Χρειάζομαι subwoofer;

TGD

Μηνύματα
7.584
Reaction score
7.572
Βγάζεις κανένας τώρα πια σαμπ με high level είσοδο και εξοδο και ρυθμιζόμενα κρος;
 

Μηνύματα
833
Reaction score
1.015
Να τολμήσω;

Μαζί με τα sub(s) καλό θα ήταν, για να τα ενσωματώσεις σωστά, να πάρεις και ένα miniDSP έστω μτχ (εμφανίζονται κάποιες φορές εδώ στις αγγελίες). Θα ασχοληθείς λίγο αλλά θα "πάρεις" αρκετά πράγματα από το ηχοσύστημά σου.
Ορίστε το είπα.
 
Last edited:

Μηνύματα
69
Reaction score
26
Αυτό εννοούσε;
Κοίταξε να δεις, ο ενισχυτής που έχεις είναι παλιάς μόδας και με ανάλογες δυνατότητες. Έχει έξοδο προενισχυτή, αλλά όχι είσοδο τελικού ενισχυτή (καθ' όσον, όλοι οι ολοκληρωμένοι ενισχυτές είναι σετ αυτών των δύο σε ενιαίο σασί). Άρα, η μόνη υποδοχή που μπορείς να συνδέσεις ηχείο είναι η έξοδος του τελικού ενισχυτή.

Για να χρησιμοποιήσεις subwoofer σε αυτό το σύστημα, με τη συγκεκριμένη συνδεσιμότητα που έχει, χρειάζεσαι ένα subwoofer με παθητική είσοδο, καθώς και παθητική έξοδο, αμφότερες των οποίων ονομάζονται διεθνώς power level, ή hi-level. Δες ένα παράδειγμα:

View attachment 332977

Η έξοδος hi-level είναι κροσαρισμένη, δηλαδή έχει κομμένα τα μπάσα, ώστε τα ηχεία σου να μην επωμίζονται αυτό το βάρος, το οποίο έχει αναλάβει το μεγάφωνο του subwoofer. Εάν κάποιος σου πει, έλα μωρέ δεν πειράζει, πάρε αυτό το subwoofer που είναι σε προσφορά, σύνδεσέ το στην έξοδο προενισχυτή που έχει ο ενισχυτής σου και άστο να παίζει τα μπάσα παράλληλα με τα ηχεία, κάνει λάθος.

Τί άλλο θα μπορούσες να κάνεις. Θα μπορούσες να πάρεις ένα ενεργό subwoofer και ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία, και να τα συνδέσεις ως ενεργό σύστημα στην έξοδο προενισχυτή που έχει ο ενισχυτής σου, δηλαδή, να χρησιμοποιήσεις τον υπάρχοντα ενισχυτή ως προενισχυτή. Παράδειγμα:

View attachment 332979

View attachment 332981
Αυτό είναι το πρώτο που λες;
 

Attachments




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.189
Reaction score
20.867
Στην τελευταία αυτή περίπτωση τα focal είναι εκτός ή παίζουν όλα μαζί;
Παίζουν όλα μαζί. Για να παίξουν εκτός μπάσου τα focal, χρειάζεσαι έναν τελικό ενισχυτή. Παίρνει το sub σήμα από την έξοδο του προ, κροσάρει, δίνει στο μεγάφωνό του, από την έξοδο του sub το σήμα πηγαίνει στον πρόσθετο τελικό, και αυτός οδηγεί τα focal κροσαρισμένα.
Η γνώμη μου είναι να πουλήσεις τα focal και να προχωρήσεις σε ένα φουλ ενεργό σύστημα, 2.1 ή 2.2, οδηγώντας το από την pre-out του Meridian.
Μια άλλη πολύ καλή λύση είναι να πάρεις μεγαλύτερα ηχεία, παθητικά, με 10άρι γούφερ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.354
Reaction score
8.340
Το Lindon εννοούσα, αλλά έχει μικρό γούφερ, 8άρι. Δεν θυμάμαι αν υπάρχει μεγαλύτερο μοντέλο, με 10άρι γούφερ...

Τα αμέσως μεγαλύτερα νομίζω ξεφεύγουν τελείως... Κοντά στα 6000 κοστίζουν. Dovedale

Προσωπικά για τον παραπάνω χώρο, δεν θα κοίταζα sub. Ένα ποιοτικότερο ηχείο ΝΑΙ. Και βελτίωση σε όλο το φάσμα, και χαμηλό μελετημένο από τον κατασκευαστή, και δεν μπλέκεις ρε αδελφέ.... Μια ζωή κατόπιν θα παλεύεις Φίλε. Θυμίσου τα λόγια μου.
Προσωπικά και ύστερα από μεγάλη συμβίωση με subs, ψάχνομαι για ένα σοβαρό ηχείο, τα δε subs μου, αποκλειστικά για +2 (δηλαδή μόνο για προβολές ).
Εδώ και αρκετό καιρό έχω τα ηχεία μου δηλωμένα large, (Chario Cygnus) που σημαίνει για μουσικούλα... 2 κανάλια.
 
