dynaudio LYD 48 + DYNAUDIO 18S sub.

Μηνύματα
1.357
Reaction score
678
Μερικές ερωτήσεις για το στήσιμο νεου auro 3d 5.4.4 setup. AV προενισχυτής θα είναι ο Arcam av40 με full dirac. Θα επιλεχθεί ένας από τους 2 χώρους o πρώτος είναι 3,55χ6,10χ3,05 (θα είναι μόνο για το hobby) και ο δεύτερος 4,3χ5,4χ2,90 σε πολυκατοικία (πχμχυ). Μάλλον θα επιλεχθεί ο πρώτος. Τώρα υπάρχει ένα στημένο auro 3d setup με 9χKALI IN-8 και 4 sub. Το σύστημα θα παίζει μόνο μουσική, η εικόνα θα είναι μόνο για μουσικά blu-ray.
1. Θα υπάρχει όντως ακουστική βελτίωση απο τα ΚΑLI στα DYNAUDIO LYD 48 και DYNAUDIO 18S?
2. Τα LYD 48 λέει πως μπορούν να ρυθμιστούν και για wall-mounted installation ενώ έχουν το bass reflex στην πίσω πλευρά τους.
3. Ta 114db των LYD 48στο 1m το ζεύγος είναι ικανό για reference σταθμη 85db syn 30db + headroom 9db?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.312
Reaction score
20.984
Δεν είναι έχω απαντήσεις στις απορίες σου, οπότε επίτρεψέ μου να εκφράσω μια δική μου απορία: υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI IN-8;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.989
Reaction score
82.073
Δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα η αλλαγή. Τα dynaudio σαμπ είναι καλύτερα, τα ηχεία δεν απέχουν μεταξύ τους πολύ που να αξίζει τον κόπο
 

Μηνύματα
1.357
Reaction score
678
Δεν είναι έχω απαντήσεις στις απορίες σου, οπότε επίτρεψέ μου να εκφράσω μια δική μου απορία: υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI IN-8;
Ναι υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθούν τα KALi in-8
 

Μηνύματα
1.683
Reaction score
1.526
Να πας στο 2ο χώρο. Θεωρητικά θα παίζει πολύ καλύτερα. Στον πρώτο έχεις το μηκος ακέραιο διπλάσιο του υψους. Και να πας να ακούσεις τα dynaudio. Έχω τα subs και είναι εκπληκτικά καθαρά. Αν είναι αντίστοιχα και τα Lyd, κόβεις τη μονιτοριλα στα ψηλά και είσαι άρχοντας. Επιβεβαίωσε το όμως με ακοραση. Ο Νακας δεν τα φέρνει?
 

Μηνύματα
3.760
Reaction score
5.747
Το συνολικό μπατζετ για όλα μαζί πόσα λεφτά είναι αν πουλήσεις και τα σαμπ που έχεις;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.869
Reaction score
130.317
1. Θα υπάρχει όντως ακουστική βελτίωση απο τα ΚΑLI στα DYNAUDIO LYD 48
Ναι, αλλά όχι αξιόλογη.
Το πρόβλημα με τα 48-αρια είναι τα μικρής ισχύος ενισχυτικά στάδιά του, που εγγυώνται χαμηλές μέγιστες στάθμες (παραπλήσιες του Κάλι).
Έτερο πρόβλημα, το bass reflex από πίσω.
Τέλος, η απουσία waveguide.
Από τα Κάλι, θα έχει χειρότερη off axis.

