Barista Corner

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.575
Reaction score
40.612
δε πολεμησα εκει για να πινουν αυτη την αηδια σημερα οι Βγιετκογκ.
τα κοκκαλα μου τριζουν.
1721648673846.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.456
Reaction score
132.281
Να ένα πολύ ωραίο μηχανάκι!



(Δεν άντεξα τη φλυαρία του, δε το είδα όλο)
 

TGD

Μηνύματα
8.245
Reaction score
8.236
Το Βιετνάμ είναι η δεύτερη μεγαλύτερη παραγωγός καφέ στον κόσμο...
 


Μηνύματα
4.528
Reaction score
7.827
Σημερα ηρθαν 5 καφεδες από κει.
Ο Αιθιοπίας μου αρεσε αρκετά , γεμάτο σωμα κι ισορροπημένος.
20γρ σε 50 περ, 30δλπ εκχύλιση.
στην εκχύλιση μετράς και την πρόεκχύλιση στο συνολικό χρόνο πχ 30δλπ

ως τώρα ο porto guatemala είναι ο ποιο ωραιος
 



Μηνύματα
1.993
Reaction score
454
Σαγκαη.
Μαλλί της γριάς που λιωνει και πεφτει στον καφέ ...
Ειμαι σιγουρος οτι σε ολη εκείνη την περιοχή ,
αν καποιος βαλει 8 κουταλιές ζαχααρη αντι για 10,
θα πεσει στο πατωμα και θα βγάζει αφρούς .
 

Attachments



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.692
Reaction score
34.709
Σε ανύποπτη γειτονιά στη Σόφια, πέτυχα ένα μαγαζάκι, micro roaster ο τύπος που έψηνε και καφεδάκια, πολύ σενιος, βασικά μου τα πούλησε ο 13χρονος (!!) γιος του, πήραμε 2 καφεδακια βραζιλιάνικα ωραία, πήρα και ένα μπλεντ του, απέφυγα τα μονοποικιλιακα του τα φοβήθηκα για τη μηχανή μου ως ξανθουτσικα. Όταν επιστρέψω θα δοκιμάσω.

IMG_20240807_115956_edit_691686689532475.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.456
Reaction score
132.281
Πολύ ωραίος καφές αυτός από Κένυα, είναι ο πρώτος που άνοιξα, με την πράσινη ετικέτα:

1000012418.jpg


Λέει orange & passion fruit, τέλος πάντων νόστιμες οξύτητες έβγαλε. Φουλ γεύση.

Όμορφες οξύτητες έχει κι αυτός ο καφές:

1000012422.jpg


Που τον πήρα από ένα καφέ τους, εδώ στη Θεσσαλονίκη, στην Καλαμαριά.

Εντυπωσιακό ήταν πως τους ζήτησα να μου κάνουν κι ένα καφέ, είχαν αυτούς του κόκκους Αιθιοπίας διαθέσιμους, και τον έκαναν και πολύ ωραίο μάλιστα!

Άνευ πλάκας, είναι ο πρώτος ωραίος καφές που πίνω σε καφέ στην πόλη της Θεσσαλονίκης, δε το πίστευα...

Εύγε τους. Μάλιστα παιδεύτηκαν για να τον κάνουν, τους βγήκε στην 3η προσπάθεια (έβλεπα αλλά δεν είπα τίποτα), γιατί ήταν πολύ σφιχτή η άλεση και οι πρώτες 2 προσπάθειες πήγαν άπατες, έβγαλε λίγο ζουμί η καφετιέρα, και το πέταξαν, ξαναρυθμιση μύλου και πάλι από την αρχή.

Μπράβο δις.
 

Μηνύματα
1.633
Reaction score
8.128
Μια ερώτηση στην παρέα.. Όντας άσχετος με το άθλημα αξίζει (άμα φθάνουν τα μισθά στους επόμενους μήνες) να μαζέψω κάνα φράγκο να αγοράσω κάτι σαν ετούτο ή εκείνο ;
Ξέρω ότι θα πάρει λίγο χρόνο για να τα καταφέρω αλλά επειδή μ' αρέσει ο εσπρέσο ( και φρέντο επίσης) είπα μπας και το τολμήσω.
 


Μηνύματα
61
Reaction score
129
Μια ερώτηση στην παρέα.. Όντας άσχετος με το άθλημα αξίζει (άμα φθάνουν τα μισθά στους επόμενους μήνες) να μαζέψω κάνα φράγκο να αγοράσω κάτι σαν ετούτο ή εκείνο ;
Ξέρω ότι θα πάρει λίγο χρόνο για να τα καταφέρω αλλά επειδή μ' αρέσει ο εσπρέσο ( και φρέντο επίσης) είπα μπας και το τολμήσω.
Θα σου πρότεινα μια lelit με pid και εναν μύλο της eureka για τα πρώτα σου βήματα.. έχουν καλό support, είναι σκυλιά και μπορείς να φτιάξεις εξαιρετικά καφεδάκια.. Ρίξε επίσης μια ματιά και σε φόρουμ καθαρά για espresso..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.456
Reaction score
132.281
Το δεξί είναι υπέροχο. Το αριστερό τι λέει;
Είναι ένας ωραιότατος, ευχάριστος καφές, χωρίς να εντυπωσιάζει πουθενά.
Πολύ γλυκός, από τους πιο γλυκόπιοτους που έχω δοκιμάσει.

Πολύ λίγες οξύτητες βγάζει, παρά τα 3/5 που λέει στην καρτέλα, εγώ θα του έβαζα 1 αστεράκι στην οξύτητα, μια λεπτή οξύτητα που θυμίζει ίσως απαλό λευκό κρασί.

Χαρακτηριστικό του στην εμφάνιση, είναι το καϊμάκι, που είναι πραγματικά πολύ. Όταν βγαίνει, είναι όλο το ποτήρι ξανθό καϊμάκι, σκέτο καϊμάκι λέμε, άντε ίσως 1 χιλιοστό τέρμα κάτω να φαίνεται μαύρος καφές.
Μετά από κάνα δίλεπτο, είναι έτσι:

1000012890.jpg


Πίνεται πολύ γρήγορα, σε αντίθεση με άλλους, που θες κάποιο χρόνο να αδειάσεις το ποτήρι. Αυτός κατεβαίνει και μονορούφι. Ευκολόπιοτο γλυκό καφεδάκι.

Προσωπικά θα το χαρακτήριζα:

Γλυκύτητα 4,5/5
Σώμα 2,5/5
Οξύτητα 1/5

 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.808
Μηνύματα
2.918.352
Members
38.101
Νεότερο μέλος
Γενικος Γ
Top