Last edited:



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.354
Reaction score
8.340
Και όμως, τα ηχεία μου με τα μικρά τους γουφεράκια με την βοήθεια του χώρου κατεβαίνουν σε σημείο που να μην μου προκαλούν κάποιο συμβιβασμό. Έχω κάνει άπειρες δοκιμές και ναι κάτι λείπει ίσως (σε πολύ λίγες περιπτώσεις) και πιστεύω με ένα μεγαλύτερο ηχείο θα είναι σούπερ. Δεν θέλω να επηρεάσω το παλικάρι, όμως με τα χρόνια έχω καταλήξει.
Κώστα μου προσοχή! Δεν πρέπει να συγκρίνεις με το δικό σου σύστημα, το οποίο είναι κορυφαίο και για κάποιους σαν εμένα είναι σίγουρα όνειρο. Αναφέρομαι στην χαμηλή κατηγορία συστημάτων , όπου εκεί είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν συμβιβασμοί...
Και στην θέση που θα μπούνε τα ηχεία το όποιο μπάσο θα είναι στον γάμο του Καραγκιόζη
Οκ εφ όσον υπάρχει πρόβλημα χώρου, κάνω πίσω. Άκουσα κάτι για 20τμ μόνο γιαυτό ανέφερα τα παραπάνω.... sory.
 
Last edited:

Μηνύματα
69
Reaction score
26
Και όμως, τα ηχεία μου με τα μικρά τους γουφεράκια με την βοήθεια του χώρου κατεβαίνουν σε σημείο που να μην μου προκαλούν κάποιο συμβιβασμό. Έχω κάνει άπειρες δοκιμές και ναι κάτι λείπει ίσως (σε πολύ λίγες περιπτώσεις) και πιστεύω με ένα μεγαλύτερο ηχείο θα είναι σούπερ. Δεν θέλω να επηρεάσω το παλικάρι, όμως με τα χρόνια έχω καταλήξει.
Κώστα μου προσοχή! Δεν πρέπει να συγκρίνεις με το δικό σου σύστημα, το οποίο είναι κορυφαίο και για κάποιους σαν εμένα είναι σίγουρα όνειρο. Αναφέρομαι στην χαμηλή κατηγορία συστημάτων , όπου εκεί είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν συμβιβασμοί...


Οκ εφ όσον υπάρχει πρόβλημα χώρου, κάνω πίσω. Άκουσα κάτι για 20τμ μόνο γιαυτό ανέφερα τα παραπάνω.... sory.
Ναι, 20 και κάτι, μέχρι 25 αλλά υπάρχει τοίχος πίσω από τα ηχεία (σε τριάντα πόντους απόσταση για αυτό και ηχεία με πίσω μέρος το bass reflex δεν ενδείκνυνται) και τοίχος πίσω από τη θέση ακρόασης και το μεσοδιάστημα είναι το πολύ 2,5 μέτρα. Ευχαριστώ για τις σκέψεις σου. Θα τα σκεφτώ όλα όσα έχει γράψει ο καθένας σας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.934
Reaction score
38.775
Το Lindon εννοούσα, αλλά έχει μικρό γούφερ, 8άρι. Δεν θυμάμαι αν υπάρχει μεγαλύτερο μοντέλο, με 10άρι γούφερ...
... Εχουν βγαλει και πιο μεγαλο μοντελο αλλα σε πολλαπλασια τιμη.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.619
Reaction score
5.954
Το οποίο δεν παίζει το ίδιο ωραία με τα Linton.
Αρκετά διαφορετικά θα έλεγα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.934
Reaction score
38.775
ισως και να ταιριαζουν σε μενα - αλλα κατι τετοιο δε παιζει σα σεναριο. :boast:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.978
Reaction score
55.220
Τα αμέσως μεγαλύτερα νομίζω ξεφεύγουν τελείως... Κοντά στα 6000 κοστίζουν. Dovedale

Προσωπικά για τον παραπάνω χώρο, δεν θα κοίταζα sub. Ένα ποιοτικότερο ηχείο ΝΑΙ. Και βελτίωση σε όλο το φάσμα, και χαμηλό μελετημένο από τον κατασκευαστή, και δεν μπλέκεις ρε αδελφέ.... Μια ζωή κατόπιν θα παλεύεις Φίλε. Θυμίσου τα λόγια μου.
...
Κάπως έτσι πρέπει να ήλπιζαν και οι αρμόδιοι για την επίδειξη των Vivid Audio Moya στο Μόναχο 2024 και κατέληξε σε ακροαματική ... χλαπάτσα - χωρίς παράλληλα να πείραζε και τόσο αφού πέτυχαν πωλήσεις 6 τεμαχίων αξίας μισού μυρίου έκαστον ας είναι καλά οι χορηγοί.