Πιο σοβαρή αναβάθμιση θεωρώ αυτά τα Άνταμ, με πολύ ισχυρότερα ενισχυτικά στάδια και μπροστά τις εξόδους του bass reflex:



ΥΓ το δεύτερο δωμάτιο θα προτιμούσα και γω.
3. Ta 114db των LYD 48στο 1m το ζεύγος είναι ικανό για reference σταθμη 85db syn 30db + headroom 9db?
Όχι σε οικιακή απόσταση ακρόασης.
Πιθανώς (οριακά) στο 1 μετρο απόσταση ακρόασης (χρήση κονσόλας).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.312
Reaction score
20.984
Δεν είναι έχω απαντήσεις στις απορίες σου, οπότε επίτρεψέ μου να εκφράσω μια δική μου απορία: υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI IN-8;
Ναι υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθούν τα KALi in-8
Επανέρχομαι: μετά και τις απαντήσεις που έλαβες, θα σου πρότεινα να αυξήσεις τον αριθμό των KALI-IN8. Σκέψου πόσα μπορείς να αγοράσεις με τον διαθέσιμο προϋπολογισμό και μετά πού θα τα τοποθετήσεις. Επίσης, ο δεύτερος χώρος, από ακουστικής πλευράς, είναι καλύτερος από τον πρώτο, λόγω μη συμμετρικών διαστάσεων. Το γεγονός ότι είναι σε πολυκατοικία μπορεί να επηρεάσει την ένταση που θα ακούς.

Ο πρώτος χώρος πού βρίσκεται;
 

Μηνύματα
1.357
Reaction score
678
ο πρωτος χώρος ειναι ισογειο κενό . Για τις διαστάσεις μπορώ να τον μικρύνω σε μήκος για να σπάσει η αναλογία μήκος ύψος. Ο Arcam έχει ακόμη 2 xlr άδειες και μία σαν sub1 to .1 κανάλι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.869
Reaction score
130.317
Τώρα υπάρχει ένα στημένο auro 3d setup με 9χKALI IN-8 και 4 sub.
Πόσο ικανοποιημένος είσαι από αυτό το σεταπ;

Αν σε ενοχλεί κάτι, τι είναι αυτό;

Τι θα ήθελες παραπάνω από αυτό το σεταπ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.989
Reaction score
82.073
Λίγο να σκαλίσουμε τις καμπύλες του Dirac και θα είναι μια χαρά, κάτι θα βρεθεί να του αρέσει.
Και αν μπορείς να μικρύνεις την διάσταση ύψους δημιουργώντας μια έξυπνη ψευδοροφή και πολύ απορρόφηση μέσα, και αυτό θα βοηθήσει επιπλέον.
Μην αλλάξεις την διάσταση μήκους, θα χρειαστεί για δυο έξτρα ηχεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.683
Reaction score
1.526
Βρε μήπως να βγάλει ένα χώρο πλάτους 1μ πίσω από το σύστημα για να βάλει μέσα το rack και τα παρεμφερή? Ά! και το ψυγείο!
Αλλά λογικά θα χρειάζεται να γίνει χτιστό. Άλλο το αν μετά θέλει από πάνω απορροφήσεις και διαχύσεις.
Η ψευδοροφή φαντάζει όντως καλή ιδέα αλλά κυρίως για απορροφήσεις κλπ. άλλωστε αν καταλαβαίνω θα πάει με ηχεία σε βάσεις επί οροφής για το πάνω layer και όχι με ηχεία ψευδοροφής.
 

