ESOTERIC X-03

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.061
Reaction score
3.082
Αγαπητέ g.kar. Είδα ότι γελασες με τον east. Εμένα μου έχει φτιάξει δυο μηχανήματα γρήγορα και άψογα. Τώρα αν ξέρει η δεν ξέρει από esoteric δεν ξέρω. Μια ερώτηση δεν κοστίζει πάντως.
 

Μηνύματα
710
Reaction score
539
Πάντως αν η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να παρέχει επισκευή σε μηχάνημα επειδή είναι ηλικίας 15 ετών (λες και είναι αμάξι ένα πράγμα και 15 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά, ή είναι υπολογιστής και 15 χρόνια είναι αρχαιολογία), σαφώς και είναι κάτι που θα πρέπει να το έχουν υπόψιν τους οι καταναλωτές. Αν δηλαδή όντως απάντησαν στον καταναλωτή ότι δεν παρέχουν υποστήριξη και ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι μία έκπτωση στην αγορά επόμενου μηχανήματος, το να κοινοποιηθεί αυτή η κατάσταση σε φόρουμ δύσκολα θα χαρακτηριζόταν ως συκοφαντική δυσφήμιση.
Μάλλον από hi end πρέπει να μετονομαστεί σε near end
Αγαπητέ g.kar. Είδα ότι γελασες με τον east. Εμένα μου έχει φτιάξει δυο μηχανήματα γρήγορα και άψογα. Τώρα αν ξέρει η δεν ξέρει από esoteric δεν ξέρω. Μια ερώτηση δεν κοστίζει πάντως.
Έχουμε πήξει στα χαζοχαρούμενα
 

Μηνύματα
6.747
Reaction score
574
Πάντως αν η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να παρέχει επισκευή σε μηχάνημα επειδή είναι ηλικίας 15 ετών (λες και είναι αμάξι ένα πράγμα και 15 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά, ή είναι υπολογιστής και 15 χρόνια είναι αρχαιολογία), σαφώς και είναι κάτι που θα πρέπει να το έχουν υπόψιν τους οι καταναλωτές. Αν δηλαδή όντως απάντησαν στον καταναλωτή ότι δεν παρέχουν υποστήριξη και ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι μία έκπτωση στην αγορά επόμενου μηχανήματος, το να κοινοποιηθεί αυτή η κατάσταση σε φόρουμ δύσκολα θα χαρακτηριζόταν ως συκοφαντική δυσφήμιση.
Δεν γνωρίζω ποια σχέση συνεργασίας έχουν οι 10 εταιρείες με τις οποίες επικοινωνησε το μέλος antkots.
Σε προηγουμενο post, κάποιος, εκ των 10, του πρόσφερε λύση αγοράς σύχρονου μοντέλου με 40% έκτωση.
Κανείς δεν τους υποχρεώνει να ορίσουν τιμές καταλόγου για τα ανταλλακτικα που θα διαθέτου μετά από 15-20 χρόνια . Η εναλλακτική πρόταση αγοράς με 40% είναιι άριστη. .Ποια άλλη εταιρεία το κανει αυτό να μας το πείτε ?
Αν πρόκειται για unregistered μηχάνημα, που δεν το πιστεύω, τότε ένα μεγάλο μπραβο στον dealer της Esoteric
 

Μηνύματα
6.747
Reaction score
574
Αγαπητέ g.kar. Είδα ότι γελασες με τον east. Εμένα μου έχει φτιάξει δυο μηχανήματα γρήγορα και άψογα. Τώρα αν ξέρει η δεν ξέρει από esoteric δεν ξέρω. Μια ερώτηση δεν κοστίζει πάντως.
Αγαπητέ hawkwid, αν το συκεκριμένο Esoteric είχε παει για επισκευή σε οποιονδήποτε μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή, θα ήταν χαμένη υπόθεση. Τι να απαντήσει και ποια επέμβαση να κάνει μετά ο εξουσιδοτημενιος όταν βλεπει τους τελεστικους καμμένους από το κολλητήρι του Ζορπά δι Κρικ 11
Η Est μια χαρα εταιρεια είνα και την προτείνω κι εγώ σε γνωστους μου
 

Μηνύματα
1.774
Reaction score
850
Πριν χρόνια κάποια τηλε πωλήτρια έπεισε ηλικιωμένη συγγενή μου να αγοράσει ραπτομηχανή no name (αλλά με όνομα που έμοιαζε γνωστό και προσεγμένη εμφάνιση) με τιμή διπλάσια από την αντίστοιχη singer. Της έδωσαν εγγύηση 5 χρόνια. Επειδή αν χάλαγε ξέρω ότι θα κατέληγε σε μένα και δεν μου αρέσει να καταλήγω με άχρηστες συσκευές χωρίς ανταλλακτικά μετά από μερικά χρόνια, απευχήθηκα στο συνήγορο του καταναλωτή για τη διάρκεια υποστήριξης και η απάντηση ήταν ότι για τις οικιακές συσκευές αρκούν τα 5 χρόνια. Μετά,... άντε γειά!
Ακόμα και σε miele ψυγείο που έψαξα ανταλλακτικά αλλά και σε bosch/neff μου είπαν ότι για 10 χρόνια φροντίζουν να έχουν ανταλλακτικά, μετά αν έχει μείνει στοκ καλώς, αλλιώς...γειά χαρά.
Σε vw στα 15 χρόνια αρχίσαν οι ελλείψεις από την αντιπροσωπεία...δεν παράγονται ποιά τα ανταλλακτικά

Δεν έχεις νομική βάση να ζητήσεις επισκευή. Η πρόταση αγοράς με μείωση πράγματι ήταν καλή.
Να το πω πιο απλά. Το νομοθέτη δεν τον νοιάζει αν έδωσες 20.000 ευρώ για να αγοράσεις ένα πολύπριζο (αυτό ίσως ενδιέφερε κανένα ψυχολόγο). Η υποχρέωση υποστήριξης είναι ίδιας διάρκειας με το αν είχες πάρει ένα πολύπριζο που έκανε 5 ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.747
Reaction score
574
Να το πω πιο απλά. Το νομοθέτη δεν τον νοιάζει αν έδωσες 20.000 ευρώ για να αγοράσεις ένα πολύπριζο (αυτό ίσως ενδιέφερε κανένα ψυχολόγο). Η υποχρέωση υποστήριξης είναι ίδιας διάρκειας με το αν είχες πάρει ένα πολύπριζο που έκανε 5 ευρώ.
Τον δικηγόριο τον ενδιαφέρει πολυ ο πελάτης που έδωσε 20.000€ για πολυπριζο.
Μην τα μπερδεύεις όμως με τις τιμές. Ο ψχοχολόγος είναι κατάλληλος για πολύπριζα αξίας από 100 € έως 500€ . Από εκεί και πάνω κατάλληλος είναι ο ψυχίατρος , ο οποίος χρεώνει 80€ την επίσκεψη , πρόσφατη τιμή από τον δικό μου (μόνο με ΠΜ παρακαλώ)
 

ika

News
Μηνύματα
15.188
Reaction score
13.943
Η λύση εξωτερικού DAC δεν παίζει?
Και το κρατάς σαν transport.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.589
Μηνύματα
2.910.299
Members
38.069
Νεότερο μέλος
giorgosper
Top