τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Γ@μώ το κόστος των εργαλείων για Crimp, γ@μώ!
Δλδ είναι πιό ακριβά από ένα επώνυμο καλώδιο μέσης κατηγορίας;
Το κόστος των Crimping Tools για τα 25άρια D-Sub της Metric, το 26άρι D-Sub της Lynx, και, τέλος, για τα διάφορα XLR βύσματα, πλησιάζει (αθροιστικά) επικίνδυνα κοντά στο κόστος 1 μέτρου ενός "καλού" καλωδίου.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Το κόστος των Crimping Tools για τα 25άρια D-Sub της Metric, το 26άρι D-Sub της Lynx, και, τέλος, για τα διάφορα XLR βύσματα, πλησιάζει (αθροιστικά) επικίνδυνα κοντά στο κόστος 1 μέτρου ενός "καλού" καλωδίου.
Ποίας εταιρίας εργαλεία είδες;:111:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Alex thanks. To Acourate έχω βάλει στο μάτι και από feedback που έλαβα από beta tester του Dirac μου είπε ότι το προτιμά (πιο δύσκολο αλλά με καλύτερα αποτελέσματα) κι έχει και το πακέτο της Audiolense.

Ενδιαφέρον έχει επίσης η λύση J.River Media Center για Blu-Ray playback και decoding και απ'ευθείας mapping στο Acourate κι επεξεργασία μέσω convolver.

Περιμένω με το καλό να φύγουν τα B&W (3 έμειναν) και να έρθουν τα καινούρια και τότε αφού τελειώσω με τα ηχεία (πάω για 5.1 δυνατό και 7.1 με 4 JBL Control Now για back surrounds) θα πέσω με τα μούτρα στο room treatment και DRC.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.246
Απάντηση: Re: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Κατ'αρχήν καλορίζικη η Halo.
θενκς μαν

Αν κατάλαβα καλά κατά τη θέαση Blu-Ray στέλνεις μέσω αποκωδικοποίησης στο PC το DTS-HD π.χ. σε PCM στη Lynx
το PC παίζει τις ταινίες από σκληρό δίσκο.

η Lynx AES16 SRC (χωρίς κανένα software) βγάζει σε 6 διακριτά AES/EBU κανάλια το 5.1

software player είναι το XBMC, αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα δουλεύει και το VLC, το media player classic και όποιο άλλο έτυχε να δοκιμάσω. Καλύτερη κίνηση στην εικόνα μου βγάζει το XBMC και γι'αυτό το έχω επιλέξει τελικά, καθώς και για το ευχάριστο περιβάλλον του.

Έχω δηλώσει στα windows ως "κάρτα ήχου" τα κανάλια 1+2 της Lynx, και χωρίς να κάνω τίποτε άλλο η Lynx βγάζει διακριτά τα 6 κανάλια του 5.1 πολυκάναλου ήχου σε 6 διακριτές AES/EBU γραμμές, όπως προείπα.

από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η Halo το ρόλο του DAC, του active crossover και του Room Correction. Για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος αλλά υποθέτω ότι έχει EQ.
ναι, φυσικά.

Α) Τι είδους EQ έχει η Halo. Επιτρέπει corrections in time domain ή μόνο Parametric.
όλα τα κάνει. και παραμετρικά έχει και ότι delay θες να βάλεις το βάζεις. δεν υπάρχει κάτι που να μη κάνει η μέτρικ.

Και εντελώς πληροφοριακά με τι player παίζεις Blu-Ray και πως αποκωδικοποιείται το HD Format. Εννοώ με ποιον decoder. Υπάρχουν διάφορες λύσεις και τις ψάχνω.
σου απάντησα πριν για το player.

Δεν υπάρχει κανένας "decoder". Το ψηφιακό stream του πολυκάναλου ήχου αποτελείται από 6 κανάλια ήχου μαζί (5.1) τα οποία μπορείς να ξεχωρίσεις και πολλά software. Με την Lynx όμως δε χρειάζεται κάποιο software decoder, διότι τα ξεχωρίζει η ίδια, με χρήση του hardware της.