Μηνύματα
4.580
Reaction score
7.961
Μερικές ερωτήσεις για το στήσιμο νεου auro 3d 5.4.4 setup. AV προενισχυτής θα είναι ο Arcam av40 με full dirac. Θα επιλεχθεί ένας από τους 2 χώρους o πρώτος είναι 3,55χ6,10χ3,05 (θα είναι μόνο για το hobby) και ο δεύτερος 4,3χ5,4χ2,90 σε πολυκατοικία (πχμχυ). Μάλλον θα επιλεχθεί ο πρώτος. Τώρα υπάρχει ένα στημένο auro 3d setup με 9χKALI IN-8 και 4 sub. Το σύστημα θα παίζει μόνο μουσική, η εικόνα θα είναι μόνο για μουσικά blu-ray.
1. Θα υπάρχει όντως ακουστική βελτίωση απο τα ΚΑLI στα DYNAUDIO LYD 48 και DYNAUDIO 18S?
2. Τα LYD 48 λέει πως μπορούν να ρυθμιστούν και για wall-mounted installation ενώ έχουν το bass reflex στην πίσω πλευρά τους.
3. Ta 114db των LYD 48στο 1m το ζεύγος είναι ικανό για reference σταθμη 85db syn 30db + headroom 9db?
Ο πρώτος χώρος μ αρέσει που έχει πιο ψηλό ταβάνι και το μήκος το βρίσκω για πολυκάναλο προτιμητέο, θα κάθεσαι στο πρώτο μισό του δωματίου, μην πω κιόλας στο προβλεπόμενο 1/3.
Φτισξε τον χώρο βασικά, επικεντρώσου εκεί, παθητική φροντίδα και μετα ντιρακ και πιστεύω θα μείνεις ικανοποιημένος με τον ηχο και δεν θα χρειαστεί να πας σε άλλα ηχεία.
Άλλωστε μιλάμε για ηχεια που παίζουν στην ίδια κατηγορία
 

Μηνύματα
1.357
Reaction score
678
Πόσο ικανοποιημένος είσαι από αυτό το σεταπ;

Αν σε ενοχλεί κάτι, τι είναι αυτό;

Τι θα ήθελες παραπάνω από αυτό το σεταπ;
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και μπορώ να ζήσω αλλά υπάρχει το αλλά δλδ.
Το χαμηλό του θα το ήθελα πιο περιγραφικό και λεπτομερές, γιατί τείνει προς το μπούγιο σε μεγέθυνση.
Και στο υπόλοιπο φάσμα όπως είναι λεπτομέρεια και σαφήνεια απλά θα προτιμούσα λίγο περισσότερη ηπιότητα γιατί τώρα ο ήχος σε τσιτώνει.
Αν μπορώ να το περιγράψω εύστοχα τώρα ο ήχος είναι jbl και θα τον ήθελα λίγο προς την ATC (λεπτομέρεια αλλά και ευγένεια).:)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.905
Reaction score
11.213
Αν μπορώ να το περιγράψω εύστοχα τώρα ο ήχος είναι jbl και θα τον ήθελα λίγο προς την ATC (λεπτομέρεια αλλά και ευγένεια).:)
A μπράβο, καταλάβαμε ;-)

Πέρα από την πλάκα, δεν έχω προσωπική άποψη για την κατηγορία τιμής που κοιτάς αλλά υπάρχουν πολλά καλά μόνιτορς. Και τα dynaudio καλά είναι (και ας μην έχουνε τέλειες μετρήσεις), και τα genelec/neumann που έχουν, κα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.869
Reaction score
130.317
Το χαμηλό του θα το ήθελα πιο περιγραφικό και λεπτομερές
Ωραία.
Καλύτερα σαμπ (έχει καλά, καλύτερα, άριστα και κορυφαία σαμπ η αγορά, και από ακριβά έως τραγικά ακριβά), καλύτερη τοποθέτηση, καλύτερη ισοστάθμιση.

Κανόνας: Τα σαμπ πρέπει να κοστίζουν περισσότερο από όσο κοστίζουν όλοι οι υπόλοιποι δορυφόροι. Εκεί είναι τα λεφτά, εκεί είναι τα μεγάλα μεγάφωνα, εκεί είναι οι μεγάλοι ενισχυτές, όλα αυτά είναι ακριβά.

Και στο υπόλοιπο φάσμα θα προτιμούσα λίγο περισσότερη ηπιότητα
Θέλεις λίγη παραπάνω εξάσκηση και εξοικείωση με το EQ και τα ταργκετ κερβς.

Πιθανώς να θέλει λίγη παραπάνω ηχητική περιποίηση ο χώρος ακρόασης.

