμες ακους dimi τις ταινιες ;
Νομίζω πως μουσική παίζω πιο δυνατά. ταινίες 5-6 db λιγότερο
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.636
Reaction score
80.661
Έκανα τελικά αρκετές αλλαγές σημερα ακούγοντας μουσική και βλέποντας Kingsmen.
Ο,τι δεν μου καθόταν καλά το άλλαζα, και κατά τα μεσάνυχτα έβαλα να μετρήσω τι είχε γίνει.

Παρένθεση: Πριν δείξω το τελικό αποτέλεσμα θέλω να πω πως:
  1. Γ@μιέται το comb filtering >:(, και δευτερευόντως οι ακυρώσεις μεταξύ ηχείων.
  2. Πρέπει να απαγορευτούν απο την κυκλοφορία όλα τα μη εντοιχισμένα ηχεία.
Τέλος παρένθεσης.

Έκοψα λίγα πρίμα πάνω απο τα 4000Hz, ακολουθώντας την καμπύλη του GoldenEar αλλά προς τα κάτω, έκοψα λίγο απο τα 1000-3000Hz, και άλλαξα τα πάντα στο midbass.
Τελικά αλλάζοντας και τις συχνότητες κρος στα Front 60/ center 80/ surround 100, το slope στα 24db/οκτ, και μαγειρεύοντας την απόκριση του Epik όσο επιτρέπει το Dirac (σοφά δεν επιτρέπει το ατελείωτο boost που είχε ο κατασκευαστής γύρω απο τους 20Hz, και έκαιγε τους ενισχυτές του) έφτασα σε ενα αποτέλεσμα που με ικανοποιεί.

1330AC28-39FE-4699-8121-B194811182AF.jpeg


Θα σκεφτώ αν κόψω 2db μεταξύ 30-45Hz, χτυπάνε άσχημα στο μάτι στο γράφημα, αλλά ακούγεται πολυ καλό.

Το headroom ειναι πλέον περισσότερο απο τις αντοχές μου, λογικό με τα δυο 15ιντσα. Θα φέρω και τους ημιάγριους των ανατολικών προαστίων της πόλης να δοκιμάσουν και αυτοί.
Θα πάρω και ενα “sub για το sub” να παίζει απο 15-40Hz και έκλεισα.

Του χρόνου με τους καινούργιους Emotiva πάμε για ταβανάτο.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.052
Μηνύματα
2.886.818
Members
37.978
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top