B) Υποθέτω ότι δεν υπάρχει παρέμβαση στο channel mixing και στα levels των καναλιών από το αρχικό Blu-Ray HD stream σε σχέση με το 0 dBFS αλλά just in case.
όχι, δεν υπάρχει "στάνταρτ" παρέμβαση ούτε στο channel mixing ούτε στα levels των καναλιών, αν δε το θέλεις δηλαδή. Αν το θέλεις, επαναλαμβάνω, όλα γίνονται (και από τη Lynx και από τη metric είναι εφικτά αυτά)

Υπάρχει τέτοιο ρίσκο μετά το μανιπιουλάρισμα να κλιπάρεις το σήμα του σαμπ με τα "summers" όταν γίνεται το DA?
σαφώς. αλλά αν πας "μπάι δε μπουκ", δηλαδή αν σε κάθε "sum" αφαιρείς 6db από το κάθε προς άθροιση κανάλι ώστε αθροιζόμενα να μην υπερβαίνουν τα 0dbfs, δε πρόκειται ποτέ να κλιπάρει τίποτα. Και απλά στο τέλος δίνεις όσο κέρδος θες στο αναλογικό στάδιο εξόδου για να φέρεις σωστά τη στάθμη σε σχέση με τα άλλα ηχεία.

Γ) Παρακάμπτεις τελείως τον AVR για τον ήχο. Σωστά? Άρα καλιμπράρεις με τι? Πως ορίζεις τις αποστάσεις? Με το χέρι ή με software και μικρόφωνο?
software και μικρόφωνο φυσικά! εδώ που φτάσαμε καμιά άλλη λύση δεν είναι ούτε καν αποδεκτή!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.246
Απάντηση: Re: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Δ) Η Halo μπορεί ν΄αναλάβει ρόλο πλήρους ψηφιακού cross για όλα τα κανάλια?
ναι, φυσικά. ο μόνος περιορισμός είναι τα χρησιμοποιούμενα φίλτρα: δουλεύει μόνο L-R 24 db/oct

Δηλαδή αν θέλω να έχω 2-3 συστοιχίες με sub η οποίες θα λειτουργούν ως εξής; μια συστοιχία για το LFE, μια για τα LCR και μια για τα surrounds. To που και πως θα τοποθετηθούν ας το αγνοήσουμε για απλοποίηση. Μπορεί η Halo να παίξει το ρόλο αυτό ως crossover
ναι, φυσικά. μόνο καφέ δε ψήνει.

και με τη δυνατότητα να θέσω τα slopes κατ'επιλογήν αναλόγως των ηχείων?
πραγματικά άπειρες δυνατότητες. όρεξη και φαντασία να έχεις.

Σ'επρηξα Κωσταυτιά αλλά τώρα που την έχεις είναι ευκαιρία! Όχι ότι μπορώ να την πάρω τώρα και θες και Lynx (ή παρόμοια που να πάρει) αλλά η έρευνα είναι δωρεάν. :116:
σιγά το "πρήξιμο" βρε! :619:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.246
Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

αν θες να χρησιμοποιήσεις άλλο φίλτρο (πέραν του L-R 24 db/oct) μπορείς να το κάνεις είτε με software στη Lynx πριν πάει το σήμα στη μέτρικ, ή να γυρίσεις το σήμα από τη μέτρικ στη Lynx, να το περάσεις από όποιο software θες και να το ξαναεπιστρέψεις στη Metric (φυσικά θα χρειαστεί κάποιο delay στα υπόλοιπα, αλλά γίνεται). Όλα γίνονται. αυτός είναι ο χαβαλές. δεν υπάρχει κάτι που να μη γίνεται. Ακόμα και όλες τις εξόδους της Lynx μπορείς να τις ξαναγυρίσεις πίσω στη Lynx (συνδέεις τις 3 AES/EBU εξόδους του 5.1 σήματος με 3 AES/EBU εισόδους) να τις τραβήξεις ένα sample rate concersion με το άψογο hardware της Lynx και να τις ξαναβγάλεις από τη Lynx με άλλα 3 καλώδια AES/EBU για να πάνε 24/192 στη metric. H Lynx έχει 16 κανάλια εισόδων και 16 κανάλια εξόδων και μπορείς να τα δουλέψεις όπως θες, είναι ένας "AES/EBU router ή server" ενώ μόνο σε κανάλια εισόδων εφαρμόζει SRC. Εννοείται πως σε κάθε κανάλι μπορείς να προσθέσεις όσα κανάλια θες από την ίδια τη Lynx και με τόσο απλό τρόπο που είναι αστείο, όπως και ο έλεγχος στάθμης (για το κλιπάρισμα των sum που λες). Πλάκα πλάκα όμως, όλα τα παραπάνω γίνονται και στη μέτρικ. Είπαμε, είναι σχεδόν αστείο το τι μπορείς να κάνεις...
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ένα λεπτό γιατί κάτι δεν μου αρέσει στην όλη διαδικασία και όχι με τις Lynx/Halo αλλά με το DTS HD και Dolby True HD.

