Φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.798
Reaction score
9.590
1723363645353.png


Ανοίγω αυτό το θέμα για να μαθαίνουμε οι νέοι και να εμπεδώνουν οι παλιοί. Όλα όσα αφορούν στη φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων, όπως:
  • γενικές συμβουλές και καλές πρακτικές κατά τη διαδικασία της φόρτισης
  • οικιακός εξοπλισμός φόρτισης, σταθερός και φορητός
  • προγραμματισμός ταξιδιού με χρήση δημόσιων φορτιστών και σχετικών εφαρμογών
  • κανόνες σωστής συμπεριφοράς στους δημόσιους φορτιστές
  • σύγκριση παρόχων δημόσιας φόρτισης
  • οικονομική ανάλυση κόστους φόρτισης EV
  • ενσωμάτωση EV στην έξυπνη κατοικία (Smart Home)
  • περιβαλλοντικές επιπτώσεις
και ότι άλλο συναφές με το θέμα!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.798
Reaction score
9.590
Ας ξεκινήσω με κάτι επίκαιρο. Παρότι εντελώς αρχάριος χρήστης ηλεκτρικού οχήματος, εξετάζω το ενδεχόμενο να πάρουμε το ολοκαίνουριο Atto μας σε οικογενειακές διακοπές που θα κάνουμε στην Καλαμάτα, ξεκινώντας από το Δεκαπενταύγουστο και για μια εβδομάδα. Ομολογουμένως αρκετά διστακτικά, γιατί η μόνη φόρτιση που έχω κάνει μέχρι τώρα, είναι στο σπίτι με το μικρό φορτιστή των 10Α που έρχεται μαζί με το αυτοκίνητο.

Η μέγιστη εμβέλεια του Atto σε αυτοκινητόδρομο είναι περίπου 300χλμ. Επαρκής εάν ξεκινούσαμε από Αθήνα, αλλά εμείς μένουμε στη Χαλκίδα, οπότε μια μικρή στάση για φόρτιση είναι αναγκαία. Από όσο γνωρίζω, υπάρχουν φορτιστές της NRG Incharge και στα δύο ρεύματα του ΣΕΑ Σπαθοβουνίου που είναι το σημείο όπου κάνουμε πάντα στάση με το θερμικό μας, όποτε πάμε προς εκείνα τα μέρη. Απόσταση 165χλμ από τη βάση μας και 150χλμ από το ξενοδοχείο, για τη φάση της επιστροφής.
Στην ίδια την Καλαμάτα υπάρχουν οι ταχυφορτιστές των ELPE στο βενζινάδικο της ΕΚΟ, αλλά και το ξενοδοχείο μας έχει έναν AC Chargespot της Protergia.

Κατά τη διαμονή μας σκεφτόμαστε να κάνουμε δυο τουλάχιστον ημερήσιες εκδρομές, μία μέχρι το Γερολιμένα και άλλη μία προς τη δυτική ακτή της Μεσσηνίας. Θα έχουμε βέβαια και μικρές καθημερινές βόλτες, καθώς το ξενοδοχείο είναι λίγο έξω από την Καλαμάτα, στην Κάτω Βέργα.

Τα ερωτήματα προς τους έμπειρους ηλεκτροκίνητους του φόρουμ είναι:
  • να το κάνω ή μήπως είναι νωρίς ακόμα και θα με δείτε κάπως έτσι; :roflmao:
  • οι φορτίσεις στο μέσο των δυο μεγάλων μετακινήσεων να γίνουν στο ΣΕΑ Σπαθοβουνίου, όπως μοιάζει πολύ βολικό και ασφαλές ή προτείνετε άλλη στρατηγική;
  • τι χρειάζεται για να φορτίσω στην Incharge και στην Chargespot (ή όπου αλλού προτείνετε); Απλά εγκαθιστώ τις εφαρμογές στο κινητό μου, με κάποιο τρόπο τις συνδέω με την κάρτα μου και φορτίζω χρησιμοποιώντας το καλώδιό μου; Υποθέτω μια πρόβα θα ήταν χρήσιμο να γίνει από πριν.
  • ελπίζω ότι δε θα έχει υπερβολική κίνηση τις μέρες που θα μετακινηθούμε (15/8 αναχώρηση και 21/8 επιστροφή), αλλά τι λέει η "ετικέτα" για φόρτιση στους δημόσιους DC και στο ξενοδοχείο;
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.996
Reaction score
32.078
My 2 cents :biggrin:
Στα tesla στην αμερικη πολλοι σκεπαζουν την λαβη με μια πετσετα βρεγμενη για να μην ζεσταινεται και επιτυγχανουν ταχυτερες φορτισεις !

A, και κοιτα σε ποιους φορτιστες μπορεις να κανεις κρατηση μιση ωρα νωριτερα !!
 




Μηνύματα
212
Reaction score
248
αν εκανες σταση στη κορινθο η τριπολη φορτιζοντας σε ενα super market αβ πχ για να αποφυγεις ουρες και αναμονη στο ΣΕΑ;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.798
Reaction score
9.590
Αν είναι να μπω σε τέτοιες διαδικασίες ή να περιμένω με τις ώρες για να φορτίσω, έχω και δύο θερμικά διαθέσιμα. :D

Υπάρχουν εναλλακτικές, όπως μια στάση στη DEI Blue της Τρίπολης, που νομίζω κάνει κράτηση, όπως γράφει ο Spylab.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.422
Μηνύματα
2.902.912
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top