Barista Corner


Μηνύματα
1.284
Reaction score
2.128
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες καψουλες για μηχανες nespresso; Οχι απαραιτητα της nespresso.
Εχω δει απο illy, coffee island, lor και αλλες αλλα δεν εχω ιδεα τι να παρω.
Πρεπει να αγορασω 200-300 κομματια.
 

Μηνύματα
14.818
Reaction score
1.846
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες καψουλες για μηχανες nespresso; Οχι απαραιτητα της nespresso.
Εχω δει απο illy, coffee island, lor και αλλες αλλα δεν εχω ιδεα τι να παρω.
Πρεπει να αγορασω 200-300 κομματια.
Moreno, Molinari, Sant’Eustachio, Vergnano είναι κάποιες από τις εταιρείες που προτιμώ.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.362
Παναγιώτη; Μόλις έβγαλα με τίναγμα το τσιγκινο screen πάνω από το πακ, μόλις τώρα έγινε ο καφές:
(Και γ@μω τις καφεδάρες κάνω ο φούστης)

1000011449.jpg


Να και το πακ (κάηκε η παλάμη μου για χάρη της φωτογραφίας)

1000011448.jpg


Όμορφο φαίνεται το πακ, σα να είναι έτοιμο να ξαναβγάλει καφέ! 😁🤪😜

Χωρίς χάρτινο φίλτρο στον πάτο του πούλμαν.

Ωραίο το πούλμαν, θέλω το 22-αρι όμως.

Πα να παραγγείλω γκαϊφέ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.133
Reaction score
84.886
Νέα προμήθεια καλαμάκια για φρέντο. Πλαστικά. :thumbsup:
Αν είναι reusable είναι νόμιμα. 8-)

4,5€ τα 1000, το καθένα καθαρό σε περιτύλιγμα.
Πάντα έχω μαζί μου στο αυτοκίνητο για να προφυλάγομαι από τις χάρτινες παπαριές.




δδδ.jpg
 


TGD

Μηνύματα
7.561
Reaction score
7.550
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες καψουλες για μηχανες nespresso; Οχι απαραιτητα της nespresso.
Εχω δει απο illy, coffee island, lor και αλλες αλλα δεν εχω ιδεα τι να παρω.
Πρεπει να αγορασω 200-300 κομματια.
Αν σε ενδιαφέρει η γεύση θέλει ψάξιμο. Αν απλά θέλεις στοκ για το γραφείο ή το airbnb αλλάζει το θέμα.

Εγώ για τη γεύση αγοράζω συχνά από την Kudu και την Taf.

Illy παίρνω μόνο decaf. Απλά στη Nespresso καμία κάψουλα της δεν βγάζει την ίδια γεύση με τη μηχανή της ίδιας της Illy.

Αλλά για ποσότητα αγόρασα Mrs. Rose. Συσκευασία των 50 σε ατομικά σακουλάκια. Νομίζω έχουν και ακόμα μεγαλύτερα κιβώτια. Μια χαρά γεύση και χαμηλή τιμή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.362
Ενδιαφέρων καφές αυτός:


Με ισορροπημένη οξύτητα και γλύκα.

Και για όποιους αρέσκονται σε υψηλές οξύτητες, εδώ θα βρουν το "μάστορα":

https://roasters-kolektiva.com/product/trip-to-rwanda-collecta/

Ένας καφές που σίγουρα "ξεχωρίζει".
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
15.386
Reaction score
21.508
Μετά από περιπλάνηση σε διάφορα kudu, chain ,handpickers κλπ επέστρεψα πίσω σε αυτό που κάθεται πάντα σωστά χωρίς πολύ προσπάθεια, χωρίς να κολλάει τον μύλο όπως πχ ένας chain που πήρα πριν (προφανώς θέλει άλλο εξοπλισμό)
1000005361.jpg
1000005360.jpg

Γενικά στο ανοικτό portafilter βλέπω ότι αν και δεν φαίνεται κάτι στο puck υπάρχει ανομοιομορφία, μπορεί να δοκιμάσω βελόνες για ανακάτεμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.362
Κάνε μια βόλτα και σ'αυτους, ψήνουν ωραία τους καφέδες τους


1000011722.jpg
1000011721.jpg
1000011725.jpg


Το τελευταίο πίνω τώρα, πολύ ωραίο καφεδάκι.
 