Τα DTS-HD και Dolby True HD είναι συμπιεσμένα loss less HD Formats και για να φθάσουν στη Lynx ή όπου θέλεις σε μορφη PCM πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος decoder. Στην περίπτωση του Dolby True HD υπάρχει open source decoder οπότε και υποστηρίζεται από το XBMC και παίρνεις τον ήχο αυτούσιο σε μορφή PCM bit για bit! :116:

Τελευταία φορά που τσέκαρα το XBMX Audio Engine δεν υποστηρίζε DTS-HD decoding σε PCM όπως και κανένα δωρεάν. Συνεπώς όταν του ζητήσεις να αποκωδικοποιήσει το DTS-HD αυτό που συμβαίνει είναι να παιρνεις DTS - Core (1546 Kbps stream) και μέχρι 5.1. Δηλαδή αν του δώσεις Blu-Ray με DTS-HD 7.1 θα πάρεις σε PCM μόνο 5.1 (και compressed) αλλά και σε 5.1 δεν θα πάρεις το PCM σε full resolution αλλά compressed.

To workaround που χρησιμοποιούν άλλοι players π.χ. MPC είναι μέσω LAV και του dtsdecoder.dll της Arcsoft που είναι εμπορικό και licensed. To J. River έτσι το κάνει και γενικά πλέον το θεωρώ το τοπ πακέτο σε δυνατότητας μουσικής και video - bar none αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Αυτός είναι και ο λόγος που ρώτησα περί decoder γιατί χωρίς κάποιον ήχο από Blu-Ray δεν μπορείς να πάρεις κι εννοώ πριν τις Lynx/Halo σε επίπεδο player.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Όντως είναι αστείο το τι μπορείς να κάνεις και με τα εξαιρετικά DAC της Halo μου φαίνεται ξέρω τι δεν πρέπει να κάνεις! Να πάρεις άλλο Pro AVR!:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.246
Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

για το DTS-HD πολύ πιθανά να έχεις απόλυτο δίκιο. αλήθεια, ποτέ δεν ασχολήθηκα να δω σε τι διαφοροποιείται από το Dolby True HD, ούτε να ψάξω κάτι παραπάνω. το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω την ταινία στο ΧΒMC και άκουγα ήχο και από τα 5 ηχεία, ε, δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

Ομολογουμένως επίσης στο MPC έχω εγκατεστημένα όλα τα ντεκόουντερς, αλλά αυτό το κάνω μάλλον από συνήθεια κατά την εγκατάστασή του.

Θα το δω όμως τώρα που κατάλαβα τι λες, και οπωσδήποτε θα ψάξω το J. River που λες, αλλά αυτά αρκετά αργότερα, καθώς το ενδιαφέρον μου κυρίως εστιάζεται στο δικάναλο ήχο. ο πολυκάναλος για να σου πω τη μαύρη αλήθεια, ελάχιστα με ενδιαφέρει (συγκριτικά με το δικάναλο). Βέβαια, αυτά μπορεί να αλλάξουν με τον καιρό, που είναι και πολύ πιθανό, ιδίως αν κυκλοφορήσουν πολυκάναλες ηχογραφήσεις αξιώσεων, κάτι που προς το παρών δε το ξέρω καν να υπάρχει, δεν έχω ούτε για δείγμα, πόσο μάλλον να έχω ικανή συλλογή που να "απαιτεί" και ψάξιμο στο σεταπ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.246
Απάντηση: Re: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Ένα λεπτό γιατί κάτι δεν μου αρέσει στην όλη διαδικασία και όχι με τις Lynx/Halo αλλά με το DTS HD και Dolby True HD.

