Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
269
Reaction score
147
Το θέμα είναι γιατί οι κατασκευαστές ηχειων βγάζουν ακόμη 5ιντσα και γιατί ο κόσμος τα αγοράζει?
Μπορεις να βρεις κάποιον λόγο?
Ρωτα την borresen για τα μεγαλα για τα μικρα εχει λογο μικροι χωροι χαμηλες εντασεις καλυτερες τιμες λιγοτερο γκουμουτσες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.122
Reaction score
55.883
Το θέμα είναι γιατί οι κατασκευαστές ηχειων βγάζουν ακόμη 5ιντσα και γιατί ο κόσμος τα αγοράζει?
Μπορεις να βρεις κάποιον λόγο?
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
1728317875401.png


Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
 

Μηνύματα
936
Reaction score
1.006
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Απ' όλα τα καλά βλέπω! Και VDH Mainsstream και DNM Reson(μεταξύ μας,αυτά δεν είναι καλά)και σαμπς πουθενά.Μια χαρά θα παίζει το σύστημα.
 

Μηνύματα
15.256
Reaction score
17.318
Το μεγάλο ζήτημα με τα 5ιντσα δεν είναι η έλλειψη ενέργειας στις δύο πρώτες οκτάβες αλλά η... τρίτη με την τέταρτη όπου θα πρέπει να τα βγάζουν πέρα μόνα τους ως προς την καταπόνηση για δεδομένες στάθμες και τις υποχωρήσεις ελέω φαινομένων από boundaries. Οι περισσότεροι από τους ορθολογιστές μπορεί κάλλιστα να έχουν ζήσει δικό τους έρωτα με πεντάϊντσα ξέροντας απέξω και ανακατωτά πόσο... άτιμη είναι η συμβίωση μαζί τους.
Το θέμα είναι γιατί οι κατασκευαστές ηχειων βγάζουν ακόμη 5ιντσα και γιατί ο κόσμος τα αγοράζει?
Μπορεις να βρεις κάποιον λόγο?
Η μικρότερη διάμετρος τους επιτρέπει την χρησιμοποίηση στενής μπάφλας που είναι καλύτερα για δημιουργία καλής σκηνής απο άποψη imaging (καλύτερης και απο τα μεγαλύτερα ηχεία) , δεδομένου του γεγονότος ότι θα τα τραβήξεις μακρυά απο τον πίσω τοίχο ή θα αντιμετωπίσεις το SBIR τους με απορρόφηση καθώς πρός τα πίσω διαφεύγουν συχνότητες τόσο υψηλά όσο και 700 Hz μερικές φορές.

Που να αντιμετωπίσουν βρε συ Bhutia τα κακόμοιρα, τις βυθίσεις στα 120 Hz αφού το σύνηθες κροσάρισμα είναι στα 80 Hz των subs. :D
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.357
Reaction score
11.869
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Old hi end ….από το ….old money o Βhutia;)
Θα σέβεστε γατακια:boast:
 

Μηνύματα
999
Reaction score
2.791
Ξεχνάς κάτι, ότι με την προσθήκη ενός πολύπριζου, που έχει υποστεί Κρυογενική κατεργασία, όλα τα μεγάφωνα χαμηλών παίρνουν μια ίντσα επάνω τουλάχιστον
Ναι ρε φίλε, αλλά είναι άδικο... Άλλα, σημαντικότερα πράματα 🥒 (pun intendend :biggrin: ) στη ζωή όταν υποστούν οποιαδήποτε Γενική Κrυοκατεργασία ξερωγώ παίρνουν μια ίντσα ... κάτω τουλάχιστον! :mad:>:(

Just saying...



:biggrin::biggrin:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.347
Reaction score
1.408
Δική μου εξήγηση είναι ότι η κομψότητα με την ευκολία εγκατάστασης παίζουν τεράστιο ρόλο ιδίως υπό τις σύγχρονες οικιακές συνθήκες...

Στη δική μου όμως πεντάϊντση ΄΄αμαρτία΄΄ κύριος λόγος που έχουν κρατηθεί τα εικονιζόμενα Vecteur Premiere είναι η απλότητα στο παθητικό κρος - που τα κάνει εύκολα στην οδήγηση από λυχνιακούς τελικούς - και η στιβαρή κατασκευή καμπίνας με τη δέουσα γεωμετρία μονάδων που δίνουν Κρουστική και Βηματική απόκριση εφάμιλλες μονόδρομου ή ψηφιακού κρος με DSP.
View attachment 344964

Τα συνήθη πεντάϊντσα που κυκλοφορούν δεν έχουν καν τέτοια χαρακτηριστικά για να δικαιολογούσαν ΄΄αμαρτίες΄΄.
Αν πεις καποια στιγμη οτι τα πουλας, ειμαι πρωτος στη λιστα. ΟΚ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.008
Μηνύματα
2.925.330
Members
38.119
Νεότερο μέλος
MakChem
Top