Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
269
Reaction score
147
Το θέμα είναι γιατί οι κατασκευαστές ηχειων βγάζουν ακόμη 5ιντσα και γιατί ο κόσμος τα αγοράζει?
Μπορεις να βρεις κάποιον λόγο?
Ρωτα την borresen για τα μεγαλα για τα μικρα εχει λογο μικροι χωροι χαμηλες εντασεις καλυτερες τιμες λιγοτερο γκουμουτσες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.123
Reaction score
55.886
Το θέμα είναι γιατί οι κατασκευαστές ηχειων βγάζουν ακόμη 5ιντσα και γιατί ο κόσμος τα αγοράζει?
Μπορεις να βρεις κάποιον λόγο?
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
1728317875401.png


Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
 

Μηνύματα
936
Reaction score
1.007
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Απ' όλα τα καλά βλέπω! Και VDH Mainsstream και DNM Reson(μεταξύ μας,αυτά δεν είναι καλά)και σαμπς πουθενά.Μια χαρά θα παίζει το σύστημα.
 

Μηνύματα
15.262
Reaction score
17.322
Το μεγάλο ζήτημα με τα 5ιντσα δεν είναι η έλλειψη ενέργειας στις δύο πρώτες οκτάβες αλλά η... τρίτη με την τέταρτη όπου θα πρέπει να τα βγάζουν πέρα μόνα τους ως προς την καταπόνηση για δεδομένες στάθμες και τις υποχωρήσεις ελέω φαινομένων από boundaries. Οι περισσότεροι από τους ορθολογιστές μπορεί κάλλιστα να έχουν ζήσει δικό τους έρωτα με πεντάϊντσα ξέροντας απέξω και ανακατωτά πόσο... άτιμη είναι η συμβίωση μαζί τους.
Το θέμα είναι γιατί οι κατασκευαστές ηχειων βγάζουν ακόμη 5ιντσα και γιατί ο κόσμος τα αγοράζει?
Μπορεις να βρεις κάποιον λόγο?
Η μικρότερη διάμετρος τους επιτρέπει την χρησιμοποίηση στενής μπάφλας που είναι καλύτερα για δημιουργία καλής σκηνής απο άποψη imaging (καλύτερης και απο τα μεγαλύτερα ηχεία) , δεδομένου του γεγονότος ότι θα τα τραβήξεις μακρυά απο τον πίσω τοίχο ή θα αντιμετωπίσεις το SBIR τους με απορρόφηση καθώς πρός τα πίσω διαφεύγουν συχνότητες τόσο υψηλά όσο και 700 Hz μερικές φορές.

Που να αντιμετωπίσουν βρε συ Bhutia τα κακόμοιρα, τις βυθίσεις στα 120 Hz αφού το σύνηθες κροσάρισμα είναι στα 80 Hz των subs. :D
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.357
Reaction score
11.871
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Old hi end ….από το ….old money o Βhutia;)
Θα σέβεστε γατακια:boast:
 

Μηνύματα
999
Reaction score
2.791
Ξεχνάς κάτι, ότι με την προσθήκη ενός πολύπριζου, που έχει υποστεί Κρυογενική κατεργασία, όλα τα μεγάφωνα χαμηλών παίρνουν μια ίντσα επάνω τουλάχιστον
Ναι ρε φίλε, αλλά είναι άδικο... Άλλα, σημαντικότερα πράματα 🥒 (pun intendend :biggrin: ) στη ζωή όταν υποστούν οποιαδήποτε Γενική Κrυοκατεργασία ξερωγώ παίρνουν μια ίντσα ... κάτω τουλάχιστον! :mad:>:(

Just saying...



:biggrin::biggrin:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.349
Reaction score
1.410
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Αν πεις καποια στιγμη οτι τα πουλας, ειμαι πρωτος στη λιστα. ΟΚ?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.721
Reaction score
41.002
Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
μεταφραση, ταιριαζουν με το καθρευτη ... :king:
μεταφραση 2 , κατι υποπτο μουσικοθεματικα παιζει στο υπνοδωματιο του (Μεσιε) Γκουρου :angel:
 


Μηνύματα
4.746
Reaction score
8.276
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Πρέπει να τα έχουν τα χρονάκια τους αυτά ρε συ Μπούτχια :biggrin:
Μην μου πεις τώρα ότι είσαι ακόμη ερωτευμένος με αυτά γιατί θα σε βάλω στην λίστα μαζί με τον Μαρκησιο 😛
 

Μηνύματα
15.262
Reaction score
17.322
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...
Δεν είναι έτσι. Τα midrange μεγάφωνα η διάμετρος τους καθορίζεται απο πολλούς παράγοντες , σχεδιαστικούς αλλά ακόμη και της μπάφλας που είπα και της τοποθέτησης τους σε σχέση με τα άλλα μεγάφωνα. Επίσης εάν έχουν σκοπό να χρησιμοποιηθούν σαν καθαρά midrange απο τον σχεδιαστή (σπάνιο πλέον) ή εάν χρειαστεί να αναπαράγουν και χαμηλότερες συχνότητες (μέχρι 100 Hz).