τώρα ο ήχος σε τσιτώνει.
Αν μπορώ να το περιγράψω εύστοχα τώρα ο ήχος είναι jbl και θα τον ήθελα λίγο προς την ATC
Νομίζω αυτά λύνονται με EQ. Θέλει λίγη παραπάνω προσπάθεια.

Εάν ο δορυφόρος έχει κόρνα, μπορεί να μη λύνεται το θέμα. Τότε χρειάζεσαι ηχείο με μαλακό τουίτερ, κι όχι ηχείο κόρνας. Γενικά οι κόρνες μπορούν να είναι λίγο παραπάνω "επιθετικές".

Εάν ο χώρος έχει άφθονες παράλληλες κενές επιφάνειες, πχ ταβάνι και δάπεδο, τότε μπορεί να έχεις flutter echo. Αυτό είναι κουραστικό, ιδίως σε υψηλές στάθμες. Χωρίς ηχητική περιποίηση στις παράλληλες επιφάνειες, δε γίνεται σοβαρή δουλειά.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και μπορώ να ζήσω αλλά
Το "αλλά" πάντα θα υπάρχει.
Αυτό δεν αλλάζει, όσα λεφτά κι αν δώσεις.
Οπότε η λύση είναι στον εαυτό σου.
Κάποτε θα πρέπει να βάλεις ένα στοπ στα μηχανήματα, και να "ζήσεις" με αυτά, ακούγοντας τη μουσική σου (εφόσον είσαι αρκετά ικανοποιημένος και δε σε "ενοχλεί" σημαντικά κάτι στον ήχο).

Από την άλλη, μια ζωή την έχουμε, κι ότι προλάβει να αρπάξει ο κ@λος μας. Σκότωστα όλα, βάλε τριπλάσια λεφτά, και πάρε καινούρια και καλύτερα. Γιεεεεεεεεε

Γιόλο λέμε και δε κλαίμε.YOLO.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.989
Reaction score
82.073
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και μπορώ να ζήσω αλλά υπάρχει το αλλά δλδ.
Το χαμηλό του θα το ήθελα πιο περιγραφικό και λεπτομερές, γιατί τείνει προς το μπούγιο σε μεγέθυνση.
Και στο υπόλοιπο φάσμα όπως είναι λεπτομέρεια και σαφήνεια απλά θα προτιμούσα λίγο περισσότερη ηπιότητα γιατί τώρα ο ήχος σε τσιτώνει.
Αν μπορώ να το περιγράψω εύστοχα τώρα ο ήχος είναι jbl και θα τον ήθελα λίγο προς την ATC (λεπτομέρεια αλλά και ευγένεια).:)
Είμαι απολύτως σίγουρος πως αυτά στρώνουν με χέριασμα του Dirac.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.869
Reaction score
130.317
Και τα dynaudio καλά είναι
Ναι, πολύ καλά είναι.
Εξαιρετική η φίρμα.
Κατασκευαστές μεγαφώνων.
Αλλά αν δεν έχουν waveguide, γω δε τα παίρνω. 🤣

Έχω 10 βασικές αρχές, τις οποίες τηρώ ανελαστικά, είναι ο δεκάλογος του ουστ:

Δε φτάνει το max SPL? Ουστ.
Δεν έχει waveguide? Ουστ.
Έχει τρύπα μπας ριφλεξ? Ουστ.
Είναι δίδρομο κι όχι τρίδρομο; Ουστ.
Είναι πανάκριβο; Ουστ.
Δεν έχει καλό σπινοραμα; Ουστ.
Έχει κόρνα; Ουστ.
Έχει μικρότερο από 8" γουφερ; Ουστ.
Έχει ψηφιακή είσοδο και πολύ dsp; Ουστ.
Δεν έχει υποστήριξη στη χώρα; Ουστ.

Ευχαριστώ, ουστ.
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν μανταρίνια.

ΥΓ. Ναι, είμαι στραβόξυλο και δύσκολος πελάτης.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.509
Μηνύματα
2.907.462
Members
38.057
Νεότερο μέλος
dimitrist900
Top