Τα DTS-HD και Dolby True HD είναι συμπιεσμένα loss less HD Formats και για να φθάσουν στη Lynx ή όπου θέλεις σε μορφη PCM πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος decoder. Στην περίπτωση του Dolby True HD υπάρχει open source decoder οπότε και υποστηρίζεται από το XBMC και παίρνεις τον ήχο αυτούσιο σε μορφή PCM bit για bit! :116:
πάντως αξίζει τον κόπο να κάνεις μια ερώτηση στη λινξ, διότι αυτοί λένε πως τη διάκριση των καναλιών την κάνει η ίδια η κάρτα. πιθανά να έχουν ενσωματώσει ντεκόουντερς στο σόφτγουερ των ντράιβερς της κάρτας, ή και στο φίρμγουερ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.246
Απάντηση: Re: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

χαρακτηριστικά, λέει:

Multi-channel support of 5.1 and 7.1 surround playback formats.

εδώ το λέει:

http://www.lynxstudio.com/product_detail.asp?i=16


και οδηγός για αυτό (η υπογράμμιση δική μου, πιθανά να ισχύει αυτό που λες, αλλά πάλι άκρη δεν έβγαλα, αν θες ρώτα τους):

The Lynx Version 2 (WDM) driver supports multi-channel playback using AES16 device 1. To effectively monitor 5.1 audio, 6 discreet outputs are necessary. In this case AES16 Stereo Digital Outs 1-3 will be used.
To utilize this feature:
To play back Dolby or DTS encoded sources, Dolby or DTS decoding software must be utilized.
The most current Lynx firmware is required. Visit http://www.lynxstudio.com/support_downloads.asp for the latest firmware updater.
The Windows speaker configuration needs to be on “5.1 surround sound speakers”. To set this, go to Control Panel> Sounds and Audio Devices> Audio> Default Device/Advanced> Speaker Setup = 5.1 surround sound speakers
When playing back 5.1 surround encoded audio, the channel distribution is: Left/Right = Digital Out 1 L/R; Center = Digital Out 2 L; Sub= Digital Out 2 R; Rears = Digital Out 3.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Έχουμε ξεφύγει...πολλές ώρες στο κυνήγι της τελειότητας, λίγη μουσική και πολύ engineering.

Τι θα ακούς βρε Ear από 19 dacs? Πότε βγήκε η τελευταία ταινία της προκοπής, και πόσο χρειάζεται 7.1 κανάλια για να την απολαύσεις?

Και πότε θα έχεις χρόνο να ψηφιοποιήσεις τα βινύλιά σου? Και πότε τα άκουσες τελευταία φορά?

Στο ξεφύγει, βάζω και τον εαυτό μου μέσα.

Είναι η χαρά της επίτευξης του στόχου, δεν έχει σχέση με την μουσική, και μόλις τα καταφέρουμε, φτου και από την αρχή....


..από την άποψη του "έχουμε ξεφύγει", είσαι τελικά Hi-Endάς.
 
Last edited by a moderator:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Έχουμε ξεφύγει...πολλές ώρες στο κυνήγι της τελειότητας, λίγη μουσική και πολύ engineering.
...................................................................
............................................................................................
Είναι η χαρά της επίτευξης του στόχου, δεν έχει σχέση με την μουσική, και μόλις τα καταφέρουμε, φτου και από την αρχή....
Σαν βγεις στον πηγεμό για την Ιθάκη
να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος....
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.723
Reaction score
76.037
Re: Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Σαν βγεις στον πηγεμό για την Ιθάκη
να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος....
Τώρα το έγραψες αυτό Μάνο? Μπράβο! :444:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Γκκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ. Τι θα γίνει μ'αυτή την αηδία που συμβαίνει συνέχεια 2 χρόνια τώρα κι έχω χάσει πολλά "σεντόνια"?

AVSITE MSG

"Your submission could not be processed because the token has expired.

Please push the back button and reload the previous window."

Και μετά τα τρια......
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

χαρακτηριστικά, λέει:

Multi-channel support of 5.1 and 7.1 surround playback formats.

