BBQ Weber Spirit and other grills in action

Μηνύματα
2.479
Reaction score
1.762
Ο κύριος λόγος που ανέχομαι την "δυσκολία" του να ανάβω κάρβουνα και να περιμένω ..............................................ο καθαρισμός της ψησταριάς υγραερίου .
η συγκεκριμένη weber είναι πολύ εύκολη. Ο κάδος είναι flat χωρίς ανωμαλίες, ψεκάζεις με λιποδιαλυτικό περιμένεις και βάζεις λάστιχο με κουβά απο κάτω.
Η broil king που έχω είναι πιο μανούρα, έχει πολλά σπασίματα ο κάδος και είναι λίγο πρήξιμο.
Εγώ ψήνω 2-3 φορές τη βδομάδα και αυτό που κάνω είναι να καθαρίζω φλογοκρύπτες (βγάλσιμο και βούρτσισμα) μια στις 15. Τον κάδο ανα 2μηνο-3μηνο ανάλογα με το πόσα γουρούνια έχω ψήσει (γιατί με τα μοσχάρια δε θέλει σχεδόν ποτέ καθάρισμα).
Η ευκολία του "ανάβω τώρα και σε 15 λεπτά ψήνω"είναι life changing (τουλάχιστον για μένα με την υγραερίου)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.885
Reaction score
31.677
Ο κύριος λόγος που ανέχομαι την "δυσκολία" του να ανάβω κάρβουνα και να περιμένω ..............................................ο καθαρισμός της ψησταριάς υγραερίου .
Οι σχαρες ειναι το ζορι . Ο καδος ειναι σχετικα ευκολος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.064
Και στο κάρβουνο θέλει καθάρισμα η σχάρα. Εκτός και αν ψήνεις πάνω στο καμμένο λίπος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.533
Ο κύριος λόγος που ανέχομαι την "δυσκολία" του να ανάβω κάρβουνα και να περιμένω ..............................................ο καθαρισμός της ψησταριάς υγραερίου .
Σιγά τον καημό για τον καθαρισμό. Μη βλέπεις τους βλαμμένους που θέλουν να λάμπει η ψησταριά συνεχώς λες κι είναι το απαστράπτον πικάπ στο σαλόνι, και μια φορά το χρόνο να ασχοληθείς μια ώρα, αρκεί.

Χιλιάδες φορές πιο χρονοβόρο και δύσχρηστο σε κάθε χρήση είναι το κάρβουνο, άσε τη μαυρίλα που βγάζει. Μα τι λες τώρα..
 


Μηνύματα
493
Reaction score
432
Ετοιμασιες για την καινουργια σεζον :) Αυτη την φορα εβγαλα και τα burners, που αξιζει τον κοπο γιατι βγαινουν ευκολα και ετσι καθαριζονται σωστα ωστε οι φλογιτσες μετα να ειναι αψογες 🔥

View attachment 332451 View attachment 332452
Πως βγαίνουν τα burners;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.885
Reaction score
31.677
Σιγά τον καημό για τον καθαρισμό. Μη βλέπεις τους βλαμμένους που θέλουν να λάμπει η ψησταριά συνεχώς λες κι είναι το απαστράπτον πικάπ στο σαλόνι, και μια φορά το χρόνο να ασχοληθείς μια ώρα, αρκεί.

Χιλιάδες φορές πιο χρονοβόρο και δύσχρηστο σε κάθε χρήση είναι το κάρβουνο, άσε τη μαυρίλα που βγάζει. Μα τι λες τώρα..
Αρκει αμα δεν ψηνεις. Αμα ψηνεις θελει δυο φορες τουλαχιστον, δηλαδη οποτε παιρνει φωτια ο καδος :biggrin:
 


Μηνύματα
2.479
Reaction score
1.762
Οι σχάρες είναι το πανεύκολο της υπόθεσης. Αν είναι μαντέμια κάνεις πυρόλυση, τα τρίβεις με μια βούρτσα και μετά τα περνάς λάδι. Done.
Για τις ανοξείδωτες ακόμα πιο εύκολο. Τις παπαριάζεις σε μια λεκανίτσα και μετά με ένα σφουγγάρι βάζεις σαπουνάδα και τις πλένεις. Αν έχει ξεραμένα λίπη ψεκάζεις με ένα καλό λιποδιαλυτικό και τελείωσε.
Νταξ η απόλαυση θέλει θυσίες, αλλιώς πάρτε sous vide ή air fryer.
:p
 




gonis

Luger
Μηνύματα
4.292
Reaction score
11.688
Ο Covid μας άλλαξε τον τρόπο ζωής!
Βρεθηκαμε όλοι με Weber, Broil King,Prakticer …. ψηστιερες στα μπαλκόνια πολυκατοικιών και όποιον πάρει το ντουμανι 😜
Εγιναν της μόδας και οι κοπές Kobe Waqye A4,A5,tomahawk,dry aged μοσχάρια κλπ και εκεί που προ Covid βγαίναμε με τα φιλαρακια και τρώγαμε χοιρινη,παϊδάκια σαλατες,πίναμε μπύρες και πληρώναμε 20€ το κεφάλι φτάσαμε να ψηνουμε σπιτι με μεγαλύτερο κόστος και να συζητάμε πως θα καθαρίσουμε τη Weber και ποιος θα πλύνει τα πιατα:headbang:;):drinks:😜
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.885
Reaction score
31.677
Βρε εγω εχω Weber πανω απο 20 χρονια 25 χρονια ! Και στην πρωτη spirit με τα 2 burners αμα ειχα αλλαξει καυστηρες ακομα θα την ειχα .
 
Last edited:




gonis

Luger
Μηνύματα
4.292
Reaction score
11.688
Βρε εγω εχω Weber πανω απο 20 χρονια 25 χρονια ! Και στην πρωτη spirit με τα 2 burners αμα ειχα αλλαξει καυστηρες ακομα θα την ειχα .
Εσυ,εγω λέω για τους άλλους 😜
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Με χώνει το Ντολμαδάκι να ψήνω γ@μώ το κέρατό μου γ@μώ. 🤬

1720621660282.jpeg


1720621704527.jpeg


Επειδή λύσσαξε, πήραμε (ο Ηλίαζμου πήρε, έφερε και συναρμολόγησε δηλαδή) μιά κινεζιά, κι αν πάει καλά το πράμα θα πάρουμε κανονική. Προσπαθώ να τα καίω μπας και βαρεθεί αλλά κάθεται κέρβερος αποπάνω. :biggrin:

1720621792239.jpeg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.425
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top