Γενικώς μεγαλύτερης διαμέτρου (17 εκ) έχουν καλύτερο efficiency, αναπαράγουν πιο εύκολα χαμηλές συχνότητες αλλά δεν έχουν καλή απόδοση στις υψηλότερες συχνότητες, δεν παράγουν πάνω απο 3 Κhz και περιορίζουν και την επιλογή τουίτερ απο τον σχεδιαστή αλλά και το power handling τους (των τοουίτερ πλέον) , δεν είναι σημειακές πηγές και δεν έχουν και καλή επίδοση off axis.

Τα πολύ μικρά απο την άλλη δεν μπορούν να παράξουν χαμηλές και άρα θέτει το κροσόβερ πολύ υψηλότερα εκεί που είναι ευαίσθητα τα αυτιά μας και με φασικά προβλήματα αλλά αναπαράγουν καλύτερα τις υψηλές συχνότητες.

Και πολλά άλλα. Ανάλογα τι θέλεις ο σχεδιαστής και που θέλει να κάνει συμβιβασμό σε σχέση και με άλλους παράγοντες.

Το καλύτερο μέγεθος είναι κατά τη γνωμη μου 130 με 150 mm και με προτίμηση μεταλλικό κώνο με ευαισθησίες 93 db αλλά ικανά κιόλας να παράξουν χαμηλές χωρίς break up. Εάν έχει και δύο καλύτερα αλλά πολυπλοκεύει το κροσόβερ. Δεν πειράζει για λάμπες (ε, όχι και για 8 watt βέβαια) που ίσως θεωρείς καθώς μπορεί να πετύχει ο σχεδιαστής πιο ομαλό impedance curve μεταξύ των διαφόρων μεγαφώνων και να μην είναι τραμπάλα. (Αυτό είναι το σημαντικό στις λάμπες). Όλα είναι συμβιβασμός.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.262
Reaction score
17.322
Εάν έχει και δύο καλύτερα αλλά πολυπλοκεύει το κροσόβερ.
Επίσης αυτό ισχύει και με ένα μόνο αλλά μεγάλο μεγάφωνο ... καθώς και επειδή θα αναγκαστείς να κροσάρεις στα 100 Hz και θα έχεις απώλειες απο τα μεγάλα παθητικά εξαρτήματα που θα χρησιμοποιηθούν σε ένα παθητικό κροσόβερ - ηχείο, πάντα μιλάμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.123
Reaction score
55.886
Απ' όλα τα καλά βλέπω! Και VDH Mainsstream και DNM Reson(μεταξύ μας,αυτά δεν είναι καλά)και σαμπς πουθενά.Μια χαρά θα παίζει το σύστημα.
Σε αυτό το στάδιο αναρωτιέμαι πόσο βάναυσο θα ήταν ν'αποκάλυπτα ΄΄κρυφές΄΄ θέσεις για τα εμπλεκόμενα τεμάχια sub...
Πίσω από την κεφαλή του κρεβατιού στο μέσον του πλάτους δωματίου:
DSC03075.JPG


Μπροστά από το κρεβάτι σταθερά στο μέσον του πλάτους:
DSC00594.JPG


Επίσης stacked:
DSC01696.JPG


Αλλά και στο μέσον της διάστασης που αντιστοιχεί στο μήκος δωματίου:
DSC01721.JPG


Η μικρότερη διάμετρος τους επιτρέπει την χρησιμοποίηση στενής μπάφλας που είναι καλύτερα για δημιουργία καλής σκηνής απο άποψη imaging (καλύτερης και απο τα μεγαλύτερα ηχεία) , δεδομένου του γεγονότος ότι θα τα τραβήξεις μακρυά απο τον πίσω τοίχο ή θα αντιμετωπίσεις το SBIR τους με απορρόφηση καθώς πρός τα πίσω διαφεύγουν συχνότητες τόσο υψηλά όσο και 700 Hz μερικές φορές.