εδώ το λέει:

http://www.lynxstudio.com/product_detail.asp?i=16


και οδηγός για αυτό (η υπογράμμιση δική μου, πιθανά να ισχύει αυτό που λες, αλλά πάλι άκρη δεν έβγαλα, αν θες ρώτα τους):

The Lynx Version 2 (WDM) driver supports multi-channel playback using AES16 device 1. To effectively monitor 5.1 audio, 6 discreet outputs are necessary. In this case AES16 Stereo Digital Outs 1-3 will be used.
To utilize this feature:
To play back Dolby or DTS encoded sources, Dolby or DTS decoding software must be utilized.
The most current Lynx firmware is required. Visit http://www.lynxstudio.com/support_downloads.asp for the latest firmware updater.
The Windows speaker configuration needs to be on “5.1 surround sound speakers”. To set this, go to Control Panel> Sounds and Audio Devices> Audio> Default Device/Advanced> Speaker Setup = 5.1 surround sound speakers
When playing back 5.1 surround encoded audio, the channel distribution is: Left/Right = Digital Out 1 L/R; Center = Digital Out 2 L; Sub= Digital Out 2 R; Rears = Digital Out 3.

Μόλι έχασα ένα μεγάλο post αλλά αυτό θα έβαζα.

Ξέρω τι εννοεί. Μιας και η Lynx έχει μόνο ψηφιακές εξόδους αναφέρεται στο πως κάνεις assign τα κανάλια αλλά σε PCM μορφή ΑΦΟΥ έχουν μετατραπεί από το decoder του player. Επίσης αναφέρεται στα παλαιά compressed φορμα.

Τα νέα φορμά δεν επιτρέπεται να βγαίνουν ψηφιακά από το PC παρά μόνο μέσω "protected audio path" (my ass) δηλαδή HDMI ειδάλλως αναλογικά.

Ο μόνος λόγος που πλέον είναι εφικτό να τα πάρουμε ψηφιακά είναι το γεγονός ότι στην περίπτωση του Dolby True HD τον decoder τον έχουν σπάσει και έχουν δικό του open source οπότε και free, ενώ στην περίπτωση του DTS HD MA χρησιμοποιούν το dtscdecoder.dll, καταβάση το αντιγράφουν από την εγκατάσταση του TM της Arcsoft. Αυτό φυσικά δεν είναι αποδεκτό από του δημιουργούς αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Μένει λοιπόν να το να χρησιμοποιείς player που κάνει χρήση αυτού του μονοπατιού και νομίζω πως το XBMC δεν το κάνει ακόμα αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Το θέμα είναι ότι πλέον γίνεται και αυτό ανοίγει νέους ορίζοντες και μένει να δοκιμάσω κάτι ακόμα για να καταλήξω ότι δεν χρειάζεται.


Μου φαίνεται ότι αυτό που σκέφτομαι θα παίζει και καλύτερα από Processors (AV) πολλών χιλιάδων ευρώ, με φοβερό ROOM Correction, καλύτερο D/A και απόλυτο έλεγχο των μπάσων. (ε) Θα δείξει.

Πρόβλημα 1) Θες Lynx + HALO ή HILO

Προβλημα 2) Θες Room Treatment (αλλά αυτό πάντα το θες)

Προβλημα 3) Φοβάμαι ότι θες και ακριβό μικρόφωνο / audio interface + DRC. Το ακριβό μικρόφωνο για τα άκρα του συχνοτικού εύρους και μετρήσεις σε υψηλές στάθμες (Behringer doesn't cut it που λένε).



Τέλος πάντων είναι ωραίο να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, αλλά όχι το ότι δεν μπορείς να το πάρεις ΑΥΡΙΟ!


Για το J.River - Τρέξε γρήγορα και αγόρασε το ($50) και δεν θα το μετανοιώσεις.

Αυτοί που το χρησιμοποιούν :

"Andtelope Audio, Audio Research, Ayre, Bel Canto, Benchmark, Digibit, MBL, NuForce, Scaena, PS Audio, Wavelength "

Κάτι ξέρουν και δεν αναφέρομαι καν στις δυνατότητες εικόνας και διαχείρησης τεραστίων βάσεων μουσικής με πραγματική database λογική.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Απάντηση: τρέμε Ζαπάντη!!!!!!!!!!

Τώρα το έγραψες αυτό Μάνο? Μπράβο! :444:

Είναι στίχοι από τραγούδι της Αντζελας Δημητρίου
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.981
Μηνύματα
2.924.663
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top