Τι σου έλεγα ;;;;
Δεν παίρνεις κανένα ζευγάρι ακουστικά 5.1 σοβαρά ;;;
Πχ focal abyss
Καλώς ή κακώς είναι λιγότερο επιπόλαιο να προτεινόταν σε αρχάριο χρήστη συσκευή από την οποία θα περνούσε ολοκληρωμένη διαχείριση σήματος ως προς τις επιμέρους ηχειακές πηγές. Έστω και αν δεν το αποκτούσε o νηματοθέτης λόγω περιορισμένου budget κρίνεται σκόπιμο να κατατεθεί για όποιον άλλον αρχάριο θα ενδιαφερόταν. Κυκλοφορεί και φθηνότερο μοντέλο Lyngdorf ολοκληρωμένου.

Γενικώς το να λέμε πάρε διάφορα sub και μετά κόβε το λαιμό σου με υποδεέστερες μεθόδους και αυτοσχεδιασμούς πάνω στο πώς θα ενσωματώνονταν αυτά ικανοποιητικά είναι συνταγή απογοητεύσεων γι αρχάριους χρήστες.
 

Μηνύματα
69
Reaction score
26
Κάπως έτσι πρέπει να ήλπιζαν και οι αρμόδιοι για την επίδειξη των Vivid Audio Moya στο Μόναχο 2024 και κατέληξε σε ακροαματική ... χλαπάτσα - χωρίς παράλληλα να πείραζε και τόσο αφού πέτυχαν πωλήσεις 6 τεμαχίων αξίας μισού μυρίου έκαστον ας είναι καλά οι χορηγοί.


Καλώς ή κακώς είναι λιγότερο επιπόλαιο να προτεινόταν σε αρχάριο χρήστη συσκευή από την οποία θα περνούσε ολοκληρωμένη διαχείριση σήματος ως προς τις επιμέρους ηχειακές πηγές. Έστω και αν δεν το αποκτούσε o νηματοθέτης λόγω περιορισμένου budget κρίνεται σκόπιμο να κατατεθεί για όποιον άλλον αρχάριο θα ενδιαφερόταν. Κυκλοφορεί και φθηνότερο μοντέλο Lyngdorf ολοκληρωμένου.

Γενικώς το να λέμε πάρε διάφορα sub και μετά κόβε το λαιμό σου με υποδεέστερες μεθόδους και αυτοσχεδιασμούς πάνω στο πώς θα ενσωματώνονταν αυτά ικανοποιητικά είναι συνταγή απογοητεύσεων γι αρχάριους χρήστες.
Καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις. Και μόνο που μπαίνει στον κόπο κάποιος να ασχοληθεί το εκτιμώ.
 

Μηνύματα
69
Reaction score
26
As long as your amplifier has pre out you can connect it to one of our Edge subwoofers. If the pre out is for front left and right, you can connect both to the inputs on the sub. Then make sure you have the low pass filter active on the back of the sub. That will filter out higher frequencies so the sub will only play bass.

Έστειλα μήνυμα στην xtz για subwoofer 10.17 edge θέτοντας το ζήτημα που αναδείχθηκε πιο πάνω, τον τρόπο αντιμετώπισης του ότι ο meridian δεν έχει sub out. Δεν ξέρω αν αυτό που μου απάντησαν αντιμετωπίζει το πρόβλημα που ανέφερε ένα μέλος.
 
Last edited:



Μηνύματα
69
Reaction score
26
Οι δικαναλοι θελουμε sub αλλα θελουμε και https://www.trinnov.com/en/products/amethyst/ για να τα ενσωματωσουμε :D
Λόγω των crossovers που διαθέτει; Με το set up που έχω αυτή τη στιγμή μου φαίνεται ότι αν έπαιρνα τον trinnov θα υπάρξει μεγάλη επικάλυψη γιατί ο ενισχυτής μου είναι ολοκληρωμένος και έχω ξεχωριστό DAC. Αν πάρω απόφαση να το ξηλωσω φαίνεται πολύ καλή πρόταση. Σκέφτομαι την άλλη επιλογή που μου πρότειναν τα μέλη, να βρω καταρχάς ηχεία καλύτερα από αυτά που έχω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.052
Μηνύματα
2.886.647
Members
37.979
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top