Μηνύματα
15.386
Reaction score
21.508
απουσία φυσικού καταστήματος θα περιμένει πολύ , δεν μπορώ να περιμένω καφέ με κούριερ
έχω γίνει ένα μικρός κροσφέιντερ, με το τρεκ μου , με το φυσικό κατάστημα, με την sage μου, να βρω λες και κάνα εξοχικό μαραθώνα μεριά ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.902
Reaction score
127.362
Με κούριερ το αποπάνω μαγαζί, σε 3 μέρες το είχε στείλει στην πόρτα μου.

Έκανα παραγγελία 2 μέρες πριν μου τελειώσει ο προηγούμενος καφές, κι ήρθε στην ώρα του, δε "ξέμεινα".

Πιο πολύ βαριέμαι να πάω στο "φυσικό μαγαζί" να πάρω καφέ, είναι πιο χρονοβόρο από μια παραγγελία στο δικτυακό μαγαζί.
 

Μηνύματα
15.386
Reaction score
21.508
έγκωσα διαδικτυακές αγορές, πλέον μόνο φυσικό κατάστημα εντός αττικής εκτός δεν προλαβαίνω κλπ.
θα πάρω το δίκυκλο θα πάω μαγαζί θα χαζέψω και θα ψωνίσω.
και μετρητά αμα λάχει για την αλητεία.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.133
Reaction score
84.886
Μετά από περιπλάνηση σε διάφορα kudu, chain ,handpickers κλπ επέστρεψα πίσω σε αυτό που κάθεται πάντα σωστά χωρίς πολύ προσπάθεια, χωρίς να κολλάει τον μύλο όπως πχ ένας chain που πήρα πριν (προφανώς θέλει άλλο εξοπλισμό)
View attachment 334341 View attachment 334342
Γενικά στο ανοικτό portafilter βλέπω ότι αν και δεν φαίνεται κάτι στο puck υπάρχει ανομοιομορφία, μπορεί να δοκιμάσω βελόνες για ανακάτεμα.
Τα ίδια έπαθα κι εγώ με έναν Chain πριν μία βδομάδα. Δεν θυμάμαι ποιος είναι. Σταμάτησε ο μύλος να γυρίζει και νόμιζα ότι βρήκε πέτρα. Τελικά ήταν οι κόκκοι.

Όσο για την αγορά του καφέ, αν δεν ξέρω τα μούτρα και τη συμπεριφορά του πωλητή δεν ψωνίζω. :biggrin:
Οι απρόσωπες συναλλαγές δεν είναι του χαρακτήρα μου. Ούτε τα πάρε-δώσε με couriers.

Οι Samba μου αρέσουν αλλά μέχρι τώρα δεν είχα μαγαζί κοντά. Από τον Σεπτέμβριο που θα πηγαίνω τον μικρό στο νέο γυμνάσιο που πέρασε θα περνάω από το μαγαζί της Πανόρμου που είναι σχετικά κοντά.
 

Μηνύματα
15.386
Reaction score
21.508
Βαρβάκειο;
δίπλα είναι. Αλλά με αυτοκίνητο θα δυσκολευτείς.

άσε με τους κόκκους αυτούς γκραν και γκραααααν, άρχισα τα youtube, ξεβίδωσα το σύμπαν , καθάρισα κλαιν, τα ίδια.
προφανώς εκεί είναι το όριό μας, θέλει τουλάχιστον μετρίως καβουρδισμένους κόκκους αλλιώς μασάει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.034
Μηνύματα
2.885.953
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top