Που να αντιμετωπίσουν βρε συ Bhutia τα κακόμοιρα, τις βυθίσεις στα 120 Hz αφού το σύνηθες κροσάρισμα είναι στα 80 Hz των subs. :D
Μαζί με την εφαρμογή απορρόφησης στη ζώνη τρίτης προς τέταρτης οκτάβας και άνω συνδυασμένη με προσέγγιση στο οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα δράση η οποία αποκαθιστά στερεοφωνική σκηνή σα να ήταν τα main ηχεία ελεύθερα στο χώρο:
DSC02398.JPG


Αν πεις καποια στιγμη οτι τα πουλας, ειμαι πρωτος στη λιστα. ΟΚ?
Οπωσδήποτε, άμα δεσμευόσουν να τα συνόδευες με καλώς ενσωματωμένα sub.:wink:
Πρέπει να τα έχουν τα χρονάκια τους αυτά ρε συ Μπούτχια :biggrin:
Μην μου πεις τώρα ότι είσαι ακόμη ερωτευμένος με αυτά γιατί θα σε βάλω στην λίστα μαζί με τον Μαρκησιο 😛
Τώρα στήνω πολυκαναλικά, αλλά δεν μου κάνει κέφι να τα χώσω πίσω σε αποθήκη...
Θα ήταν τιμή η τοποθέτηση στην ίδια λίστα με τον Μαρκήσιο.
 
Last edited:


Μηνύματα
15.262
Reaction score
17.322
Σε αυτό το στάδιο αναρωτιέμαι πόσο βάναυσο θα ήταν ν'αποκάλυπτα ΄΄κρυφές΄΄ θέσεις για τα εμπλεκόμενα τεμάχια sub...
Πίσω από την κεφαλή του κρεβατιού στο μέσον του πλάτους δωματίου:
View attachment 344975

Μπροστά από το κρεβάτι σταθερά στο μέσον του πλάτους:
View attachment 344976

Επίσης stacked:
View attachment 344977

Αλλά και στο μέσον της διάστασης που αντιστοιχεί στο μήκος δωματίου:
View attachment 344978


Μαζί με την εφαρμογή απορρόφησης στη ζώνη τρίτης προς τέταρτης οκτάβας και άνω συνδυασμένη με προσέγγιση στο οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα δράση η οποία αποκαθιστά στερεοφωνική σκηνή σα να ήταν τα main ηχεία ελεύθερα στο χώρο:
View attachment 344979


Οπωσδήποτε, άμα δεσμευόσουν να τα συνόδευες με καλώς ενσωματωμένα sub.:wink:

Τώρα στήνω πολυκαναλικά, αλλά δεν μου κάνει κέφι να τα χώσω πίσω σε αποθήκη...
Ναι τα είδα, δεν μου ξεφεύγει τίποτε. Αρκεί να διαβάζω καθώς είμαι τεμπέλης και γέρασα. :D Και το πάχος τους (των απορροφητικών) σε σχέση με την εκάστοτε κάθε φορά απόσταση των ηχείων απο τον πίσω τοιχο... καλή φαίνεται (οριακά). Αλλά να ξέρεις ότι δεν ξέρουμε ακόμη , δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες επι του θέματος γιατί συμβαίνει η κατάρρευση της σκηνής και κάποιες φορές όχι, άσχετα με απορρόφηση και άσχετα ακόμη και με το φλας μάουντ. Υπάρχουν στούντιο που έχουν φλάς μάουντ ηχεία (μεγάφωνα) που έχουν καταπληκτική σκηνή. Τα περισσότερα όμως όχι. Είναι μια απο τις περιπτώσεις που πρέπει να πας με ..... τα αυτιά. :DΑλλά να πάς (και να ξέρεις και απο) και σε στούντιο. :D Ο N.K.τα ξέρει αυτά. :D

Πρακτική μέθοδδος : Θα τα πάς έξω έξω εκεί που η σκηνή είναι η καλύτερη ... και θα αρχίσεις σιγά σιγά να τα πλησιάζεις στον πίσω τοιχο (δοκιμή και με απορρόφηση εάν επιτρέπουν οι συνθήκες) ... μέχρι αυτή να μην καταρρεύσει.(μην καταρέει). Εκεί θα σταματήσεις. Εάν φυσικά έχεις πρόβλημα χώρου και τοποθέτησης.
 
Last edited:


Μηνύματα
15.262
Reaction score
17.322
Aritherm (η πλάκα, όχι το πάπλωμα - το fluffy stuff). 5 cm. Το πάπλωμα είναι για μεγαλύτερα βάθη (>=45 εκ) , όπως τα δικά μου ή για διαφραγματικές.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.262
Reaction score
17.322
Πρέπει να τα έχουν τα χρονάκια τους αυτά ρε συ Μπούτχια :biggrin:
Μην μου πεις τώρα ότι είσαι ακόμη ερωτευμένος με αυτά γιατί θα σε βάλω στην λίστα μαζί με τον Μαρκησιο 😛
¨Εχει όρια και περιορισμούς η επιστήμη θεωρείς βλέπω. Μόνο η νέα τεχνολογία βασίζεται σε / και είναι επιστήμη, η παλιά έχει κατουρήσει στο πηγάδι. :D :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.008
Μηνύματα
2.925.367
Members
38.119
Νεότερο μέλος
MakChem
Top